Třetí trimestr začíná od 27. týdne těhotenství17 až do porodu29. Plod prodělává v děloze rychlý vývoj, který se týká hlavně mozku. Ten se miminku v děloze výrazně zvětšuje a jeho vlnové spektrum ukazuje, že už reaguje na zvuky kolem sebe. Ve třetím trimestru dochází i k rozvoji šedé kůry mozkové a povrch mozku, který byl doposud hladký, je nyní už zvrásněný. Vytváří se také mozkové a nervové obaly, které budou chránit nervové buňky dítěte.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Dále dochází k zásadnímu a rapidnímu rozvoji plic a taktéž k tvorbě surfaktantu, který dítěti pomůže poprvé se po porodu29 nadechnout. Kůže miminka je na začátku třetího trimestru ještě dost tenká a tuk, který se v tomto trimestru bude po celou dobu pod kůži hromadit, mu bude pomáhat regulovat jeho tělesnou teplotu. Na pohled bude kůže díky tuku vypadat vyhlazeněji a světleji. Kůži pokrývají drobné, jemné chloupky, tzv. lanugo, které dítě chrání před působením plodové vody2 a v tomto trimestru bude postupně odpadávat. Lanugo je mmj. jednou ze součástí smolky, což je první stolice dítěte hned po narození a je znamením, že střeva fungují tak, jak mají. V kostní dřeni započíná tvorba červených krvinek, kde se tyto budou tvořit už po zbytek života dítěte.
Na množství nabírá i plodová voda, ve které dítě v děloze plave a postupně se obnovuje. Miminko ji také pije a díky ní tak fungují i ledviny. S blížícím se porodem74 bude její množství naopak ubývat. Právě polykáním plodové vody trénuje a aktivuje miminko7 jeden ze smyslů, kterým je chuť. Celkově se v tomto trimestru rozvinou všechny smysly dítěte sluch, čich, zrak, či hmat.
Lebka dítěte bude jak v tomto trimestru, tak i po jeho narození stále měkká, a to z toho důvodu, že se tak připravuje na průchod velmi úzkými porodními cestami29 ženských rodidel. Lebeční kosti tudíž nesrostou ani v průběhu třetího trimestru, ale až během prvního roku života dítěte2. V děloze je miminku stále těsněji, protože roste až do své porodní délky a váhy82 a pohyby mohou být na konci tohoto období už méně častější. Je proto vhodné je pozorovat, sledovat aktivitu dítěte a v případě velmi ojedinělých pohybů13 kontaktovat lékaře.
Ve většině případů se během posledního trimestru dítě v děloze přetočí hlavičkou dolů a je tak připraveno na průchod porodními cestami. Je-li otočeno koncem pánevním, může se lékař pokusit o jeho přetočení14. V případě neúspěchu dojde buď k přirozenému porodu koncem pánevním13 nebo k císařskému řezu81, který s těhotnou ženou lékař předem probere (pokud se tedy nejedná o akutní císařský řez v již rozběhlém porodu).
Nastávající maminka se začíná fyzicky i psychicky připravovat na porod, může se cítit více unavená, neohrabaná a tak jako tomu bylo na začátku, může být zpět i náladovost. Její prsa začnou produkovat mlezivo a zvětší se oproti stavu před těhotenstvím24 až dvojnásobně. Časté jsou také dýchací potíže, resp. zadýchávání při procházkách, chůzi do schodů, kopců atd.
Tělo ženy zadržuje také více vody a je možné, že ji budou trápit i otoky, hlavně kotníků. V případě, že jsou otoky velké, je nutné vyhledat lékaře a o tomto stavu ho informovat. Častější budou i návštěvy toalety, protože miminko stále víc a víc tlačí na močových měchýř tím, jak sestupuje hlavičkou níže k pánvi a rodidlům. Určitě se mohou objevit i bolesti zad3, vzhledem k tomu, že se se zvětšující se dělohou a bříškem mění i těžiště ženského těla.
Čím blíže je těhotná žena ke svému termínu porodu, tím častěji může pociťovat i stahy dělohy, tzv. kontrakce2 a tedy první poslíčky. Ti trvají kolem 30 sekund, nejsou ještě těmi pravými, porodními10 a nazývají se Braxtonovy stahy (poslíčci). Pokud se ale kontrakce objevují stále častěji a jejich intervaly jsou pravidelné, může to souviset se začínajícím porodem - a to podle termínu předčasným20 a nebo donošeným.
Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!
Těhotenský newsletter do e-mailu
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu