Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

39. týden těhotenství

39. týden těhotenství39. týden těhotenství může v některých chvílích připomínat začátky těhotenství, a to hlavně co se týče nálady. Můžeš se totiž cítit podrážděná, nervózní, ale na druhou stranu už velmi natěšená na první setkání se svým miminkem. To Ti stále víc a víc tlačí na močový měchýř, protože sestupuje hlavičkou níže k pánvi a rodidlům. I to je tedy další připomenutí začátku těhotenství - častá chůze na toaletu. Výhodou tohoto sestupu je ale uvolnění žeber a bránice a tudíž i volnější dýchání.

V tomto týdnu máš už obvykle bříško sestouplé, zvětšená prsa, která se připravují na kojení70 a zakulacený až oteklý obličej. Znakem velkého bříška a možná i stehen, paží, mohou být také drobné jizvičky nebo strie, které jsou způsobeny zvětšováním a natahováním kůže. I po porodu je dobré nadále používat tělová mléka nebo krémy proti striím25, které mohou tyto známky těhotenství zmírnit.

Těhotenství24 už příští týden skončí a porod tak může nastat klidně i tento týden. Proto, pokud pocítíš silnější kontrakce33, je vhodné sledovat si časové intervaly mezi těmito stahy dělohy. Pokud se víc jak hodinu objevují v pravidelných 5-ti minutových intervalech, je na místě kontaktovat lékaře, porodní asistentku a nebo sestřičku. Znakem porodu je také prasknutí plodové vody2, což poznáš jako únik a nebo vytékání tekutiny z vagíny a je tedy důvodem k odjezdu do porodnice. Na druhou stranu, pokud delší dobu necítíš pohyby dítěte, krvácíš, máš velmi silné bolesti hlavy, neostré vidění nebo bolesti břicha, musíš vyhledat lékaře okamžitě.

Dítě v děloze3 už ve všem dokončilo svůj vývoj a ze Tvé placenty9, která mu po celou dobu dodávala živiny a kyslík, si vzalo už vše, co potřebovalo. V tomto týdnu je miminko už zcela donošené a kdyby se narodilo už v tomto týdnu, budou všechny jeho životní funkce a orgány pracovat tak, jak mají a fungovat samostatně. Endokrinní systém miminka, který vytváří hormony, se připravuje na porod29, protože ten je pro dítě stresující a dítě tak během porodu vylučuje stresové hormony více, než bude kdykoli jindy ve svém životě. Ve chvíli, kdy se dostane na svět, to budou právě tyto hormony, které mu pomohou řídit tělní systému bez placenty.

Ikdyž už jsou všechny orgány vyvinuty, vývoj plic probíhá až do samotné chvíle porodu, tedy vypuzení ze Tvé dělohy. Vedle vývoje plic si dítě začalo vytvářet látku, která se nazývá surfaktant a i díky ní se bude moci po narození poprvé nadechnout. Surfaktant je látka, jehož produkce začíná v 6. až 8. měsíci těhotenství a zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích vzájemně neslepily. Nepřítomnost nebo nedostatečná sekrece surfaktantu vede ke kolapsu plicních sklípků s následnou poruchou dýchání, např. u předčasně narozených dětí.

Hlavička dítěte je stále měkká, protože bude procházet porodními cestami, které jsou dost stísněné a hlavička se jim bude muset trošku přizpůsobit. Mezi jednotlivými kostmi na temeni hlavy jsou vazivové plátky, které kosti drží pohromadě. I několik měsíců po narození zůstanou kosti ještě měkké.

Od temene hlavy k patičkám měří dítě přes 50,7 cm a váží okolo 3288 gramů.

Vyšetření ve 39. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné od 37. týdne gravidity do termínu porodu 1x týdně
CTG vyšetření6 (KTG, monitor, pásy) od 38 tt 1x týdně

39. týden těhotenství v číslech

39. týden těhotenství

  • 39. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 37. týden od oplodnění
  • přibližně 1 týden do porodu
  • lékař píše: 38 týdnů + 0 dní až 38 týdnů + 6 dní (zkráceně 38tt + 0 až 38tt + 6)

39. týden těhotenství po dnech

39. týden těhotenství po dnech

<< 38.týden těhotenství21 / 40.týden těhotenství >> 26

Více o 39. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#39
  3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Surfaktant
  4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 39. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 39. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tinuse  21. bře 2020

Už to klepe na pupek :-)

Hurá, jsem v 39. týdnu.
Za pár dní mě čeká naplánovaný císař a já mám obavy. První syn se narodil přirozeně v den termínu, vše bylo bez problémů.
Ten druhý mi dává ovšem zabrat. Je stále koncem pánevním. K tomu všemu teď ta situace s Koronou. Manžel se mnou nemůže k porodu a já mám pocit, že je tím pádem o hodně ošizen. Z porodnice pouští, když je vše ok, až pátý den po zákroku. Nedokážu si představit, že bych své dítě viděla na vlastní oči až 5 dní po porodu. Bohužel už je taková situace a musíme se s ní nějak smířit. Jen doufám, že to vše za nějaký čas bude v pořádku a budeme zase normálně žít.
Jinak k mému momentálnímu stavu. Už se těším na miminko. Taky se těším, až si budu moct obout ponožky a začít zase normálně fungovat. Přijde mi, že jsem teď v posledních cca dvou týdnech méně unavená, což je fajn.
Držím nám všem těhulkám palce, ať jsme my i naše dětičky zdravé. Pac a pusu.
0 poděkování
nazka  12. únor 2020

Plánovaná sekce na 38+3

Tento týden byl mým posledním týdnem. Na 38+3 jsem měla naplánovanou druhou sekci. Z toho důvodu jsem stresem tento týden už moc nespala. Tlak oproti prvnímu těhotenství v pořádku. Bolela mě záda, jinak otoky nic a vše dobré až jsem byla překvapená. Nástup do porodnice jsem měla den předem, v noci mi praskla voda. Tak jsem byla ráda, že miminko se rozhodlo přijít na svět samo a nejen podle doktorů. Narodila se zdravá holčička s mírami 49 cm a 2 850 g.
2 poděkování
dance01  18. pro 2019

Všechno mě bolí...

Pro mě to jsou teď nejhorší týdny během celého těhotenství. Bolest celého těla, hlavně v zádech a tříslech. Necítím konečky prstů. Jsem náladová, chvíli se bavím normálně, pak jako kdyby se mi v hlavě něco přepnulo a nebavím se a jdu se do koupelny třeba i vybrečet. Jsem oteklá, vše mě štve. Na to, že mám příští týden rodit mi ani nekleslo břicho a necítím ani kontrakce. A hlavně malá se v břiše pořád vrtí, jak bláznivá.
Už bych ráda porodila, ale zároveň se bojím, protože to je moje první těhotenství.
Myslím si, že mi dá naše malá ještě pořádně zabrat, ale i tak se na ni už moc těším :)
4 poděkování
josslynn  21. srp 2019

Bez příznaků, že by byl porod za rohem

Jsem 38+3 a mám pocit, že budu těhotná navždy. Chodím opravdu často na malou, malá mě tlačí dole víc než dřív, ale to je vše. Neznám tvrdnutí bříška, neznám poslíčky. Jak už tu někdo psal, mám pocit, že je bříško níž, ale někdy zase ne. Procházky zvládám, ale vyřizování po městè už moc ne, navíc si už netroufám ani nikam jezdit sama (kromě poradny v porodnici). Ke konci těhotenství se mi trochu zvýšil tlak (135/90), ale dle dr. v porodnici je to ok.
3 poděkování
hokejka78  15. únor 2018

Pořád to jde

Tak dnes začátek 39tt. Hodinové procházky se psem pořád 2x denně, minulé 2 víkendy jsme zvládli i hory- dcera se učila lyžovat s instruktorem, manžel jezdil na prkně a já špacírovala se psem. Včera jsme zvládli i Valentýnskou večeři, byla to mňamka. Na to, že mám 20kg nahoře jsem oblékla i hezké předtěhotenské šaty. Občas špatně spím, když manžel chrápe, ale další noc to dohonim. Poslíčci celkem pravidelně, první dítě jsem přenášela a měla překotný porod - 2a3/4 hodiny, tak jsem zvědavá jak to proběhne ted. Moc se na ni těším! 🙂
1 poděkování
zabulenkap  1. únor 2018

Druhá ko v porodnici

Tak dneska začínáme 38+1 tt. Byli jsme na druhé ko v porodnici. Natočeno Ktg a prý všechno ok. Vaginální vyšetření nedělali, protože bylo minulý týden, jen mi pro jistotu udělala paní dr takové rychlé soňo, zda je miminko v pořádku, jelikož jsem jí řekla, že malou poslední tři dny cítím fakt minimálně oproti minulému týdnu. Ale asi to bude tou nemocí - už 4. den beru ATB na angínu a kašel. Tak ležím s Adélkou (5 let) na gauči - je na tom stejně jako já a koukáme na pohádky. Taťka se o nás skvělé stará.

Termín máme 14.2., tak uvidíme, jestli to beruška v bříšku vydrží aspoň než se uzdravíme. Někdy mám totiž pocit, že ji vykašlu ven už teď! :-D
3 poděkování
nikolatje  17. srp 2017

39. týden a nepřítel žáha

Tak dnes začínám 39. týden. Oproti prvnímu těhotenství je všechno jinak, ale hezky jinak.
Až na tu žáhu....to je peklo...nic nepomáhá.

Prďolka krásně roste a mě možná čeká i přirozený porod - dcera byla pro KP CS.

Manžel je teď doma až do října, takže na péči o dvouleťáka nejsem sama.

Nahoře mám 8kg, bez otoků, krátký dech, jdu sotva noha nohu mine. A nejotravnější otázkou zůstává: "Tak co to vedro? To je peklo, viď? Jak to zvládáš?" :) Když se mě na to zeptá už i prodavačka, kterou vidím prvně, tak nezbývá než se usmívat.

Přeji všem letním (a nejen) těhulkám krásných 9 měsíců bez obtíží!:heart:
2 poděkování
kikinka1988  13. srp 2017

Už je to za rohem

Užila jsem si podlední víkend doma 2v1, protože už mě strašili, že by si mě mohli nechat v nemocnici. A taky se tak stalo, pro špatný monitor a podezření na hypoxii plodu (nedostatku kyslíku plodu). :frowning2:

Byla jsem ráda, že jsem sledovaná, ale bylo to jak čekání na Godota. :angry: V nemocnici jsem si poležela 4 dny, s tím, že mi porod vyvolají. Monitory byly tak nějak v normě. Chodila jsem na ně 3x denně. Dny před porodem se v nemocnici šíleně vlekly. :astonished:

4. den ráno mi řekli, že mi porod vyvolají. To jsem byla 40+1 a nemělo cenu dál čekat. Malá stejně nerostla... :pensive:

Šla jsem tedy na vyšetření a líbil se jim můj pozitivní nález. Dali mi 1/4 prášku na vyvolání a za hodinu jsem šla opět na monitor.Tam mi praskla voda a potom už to šlo šupem. :wink: Za další hodinu jsem jela na porodní sál otevřená na 5 cm. A za další 2 hodiny byl náš poklad na světě. :heart:

Celý porod trval 6,5 hodiny. Takový bych přála každé ...:slight_smile:
6 poděkování
makymak  17. bře 2017

Poslíčci

Jsem unevenější, ale každý den chodím na procházky. Někdy mi připadá, že bříško konečně trochu kleslo, ale jindy mám pocit, že se mi to jen zdá. :-)

Od tohoto týdne mám poslíčky, tvrdnutí cca hodinu někdy s bolestí jindy bez, včera už jsem si psala časy, přišlo mi to celkem pravidelné, ale po pár hodinách to ustalo. Obvykle se to děje večer, někdy i odpoledne nebo v noci. Tak uvidim, jak dlouho to ještě bude jen trénování. Snad už bych i ráda rodila. :heart_eyes:
1 poděkování
gabca27  8. únor 2017

Každé těhotenství je jiné

Musím říct, že v tomto týdnu už mi veškeré domácí práce dávají hodně zabrat, plus péče o dvouleťáka mi energii rozhodně nepřidá. Když jsem byla těhotná s ním, sice jsem vážila touto dobou skoro o 15 kilo víc a byla o to nemotornější, ale vyhnuly se mi poslíčci i jakékoliv bolesti kromě příšerného pálení žáhy a občasné bolesti zad.

Teď nemůžu v noci vůbec zabrat, malá je v bříšku strašně neklidná, nemůžu dýchat a všechno mě tlačí, příšerné tlaky na pánevní kosti. Oproti prvnímu těhotenství jsem ale tolik nepřibrala, nebolí mě záda a nepálí žáha. Každé těhotenství bylo od začátku do konce úplně jiné.

Tak snad už to nějak vydržíme do konce, který snad už přijde brzy... :)
3 poděkování
bajinka  5. zář 2016

Jako na houpačce

Dnes začínám 39. týden a začala jsem kontrolním monitorem v porodnici. Miminko je v pořádku, děloha už začíná pracovat a jsem otevřená na centimetr. "Menstruační" bolesti v podbřišku mám teď už stále, k tomu bolesti za stydkou kostí (občas opravdu silné). Je těžké si něco naplánovat, včera jsem měla jet na odpolene za kamarádkou, ale musela jsem to zrušit, potřebovala jsem jen spát, nic jiného nešlo. Oproti tomu dnes jsem zase plná energie - no bodejť po 10-ti hodinách spánku. :)

Tím, jak se mi chce spát, se vracím do prvního trimestru a k tomu mám stále hrozný hlad! Při nedělním obědě jsem se úplně styděla, snědla jsem větší porci než muž a chvíli po obědě jsem si musela ještě přidat. Podle váhy v porodnici jsem ale za poslední dva týdny přibrala "jen" kilo, takže se tomu hladu nebráním, myslím, že všechno jde do miminka.

Už jsem v cílové rovince, moc se těším co přinesou další dny! :)
1 poděkování
pajinahk  17. čer 2016

Napuchlinka

Holky, také máte pocit že je znát každý den, já ano.

Každý den se cítím větší a neohrbanější. Nožky a ručičky spíše připomínají konvičky. Když se cítím lépe mám geniální nápad: pořádně se projít! Ale pak lituji, po chvilce bolí mé opuchlinky a půl dne se z toho léčím a únavou zívám. :-) To ale nechápe můj starší syn Páťa, který je hyperaktivní...

Můj malý chlapeček Tomášek se v bříšku hezky pohybuje, je krásné vědět, že je v pořádku, tedy pokud si za cíl nevybere můj močový měchýř! :-D

Už se těším až se narodí. x-) x-) x-)
2 poděkování
martanka007  1. čer 2016

Nemocnice

Hned 1. den 39. týdne jsem šla na kontrolu ke své gynekoložce, které se nezdály ozvy chlapečka, protože měly dost vysoké hodnoty. Dle krve jsem v těle zánět neměla. Cítila jsem, že bych mohla mít teplotu. Poslala mě do porodnice, kde říkali, že ozvy odpovídají tomu, že malý měl hodně pohybu. Udělali mi kontrolní KTG a opět měl malý hodně pohybu i vysokou srdeční frekvenci. Průtoky byly dobré. Musela jsem zůstat bez jídla a pití, kdyby bylo potřeba jít na císaře. Měla jsem mírně zvýšenou teplotu, takže to bylo označené jako příčina toho, co se s chlapečkem dělo. Další KTG v porodnici už bylo v pořádku, mohla jsem si dát večeři. Následujícího dne ráno už bylo KTG označeno za luxusní a já mohla jít domů. Měla jsem o chlapečka velký strach, i jsem si bezprostředně po kontrole u gynekoložky poplakala a jsem ráda, že to tak dopadlo.

Zbylá část týdne se nesla v duchu dalších dvou kontrol v porodnici, vše v pořádku. Jen mě mrzí, že nikdo neudělal váhový odhad chlapečka, snad nebude příliš velký na přirozený porod. Fyzicky se cítím v pohodě, pořádám dlouhé procházky, aby už se to trošku s malým pohlo, a jelikož jsem docela sportovkyně, tak tempo je rychlejší. Pobolívá mě podbřišek jako při menstruaci. Piji čaj z maliníku a už se z mnoha důvodů těším, až se chlapec narodí :-) . Měla jsem první poslíčky, ale velmi slabé, tak uvidím, jaké pak budou porodní kontrakce.

Co se týká spánku, tak pokud si nezdřímnu přes den, v noci se mi spí velmi dobře. Pokud ale podlehnu únavě přes den a usnu, v noci už spánek tak fajn není...
1 poděkování
sheila9  28. bře 2016

Viróza

Tak mi začal 39 týden těhotenství.

Tak jak jsem měla celé těhotenství téměř bez problémové, tak ke konci si to teda vybírám i s úroky. Nejdříve před 2 týdny genitální bradavice - kterou se nám snad s dopomocí medikace podařilo vypálit. A teď viróza. Ještě tak nešťastně, jsem onemocněla den před státním svátkem, na který navazoval víkend a další státní svátek, takže 4 dny nezastihnete doktora jinde než na pohotovosti a v nemocnici. Klasická viróza, bolest v krku, rýma jako blázen, kýchání a přichází už i kašel - naštěstí bez horečky. Moc se bojím, že začnu rodit v tomhle neutěšeném stavu - cítím se hrozně slabá a představa, že bych nyní měla přirozeně rodit, je pro mě hrůzostrašná. Zítra tedy navštívím praktického lékaře a budu doufat aspoň v nějakou radu, či podpůrnou medikaci - nechci antibiotika.

Jedinou dobrou zprávou je, že mi nyní na pár dní odezněly bolesti kyčlí. Na druhou stranu jsem smutná, že se nemohu věnovat tolik cvičení se zdravotnickou pomůckou Aniball - nejdříve ta bradavice a teď ta viróza. Takže jsem cvičila za celé těhotenství jen 10x a největší obvod vypuzeného balónku byl 25cm. No třeba ještě bude čas zvýšit skóre.

Maminky, držte se....finále se blíží! :)
0 poděkování
japejata  7. únor 2016

Vyvolaný porod ve 39tt

Když jsem čekala před 3-mi lety prvního syna Péťu, doktoři tvrdili, že bude mít necelé 4 kg. Narodil se 40+1, měl 4500 g a 54 cm, takže se mi ulevilo, když jsem otěhotněla podruhé a mimčo odpovídalo týdnům, ale to jen cca do 30. týdne. Pak šlo rapidně nahoru, a to o tři týdny napřed. :-D

Přesně ve 38+5 mi doktoři vyvolali druhého synka kvůli jeho velikosti. Říkali, že bude mít tak do 4 kg, no trošku to opět minuli. Erik se narodil s mírami 4500 g a 53 cm. No, kdybych rodila jak jsem měla, měl by kolem 5-ti kil. ;)

Oba šli samozřejmě přirozenou cestou, takže jsem si zkusila své. ;) Ale jsem moc štastná. Od druhého porodu ubyly 2 týdny a jsme zdraví. A to je důležité! ;)
2 poděkování
kubicek11  7. říj 2015

Porod

Bylo 11.11. 2014, 3.12 hod. a já jako každou noc jsem opět šla čůrat, jenže to čůrání bylo nekonečné. Vracela jsem se tedy do ložnice a říkám budoucímu taťkovi: "Asi mi praskla voda.". Na to mi povídá: "Pojď si lehnout". Já: "Jak si můžu jít lehnout, když mi asi praskla voda?". Šla jsem tedy do koupelny, a to už bylo jasno. Budoucí taťka ve dveřích: "Budeme rodit!".

Pak už to šlo rychle za sebou. Sanitka, porodnice, hekárna, porodní sál a za 4 hodiny se narodil Kubíček. Zdraví, krásný a všichni moooc spokojený.
7 poděkování
27kristyna  7. říj 2015

Žádná tragédie :-)

Musím tedy podotknout, že bříško už je opravdu veliké a chůze na tučňáka je tak nějak ke konci dne samozřejmostí. Ale jinak jsem pořád v dobré kondici, zvládnu ráno nakrmit koně, vykydat všechny 4, vyčistit a tak dále. Pak zvládnu v klidu uvařit oběd, nějakou tu pračku a pak odpoledne válím šunky. Před dvěma týdny jsme měli ještě s manželem i sex, sice nemotorný, ale měli. :-D

Myslím, že pokud máte celé těhotenství tak bezproblémové jako já a jste v dobré fyzické kondici, nemusíte se posledních týdnů vůbec bát.
7 poděkování
tynka23  7. říj 2015

39. týden a 600 km vlakem ;)

Rozhodně to nikdo neberte jako nabádání k nekalostem, ale když se řekne 39. týden, vybaví se mi jednoznačně 300 km cesta vlakem tam a zpět kamarádům na svatbu . Celou dobu jsem měla sevřené nejen půlky, abych nezačala rodit (ve vlaku, uprostřed obřadu, před kostelem, při prvním tanci, při obědě, po obědě...), to nepopírám.

Až na nohy jak konve vše v pohodě a i jsme si s nastávajícím taťkou trsli. Juniora to v břiše přestalo bavit týden po návratu. :-)
9 poděkování
kryndy  9. črc 2015

Nekonečné čekání

Tenhle týden už je ve znamení nudy a čekání. Člověk se hned unaví, takže nevydrží dlouho nic dělat a když už se někam vydá, trvá cesta třikrát tolik, protože mimčo už je dole a chůze a la tučňák prostě moc urychlit nejde. Každým dnem jsem protivnější. Za celé těhotenství mě dokáže vždycky překvapit, že každý týden může být horší než ten předchozí.
10 poděkování