Zánět prsu

Zánět prsu nebo také mastitida či zablokované mlékovody jsou častým jevem, které doprovází období kojení. Jde o velmi bolestivý a nepříjemný stav prsou, které pnou, hoří, pálí, jsou horká, nalitá a na dotek nebo zmáčknutí jsou velmi bolestivá. Po nahmatání může žena v prsou cítit jakoby masy, bulky, hrudky. Některé ženy mohou pociťovat i bolesti hlavy5, nevolnost8 až celkovou slabost.

Pro zánět prsu je typická horečka až k 39°C a nebo vysoká teplota, která je často doprovázena zimnicí, třesavkou a nebo zrychlenou srdeční frekvencí. Tento stav může z počátku připomínat chřipku. Zánět prsu nijak neovlivňuje kojení, pakliže se z prsu neuvolňuje současně s mateřským mlékem7 i hnis.

Zablokované mlékovody versus mastitida

Jak žena pozná, že má zablokované mlékovody? V prse se vytvoří bulka, hrudka, na omak velmi bolestivá a její okolí je mírně červené. To je základní a hlavní charakteristika zablokovaných mlékovodů. Mastitída se taktéž vyznačuje bolestivou bulkou v prsu, avšak začervenání je už dosti intenzivní. Je to bakteriální infekce prsu, která se do něj dostane přes trhlinku na bradavce a nebo jiné poškození bradavky. Zajímavé však je, že i ty ženy, které žádné takové poranění nemají, mastitidou trpí.

Rozpoznat rozdíl mezi zablokovanými mlékovody a mastitidou není vůbec jednoduché, ale dá se velmi rychle a snadno vyřešit.

Jak na zablokované mlékovody?

Zablokovanému nebo ucpanému mlékovodu může velmi dobře pomoci samotné přisátí a kojení dítěte kůži na kůže. Teplá kůže dítěte totiž přilehne na prso, kterému právě teplo pomáhá uvolňovat zablokovaný mlékovod a mléko se mu tak bude spouštět. Dítě může být neklidné, nepokojné, protože ze zablokovaného mlékovodu může téct mléko pomaleji než z druhého prsa. Je proto důležité:
Zánět prsu a zlepšení přisátí při kojení.

 • stále kojit na straně postižené zablokovaným mlékovodem a snažit se o co nejlepší přisátí,
 • zlepšit vyprazdňování prsa, a to buď jeho stlačováním při každém kojení a nebo přiložením bradičky dítěte na zatvrdlinu během kojení,
 • zahřívat postižené místo například. teplým polštářkem, lahví s teplou vodou (přikládat, masírovat) - Pozor na příliš horkou vodu a nebo horký polštářek, aby nedošlo k popálení.
 • odpočívat - klidně i s dítětem v posteli.

Zablokované mlékovody se tedy dají řesit bez léčby, a to do 24 - 48 hodin. Pokud ale ke zlepšení stavu nedojde ani po 48 hodinách, je na místě kontaktovat lékařskou pomoc. Lékaři mohou v léčbě použít ultrazvuk, avšak ne všichni terepeuté o této možnosti ví. V dávkování se používají 2 watty/cm², nepřetržitě po dobu 5 minut. Ultrazvuk se zaměřuje pouze na postižené místo jednou denně, max. 2 dávky.

Ultrazvuk je v léčbě zablokovaných mlékovodů tak účinný, že by měl pomoci hned po první terapii a navíc zabránit dalšímu zablokování v budoucnu. Pokud k vyléčení pomocí ultrazvuku ale nedojde, stav by měl byl znovu konzultován s lékařem.

Jak na mastitidu?

V případě mastitidy jsou v léčbě účinná antibiotika1, ke kterým je obecně vhodné užívat i probiotika6. V závislosti na stupni mastitidy - lehká, střední, těžká - lze léčbu antibiotiky vynechat a dále pokračovat v kojení, odpočívat, na postižené místo si přikládat teplé obklady.

V kojení by žena měla pokračovat jen za té podmínky, že není příliš bolestivé. Pokud je tak bolestivé, že kojení není možné, na místě je odstříkávání mléka z postiženého prsa a kojení jen ze zdravého prsa. Jakmile bolest aspoň trochu ustoupí na přijatelnou hranici, je dobré začít znovu kojit, protože kojení pomáhá mastitidu vyřešit.

Při mastitidě se může objevit i horečka1, která pomáhá zvládat právě probíhající infekci. Horečka by se měla začít řešit jen v případě, že se žena cítí opravdu špatně.

Proti bolesti může být velmi dobře účinný Ibuprofen, přičemž dítěti se ho přes mléko dostanu opravdu velmi malé množství, resp. množství zcela bezvýznamné.

Při léčbě mastitidy jsou účinná antibiotika vůči bakterii Staphylococcus aureus. Proto například obyčejný Penicilin mastitidu nevyřeší. Během užívání antibiotik může maminka i nadále kojit, protože všechna tato antibiotika je možné během kojení užívat: cefalexin, cloxacilin, flucloxacilin, amoxicilin-kyselina klavulínová, clindamycin a ciprofloxacin.

Kojící se dítě během noci.

Jak na zánět prsu anebo Babské rady:

Postižené místo by se mělo ošetřovat zábaly a nebo jinými technikami, a proto může pomoci:

 • zábal z měkkého tvarohu, přiložený na zatvrdnuté prso. Ideální je tvaroh přímo čerstvý, ještě teplý, resp. zahřátý, nechat půl hodiny působit;
 • zábal ze slivovice,
 • studený obklad,
 • masáž prsou ve sprše,
 • aplikace vlhkého a suchého tepla na postižené místo.

Prevence před zánětem prsou

K zánětům prsou nedochází jen v obdoí kojení70, ale i mimo něj. Avšak je to právě kojení, kdy k zánětů dochází nejčastěji, a tak by žena právě v tomto období měla o svá prsa více pečovat, udržovat daleko větší hygienu, masírovat je (například ve sprše), odstříkávat přebytky mléka tak, aby nedocházelo k jejich hromadění a tím ke vzniku zatvrdlin.

Odborné rady mohou v oblasti kojení a problémů s ním spojených poskytnout vyškolené laktační poradkyně10. Pomoci mohou i lékaři, gynekolog, a to hlavně v době, kdy se zánět vytvoří aniž by žena kojila.

Více o zánětu prsu na modrykonik.cz:

Použité zdroje

 1. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/mastitida/
 2. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/bolestive-prsy-zablokovane-mlekovody/
 3. https://web.archive.org/web/20121113175752/http://www.bonella.cz/kojeni/zanet-prsu-pri-kojeni.html
 4. Záněty prsu
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se zánětem prsu

Máš zkušenost se zánětem prsu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hojda  14. lis 2019

Tvarohový zábal

Určitě pomáhá tvarohový zábal, ale bez igelitu, jen na plenu a ručník na to (je to hodně mokré). Igelit nedovolí tvarohu zánět z těla vytáhnout. Je to léčba našich prababiček a ty igelit nepoužívaly. Pomáhá při kojení směrovat bradu dítěte k zatvrdlině.
rintintyyna  14. lis 2019

Záněty a retence mléka, které skončily na chirurgii

Můj zánět vyléčit šel. Příjemné to nebylo, ale dala jsem to. Co bylo horší, byla retence mléka, která skončila na chirurgii. Zkušenost podrobněji tady: http://kristynaberkova.com/2019/11/14/kojeni-za...
peethule  2. říj 2016

Absces

Mno, už asi 2 roky mě trápí abscesy v obou prsech. Doktoři neví, proč se mi to udělalo, vše vyšlo ok, právě je mám teda chycený zase a vypadá to, že tu část asi dají celou pryč, jelikož jsem 25tt. Navíc se budou řešit i vpáčené bradavky. :-(
1 člověk považuje za užitečné
barborelka  6. bře 2016

Retence

Retence mě navštívila hned 2x během jednoho měsíce. Mléka jsem měla opravdu hodně, a i když jsem poctivě odsávala, tak jsem si "zatvrdnutí" uhnala :-/.

Snažila jsem si to přeléčit paralenem, tvarohovým zábalem. Ale nejvíc mi pomohl SECATOXIN forte. Úleva přišla hned u dalšího kojení. Bohužel je na předpis (já ho dostala v porodnici).
replykatee  10. led 2016

Pomohl tvaroh

Během kojení jsem se zánětu nevyhnula. Stačilo prsa neodsát, když se prodlužoval interval mezi kojením a už bylo zle. Nepomáhalo nahřívat, ani masírovat. Bolest byla pálivá, řezavá a velice nepříjemná. Nemohla jsem z prsa ani odstříkat. Pomohl tučný tvaroh, prso pak zabalit do strečové folie a nechat zapařit. Druhý den ve sprše po nahřátí odešlo všechno pryč.
blaablaablaa  9. led 2016

Zánět prsu

V noci z pátku na sobotu jsem se vzbudila s bolestí prsu, do deseti minut mě roztřásla zimnice, udělalo se mi zle, zbytek noci jsem prozvracela. Ráno jsme vyrazili na pohotovost, kde jsem dostala antibiotika. Do večera jsem vydržela bez nich, spala jsem, muž mi malého nosil jen na kojení, bála jsem se, že ho upustím. Nebyla jsem hrdinka a ráda jsem po prášcích sáhla. Muž je přes týden pryč a musela jsem se dostat do formy, abych se mohla o malého starat, až odjede.

Jinak jsem balila do tvarohu, nahřívala a chladila, odsávala.
puclik88  6. lis 2015

Ztvrdlinky

Pár ztvrdlinek se mi taky udělalo, ale nakonec mi kamarádka doporučila Feminella Hereditum a naštěstí potom v pořádku - ze začátku jsem zkoušela nějaké babské rady a tak, ale nic nepomohlo.

Až bude druhé miminko, tak aspoň už vím co a jak. :)
lujami  29. dub 2015

Po porodu druhá nejhorší bolest

U mě se zánět objevil někdy 7. měsíc po porodu, prso začalo bolet, začalo být červené, oproti druhému o dost velké. Byla jsem ráda, že to bylo přes zimu, že pod oblečením nebylo vidět, že mám každé prso jiné. Nešlo mi z něj kojit ani odstříkávat přes tu bolest. Na radu jsem brala ibalgin, masírovala ve sprše, dávala studené a teplé obklady, tvarohové obklady....nic nezabíralo.

Prso bylo tak horké, že i tvaroh byl pak teplý. Nemohla jsem se ani ohnout, v noci jsem spala ze začátku v podprsence, protože při spaní a otáčení jsem byla pokaždé vzhůru, ke konci jsem se ani pořádně nevyspala, podprsenka byla ještě horší, protože mi vadilo i třeba jen tričko a jakékoli oblečení na tom prsu mít. Bez podprsenky jsem si musela prso přidržovat, protože při svěšení jsem měla pocit jako kdyby se mi mělo urvat, měla jsem pocit, jak kdyby mi to trhalo kůži zaživa.

Snažila jsem se i ručně mléko odsávat, ale přes tu bolest to nešlo. Prso bylo čím dál tím větší a tvrdší. Do toho se přidávala zimnice a teploty. Na netu mi jedna sestřička z nemocnice psala, že to může skončit abscesem a řeší se to vyříznutím na chirurgii. Dělala jsem vše pro to, aby to tak nedopadlo. Gynekoložka mi řekla, že to je zánět a napsala mi ATB. Byl to čtvrtek, kdy jsem je začala brát, ale přišlo mi, že je to ještě horší. Místo na prsu začalo být jakoby ohraničené a kůže vypadala jak spálená od žehličky, vzhledově jiná než normálně. Hned po víkendu v pondělí jsem jela opět ke gynekoložce, ta mě ihned odeslala na mamologii, tam mě objednali až za 14 dní. Doktorka mi řekla, že jsem akutní případ, že tam zavolá. Tak jsem měla termín hned na druhý den v úterý.

Odjížděla jsem od doktorky a před vstupem domů jsem zjistila, že jsem mokrá, že mi to prso teče. Doma jsem zjistila, že mi to samo prasklo. A vytékalo z něj mléko s krví a hnisem. Celá vana tím byla pokrytá. Hned jsem volala doktorce a ta říkala, že mám ihned přijet, po shlédnutí mě ihned odeslala na chirurgii a tam mi z prsu vymačkali ještě dosti velké množství, proběhlo vyčištění dezinfekcí a podání drénu.

Můžu vám říct, že to byla po porodu ta druhá nejhorší bolest, co jsem zažila, když mi mačkali to prso a pak do něj strčili tu vatovou tyč s dezinfekcí a následně dali drén. Doktor říkal, že to bude asi muset druhý den říznout, tak jsem z toho byla ještě víc vystrašená, ale naštěstí se tak nedělo. Co bylo ale úžasné po tomto hrozném dni, že jsem se v noci konečně vyspala. To byla taková úleva, už když jsem jela domů. Musela jsem mít hodně obkladů, protože mi sestřička říkala, že to bude krvácet, že si mám i pro případ prosáknutí dávat vložku. Druhý den proběhlo to stejné, třetí den už jen výměna drénu, to pak pokračovalo na dalších kontrolách. Pak už jsem jen měla prso zalepené a natíralo se dezinfekcí a nechala se díra zarůst. Měla jsem v prsu díru jak po kulce, takový malý kráter, který se zatáhl a zůstala mi po něm jizva.

Musím říct, že toto bych už určitě nechtěla zažít. Od té doby jezdím na pravidelné kontroly na mamologii a nyní po 3 letech od toho co se to stalo se mi pod jizvou udělali jizvy na tkáních, ale naštěstí to nic není.

Všem maminkám, které toto někdy potká, přeji, ať se jim to podaří brzo vyléčit.
3 lidé považují za užitečné
morkaska  24. dub 2015

Zánět prsu

Po měsíci, co jsme se s dcerkou vrátily z nemocnice, mně začaly všechny ty příznaky, které tu popisujete. Kamarádka mi doporučila tvarohové zábaly a ještě nějaký doplněk stravy, který sama radši preventivně jedla. Uvádějí tam totiž, že to může být prevence zánětu prsu a i jeho řešení v začátcích.

No holky, po tom co jsem si prožila, radši zkusím všechno, co jde jíst jen preventivně, pakliže to aspoň minimálně zvýší pravděpodobnost, že se mi zánět už nevrátí. Feminella Hereditum se to jmenuje. U druhého dítěte to pravidelně papkám, a zatím nic. (Musím zaťukat).
3 lidé považují za užitečné
adelkak  10. dub 2015

Zánět mléčné žlazy

Týden po porodu jsem začínala pociťovat bolest celého těla, únavu, jako když na vás leze chřipka. Přidala se teplota a jeden prs byl horký a jak kámen. Hned jsem ho začala obkládat tvarohem, před kojením nahřála a promasírovala a po kojení dala studený obklad. Prso bylo rudé, svědilo, horké a nemohla jsem si ani dojít na záchod, jak mě bolel celý člověk, až jsem sáhla i po ibalginu. Po 4 dnech se to začalo lepšit, až nakonec malá vše vycucla.
U mě to bylo způsobeno nejspíš ragádou, kdy mi bradavka krvácela, tak jsem jen odstříkávala, a poté nadměrným tvoření mléka, které nešlo ven.
klarina_f  9. dub 2015

Tvaroh, slivovice, teplá voda a masáž

Kolem druhého měsíce dcery mě začalo pobolívat prso. Nedávala jsem tomu žádný význam, ovšem po dalších dvou hodinách už jsem nemohla zvednout ruku a na prso ani šáhnout.

První jsem to nijak neřešila a říkala si, že jsem se někde praštila, ale bolest začala být tak velká, že jsem při kojení brečela. Ve sprše jsem si nahmatala zatvrdé místo a snažila se to rozmasírovat. Přes bolest, ale zbytečné.

Dávala jsem zábal ze slivovice, tvarohu, sprchovala teplou vodou, masírovala a nakonec se mě do tří dnů bolest pustila a z prsa jsem začala kojit opět pěkně. První den šla horečka až ke 40°C, ale snažila jsem se to zaspat. Druhý den lehce zvýšená a k večeru druhého dne už normální teplota.

Určitě to chce podchytit hned v začátku, a pokud si nejsi jistá, neboj se zeptat!
holyjane  11. bře 2015

Nejhorší bolest

Asi po 14ti dnech po návratu z porodnice jsem z ničeho nic dostala teplotu a jako by na mě něco lezlo. Jeden z prsů jsem měla zarudlý a bolel mě, ale kojila jsem dál i přes mírnou bolest. Po dvou dnech se bolest tak vystupňovala, že jsem ani kojit nemohla, tak strašnou bolest jsem ještě nezažila. I dvoudenní porod byl oproti tomu hračka. Brečela jsem bolestí, hlavně v noci.

Bohužel jsem jako totální laik netušila, že mohu mít zánět prsu. Doktorka mi poradila zábal z tvarohu, který byl stejně do deseti minut horký jako z trouby, léky mi odmítala předepsat (teď jsem za to ráda). Ledovala jsem tedy gelovými polštářky a zeleninou z mrazáku střídavě s teplými zábaly před odsáváním a masáží. Kojení z postiženého prsu pro mně bylo nemyslitelné.

Zánětu jsem se zbavovala téměř dva měsíce. Když vezmu v potaz začátečnickou špatnou techniku kojení, popraskanou bradavku na postiženém prsu, z porodnice vnucené kojící kloboučky (doma odnaučování), dokrmování UM z lahvičky, a kvůli tomu všemu špatný psychický stav, kojení jsem si přesto udržela, vše se srovnalo a hrdě kojím doteď.

Doporučuji a apeluji na maminky čerstvě narozených miminek - starejte se o svá prsa, bolest není na místě. Nepřeji žádné mít tak hnusný zánět, jako jsem měla já. :(
suzief  12. únor 2015

Zábal z lihu a masáž

Zkusila jsem tvaroh a zelný list, ale nic moc to nepomáhalo. Tak jsem zkusila lihový zábal, a bylo to mnohem lepší. Doma jsem měla akorát rum, ale stačilo to - na vatu jsem dala rum, pak sáček a šupla do podprsenky, krásně to hřálo a po pár hodinách už bylo lépe. Předtím jsem dlouho a intenzivně prso masírovala a přikládala ke kojení. Hodně pít a odpočívat, to je také důležité. Sama nechápu, jak jsem k tomu přišla, kojila jsem max. po 2 hodinách ve dne v noci.
1 člověk považuje za užitečné
kacik87  10. únor 2015

Ucpaný mlékovod

Dceři byly asi tři měsíce, kojila jsem na vyžádání pravidelně co dvě hodiny ve dne i v noci. Nevím tedy, jak se to mohlo stát, ale udělala se mi nahoře na prsu zatvrdlina.

Zkoušela jsem sprchovat, nahřívat, odsávat i masírovat. Dcera mi z prsu pila několikrát a nepomohlo mi nic. Prso mě bolelo čím dál víc a zatvrdlina rostla. Volala jsem do nemocnice do laktační poradny a milá sestřička mi poradila paralen a to, co jsem již pár hodin zkoušela. Volala jsem své mámě, a ta mi poradila zábal. Tvrdou jsem měla již dost velkou část prsa a nic nepomáhalo, tak jsem to zkusila. Na prso jsem dala mokrý teplý kapesník, na to jsem dala sáček a na to další kapesníky suché. To jsem nacpala do podprsenky a šla jsem spát. Dceru jsem kojila přes noc z druhého prsa a nad ránem jsem se strachem rozbalila nemocné prso. Bylo krásně měkké a opět průchodné.
1 člověk považuje za užitečné