Prosba o doplnění - očkování s 10denním rozestupem a aplikace do stejného místa.

Zodpovězené
13. lis 2020

Dobrý večer,

prosím o radu. Můj první dotaz byl, zda je nějaké riziko toho, že byla dcera očkována Hexacimou a Prevenarem 13 s rozestupem 10 dní do stejného místa (levé stehno). Vaše odpověď, za kterou moc děkuji, zněla "Kratší interval nevadí, někdy se obě vakcíny očkují i společně. Místo vpichů jemně prohmatejte, v případě nálezu bouličky, upozorněte na ni pediatra, ať' se při příští aplikaci vakcíny tomuto místu vyhne."

Můj doplňující dotaz: Dceři se v místě vpichu objevila cca 14 dní po očkování pigmentová skvrna.

Může to souviset s očkováním?

Není zde nějaké riziko toho, že po tak krátké době byly vakcíny aplikovány do stejného místa? Na koho bych se měla obrátit?

A když má ještě dcera dvě dávky před s sebou, je vhodné aplikovat vakcínu do stehna, kde je tato pigmentová skvrna?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

změna pigmentace kůže v místě vpichu může souviset s očkováním. Riziko resp. komplikace spojené s aplikací očkování do stejného místa mi nejsou známy - boulička i případná změna barvy kůže vymizí a stav se spontánně upraví. Jestliže je nález na nožce nějak abnormální nebo znepokojivý, doporučuji udělat sono vyšetření sledované oblasti.
Kromě aplikace vakcíny do stehna je též možná aplikace do hýžďového svalu (do "zadečku "), což já například velice často dělám u větších kojenců. Podle mých zkušeností je pak bolestivost místa vpichu menší a očkování lépe tolerováno.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová