Trombóza - Fraxiparine v těhotenství, aplikace. Je to normální?

joy85
31. črc 2020

Mam dotaz ohledne fraxiparinu. Picham si ho 2x denne od tohoto pondeli (tj 5 dni), kdy mi byla zjistena hluboka zilni tromboza.
Dnes mi pri aplikaci zacala v miste vpichu vytekat po vytazeni jehly krev. Rano jen nepatrne, ted vecer uz bylo mnozstvi trochu vetsi, cca na 1 vatovy tamponek. Po zhruba minute samovolne ustalo. Picham si do vnejsi strany stehen, na doporuceni sester kvuli miminku. Taky se mi po aplikaci zmeni v miste vpichu a okoli barva kuze, jakoby zbledne, plocha cca 10x10 kolem mista aplikace. Mate nekdo podobnou zkusenost, je to normalni, nebo mam zitra kontaktovat lekare?

llorak
1. srp 2020

@joy85 picham si od 36tt jeste ted, nekdy krvacim, nekdy vytece trochu toho fraxiparinu, nekdy mam modraka jako blazen, jindy ne 🤷‍♀️ se synem se mi dokonce dělaly boule 🤦‍♀️ ale trombozu jsem nemela, picham si preventivně a tedy... nohy letos nikde ukazovat nebudu 🤦‍♀️🤷‍♀️

joy85
autor
1. srp 2020

@llorak taky mam trochu boule v miste vpichu, nevim jak budou ty nohy vypadat za dva mesice 😂😂 nastesti to pres ty kompresni puncochy neni videt.

mona91
1. srp 2020

@joy85 to ze trochu vytece se stát muže, zkusit nechat po aplikaci o par vteřin dyl jehlu uvnitř. Boule a modřiny jsou normální ( mě boulicky zmizeli až po skoro 10 letech 🤦‍♀️). Hlavně střídat strany a místa vpichu kor při dlouhodobe aplikaci

llorak
1. srp 2020

@joy85 ty boule uz nemam, takze casem vymizí 🙃 a nohy se taky zahoji, jeste ze je zima pred nami, maji cas do jara 😉😊

joy85
autor
7. srp 2020

@llorak
muzu mit jeste dotaz?
@mona91
Po tom co jste si zacali pichat leky, bolest ustoupila? Jak je ted vedro, zacala me noha zas bolet, ty puncochy ve vedrech mi davaji zabrat, obcas me jakoby pichne v prave noze, nahore az jakoby u kycle, blbe se mi chodi... prvni tri dny po nasazeni lecby bolest ustupovala, ale ted je to jak ktery den, nekdy chodim v pohode, nekdy to boli dost, plus bolestivost v miste vpichu... a mam chodit nebo se vic sestrit? Kvuli cukrovce mam chodit aspon na hodinku na prochazku, s trombozou mi taky doporucila pohyb, ale tady jsem vsude cetla, ze se doporucuje klidovy rezim...

mona91
7. srp 2020

@joy85 klidový režim ve smyslu ze nebudeš behas maratony a podivné. Při cévy je pohyb zdravý a důležitý spolecne s cukrovkou nezbytný. Takže zdravotní procházky aby krev dobře proudila. A pitný režim cista voda! Evetuelne nesladky čaj ale opravdu dost pít kor v těch vedrech. Ty puncochy jsou peklo i bez leta v létě je to fakt bozi umuceni. Záleží taky na tom jaké to jsou puncochy existují i puncochy ,,na léto,, se stejnou kompresi jako ty klasické nebo taky puncochy s příměsi bavlny a ty jsou příjemnější na tělo. S bolesti je to složitější. Injekce na ředění krve nejsou na bolest. Záleží hodně na tom kde ta tromboza je a jak je to velke. Bolest muže ustupovat až po delší době třeba týden nebo dva. Ale nesmí se to zhoršovat to bych okamžitě letěla na kontrolní ultrazvuk. Muže se třeba rozlezat ale kdyby začala putovat sem a tam tak bych taky radši šla na kontrolu.

joy85
autor
7. srp 2020

@mona91 piju dostatecne. Taky jsem si prave rikala, ze tou chuzi se to bude lip rozpoustet, a se dvema detma stejne nemam moznost moc sedet. Ale tak nejak jsem doufala, ze az se to zacne rozpoustet, bude bolest ustupovat a chvili to tak i vypadalo. Ale kdyz jsou teple dny, jako tento, boli to porad... kontrolu mam ve ctvrtek, a picham si ted 10 dni... tak nevim... nejhorsi to je kdyz ty puncochy vecer sundam, asi jak ta noha prijde k sobe 😅

mona91
7. srp 2020

@joy85 pozor ještě na jednu věc, puncochy musí byt ve správne velikosti. Ano ten pocit sundani je zvláštní chvilinku par minut dvě tři to tak nějak přichází k sobě ale spis je cítit úleva. Bohuzel často se stává ze lidi dostanou špatnou velikost puncoch a to je taky spatne. Měřila jsi obvod stehna lýtka a kotníku a podle toho dávali velikost? Ono se to muže rozpustit i třeba za měsíc záleží na mnoha okolnostech i na tom ze je léto 🤷‍♀️

joy85
autor
7. srp 2020

@mona91 merila jsem se primo v lekarne pred lekarnici a ta mi je podle toho pak dala... tak snad je to ok. Asi na to ma vliv i to teplo a pokrocile tehotenstvi, jeste tyden zpet mi nohy vubec neotekaly, ted uz trochu ano.

mona91
7. srp 2020

@joy85 no to je prave spatne měřit se má ráno než se vyleze z postele... takhle můžeš mít puncochy i o dvě čísla větší jelikož noha natece během dne nekomuni hned 😞 bohuzel tohle je proste problém u lidi kteří by tohle měli vědět protože to jsou odborníci ale nerozumí protože se nevydělávaj 🤦‍♀️😞

joy85
autor
7. srp 2020

@mona91 no ja byla v te lekarne brzo rano a nohy jsem opuchle nemela, a dali mi S, mensi dle tabulek na krabicce ani nemaji 🙂 spis mi prijde, ze ted jak mi trochu natekaji, tak me to trochu vic skrti. Nevim, zda to tak ma byt... rano je navlecu, uz mam cvik, jedna noha 2 minuty a par nadavek 😂 vecer to jde dolu hur.

mona91
7. srp 2020

@joy85 a stahujes to jakoby naruby? Tak ono existují i menší ale to by museli mít napříč vyrobcema každý má trochu jiné číslování a pak se daj usit při nejhorším ale to v lékárně nedelaj.

joy85
autor
7. srp 2020

@mona91 jj stahuju to naruby, jinak by to asi vubec neslo. Ale tak jsem zpocena a nohy natekly, bricho prekazi... 😂no uz se tesim na porod jako na vysvobozeni.

anuliinka2013
7. srp 2020

Pichala jsem si cele tehotenstvi, troska krve je, kdyz nabodnes zilku (taky me to nejdriv vydesilo). Ja teda ale aplikovala do bricha...

llorak
8. srp 2020

@joy85 jasne 😊😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru