Třetí trimestr

Třetí trimestr začíná od 27. týdne těhotenství17 až do porodu29. Plod prodělává v děloze rychlý vývoj, který se týká hlavně mozku. Ten se miminku v děloze výrazně zvětšuje a jeho vlnové spektrum ukazuje, že už reaguje na zvuky kolem sebe. Ve třetím trimestru dochází i k rozvoji šedé kůry mozkové a povrch mozku, který byl doposud hladký, je nyní už zvrásněný. Vytváří se také mozkové a nervové obaly, které budou chránit nervové buňky dítěte.

Video: 36., 37., 38., 39. a 40. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Dále dochází k zásadnímu a rapidnímu rozvoji plic a taktéž k tvorbě surfaktantu, který dítěti pomůže poprvé se po porodu29 nadechnout. Kůže miminka je na začátku třetího trimestru ještě dost tenká a tuk, který se v tomto trimestru bude po celou dobu pod kůži hromadit, mu bude pomáhat regulovat jeho tělesnou teplotu. Na pohled bude kůže díky tuku vypadat vyhlazeněji a světleji. Kůži pokrývají drobné, jemné chloupky, tzv. lanugo, které dítě chrání před působením plodové vody2 a v tomto trimestru bude postupně odpadávat. Lanugo je mmj. jednou ze součástí smolky, což je první stolice dítěte hned po narození a je znamením, že střeva fungují tak, jak mají. V kostní dřeni započíná tvorba červených krvinek, kde se tyto budou tvořit už po zbytek života dítěte.

Třetí trimestr

Na množství nabírá i plodová voda, ve které dítě v děloze plave a postupně se obnovuje. Miminko ji také pije a díky ní tak fungují i ledviny. S blížícím se porodem74 bude její množství naopak ubývat. Právě polykáním plodové vody trénuje a aktivuje miminko7 jeden ze smyslů, kterým je chuť. Celkově se v tomto trimestru rozvinou všechny smysly dítěte sluch, čich, zrak, či hmat.

Lebka dítěte bude jak v tomto trimestru, tak i po jeho narození stále měkká, a to z toho důvodu, že se tak připravuje na průchod velmi úzkými porodními cestami29 ženských rodidel. Lebeční kosti tudíž nesrostou ani v průběhu třetího trimestru, ale až během prvního roku života dítěte2. V děloze je miminku stále těsněji, protože roste až do své porodní délky a váhy82 a pohyby mohou být na konci tohoto období už méně častější. Je proto vhodné je pozorovat, sledovat aktivitu dítěte a v případě velmi ojedinělých pohybů13 kontaktovat lékaře.

Ve většině případů se během posledního trimestru dítě v děloze přetočí hlavičkou dolů a je tak připraveno na průchod porodními cestami. Je-li otočeno koncem pánevním, může se lékař pokusit o jeho přetočení14. V případě neúspěchu dojde buď k přirozenému porodu koncem pánevním13 nebo k císařskému řezu81, který s těhotnou ženou lékař předem probere (pokud se tedy nejedná o akutní císařský řez v již rozběhlém porodu).

Třetí trimestr

Nastávající maminka se začíná fyzicky i psychicky připravovat na porod, může se cítit více unavená, neohrabaná a tak jako tomu bylo na začátku, může být zpět i náladovost. Její prsa začnou produkovat mlezivo a zvětší se oproti stavu před těhotenstvím24 až dvojnásobně. Časté jsou také dýchací potíže, resp. zadýchávání při procházkách, chůzi do schodů, kopců atd.

Tělo ženy zadržuje také více vody a je možné, že ji budou trápit i otoky, hlavně kotníků. V případě, že jsou otoky velké, je nutné vyhledat lékaře a o tomto stavu ho informovat. Častější budou i návštěvy toalety, protože miminko stále víc a víc tlačí na močových měchýř tím, jak sestupuje hlavičkou níže k pánvi a rodidlům. Určitě se mohou objevit i bolesti zad3, vzhledem k tomu, že se se zvětšující se dělohou a bříškem mění i těžiště ženského těla.

Čím blíže je těhotná žena ke svému termínu porodu, tím častěji může pociťovat i stahy dělohy, tzv. kontrakce2 a tedy první poslíčky. Ti trvají kolem 30 sekund, nejsou ještě těmi pravými, porodními10 a nazývají se Braxtonovy stahy (poslíčci). Pokud se ale kontrakce objevují stále častěji a jejich intervaly jsou pravidelné, může to souviset se začínajícím porodem - a to podle termínu předčasným20 a nebo donošeným.


Těhotenství po týdnech do e-mailu

Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce

Těhotenský newsletter do e-mailu


Jednotlivé týdny třetího trimestru

<< Druhý trimestr 17

Více o 3. trimestru na modrykonik.cz

Příběhy maminek a články z Magazínu

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s třetím trimestrem

Máš zkušenost s třetím trimestrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafr  23. bře 2018
Nejsou to jen sny, ale co jsem těhu, je ze mě telepat. Často se i stává, že vím o věcech dřív, než se stanou. Říkám si, že je to vlastnost miminka, malé děti prý mají Různé schopnosti, které časem zmizí. Poprvé se to stalo, když jsme jeli na ET - věděla jsem, že si jedeme pro holčičku. Pak už jen takové běžné věci, vím, že je manžel ve vesnici dřív, než vidím/slyším auto, vím, co řekne, když jsme pokládali koberec, věděla jsem, že budou role prohozené atd.


A teď ve 3.trim se mi často zdají sny o katakombách, jeskyních, sklepech a různých chodbičkách, které se zmenšují tak, že se musím vyplazit ven. V těch snech nemám břicho a jsem třeba v normální gotické katedrále, jdu chodbou, ta se zmenšuje a já se musím vyplazit ven. Nic dramatického, jen takový stísněný pocit. Tak to taky svádím na malou, že je to její vnímání porodu a třeba má taky obavu....
bajjunka  7. bře 2017

Náročné období

Třetí trimestr jsem si na těhotenství užila nejvíc, ikdyž bylo nejvíc náročné. Bylo před námi stěhování z bytu na domeček. Věci jsem stěhovali postupně už od 5. měsíce, ale nejhorší byl nábytek. Schody mi dávaly hrozně zabrat, hlavně jako bývalé kuřačce hlavně na plíce, takže jsem dělala svou milou činnost - balení a vybalování.

V bytě na baráku, kam jsme šly, jsem žila celý život, krom tří let s přítelem ve městě, takže jsem šla do známého, což mě uklidňovalo. Od 1.11. začaly největší manévry v novém bytě, kdy jsem termín porodu měla 25.11. Protože to u mě nevypadalo, že bych měla v brzké době rodit, tak jsem o sto šest vybalovala, uklízela, malovala koupelnu a obývák, uklízela zahradu, prala, žehlila a pořád nic.

Nejhorší na konci bylo pálení žáhy a neustálé chození na wc :-D přes den na wc co 30 minut, v noci co hodinu, k tomu denně hromadu rennie. Ikdyž to bylo velice náročné období, ráda na něj vzpomínám, a hned bych ho vrátila zpět.
evaamy  3. únor 2016

Nejhezčí

Třetí trim byl pro mě nejkrásnější. I jedno z nejkrásnějších období v životě. Po psychické stránce jsem se citila krásně, líbilo se mi jak vypadám, těšila jsem se na mimi, to náročné těhotenství se blížilo ke konci. A uvědomovala jsem si, že tento požehnaný stav už dost možná nikdy nezažiju. Zářila jsem na sto metrů! :-) Jenom mi to kazilo noční svědění, vaginální zánět a hemoroidy.
mavega  1. únor 2016

Horko a pálení žáhy

Třetí trimestr mi vyšel na období největšího vedra - červenec a srpen. V rozpáleném Brně nepomáhalo nic, jen víkendy u našich na venkově. Taky mě začala hodně pálit žáha, na což jsem nikdy netrpěla. Pomáhalo mi mléko a mandle a když bylo úplně nejhůř, tak Rennie. Taky mě někdy bolela záda a špatně se mi spávalo, na to ale pomohl kojicí polštář, jehož koupi vřele doporučuji.
kac97  6. říj 2015

Konečný trimest

A je tu cílová rovinka. Ale já si připadám jako na samém začátku. Pořád jsem unavená! O to je to teď ještě horší, že s velkým bříškem se dělá vše hůř. Často chodím na wc. Častější dojíždění k Dr. na kontroly. Ale ano, stojí mi to za to! Za chvíli mám svého drobečka v náručí a zapomenu na to, že bylo něco špatného, pak to vše zapomenu... :)
happylenulka  8. dub 2015

Velice příjemný

U mě je zatím třetí trimestr velice příjemný, jen se cítím více unavená a mám menší chuť k jídlu. Užívám si přípravu věcí pro miminko, pomalu se balím do porodnice a moc se na malou těším... Jediné mínus, tak přišla jsem o chuť na sex. Najednou s koncem 7. měsíce přišel strach, zda bychom mimču neublížili, a nedokážu se přes to přenést a mít na sex chuť.
karlik123  12. bře 2015

Tak ten jsem si neskutečně užívala

A nastal 3. trimestr. Tvrdnutí bříška ustávalo. Bříško rostlo, malej se měl k světu, doktor nás chválil, jak krásně rosteme.

