Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Procházky s novorozencem

Na procházky s novorozencem existuje více názorů. Jeden z nich je takový, že s novorozencem7 je možné chodit na procházky už po propuštění z porodnice. Jiný názor zase doporučuje jít na první procházku s novorozencem mezi 7. a 14. dnem příchodu z porodnice.

Je důležité miminko na jeho první procházku připravit - obléct ho a dát ho do kočárku k otevřenému oknu a nebo na balkón. Pro miminko je to změna. První dny by mělo být na vzduchu jen několik minut, postupně by se měl čas strávený na procházce prodlužovat. Optimální teplota v ložnici je 18°C, během bdění 20-22°C, při koupání pak 24°C. Místnost na spaní nemá být zbytečně přehřátá. Vlhkost vzduchu v pokoji by měla být v rozmezí 40 až 60%.

Procházky s novorozencem

Pozitiva pobytu venku

  • posiluje imunitní systém,
  • má pozitivní vliv na chuť k jídlu,
  • ma pozitivní vliv na spánek.

Je dobré vyrazit na procházku na taková místa, kde se nepohybuje mnoho lidí.

Doporučuje se chodit na procházku každý den. I za velkého mrazu je krátký pobyt venku možný. Delší procházky nejsou pro novorozence vhodné. Něktěří pediatři doporučují přesunout spánek při teplotách pod -5°C dovnitř. V letních horkých dnech se miminko nesmí dávat na přímé slunce v časech od 11.00 - 15.00hod.

S dětmi je možné chodit ven i za deštivého počasí. Miminko stačí obléci tak jako vždy, jen na kočárek umístíme pláštěnku.

Děti s teplotou nad 38°C ven nebereme.

Pro novorozence je důležitá čepička na hlavičce, protože právě hlavička je místem, u kterého dochází k velkým tepelným ztrátám.

Více o procházkách s novorozenci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://casprezeny.pluska.sk/clanok/81607/s-novorodencom-prvykrat-vonku-ako-ho-obliect
  2. https://web.archive.org/web/20130903205306/http://www.nutriklub.sk/articles/view/vychadzky-s-novo...
  3. https://www.medinet.sk/clanky
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s procházkami u novorozenců

Máš zkušenost s procházkami u novorozenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
betka20  11. lis 2014

Vedra

Kryštof se narodil 3. srpna a byla šílená vedra. Doma jsme byli asi 2 dny, a pak se na to vykašlali, protože tu bylo hůř než venku. Trávil celý první měsíc pod pergolou v kočárku jen v plínce. Byla to naprostá paráda, pořád spinkal a já si četla, od té doby jsem takovou pohodu už nezažila. Od té doby jsem venku prostě za jakehokoli počasí. Jelikož odpoledne vydržel spát jen v kočárku a za jízdy, tak jsem projezdila první půl rok v dešti, sněhu, mrazu. Tiše jsem záviděla maminkám, co jim děti spí doma a nemusí takhle courat. Ale je pravda, že 20 kg, co jsem nabrala, šlo těmi 5-6 km denně rychle dolů. :-D
1 poděkování
maaky  10. lis 2014

Procházkový únor

Synek se narodil 1.2.2014. Bylo skoro jarní počasí, takže jsme vyrazli na procházku hned 3-tí den po návratu z porodnice. Byla to jenom krátká procházka, protože jsme s manželem vůbec netušili, jak to Filípek zvládne, abychom si ho nějak nerozbili. :-)
1 poděkování
kacajak  7. lis 2014

Teplá zima

Syn se narodil 13.2.2014, tudíž v době, kdy nebyla bůhvíjaká zima. Bylo krásně, takže jsme vyrazili na krátkou procházku hned jak jsme přijeli z porodnice, tj. 16.2. :-)
0 poděkování
jaa  28. pro 2013

"Venčení miminek"

Tak, já mám jednu dceru začátek září, druhou listopad, třetí červenec a čtvrtou konec září. Se všemi jsem šla ven hned druhý den po příchodu z porodnice. Nebyl a není důvod, proč dítko nevzít hned ven.

Tu letní jsem oblékala jako sebe. Miminka nemají termoregulaci a nesmí se přehřát. Když bylo velké horko, tak jsem jí přes nožky dala ještě vlhkou plenku. Ty ostatní jsem strojila, jako sebe + dečku přes nožky. Ven jsme hned chodily od krmením do krmení. Strojit 15 min dítko a pak být 30 min venku je trošku postavené na hlavu. Kor, když ještě strojíte druhé starší dítko a musíte do školky ap.

Prostě jsem s holkama byla venku pořád a to klidně od rána do večera. ;-)
2 poděkování
tery58  28. pro 2013

Po příchodu z porodnice

Náš Dominik se narodil 2.3., takže ještě nejaké moc teplo nebylo, ale svítilo sluníčko, tak to celkem šlo. Doma jsme byli 2 dny a pak jsme šli pěšky k paní doktorce na kontrolu. Oblékla jsme mu o jednu vrstvu oblečení víc, než jsem měla já a ještě jsem ho zapla do fusaku. Jinak jsem chodila na nákupy a venku jsme vždycky byli tak 30 minut., déle ne. A jak se začalo oteplovat a Dominik rostl, tak jsme procházky prodlužovali.

Hodně záleží na tom jak se cítí samotná miminka a na tom, jak si maličký vede. Pokud roste jak má a je mu dobře a venku je příznivé počasí, tak není problém jít ven jak to jde. :)
0 poděkování