Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Teplota

Naměřená teplota u dítěte nám poskytuje důležité informace o celkovém zdravotním stavu dítěte. Zvýšená teplota nebo horečka1 bývají nejčastějším příznakem onemocnění u dítěte. O horečce1 hovoříme, pokud tělesná teplota naměřená v podpaží přesáhne 38°C.

Teplota

Měření teploty

U kojenců a menších dětí je nejvhodnějším způsobem měření tělesné teploty měření v konečníku. Dítě položíme na podložku, uklidníme, jemně přidržujeme dolní část trupu rukou. Špičku teploměru potřeme olejíčkem nebo mastí a jemně zavedeme do konečníku. Pokud ucítíme odpor, dále nepokračujeme. Při měření teploty v konečníku odečítáme 0,5 °C. Nožičky děťátka zvedáme při měření opatrně a netlačíme na bříško, abychom nevyvolali zvracení. Dítě nenecháváme při měření teploty bez dozoru. Teplotu neměříme bezprostředně po koupeli či sprše.
Teplota

U starších dětí, které dokáží při měření teploty spolupracovat, je nejvhodnější měření teploty v podpaží. Teploměr přiložíme přímo na kůži v podpaží. Paži dítěte přeložíme přes hrudník, aby byl teploměr fixován. Pokud je podpaží vlhké od potu, musíme ho osušit a měření zopakovat. Dbáme na to, aby teploměr nebyl v kontaktu s oděvem.

Více o teplotě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.provita.sk/site/node/61
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s teplotou

Máš zkušenost s teplotou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost