Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.

Video: Vše co jste chtěli vědět o kojení.

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Radka Jakubová - laktační poradkyně

Jak a kde začít?

Kojení je nejpřirozenější, nejzdravější a nejlevnější způsob výživy dítěte. Lidské mléko obsahuje unikátní látky, ktere nelze okopírovat žádnou mléčnou formulí či složitým chemickým vzorcem. Originál je pouze jeden. Téměř každá maminka je schopna své dítě kojit, pokud má vhodnou podporu a správné poradenství.

Kojení dítěte

👉 Připravte se na kojení.
👉 Co jste o mateřském mléku možná netušili.7
👉 Mlezivo neboli první mléko po porodu.3
👉 Víte, jak úspěšně a dlouho kojit?5
👉 Připravte se na kojení dvojčat.3
👉 Noční kojení prospívá mamince i děťátku.20
👉 Jak na kojení po císařském řezu?27
👉 Jak nastartovat laktaci při předčasném porodu?10


Problémy spojené s kojením aneb když dítě kouše, pláče a kojení bojkotuje...

Kojení není vždy procházka růžovou zahradou. Někdy to bolí, jindy nespolupracuje dítě. Těch úskalí je více než dost. A jak to v praktickém životě bývá a traduje se: "Kdo je připraven, není překvapen!". Z toho důvodu přípravu rozhodně nepodceňte. Vyplatí se to!

Problémy s kojením

👉 Když dítě odmítá prso.8
👉 Kojení tě nesmí bolet!12
👉 Jak zvládnout kojení, když narostly zuby?11
👉 Co očekávat od laktační poradkyně a kdy se na ni obrátit?10
👉 Vpáčené bradavky nemusí být překážkou v kojení.3
👉 Zánět prsu není dobré podceňovat.14


Potřeby pro kojení

K úspěšnému kojení je nutná fyzická a psychická pohoda maminky. Existují pomůcky, které vám pomohou kojení usnadnit a zpříjemnit. Tak proč je nevyzkoušet?

Potřeby pro kojení

👉 Znáte polštář na kojení?17
👉 I v noci se dá pohodlně kojit.
👉 Už žádné promočené tričko od mléka.14
👉 Znáte formovače bradavek?1
👉 Bez podprsenky na kojení ani na krok.

Některé potřeby na kojení podpoří dostatečnou tvorbu mateřského mléka, jiné mohou techniku kojení kazit. A tak se doporučují využívat pouze krátkodobě a jen ve zvláštních případech.

👉 Jak si vybrat odsávačku mléka?25
👉 Pro a proti kojení s kloboučky.12
👉 Dokrmování miminka přímo na prsu? Jde to!4


Odstavení dítěte

Mnohé ženy vnímají kojení jako krásné období. Ten pocit sblížení s dítětem a vzájemné lásky je těžké k něčemu jinému přirovnat. I tak jednou (dříve či později) přijde chvíle, kdy se buď dítě odstaví samo a nebo se pro odstavení rozhodne maminka. V obou případech určitě oceníte rady, jak na to.

Odstavení dítěte

👉 Bezproblémové odstavení dítěte.21


Umělá mléka

Důvody, proč žena své dítě nekojí, mohou být různé. Někdy je to jen její pocit, kdy ženě kojení prostě nevyhovuje. Mnohem častěji jsou však případy, kdy se jí jednoduše kojit ani s pomocí laktační poradkyně nedaří. Pokud miminko neprospívá, nezbývá nic jiného a musí být dokrmováno mlékem umělým.

Nevěště hlavu! Výrobci umělé mléčné výživy se snaží co nejlépe napodobit mateřské mléko a svým složením se mu co nejvíce přiblížit. Na trhu jsou různé druhy umělých mlék, která jsou na jedné straně vhodná pro různě staré dětičky a na straně druhé dokáží svým složením zmírnit i zdravotní potíže, se kterými děťátko bojuje (kojenecká kolika, intolerance laktózy, reflux a jiné). Příprava se po pár dnech stane rutinou a nebude vás nijak omezovat.

Krmení dítěte umělým mlékem

👉 Jak správně připravovat umělé mléko?3
👉 Vše, co byste o umělém mléku měli vědět.49


Příkrmy

Ani nevíte, kdy ten čas uběhl, a najednou je před vámi další velká výzva ve stravování. Jak vaše děťátko roste, jeho energetické a nutriční nároky jsou stále vyšší. Po pár měsících je na čase, aby začalo poznávat i jinou stravu než jen mlíčko.

Dětičky, které pijí mléko mateřské, začínají ochutnávat jinou než mléčnou stravu kolem 6. měsíce. Pokud miminko pije mléko umělé, s příkrmy se doporučuje začít už o dva měsíce dříve. Všechny finty, tipy a triky určitě oceníte. Přečtěte si rady, jak a kdy zavádět konkrétní potraviny.

Příkrmy pro děti

👉 Vše, co potřebujete vědět o zavádění dětských příkrmů.10
👉 Zapomeňte na kašičky, vyzkoušejte metodu BLW!
👉 Něco se děje... Jak se projevuje alergie na potraviny?6


Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?