Vývoj dítěte

Devět měsíců v bříšku vám uteklo jako voda a najednou máte doma novorozence7. Je tak malinký, máte strach, abyste mu neublížila, ale miminko každým dnem sílí. Ani se nenadějete a z novorozence bude kojenec, který bude zvídavě zkoumat vše, co se kolem něj objeví.

První rok je pro správný psychomotorický vývoj vašeho dítěte8 klíčový. Každá maminka si přeje, aby bylo její miminko zdravé a správně se vyvíjelo. Někdy se však pod tlakem okolí snaží vývoj nuceně urychlit a nevědomky tak může děťátku ublížit. Všechno má svůj čas a každé miminko je jiné a stejně tak i jeho vývoj.

Nesnažte se proto nic uspěchat, děti i tak rostou hrozně rychle, ani se totiž nenadějete a z vašeho žvatlajícího batolete2 bude odmlouvající puberťák3.

Ale nepředbíhejme, než se tak stane, budete zažívat se svým potomkem spoustu “poprvé”. V předškolním věku půjde poprvé do školky. Sotva si na to zvyknete, budete vybírat školní tašku, protože z toho 50 cm drobečka najednou bude školák1.

Jak říkávají naše babičky, s dětmi je radost i starost v každém věku a každá máma chce své dítě chránit a pečovat o něj, i když je z něj už velký adolescent nebo dokonce dospělák a o mateřskou péči zrovna dvakrát nestojí. To je úděl matek.

Kam dále?

Související články

Novorozenec (narození až 28. den)

Kojenec (2 měsíce až 1 rok)

Batole (1-3 roky)

Předškolák (3-6 let)

Školák (6-11 let)

Puberťák (11-16 let)

Adolescent (16-20 let)


Psychomotorický vývoj

Hodnocení a zkušenosti s vývojem dítěte

Máš zkušenost s vývojem dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
michala731  2. led 2021

Moje dítě

Moje dcera všechno urychlila ve vývoji, chodit po 4 mi začala před 5. měsícem a v šestém měsíci a deset dní se mi postavila na nohy a začala chodit kolem nábytku teď má 7 měsíců a 5 dní a už mi obejde celou obývací stěnu a umí dokonce i ze stoje zpátky na zem .. Takže jak tady píšete o vývoji dítěte, tak se žádná maminka podle toho řídit nemusí, záleží to všechno na dětátku, jak je šikovné ...
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce