Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

38. týden těhotenství

38. týden těhotenství 38. týdnem těhotenství Tě mohou i nadále provázet otoky končetin, hlavně kotníků a častější chození na toaletu, protože miminko na močový měchýř tlačí stále více. Řešením ale není pití menšího množství tekutin, protože tekutiny potřebuje jak dítě, tak i Ty, a to až do samotného porodu29. Z důvodu kojení70 je potom zvýšený příjem tekutin vhodný k tvorbě mateřského mléčka7, takže bys prakticky měla přijímat vyšší množství vody stále, nejen během těhotenství.

Pokud jsi do tohoto týdne nepociťovala žádné první kontrakce33, tzv. poslíčky, není třeba panikařit. Některé ženy je mají, ale necítí je a nebo jsou slabší. Poslíčci ale mohou dorazit v tomto týdnu a mohou být popřípadě i porodní, které začínají v horní části dělohy a rozšiřují se do celé dělohy3, zad a pánve. Z fyziologického hlediska trvá těhotenství24 40 týdnů +/- 2 týdny, takže pokud pociťuješ tyto kontrakce, může to signalizovat porod29. Jakékoli změny a signály blížícího se porodu na sobě můžeš pozorovat tedy už teď, a to jak před termínem porodu74 tak i po něm. Termín porodu totiž není pevně stanovené datum, kdy se dítě musí narodit. Existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě narodí před ním a nebo po něm.

V tomto týdnu bys už měla navštívit ambulanci porodnice, kde se chystáš rodit, abys byla vyšetřena lékařem, který Ti natočí KTG, odebere anamnézu, provede ultrazvuk a posoudí celkový stav Tvůj a Tvého dítěte v děloze. Je dobré, pokud přemýšlíš i nad porodními polohami a pozicích na prodýchávání kontrakcí33. Některým těhotným ženám vyhovují polohy jako jsou polohy ve stoje, na kolenou ve čtyřech, v leže, na fit míči, ve sprše, atd. Při samotném porodu nemusí být na vzpomínání velmi mnoho času, a tak jejich natrénováním můžeš předejít možnému výpadku paměti, neznalostem atd.

Protože už tento týden a nebo nastávající 2 až 4 týdny budeš mít v náručí své dítě, je třeba zajistit i jeho bezpečný převoz z porodnice domů, a to ve vhodné autosedačce10. Jak takovou autosedačku pro dítě vybrat a která je pro novorozence vhodná najdeš zde10.

Vyšetření ve 38. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné od 37. týdne gravidity do termínu porodu 1x týdně
CTG vyšetření6 (KTG, monitor, pásy) od 38 tt 1x týdně

38. týden těhotenství v číslech

38. týden těhotenství

  • 38. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 36. týden od oplodnění
  • přibližně 2 týdny do porodu
  • lékař píše: 37 týdnů + 0 dní až 37 týdnů + 6 dní (zkráceně 37tt + 0 až 37tt + 6)

38. týden těhotenství po dnech

38. týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby miminka v bříšku ve 38. týdnu těhotenství.

Jak už je výše psáno, dítě se může narodit už i v tomto týdnu a z hlediska vývoje je už zcela zralé a připravené na porod. Až 85% miminek se narodí +/- dva týdny před/po termínu porodu. V tomto týdnu dítě váží 3083 gramů a měří od hlavičky k patičce kolem 49,8 cm. Váha dítěte je velmi individuální záležitostí, protože se rodí děti zcela zdravé, ale drobné nebo naopak děti s váhou přes 4kg.

Organizmus dítěte je zcela vyzrálý a připravený žít samostatně, mimo Tvou dělohu. Z ní si miminko vzalo vše potřebné ke svému vývoji, který je právě dokončen. U chlapců sestoupla varlátka k šourku a u děvčat překryly stydké pysky ty malé. Střeva pracují na plné obrátky a postupně se v nich hromadí smolka, což je první stolice černozelené barvy, husté a lepkavé konzistence. Po této první stolici by už měla přijít stolice z mateřského, popř. umělého mléka49 o jiné konzistenci a barvě. Ledviny zachytávají už i nějaké ty odpadní látky, ale naplno začnou fungovat až po narození.

Chmýří a jemné chloupky, které jsou na povrchu kůže miminka, pomalu odpadávají a mmj. se stávájí součástí právě zmiňované smolky. Nemusí ale odpadnout celé pokrytí kůže, a proto je možné, že se dítě narodí s drobnými bílými chloupky po těle nebo ramínkách, čelíčku a krku. Stejně jako ochlupení postupně ubývá i mázku, který chránil pokožku. U některých dětí ale opět dochází k tomu, že tento mázek mají při porodu na tělíčku ještě ve velkém rozsahu.

<< 37.týden těhotenství29 / 39.týden těhotenství >> 19

Více o 38. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. https://web.archive.org/web/20130307013041/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#38
  4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 38. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 38. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veronikamullerova  22. pro 2018

Máme před sebou CS

Všeradice, první kontrola v porodnici, oznámili nám, že se malej stále neotočil a dali nám datum císařského řezu 3.1. Poslali mě k praktické na předoperační vyšetření a příští týden půjdeme ještě na kontrolu, jestli si to nerozmyslel. 😁

Nervy pracují. Vědět, kdy přijde den D, se mi zrovna nelíbí, ale už se na prcka těšíme.
  • Už to máme za pár
  • Nikdo nám nic neříká, kdyby nebyl Google, nevíme, do čeho jdeme.
5 poděkování
eia  28. srp 2018

Taťka s mamkou už čekají

Čekání to je asi nejpřesnější slovo, které nás vystihuje. Vedra se zmírnila, takže se nám ulevilo. Otoky rukou a nohou přetrvávají, ale už je to o něco lepší.

Máme za sebou druhý monitor a všechno v pořádku. Po odjezdu malé neteřinky mi bylo tak smutno, že jsem opakovaně plakala, takže hormony pracují na plné obrátky (normálně moc nepláču).

Kolem jedné ráno jsem měla poslíčky intervaly kolem 20 min., rozchodila jsem. Nad ránem pokračovaly po 5 min., tak jsem se šla vyčůrat a taky dobré. Vzpomněla jsem si, že jsem kdesi četla, že plný močový měchýř může mít vliv. Mimi se hodně hýbe hlavně po jídle a když jdeme spát, tak ho hladíme po vyboulených zadíčkách, prdélce anebo nožce vystupující z mého boku.

Je to drámo, každý večer ulehám a říkám si, tak že by už dnes? :) Taťka je připraven pořád na telefonu a už taky říkal, že by bylo fajn, aby to už přišlo, protože je pořád v napětí. Těšíme se!
4 poděkování
uzivatelkapetra  20. srp 2018

Vše v pohodě

Tak za mě stále vše ok, otoky téměř žádné, potíže celkem nic, trochu mě trápí karpální tunely.

Dole se nic nechystá, malý má na úplném začátku 39tt 3kg. Časté močení mě netrápí.

Postýlku máme nachystanou a tašku sbalenou a snad už nám nic nechybí. Vedra mě docela ničí, ale zvládám.

Tak prcku nevymýšlej a pojď už! :)
2 poděkování
zabulenkap  26. led 2018

První ko v porodnici

Tak dneska už jsme 37+2. Včera první ko v porodnici v Ivančicích a jsem moc spokojená. Všichni strašně milí a ochotni.

Ktg bylo ukázkové, porodní cesty prý měkké a nachystané, jen asi budeme mít obříka. Odhad malé je 3,5 kg. :-D Tak jen doufám, že ve skutečnosti je to míň anebo že malá vyleze dřív. První dcerka měla jen 3,38 a to jsem 10 dní přenášela. Takže Eliška bude asi sloník. 😀

Už se na ní neskutečně těším. Trápí mě teď jen nespavost. V noci nemůžu spát a 100 krát chodím na záchod. Do toho mě šílené pořád pálí žáha a jsem hrozně unavená. Už se nemůžeme všichni tři Elišky dočkat. Chytl mě dokonce i syndrom hnízdění, takže postýlka v ložnici i v obýváku nachystána, načančaná. Pultík připraven a vše nakoupeno. :-)

Tak přeju všem maminkám hladký průběh porodu a ať jsou všechny maminky i miminka zdravé. 😍
4 poděkování
kikinka1988  22. črc 2017

Už tu skoro byla :)

Už chápu proč někdo říká, že poslední dva týdny před porodem jsou nejhorší. Jsem pořád unavená, moje tempo se snižuje a jsem neschopná skoro čehokoliv. A o dechu ani nemluvím. :rolling_eyes: Je to znát, že se tělo připravuje na porod. Z prsou mi pořád teče, ale dá se to přežít.

Malá už tam má málo místa, tak občas dost bolestivě kopne. Ale jinak je moc hodná.:heart:

Strach tu už samozřejmě je, ale ten kompenzuje radost z toho až budeme mít náš uzlíček štěstí u sebe.:heart:
38+5 jsem byla na kontrole a něco se jim tam nezdálo, tak mě rovnou poslali na porodní sál. :fearful:Tam mi natočili CTG a vzali krev a dali mně na čekatelský pokoj. Ale kontrakce ustaly, tak mě převezli na odd. rizikového těhotenství. Tam si mě nechali do druhého dne a protože bylo vše v pořádku tak jsem šla odpoledne domů. :slight_smile:

Docela mě to vylekalo.:frowning2:

Těď už jen čekám, kdy se bude chtít našemu prckovi na svět, ale zatím to nevypadá... :confused:
1 poděkování
hulahula19  22. čer 2017

1. KTG, vedra a hotová koupelna :D

V 37+0 jsem byla na 1. KTG, bylo pěkné slyšet ozvy maličké, ale jinak to pro mě nebylo 2x příjemné, furt mi dřevěněla noha a i když jsem se snažila být v klidu, moc mi to nešlo. Což se odrazilo i na KTG. Ale doktorka byla s výsledkem naštěstí spokojená. Na prohlídce mi řekla, že jsem otevřená na prst a vše vypadá v pořádku. Za týden zase... :)

Zrovna jsou docela vedra, tak se potím jak blázen, naštěstí doma se drží příjemný chládek okolo 23 stupňů. Procházky už dělám jen kratší, protože jinak jsem úplně vyšťavená.
Jsem moc ráda, že manžel s tchánem stihli dodělat koupelnu, takže už jen pouklízet a bude to v klidu.

Vše už máme nachystáno - taška do porodnice, kočárek, postýlka. Strašně se těšíme, až si malou pochováme. :heart_eyes:
3 poděkování
kittysek  25. kvě 2017

38 + 4 týden

Ahoj maminky,

tak už se docela těším do cíle :-) .

Jsem unavená, bolavá a neohrabaná. Přibrala jsem sice 9 kg, což ještě není tak hrozné, ale dost mě bolí břicho kolem pupíku - mám tam jizvy po čištění žlučníku před lety.

Včera jsem jela na kontrolu, bylo mi celý den tak divně, že už jsem manžela připravila na možnost, že budeme brzo rodit. Na monitoru už se něco málo děje, ukázalo se tvrdnutí břicha na křivce dělohy, ale na porod prý ještě nejsem. Miminko bylo pěkně naštvané a celou dobu kopalo do měřící elektrody, takže to bylo pomalované samá čárka. :-)

Celý život mám nízký tlak na omdlení a najednou mi spodní vyskočil - měla jsem několikrát po sobě 135/90, což se panu doktorovi nelíbilo a nasadil mi léky na snížení. Takže od dneška měříme a zapisujeme. Musíme dodržovat klidový režim.

Je vtipné, jak když volám rodině, kamarádkám, začíná věta slovy: jé já myslela, že už voláš, že je mimi na světě. :-D

Držím nám všem, co to máme za pár, palce a ať už brzy to zlatíčko máme v náručí.
2 poděkování
makymak  7. bře 2017

Monitor, čekání

Byla jsem na prvním monitoru v porodnici, prostě jen 20 minut poležení a poslouchání tepu miminka. Mimčo je prý stále vysoko. Před pár dny mi začaly občasné bolesti v podbřišku, sice chvilkové a hlavně večer, ale vystřelující s tlakem na močák nebo konečník, tak nevím jak to bude vypadat, až bude opravdu klesat. :)

Vzdala jsem pálení žáhy a koupila si Renie, hlavně si ho beru s sebou na procházky, to mě vždycky tabletka zachrání. Už chodím fakt pomalu... Tak jsem zvědavá, jak dlouhé bude ještě čekání, začínám se snad taky tešit na porod! Otékají mi trochu prsty, tak prstýnky už musely dolů. :)
1 poděkování
nazka  18. únor 2017

Porod

V momentě, kdy mi přišel článek o 38.tt od koníka do zpráv, byla jsem na "hekárně".

Poslední týden mi nebylo už moc hej, bylo teplé září, otoky končetin byly větší a větší a tlak mi lezl výš a výš. Dělala jsem si srandu, že miminko vyleze ven hned první den, kdy bude donošené. Našim jsem oznámila, že jedu naposledy na chatu (pak rodím), s kamarády jsem byla naposledy na steaku (pak rodím), atd, všichni se smáli, jak vtipkuji. Poslední den 37.tt jsem vyrazila na procházku s mým štěňátkem. Hůř se mi dýchalo, ale jinak dobré. Poslední týdny už moc slavné nebyly. A přesně v 6:00 v 37+0tt. jsem vstala, abych sjela pro manžela do práce a praskla mi voda. Tak jsem pro manžela zajela do práce a pak jsme jeli rovnou do porodnice. Kvůli vyššímu tlaku jsem rodila cs. Ale Terezka byla donošená, krásná a hlavně zdravá holčička. 45cm, 2900g (váhový odhad dle utz 3400g).
1 poděkování
olgii  14. lis 2016

Dnes začínám 38. tt

A rovnou máme naplánovanou návštěvu nemocnice. Minule jsem na KTG jaksi zapomněla protlačit partnera, a pak jsem byla tak naměkko, že mi to bylo líto ještě několik dní. Dnes to napravím, jsem zvědavá, jestli to s ním taky pohne. Na mimi se těší, pomáhá mi, co to jde, ale prý tomu uvěří, až ho uvidí... tak dneska ho alespoň uslyší. :) Už se pomalu loučíme s bříškem, i přes (dle doktorky) mírný diskomfort, který můžu pociťovat, mi bude moooc chybět. Přeci jen, v těhotenství máme naše miminka nejblíž, jak to jde. :)
2 poděkování
byclairecz  14. říj 2016

Čekám na signál :)

Tak i já s melounem startuju 38. týden. Ještě do 36tt jsem vše zvládala bez problémů ( úklid, nákup, vaření...atd.), ale teď už mi vše dává pěkně zabrat. Vše dělám i teď, ale trvá mi to 150x déle, funím a jsem nemotorná. Zapadla jsem při 48kg, nyní mám o 10kg víc, jsem nateklá a pálení žáhy je tak nesnesitelně intenzivní, že musím spát v sedě :/, poslíčky úspěšně rozháním ve sprše a "nepříjemné" trénování s Aniballem jde pomalu ale jistě.

ALE tohle vše je nic....hlavní je ten vampírek, kterého nosím v břušku. ❤️

PS: a potvrdilo se mi, že mám opravdu toho nejlepšího manžela, budoucího taťku, kterého jsem si kdy mohla přát. 😘❤️

•Tip na pálení žáhy: mléko, kousek syrové brambory, lok piva, lok coly, mandle, soda, rennie, jablko....
4 poděkování
cumac  13. říj 2016

Čekání na porod

Za mě už je to jen čekání na porod. S ohledem na to, že mám hodně dráždivou dělohu a prcek je hodně nízko a tlačí na čípek tak od 34. týdne mám nařízený klid na lůžku, protože jsem se začla otvírat.

Každý den cítím kontrakce o něco znatelněji, večer je mám sice nepravidelně, ale za to co 5-15min. Břicho mám citlivé. V noci putuju co 1,5h záchod/lednice/postel. A od začátku těhotenství mám 20kg nahoře (startovací váha 49kg) a má kolena a záda to velmi znatelně pociťují. Z dřepu už se skoro nezvednu. Jsem ráda, že jsem zvládla vyprat alespoň nezbytný základ, ale žehlení je nad moje možnosti.

Ještěže mám tak skvělého manžela, který nakoupí, uvaří a v rámci možností i uklidí, bez něj bych to asi nezvládla, a to jsem byla vždycky hrdá na moji skvělou kondičku a kolik toho stíhám a zvládám.
0 poděkování
charvatovasarka  17. srp 2016

Streptokok, kýla, strie, ale jinak :-)

Cítila jsem se skvěle než mi při poslední prohlídce paní doktorka oznámila, že mám pozitivního streptokoka v pochvě a aby toho nebylo málo, ještě mi oznámila, že mám břišní kýlu (rozestoupené břišní svalstvo). Kdyby mi to neřekla, tak jsem naprosto bez starostí a v pohodě, protože já osobně žádné problémy nepociťuji. Jediné negativní změny, které jsem si na svém těle všimla, je popraskané bříško vespod. Bohužel ani mazání dvakrát denně mě před vznikem strií neuchránilo (a to jsem přibrala optimálních 13 kilo a bříško nemám nijak velké). Teď už jen doufám, že mi bříško neporoste. Ale ještě mi zbývají minimálně dva týdny do porodu. Poslíčky ani jiné příznaky, že by se drobečkovi chtělo na svět, zatím žádné nemám, tak snad to ještě přijde a nebudu přenášet.
1 poděkování
polocpet  7. srp 2016

Prý pohodička 😃

Jsem druhorodička, doma mám 19.ti měsíčního syna. Těšila jsem se, že si poslední dny spolu užijeme, ale bohužel jsem nabrala už 23kg! Má páteř už to nezvládá a já jsem schopna normálního fungování jen dopoledene, pak už je to bída. Poslední týdny trávíme u mých rodičů na baráků, kde se mi o syna starají, běhá venku a má se dobře. Já už vyloženě čekám na porod, protože se prostě na nic už nezmůžu a v podstatě se nudím a trápím. Vím, že po porodu bude chaoz, ale já se na to teď těším. Poslíčky mám už přes měsíc, sem tam silnější hlen, ale dole jsem zavřená a dítě ještě docela vysoko.

Domlouvám mu co to jde, tak snad už brzy bude chtít ven. Jinak mám nějakou infekci, tak zatím léčím cipky...
7 poděkování
nugetka20  27. kvě 2016

Pohodička v plném nasazení

Jsem ve 38tt a musím říct, že nejblbější je jen to pálení žáhy a večerní škubání v kotnících.

Jinak mám stejnou zkušenost jako brebruska - jakmile je venku ošklivo a já strávím den doma na gauči, začnou mě pálit nohy, jsem unavená a nic mě nebaví. Když se ale můžu protáhnout venku, tak zvládám naprosto všechno (úklid, osobní hygienu, prádlo...přemýšlím i nad oknama) + ještě vyhrabávání trávy na zahradě a milion jiných věcí. Nic mě nebolí a večer jsem příjemně unavená. Krom několika nočních vstávaček na čůrání spím jako dřevo ... a užívám si poslední týdny, kdy si to můžu dovolit. :)
4 poděkování
martanka007  20. kvě 2016

První KTG

V tomto týdnu těhotenství mi má gynekoložka udělala první KTG a byl to úžasný zážitek poslouchat srdíčko našeho drobečka. Akorát mě při delším ležení na pravém boku začala dost pálet žáha.

Stále jsem bez poslíčků a bez dalších větších příznaků těhotenství. Váha se nemění, přibrala jsem 16 kg. Protože nespím přes den, v noci se mi spí velmi dobře. Ještě si to užívám, pak už to takové nebude. Doma hodně uklízím, žehlím a odpoledne trávím s manželem v práci, kde mu pomáhám hlavně s administrativou.
2 poděkování
aguagulka  2. dub 2016

Leničku už máme doma!

Porod začal 36+1 takže pro mě už časy s bříškem na pár let končí. Lenička se narodila sice o pár dnů dřív, ale jako zdravá hezká holčička. :-)
4 poděkování
sheila9  21. bře 2016

Genitální bradavice

Začátek 38tt pro mě nebyl moc pozitivní, na poslední kontrole u gynekologa jsem si postěžovala, že jsem si našla malý pupínek. Opravdu miniaturní pupínek na vnitřní straně velkého stydkého pysku, s tím, že jsem doufala, že to bude např. akné, potnička, nebo něco podobného. Ale bylo mi řečeno, že je to genitální bradavice. Pravda, lékář se netvářil moc dobře a předepsal mi léčivo "Duofilm" na potírání vždy večer. Bohužel v této fázi těhotenství se již nedá moc dělat, a tak zbývá na léčbu max. 10 dní. Poté budeme muset nejspíš plánovat císařský řez.

Proto bych ráda ostatní maminky trošku nabádala, ať se také prohlédnou, protože nebýt toho, že jsem se v 37tt důkladně oholila, tak bych si té bradavice zřejmě nevšimla - za to riziko přenosu na dítě (do očí, krku a pod.) to nestojí.

Jinak je pro mě 38tt ve znamení poměrně velkých bolestí kyčlí. Pomáhá mi už jen to, když mi manžel kyčle trošku pomůže procvičit v leže na zádech a oblast celých kyčlí namažeme kvalitním mandlovým olejem. Také se mi už sem tam na toaletě v moči objevují malé kousíčky hlenu, nevím, zda jsou to již části hlenové zátky. Ale jinak zatím vůbec nevím co jsou to poslíčci. :)
0 poděkování
brebruska  25. říj 2015

Pohodička :-)

Bříško už je sice velké a zase jsem začala chodit trochu častěji na záchod, ale jinak pohoda. Všichni si v tomto týdnu už opravdu stěžují, co všechno je bolí a tak, a já si v pohodě zavážu v předklonu boty, umyju vlasy, celý den stojím na nohách a něco dělám.

37+6tt jsme byli na kontrole na gyndě a paní doktorka řekla, že je vše v pořádku, jsem pořád zavřená, cs 4. A tak jsme druhý den vyrazili na šifrovací pochodovou soutěž (nebudu lhát - kopečky už mi dělaly problém - přece jen dýchám za dva, že ). Ale šli jsme rychle, zvládli se cestou i občerstvovat - hlad je zkrátka hlad - a vyhráli jsme druhé místo - tak jsme se smáli, že tým, ve kterém byly dvě těhule, dorazil do cíle mezi prvními, a mladí kluci v plné síle až po časovém limitu. :-)

Co bych udělala jinak? Už bych měla sbalenou tašku do porodnice, ale jaksi ještě nebyl čas. Ale všechny věci mám nachystané doma, takže by se prostě jen naházely do tašky, kdyby bylo nejhůř. Ale já se rodit ještě nechystám, tak ani to balení mi nějak nepřišlo nutné.

Ostatním bych doporučila se hýbat - aspoň procházky. Nejhorší je hnípat celý den na gauči u televize a pak si stěžovat, co je všechno bolí.
11 poděkování
dagmarj  7. říj 2015

Konec strachu

Od tohoto týdne jsem už byla klidná. Věděla jsem, že když se narodí, bude už ,,hotové.,,

Splnila jsem hlavní úkol ho donosit i přes hodně dráždivou dělohu. Už jsem si porod přála. Doma všechno vyprané, vyžehlené, chodila jsem potajmu drndat kočár a představovala jsem si tam své miminko. Prohlížela jsem si oblečení, to pidi oblečeníčko, co mu budu oblékat. Nakonec mu bylo všechno velké.
3 poděkování
leniczka23  5. říj 2015

Předání do porodnice

Ve 38tt jsem naposled navštívila svého gynekologa a do poradny jsem dále chodila do porodnice, kde jsem plánovala rodit a kde mě již budou dělat CTG vyšetření. Moc jsem se těšila.

Když jsem přišla poprvé do porodnice, udělali mi UTZ s odhadem hmotnosti, který byl pro mě trochu znepokojující, jelikož brouček vážil ve 38tt již 3700g. Jako prvorodičku mě to celkem vyděsilo a já doufala, že to tak rychle nepůjde a nebo, že co nejdříve porodím.
Poslouchat ozvy byl pro mně nový a moc příjemný zážitek, který mne uklidňoval a vždy jsem se moc těšila.

Fyzicky jsem na tom byla už dost špatně (asi jako každá žena v 9.měsíci), únava, nepohodlí, tak moc jsem si přála porodit a zároveň jsem se tak strašně bála.
2 poděkování