Vývoj dítěte

Devět měsíců v bříšku vám uteklo jako voda a najednou máte doma novorozence7. Je tak malinký, máte strach, abyste mu neublížila, ale miminko každým dnem sílí. Ani se nenadějete a z novorozence bude kojenec, který bude zvídavě zkoumat vše, co se kolem něj objeví.

První rok je pro správný psychomotorický vývoj vašeho dítěte8 klíčový. Každá maminka si přeje, aby bylo její miminko zdravé a správně se vyvíjelo. Někdy se však pod tlakem okolí snaží vývoj nuceně urychlit a nevědomky tak může děťátku ublížit. Všechno má svůj čas a každé miminko je jiné a stejně tak i jeho vývoj.

Nesnažte se proto nic uspěchat, děti i tak rostou hrozně rychle, ani se totiž nenadějete a z vašeho žvatlajícího batolete2 bude odmlouvající puberťák3.

Ale nepředbíhejme, než se tak stane, budete zažívat se svým potomkem spoustu “poprvé”. V předškolním věku půjde poprvé do školky. Sotva si na to zvyknete, budete vybírat školní tašku, protože z toho 50 cm drobečka najednou bude školák1.

Jak říkávají naše babičky, s dětmi je radost i starost v každém věku a každá máma chce své dítě chránit a pečovat o něj, i když je z něj už velký adolescent nebo dokonce dospělák a o mateřskou péči zrovna dvakrát nestojí. To je úděl matek.

Kam dále?

Související články

Novorozenec (narození až 28. den)

Kojenec (2 měsíce až 1 rok)

Batole (1-3 roky)

Předškolák (3-6 let)

Školák (6-11 let)

Puberťák (11-16 let)

Adolescent (16-20 let)


Psychomotorický vývoj

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s vývojem dítěte

Máš zkušenost s vývojem dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kristynapokorna  30. zář 2021

Axiální a kořenová hypotonie

Ahoj, má tu někdo zkušenost s hypotonií a Vojtovou metodou? Jak dlouho jste cvičili a odkdy? Děkuji za odpovědi.
nicolin  19. zář 2021

Syn ubližuje dětem

Mám 2letého chlapečka a mám s ním problém. Když s ním chodím na hřiště a je tam hodně dětí, tak bezdůvodně ubližuje...buď žduchne nebo kousne. I když mu dám po ručičce a vysvětluji, že nemůže, pořád to dělá. Má někdo zkušenost? Poradíte, co a jak? Děkuji😊
sara000  13. únor 2021

Malá hlavička

Ahojte, mám roční holčičku a doktor nám řekl, že jí přestala růst hlavička, že její velikost hlavičky je 44 cm. Chodím s ní po lékařích, ale nic jiného mi neříkají, jen aby jsem čekala. Předevčírem jsem s ní byla na CT. Výsledky budou 26. února. Nevím, co si mám myslet. Bojím se. Prosím vás, setkal se někdo s něčím takovým? Prosím vás, napište mi, jestli se mám bát nebo je to normální.
1 člověk považuje za užitečné
michala731  2. led 2021

Moje dítě

Moje dcera všechno urychlila ve vývoji, chodit po 4 mi začala před 5. měsícem a v šestém měsíci a deset dní se mi postavila na nohy a začala chodit kolem nábytku teď má 7 měsíců a 5 dní a už mi obejde celou obývací stěnu a umí dokonce i ze stoje zpátky na zem .. Takže jak tady píšete o vývoji dítěte, tak se žádná maminka podle toho řídit nemusí, záleží to všechno na dětátku, jak je šikovné ...
janeckovadenimarie  7. únor 2020

ADHD nebo Autista

Dobrý den, chci se zeptat, co si myslíte, že má syn ADHD nebo Autista. Snažím se ho vychovat, jak to jde, ale je nezvladatelný nervák. Vzteká se, nerad prohrává, je drzý, je mu všechno jedno, má svůj svět. Navštěvuje psycholožku, která mu diagnostikovala, že má ADHD. Nevím, nezdá se mi to. Je závislý na hrách, počítači. Jasně, že výchova má svoje a tahle doba je hrůza. Poraďte, co si myslíte? Ne poučovat....
1 člověk považuje za užitečné