Až ke konci 9. měsíce na ty kopance do žeber a tlačení na močák byl třetí trimestr opravdu úžasnej. I když jsem se díky velkému bříšku moc nevyspala. Když jsem byla v 37 tt tak už mi doktor říkal, že se za týden nejspíš neuvidíme. No, neodhadl to, viděli jsme se i v 38, 39 a i ve 40 tt, kdy mě přenechal doktorům v porodnici.

Nakonec se malý ozval přesně na den termínu, že se večer rozhodl, že se chce podívat na svět. Ale teda dlouho se rozmýšlel, narodil se nakonec až druhý den večer.
Za mě byl 3. trimestr ten nejhezčí. :-)
apacheee  12. bře 2015

Třetí trimestr? Pohodička :)

Většina maminek nemá poslední trimestr ráda, dítko už se vevnitř bolestivě roztahuje a mamince docházejí síly. Eliášek byl celou dobu koncem pánevním, a tak díky tomu nevím, co to je bolest, kopance do žeber, tlačení na močák, nemožnost v noci spát. :)
Jediné, co mě nebavilo, byla nutnost močení v noci a velká tepla, která v červenci byla. Nejlépe mi bylo na koupališti nebo v lese.
1 člověk považuje za užitečné
veroniquecz  9. bře 2015

Změna .... k horšímu

Druhý trimestr jsem si užívala, byla jsem plná energie, nedělalo mi potíž ani hodně práce v zaměstnání. Že se překulil třetí trimestr jsem poznala sama na sobě, ani jsem se nemusela dívat do kalendáře. :-) Začalo mi hodně růst bříško, tím pádem jsem už více nemotorná, hůře se mi spí, v práci už odpočítávám dny, jak jsem unavená, ale zase vím, že ještě pár týdnů a to naše zlatíčko už bude s námi, a to za trochu toho nepohodlí stojí.
2 lidé považují za užitečné
maminkazdenicka  15. únor 2015

Třetí trimestr - pro mě to nejhorší :-/

Celé těhotenství jsem se cítila vcelku dobře. Nezvracela jsem, jen drobné nevolnosti, ale jinak jsem fungovala jako před tím, až na to, že se mi zvětšovalo bříško. ;-)
Poslední trimestr začal moc hezky, bez přestání mě bolí záda - samozřejmě to může být tím, že nejsem ani rok po operaci ploténky, ale co nadělám. Bolí mě kyčle a mám neskutečné křeče do lýtka. Otoky nohou a další.

Doufám, že nebude předčasný porod a já se s nepohodlím srovnám. :-D Spánek si prostě na pár měsíců odepřu, ale hlavní je, že pod srdcem nosím náš malý zázrak.
opravdova_luzy  11. únor 2015

Konečně poslední trimestr

Třetí trimestr mi utíká ze všech tří nejrychleji. U mě se ale nese ve znamení fyzického nepohodlí. Všude mi to břicho "zavazí" a připadám si jako tank.
Výbavičku už mám nachystanou, tašku do porodnice sbalenou, jen mi ještě zbývá sepsat porodní přání. Začínám být celkem nervózní, ale už se dost těším :).
1 člověk považuje za užitečné
framboise  8. lis 2014

Můj třetí trimestr

Třetí trimestr je opět úplně jiný než ten předchozí. Na jednu stranu se cítím velmi dobře, přešly mě úplně i bolesti zad, na druhou stranu trpím bolestmi kyčlí a okolních kostí, jak se roztahuje pánev. Z bříška už je pořádné břicho a vstát z postele není snadné. :-N :-) Musím chodit často čůrat, i v noci, takže to není už jen tak. :-D Na druhou stranu jsem na konci 7. měsíce bez problémů chodila na několik hodin v kopcích na hřiby. Teď v 9. už malý hodně naléhá na spodek a dlouhá chůze už mi nedělá dobře.
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  7. lis 2014

Třetí, poslední a nekonečný trimestr :-)

Blíží se konec, ale přesto je to tak daleko - to jsem si říkala v tu dobu. Aktivitu vystřídalo těšení a hledání toho, jak rychle porodit, a to nejlépe hned. Příště na taktiku jak dostat miminko ven kašlu, nic nezabíralo ! :-D Začala jsem jezdit na monitory, prohlídka porodnice. Začínalo mi docházet, že už se to blíží :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce