Porodnice

Porodnice (gynekologicko-porodnické oddělení, gynekologicko-porodnická klinika) je místo, kde probíhá porod29.
Porodnice

Organizovaná zdravotní péče o rodičky1 a novorozence7 začala v České republice až v roce 1953. Dnes je v České republice 100 porodnic s novorozeneckými odděleními nebo úseky, které navazují na oddělení šestinedělí gynekologicko-porodnického pracoviště tak, aby bylo možné každému novorozenci poskytnout bezprostředně po porodu kvalifikovanou péči dle jeho potřeby3.

Přehled o jednotlivých porodnicích v České republice naleznete: ZDE.

Je-li ženě diagnostikováno rizikové těhotenství nebo jí hrozí předčasný porod20, je vhodnější poohlédnout se po porodnici, která se může postarat také o nedonošené a dříve narozené děti4. Pokud bude rodička rodit v jiné porodnici než v té, která je přizpůsobena na péči o dříve narozené děti, bude novorozenec7 převezen do specializovaného centra. Seznam perinatologických center naleznete: ZDE.

Péče o rodičku v porodnici

V některých městech a u některých gynekologů bývá zvykem, že je rodička kolem 36. týdne25 předána do rukou lékařů v porodnici, kde bude žena rodit.

Kontrola probíhá zhruba 1x až 2x týdně (záleží na stádiu těhotenství), kdy je ženě zkontrolován tzv. monitor6 a poté proběhne vyšetření v ordinaci lékaře, který zkontroluje průchod pupečníku a stav děložního čípku. Lékař se poté s rodičkou domluví na další schůzce, popř. stanoví termín sekce, bude-li žena rodit císařským řezem81.

Předporodní kurzy

Před samotným porodem může žena navštěvovat porodnici také z důvodu navštěvování předporodních kurzů, které porodnice pořádá. Délku, obsah a cenu kurzu si určuje každá porodnice sama. Součástí kurzů bývá také prohlídka porodních sálů.
Porodnice

Více o předporodních kurzech a jejich náplních se dočtete v hlavním článku: Předporodní kurzy6.

Některé porodnice předporodní přípravu pořádat vůbec nemusí, rodičkám ale bývají nabízeny alespoň Dny otevřených dveří, na kterých si mohou ženy prohlédnout porodní sály vč. přípravny a oddělení šestinedělí. Dny otevřených dveří vedou většinou porodní asistentky, které rodičkám ukážou jednotlivé části porodnice (pokud to kapacita porodnice dovolí) a odpoví na případné otázky.

Cvičení pro těhotné i maminky

Porodnice mohou ženám nabízet také:

Personál porodnice

V čele porodnice stojí primář a jeho zástupce. Sestřičky vede vrchní sestra. Tým lékařů gynekologů tvoří většinou lékaři s vlastní gynekologickou ambulancí a do porodnice docházejí. S některými lékaři se mohou rodičky také domluvit na vedení porodu právě ošetřujícím lékařem, na kterého jsou ženy zvyklé a kterému během porodu budou naprosto důvěřovat.

U porodu jsou také porodní asistentky, které pomáhají rodiče v I. době porodní. Po porodu nastupuje na porodní sál lékařka a sestřička z novorozeneckého oddělení, které se postarají o narozené miminko, zkontrolují jej, změří, zváží, provedou dítěti tzv. Apgar skóre67 a poté jej předají rodičce, popř. jejímu doprovodu137.

Porodnice

Vyšetření prováděné v porodnici

Vyšetření novorozence

Novorozenci je během pobytu v porodnici provedeno několik screeningových vyšetření. První ošetření je provedeno ihned po porodu3. Během pobytu v porodnici je pak dítěti provedena řada screeningových vyšetření1, např. kontrola kyčlí nebo ultrazvukové vyšetření ledvin.

Vyšetření matky

Po porodu je zkontrolován Rh faktor matky a dítěte, pokud se neshodují, je ženě do 72 hodin podána injekce s globulínem, aby se v těle nevytvářely protilátky anti-D a nedocházelo tak ke komplikacím v případě dalších těhotenstvích24. Více v samostatném článku: Aloimunizace.

Pár dní po porodu je matce proveden ultrazvuk, během kterého je zkontrolováno zavinování a stav dělohy3 po porodu. Krevní sraženiny v děloze odcházejí z těla ven, tzv. očistiky. V případě, že žena krvácí příliš silně a dlouho, měla by vyhledat ošetřujícího lékaře.

Před propuštěním z porodnice by měla být ženě také zkontrolován stav kojení70 a popř. předán kontakt na laktační poradkyni10, která ženě s kojením pomůže a poradí.

Propouštění z porodnice

Den propuštění z porodnice závisí na typu porodu a zdravotním stavu matky a dítěte. Pokud rodila žena vaginálně a porod probíhal bez komplikací, bývá propuštěna nejdříve po 72 hodinách po porodu, většinou to bývá 4. - 5. den po porodu. Byl-li porod veden císařským řezem, je propouštěcí den až ten 6. od porodu.
Propouštění z porodnice

Doba propuštění z porodnice se může prodloužit, má-li dítě novorozeneckou žloutenku11 nebo pokud musí být kvůli komplikacím umístěno na JIP určené pro novorozence4.

Doklady při propouštění ženy a dítěte z porodnice:

  • Hlášení o narození dítěte - si vezme s sebou otec, když půjde na matriku vyřizovat rodný list. Hlášení o narození dítěte může být porodnicí také zasláno přímo na matriku a rodný list poté přijde na adresu rodičů novorozence. Kopii rodného listu dítěte pak zašlete zaměstnavateli, aby bylo možno uplatnit si slevu na dani na dítě.
  • Zprávu o novorozenci - je nutno předložit do 24 hodin od propuštění z porodnice dětskému lékaři, kterého je dobré vybrat již před porodem.
  • Zprávu o rodičce - tu odevzdá žena při prvním kontrolním vyšetření ošetřujícím gynekologem (zpravidla po uplynutí šestinedělí10).

Více o porodnici na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s porodnicemi

Máš zkušenost s porodnicemi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
renatab  3. pro 2014

Porodnice Břeclav

V obou případech jsem rodila v porodnici Břeclav. A vůbec nelituji. Byla jsem moc spokojená - od začátku až do konce. :-)

V Břeclavi mě nadchlo všechno. Příprava na porod, lidé, pokoje, strava, péče o mě i o miminko.
1 člověk považuje za užitečné
vevina14  2. pro 2014

Porodnice Tábor

Jelikož jsem si všimla, že ve výběru jednotlivých porodnic úplně chybí Tábor, tak něco napíšu sem. Musím říct, že s touto porodnicí jsem byla maximálně spokojená. Samozřejmě, všude se najdou nepříjemní lidé, ale to je o lidech a ne o systému celkovém.

Když mě přijímali, byli velice všichni ochotní a milí, paní doktorka mě prohlídla a poslali mě na pokoj, že mám na porod jako takový ještě čas, ovšem nebylo úplně nejlépe. Poté, co jsem se již dostala do sálu, tak se mě ujali dvě PA a staraly se o mě opravdu velice pěkně, byly na mě nesmírně milé, pomáhaly mi, jak jen mohly a byly mi opravdu velkou oporou (u porodu manžel nebyl). Snažily mi poskytnout rady jen pokud jsem vyloženě chtěla. Paní doktorka také byla moc milá a se vším mě seznámila. Po porodu jsem dvě hodiny ležela s malou ještě na sále a pak jsem byla převezena zpět do pokoje.

V Táboře jsem k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje, které mají na pokoji sociální zařízení, přebalovací pult, váhu, pro komfort rodičky je zde i TV. Po celou dobu, co jsem byla v porodnici, za mnou sestřičky chodily a radily, jak se starat o miminko, jak kojit, jak koupat, všechno velice mile a nenásilně.

Jediné, co MĚ vadilo byla strava, chyběla mi nějaká zelenina či ovoce nebo jogurt, nebylo to tedy ani moc uzpůsobené stravě pro kojící, nakonec, i když byl na výběr ze tří jídel mi sestřička doporučila jen jedno jediné jídlo, které bych mohla. Ale i tak si nemohu stěžovat. A jen doufám, že druhý porod bude stejně pohodový, jako byl ten první.
shak29  12. lis 2014

Porodnice Plzeň - Lochotín

Máme v Plzni dvě porodnice. Už při prvnim dítku jsem věděla, že chci rodit na Lochotíně a nikde jinde - manžel, pražák :-D, mi nabízel i Apolináře, že prý nej porodnice. Jojo, tak si jí nech :-D. No, odrodila jsem tam tři děti a vždy maximální spokojenost jak s PA, tak s Dr., prostě super. Ochotní a milí. Vše respektovali, vč. mého porodního plánu, a snažili se ve všem vyhovět. ;-)

Horší tedy už to bylo na oddělení šestinedělí, kde bych řekla, že je snad jen jedna dětská sestřička, která se netváří, jakože strašně otravujete, když něco chcete. Když se narodil syn - první dítko - dovezli mi ho a čau. Na kojení automaticky kloboučky, že prý bez nich to nepůjde a poraď si sama! Fajn, kojila jsem 3 týdny a pak mu dalších 9 měsíců dávala odstříkaný mlíko z flašky. U druhýho dítka už jsem věděla co a jak, tak to byla brnkačka, ale maminek se mnou na pokoji mi bylo líto, protože se tam s tim trápily, miminka jim plakala, nedařilo se přisát. Byla sem nešťastná i za ně |-| . A teď se třetim prckem... klasika - žádná ochota od sester. Takže jsem si tam připadala jak soukromá LP, která pomáhá maminám na pokoji s kojením. A zvládli jsme to. :-D
1 člověk považuje za užitečné
sisikmama  12. lis 2014

Porodnice Zlín a porodnice Kroměříž

Můj první porod probíhal ve Zlínské porodnici.

Přístup personálu byl příjemný, pokoje moc pěkné. Porodní asistenky profesionální a empatické. Porod trval dlouho, takže jsem zažila snad všechny směny na porodním a byla jsem moc spokojená. Nakonec porod vyvolali a za 20 minut se narodila dcerka.

Ovšem oddělení šestinedělí mě moc nenadchlo, trefila jsem asi zrovna sestřičky, co neměly náladu a svou práci dělali, že musí, ne že chtějí pomoct. Takže jsem s kojením bojovala a nakonec doma o mlíko přišla, ale to sem nepatří.

Vše je o lidech a i tak porodnici ve Zlíně doporučuji. :-)

Porodnice Kroměříž

Tady jsem rodila své druhé dítě. Měla jsem na výběr, ale protože jsem ve 36 tt omdlela, tak mě můj gynekolog poslal na kontrolu průtoků a miminka do nejbližší nemocnice, a tou byla Kroměříž. Nejdříve jsem si říkala, že tam ne. Podle příběhů, co jsem o téhle porodnici slyšela a načetla, jsem opravdu měla obavu, ale moc mě po příjezdu překvapilo milé přivítání sestřiček na porodním, kde mě dělali vyšetření. Když bylo vše s miminkem v pořádku, porodní asistenka mě provedla po oddělení, vše mi vysvětlila. Dala mi letáčky, co porodnice nabízí u porodu atd.

Opravdu jsem zírala, jak se to v porodnici změnilo a že jsou profesionální. Docházela jsem tedy na poslední kontroly tam a byla spokojená, protože jsem už nemohla kvůli tlaku jezdit sama autem, tak mě vyhověli i s odpolední kontrolou, aby mě mohl zavést partner. Když se malému nechtělo v termínu na svět, byla jsem objednaná na vyvolání. Do té doby mohl být partner se mnou a já byla spokojená. Porod nakonec byl tedy vyvolán až 14.1. a za 12 minut se nám narodil náš vymodlený syn. Porodní asistentka Katka (bohužel nevím její příjmení) byla super, zmákla mě na jedničku. :-D

Oddělení šestinedělí bylo pěkné, sestřičky (až na jednu) příjemné a profesionální. S kojením mě pomáhala jedna moc hodná sestřička, a za to jí díky.

Kroměřížskou porodnici tedy doporučuji a nevěřte všem těm řečem, vše je o tom koho zrovna potkáte. :-)
1 člověk považuje za užitečné
rozzaarka  9. lis 2014

Porodnice Praha 4 Podolí

Jelikož v Praze se k porodu musí rodičky do jednotlivých porodnic registrovat a Podolí patří mezi oblíbené, strašně jsem se bála, aby to vyšlo. Chtěla jsem někam, kde je v případě potřeby vybavení na všechny komplikace. Po zkušenosti, kdy kamarádka rodila předčasně a následně jí vozili miminko z jednoho konce Prahy na druhý a ona ležela jinde, jsem nechtěla něco podobného riskovat.

S porodem jako takovým jsem byla maximálně spokojená, personál byl velmi profesionální, vstřícný, PA se snažila pomáhat, respektovaly porodní plán a vše se mnou konzultovali.
Na šestinedělí jsme s malým museli zůstat týden, což jsem nesla těžce, jelikož návštěvní hodiny byly velmi krátké, já byla naprosto vyčerpaná a celkově to bylo náročné. Držela nás tam pediatrička (i když malý neměl žádné problémy) patrně jen proto, že malý byl narozený dříve. Personál byl z 95% bez problémů, sestřičky byly milé, ochotné a usměvavé.

Co mě srazilo na kolena byla pediatrička, která nás propouštěla domů - vzbudila ve mě pocit, že jsem nejhorší matka na světě, protože už chci domů do klidu k manželovi a nechci tam zůstat do dalšího dne, aby si byla jistá, že malého plně ukojím (přibíral a neměl žloutenku). Vmetla mi do tváře, že to, že odstříkám a dokrmím malého z lahvičky vlastním mlékem není kojení. Odcházela jsem s pocitem, že malý pokud neumře do dvou dnů, tak do tří určitě.

Přestože jinak bylo vše v pořádku, příště v Podolí s největší pravděpodobností rodit nebudu, protože toto ve mě zůstalo a znovu něco podobného zažít nechci. Nemyslím si, že by maminky měly z porodnice odcházet s očima opuchlýma od pláče.
dandellaii  8. lis 2014

Porodnice Na Homolce Praha

Původně jsme byli registrovaní na Vinohrady, ale tam měli v den mého porodu plno, takže nás sanita dovezla Na Homolku. První dojmy byly velmi smíšené, nakonec si sestry vyměnily směnu a bylo vše zachráněno. :-)

Doktoři byli moc hodní, bylo zrovna po rekonstrukci, takže nové/čisté prostředí. Na sále jsem byla jako rodička sama, Elu mi hned položili na břicho a když jí prohlédli, zabalili a mě zašili, tak nás nechali všechny tři společně v pološeru na sále. To byly ty nejkrásnější první společné chvíle, jaké jsem si nejvíce mohla přát. :-)
Takže jsem nakonec ráda, že jsem skončila tady. :-)
lenulab  8. lis 2014

Porodnice Kyjov

Porodnici v Kyjově jen doporučuji, byla jsem velmi spokojená. Měla jsem 2 sekce a na nic si nemůžu stěžovat.
Vadila jen mi nemožnost návštěv na JIPce, kde jsem byla 2 dny. :-( Jen teda jedna sestra na novorozeneckém moc příjemná nebyla, ale všude je černá ovce.
Doporučuji Kyjov.
forda  6. lis 2014

Porodnice Kyjov

Já rodila v Kyjove v roce 2009 a nemůžu si stěžovat. Jak na gyn. oddělení, tak na šestinedělí byli mudři a aji sestry super!!! Na porodním sále jsem měla úžasnou mladou porodní asistentku, která mi moc pomohla a i radila jak dýchat. Rodil mě mudr. Pecha, který byl taky super. S PA mě povzbuzovali a chválili. Pokoje jsou krásné, nové a i sestry byli milé a ochotné, poradily co a jak.

Pokud se zadaří a otěhotním, tak jdu rodit jedině tam. :-)
zrzzynka  6. lis 2014

Porodnice Neratovice? Jako v hotelu! :-)

Neratovice byla až druhá volba porodnice, jelikož nejblíže mám porodnici na Bulovce ale tam bohu(dík?) v můj termín zrovna malovali porodní sály, a tak jsem na poslední chvilku musela změnit porodnici :-)

Nejdůležitější pro mě bylo mít ji co nejblíže a Neratovice mám cca 10 minut autem :-) Je to malá, rodinná porodnice a já tam byla nanejvýš spokojená :-) Porodní plán jsem neměla, v tom plně důvěřuji lékařům :-) Porodila jsem přirozeně, 4 dny před TP a miminko jsem měla na břiše a celou dobu na pokoji :-) Přístup porodnice je dokonalý, příjemný a profesionální, ale hlavně LIDSKÝ!! :-)
2 lidé považují za užitečné
danny38  6. lis 2014

Porodnice České Budějovice

Porodnice v Českých Budějovicích nemá zrovna valnou pověst. Rodila jsem tam celkem třikrát a pokaždé jsem se setkala s jiným přístupem. První porod proběhl celkem dobře, ale nelíbil se mi přístup jedné sestry ke mně jako k prvorodičce. Při druhém porodu jsem si nemohla všechny vynachválit. Sestřičky byly skvělé a jedna mě dokonce hladila po vlasech a chválila jak jsem šikovná. :-)

A při třetím porodu jsem si připadala dost zvláštně. Na porodním sále jsem byla od 3:00 do cca 7:00 a měla jsem pocit, že jsem tam pořád úplně sama. Vždycky se přišla podívat sestra akorát na monitor a zase odešla. Ten přístup byl pro mě tentokrát chladnější. Ale musím uznat, že se celkem dost věcí změnilo k lepšímu a ať to bylo jakékoliv, jsem stejně ráda, že jsem pokaždé rodila právě v této porodnici. V současné době má naše porodnice tři modernější porodní boxy a přibyl další nadstandardní pokoj.

Ostatním bych chtěla jen napsat, že pokud váhají zda rodit právě v této porodnici, nemusí se bát. Všude je něco a občas se najde jeden nepříjemný zaměstnanec, ale miminko vám to vše vynahradí. :-)
1 člověk považuje za užitečné
terry1512  3. lis 2014

Porodnice brno Nemocnice Milosrdných bratří

Tuto porodnici můžu jen doporučit.!!!!
Byl to můj první porod a bude-li nějaký další, nikam jinam nejdu. Už od prvních monitorů jsem měla dobrý pocit z personálu, lékařů i sester na Ambulanci. A tak když mi 14.1.2014 ráno praskla voda směr byl jasný. ;-)

Porod proběhl podle mých představ. Nic nebylo problém, ve všem mi vyšli vstříc. Po porodu nás nechali s manželem, ať si užijeme malou a nikdo nás zbytečně nerušil. :-)
Na oddělení šestinedělí bylo taky vše v naprostém pořádku. Pokud potřebujete, poradí, pomůžou nebo třeba jen uklidní pokud něco nejde podle představ.
Oceňuji i rodinnou atmosféru porodnice. Prostě žádná velkovýrobna miminek. :-D
nikolapomahacova  3. lis 2014

Porodnice Tábor

Prvně jsem měla z této porodnice strach skrz to, co se o ní říkalo a říká, ale zase jsem si řekla, že co nezkusím, tak sama nemůžu odsoudit a posoudit. Tak jsem se rozhodla pro porod v Táborské nemocnici a myslím, že jsem špatně neudělala.

PA byly příjemné, ale vždy se najde nějaká, co někomu nesedne, tak to bývá. Ale co se týče gynekologů, co mě kontrolovali, tak musím říci, že krom jednoho mi vyhovovali všichni, hlavně MUDr. Michaela Bursíková - díky ní mi v postýlce povídá má dcera.

Porodnice je nově zrekonstruovaná, na každém pokoji TV, WC a koupelna, vana pro miminko a přebalovací pult. Za mě poskytla porodnice pro novopečenou maminku Klinik box a pro miminko mi věnovali půlku balení plen Pampers, vlhčené ubrousky, hygienické přípravky od Hippu po Weledu :-) Pochopitelně zapůjčili látkové pleny, zavinovačku a košilku pro miminko.

Mohu vřele doporučit :-)
zzaneta  3. lis 2014

Porodnice BENEŠOV

Po prvním porodu v Praze u Apolináře byl porod a pobyt v porodnici v Benešově rájem na zemi. Úžasný a přátelský personál, vše vysvětlí, nevadí jim žádná otázka, naopak, snaží se pomoci, poradit a celkově usnadnit sžívání maminky s miminkem.
andrissek  3. lis 2014

Porodnice Mladá Boleslav a Slaný

Mé první dvě děti jsem porodila v Mladé Boleslavi.
S porodnicí jsem byla spokojená. Jak s průhem porodu (porodním sálem), tak na oddělení .

Své třetí dítko jsem rodila ve Slaném a s touto porodnicí jsem byla ještě více spokojená.
Je to malá porodnice a více mi vyhovovalo takové domácké příjemnější prostředí a i jednání personálu.

Obě porodnice mohu doporučit, ale já se přikláním více k té menší.
maguldik  10. črc 2014

Porodnice Boskovice

Nemocnici Boskovice s porodnicí, oddělením šestinedělí i novorozenecké mohu jen chválit a doporučit!

Pokud rodíte spontánně - rodíte s porodní asistentkou, která je Vám po celou dobu k dispozici, k porodu placenty přijde lékař a případně poupraví porodní zranění. Po dvou hodinách Vám pomohou se vykoupat, dají najíst a odcházíte na oddělení šestinedělí. Tam funguje rooming in a nemocnice Boskovice je jednou z baby freindly hospital.

Kdykoliv se můžete zeptat na cokoliv - oddělení je propojeno s novorozeneckým, kam chodíte s dotazy ohledně kojení atd. Sestřičky dokrmují mlékem z banky mateřského mléka, snaží se naučit všechny maminky kojit, i když jim samotným se to zdá beznadějné. Denně máte minimálně 2 vizity - gynekologickou a novorozeneckou.

Lékaři jsou příjemní a ochotní, usmívají se. Sestřičky to stejné. Je jasné, že s každým si do noty nepadnete, ale pokud budu někdy zase rodit, jedině v Boskovicích!
betysekodjansu  26. kvě 2014

Porodnice Havlíčkův Brod

Svého synáčka Tomíka jsem v této porodnici rodila v neděli 11. května 2014. Chtěla bych moc pochválit personál, hlavně porodní asistentku Lenku Němcovou a paní doktorku Lenku Šmerousovou. Celý porod proběhl přirozeně, PA byla velmi milá, vstřícná a povzbuzující. Na porod mám krásné vzpomínky.
hankaah  27. únor 2014

Porodnice Vítkovice

Porodnici ve Vítkovicích musím doporučit!
Slíbila jsem, že budu chválit kudy půjdu, tak musím i tady. Byla jsem neskutečně spokojená, jak s přístupem při samotném porodu, tak poté na šestinedělí.
Vlastně se těším až se tam jednou vrátím :-)
zdenkajan  21. led 2014

Porodnice Kyjov

Porodnici v Kyjově mohu jen a jen vychválit. Až na jednu nepříjemnou PA. Ale všude je jedna černá ovce. Naštěstí ta mě jen příjímala a pak předala druhé.

Už při přípravě k porodu jsem se cítila dobře, sanitárka mi vše vysvětlovala a dokonce mi i hodně pomáhala. Byla jsem ráda, že u porodu není přítel, protože bych jinak přišla o skvělé masáže kříže a masírování zad při bolestech. Porod byl hodně komplikovaný díky mé blokaci páteře a vyhřezlému konečníku již v těhotenství, ale zvládli jsme to.
Po porodu my dali hned malého na bříško a nechali dotepat pupečník.

Po příjezdu na oddělení šestinedělí jsem se cítila jako královna. Byla jsem na pokoji sama a sestřička za mnou přišla a ptala se, jestli něco nepotřebuji. At se prospím, že mi malého přivezou až budu chtít.

Pak musím do nebe vychválit sestřičky z novorozeneckého. Malému nešlo přisátí bez pomoci, a tak u každého kojení jsme měli asistenci než se malý přisál. Někdy to trvalo i půl hodiny co se vztekal, že to neteče a pak se přisál. Nikdy jsem na sestřičkách neviděla výraz panebože co zas chce. Naopak malému začali říkat píštalka a hned ve dveřích spustili: "Ale no tak píštalko, nezlob mamku a pojd papat". Nakonec se nám povedlo se rozkojit i bez pomoci, ale nebýt sestřiček, odcházeli bychom již z porodnice na UM.

Takže já mohu porodnici Kyjov jen a jen doporučit.
annie11  30. lis 2013

Porodnice v Praze - Podolí

Přidávám svou zkušenost, protože si myslím, že spoustu budoucích maminek zajímá, jak to v jednotlivých porodnicích "chodí".
Vzhledem k tomu, že mi první porod trval dost dlouho, zažila jsem v nemocnici spoustu personálů na různých odděleních :) Po příjmu jsem byla odeslána na oddělení rizikového těhotenství, kde jsem čekala na to, až se porod pořádně rozeběhne. Tady byl personál perfektní. A co se týká vybavení pokojů, tak to tady bylo určitě lepší než na odd. šestinedělí - hlavně jsem uvítala koupelnu a wc přímo na pokoji (kvůli neustále odtékající plodové vodě).

Co se týká personálu na porodních sálech, tak nemůžu říct, že bych se zde setkala s někým nepříjemným. Byla jsem ale moc ráda, když se večer vystřídaly porodní asistentky - nová asistentka byla opravdu skvělá a myslím, že i díky ní, byla malá za hodinu a půl venku :). Určitě jsem v této porodnici byla šťastná za samostatný a uzavřený porodní sál, kde jsem byla po celou první dobu porodní - zde má člověk k dispozici svou sprchu, wc a může zde být celou dobu partner nebo jiný doprovod, což bylo opravdu skvělé. Také musím říct, že čistota na porodních sálech byla výborná.

Oddělení šestinedělí bylo už trochu horší - vybavení pokojů nic moc, sprchy a wc relativně daleko od pokoje atd. Docela mi vadily krátké návštěvní hodiny, protože v porodnici byla celkem nuda :) Jen jednou jsem se zde setkala s méně příjemnou sestrou, jinak personál perfect :)

Za sebe musím říct, že jsem byla spokojená - s přístupem personálu, s čistotou na odděleních atd.. Jediné, co bych nemocnici vytkla, je vysoká částka za přítomnost otce u porodu - obecně si myslím, že za tuhle službu by nemocnice neměly brát peníze, protože otec dítěte má právo u toho porodu být. Ale to je jiná kapitola.

Pokud se rozhodnete rodit v této porodnici, určitě doporučuji jít předtím na informační schůzku - zde nám sestra sdělila maximum praktických informací a umožnila prohlídku sálu. Myslím, že to bylo určitě přínosné.
neominka  30. říj 2013

Porodnice Bohunice- Brno

Porodnici Bohunice v Brně mohu jen doporučit.
15.8. 2013 mi vyšel špatně první screening ve 12+3. NT 2.8 a hodnota v krvi PAPP 0,2, nosní kůstka přítomná.
Našemu miminku hrozil Downův syndrom 1:4 ( šílená hodnota ) a aby toho nebylo málo, miminko mělo srdeční vadu tzv. Falotovu Tetralogii :-/
2.9. 2013 proběhl odběr plodové vody ( žádná hrůza ) a již druhý den za příplatek nám volali výsledky. Naše miminko mělo Downův Syndrom :-( Zhroutil se nám celý svět - mé první těhotnství...

4.9. 2013 jsem nastoupila do nemocnice Bohunice-Brno. Dali mě na pokoj s paní, které taky vyvolávali porod v 16tt.
Ulevilo se mi, že nebudu na pokoji s miminkama, jelikož jsem ležela na novorozeneckém odd.
Ještě ten den mě zavedli nějaké tyčinky do děl. čípku, aby byl na druhý den děl. čípek lépe připraven.
V hlavě se mi honila jen jedna myšlenka - proč MY????

Druhý den jsem na pokoji zůstala sama, paní co ležela se mnou porodila v den, kdy já jsem nastoupila.
A protože jsem na pokoji ležela sama, tak můj manžel byl při mě celou tu dobu. Hodně mi pomáhal, když tam byl se mnou. Sice je to normální, že pánové bývají u porodu, ale my jsme věděli, že porodem pro nás vše zkončí...

Než mě zavedly do děl. čípku tablety co vyvolávají porod, ještě mě vzali na ultrazvuk . Nechápala jsem proč, ale doktorka říkala, že se musí ještě ujistit.
Lehla jsem si a začali mi dělat ultrazvuk. Poprosila jsem je, aby mi vypli obrazovku, ať se nemusím dívat na naše miminko. Ještě si poslechli srdíčko miminka, ale to jsem už nevydržela a rozplakala jsem se. Ten pocit nikomu nepřeji, neumím ani vyslovit, jak moc mě to uvnitř bolelo, když jsem věděla, že naše miminko zemře :-/
Pořád jsem si v hlavě přehrávala, jestli děláme s manželem dobře, že jsme se rozhodli k tomuhle kroku?!! Dnes už ale vím, že to byla správná věc. Já vím, zní to šíleně, ale kdo neprožije, nepochopí...

Mezi 12:00-12:30 začaly bolesti. Kontrakce byly po 2 minutách a nástup byl okamžitý ( vydržela bych 1000x více, jen abych měla zdravé dítě ). Ve 12:30 se mi zastavil porod. Museli mi dát ještě kapačku aby to urychlili .
Manžel byl celou tu dobu u mě a byl naprosto úžasný. Hladil mě, líbal mě, objímal mě atd. Když jsem něco potřebovala zavolal na sestřičku.
V 15:40 mi odtekla plodová voda . Začínala jsem panikařit, protože jsem věděla, že to brzo příjde :-/ Byla jsem zoufalá :-( Jiné maminky se těší na porod, ale my jsme čekali na to co jsme z lásky zplodili, že nám odejde a mé bříško bude prázdné :-/ Všude okolo mě byla krev. Celé tělo se mi chvělo.
Šla jsem ze sebe smýt tu krev. Ve sprše asi po 5 minutách jsem ucítila šílený tlak, jako by mě někdo chtěl zvonem vyrvat dělohu. Instinkt mě vedl k tomu, abych si klekla a asi po 2 minutách jsem ucítila to naše malinkatý těličko, jak jde ven. Nic horšího jsem v životě nezažila. Ještě teď, když zavřu oči, pořád cítím, jak naše bezbranné miminko jde ven z těla. Manžel byl celou tu dobu u mě a viděl naše miminko a to všechno. Já sama jsem neměla odvahu, zaklonila jsem hlavu a čekala až přiběhne doktorka a sestra.
Poté mě čekala revize dělohy.
Manžel tam opět byl celou tu dobu se mnou. Jeho podpora mi byla úplně vším a hlavně děkuji doktorům, že tam se mnou mohl být dlouho do noci ( odcházel po 22. hodině).

Můžu jen doporučit tuhle nemocnici. Velmi lidský přístup, zacházeli se mnou jako v bavlnce.
mickeyd  30. říj 2013

Porodnice Havířov

Mám jednu zkušenost s touto porodnící. Hodně lidí mě od nich odrazovalo, ale dle prohlídky porodnického oddělení a pravidelného navštěvování předporodních kurzů v této porodnici jsme se nakonec rozhodli zde rodit.

Nelituji. Pečlivě se o mě starali, jak doktoři i porodní asistentky. Měla jsem dlouhý porod, který měl dlouhé nepostupování, stále se snažili dodržovat porodní plán, ale po konzultaci, že už to dlouho trvá a komplikaciích, jsem svolila pro menši medikaci. Bohužel ani po ní se porod nechtěl rozběhnout, nechtěli nic zenedbat, ale ani mě stresovat dalšími jinými léky či epidurálem, který jsem strikně zakázala. Nakonec mi dali ještě další oxytocin.

Porod byl sám o sobě suprový, vše jsem si vedla sama a porodní asistentky doslova jen asistovaly, defakto jsem porodila dceru jen s nimi a až skoro u konce se zavovala dr., aby nás zkontrolovala. Díky tomu, že tam byla a nelíbilo se ji moje krvácení, během chvilky jsem byla uspaná. Poté jsem se dozvěděla, že kdyby zaváhala ještě pár minut, nemuseli by mě zachránit.

Takže co se týče profesionaliti, byli vážně skvělí a jsem jim moc vděčná. Následná poporodní peče na porodním boxu do doby než mě dali na šestineděli, byla báječná. Starali se o mě i o maličkou moc hezky.

Nejhorší byl přesun na šestinedělí. Sestřičky byly protivné a otrávené, nedokázaly mi přesně ukázat a vysvětlit kojení, malou mi potají dokrmovaly. Cítila jsem se tam strašně zle. Byla jsem hodně ráda, když jsme jeli domů, ale to jsem si musela odchod vážně vybojovat. Den před odjezdem byly sestry zlé, že malá nic nejí a že neumím kojit, že tu musíme zůstat atd. Ale v ten den na noční nastoupila suprová sestřička i z dětského a i ze šestinedělí, chodila mi celou noc pomáhat, vše mě naučila, kontrolovala mě a pomáhala s malou co se týče kojení. A my se v noci rozpapali, tak v den odjezdu dr. z dětského uznala, že malá je v pořádku, že mužeme jit domů.
Po cestě jsem si ještě vyslechla vyčítavé poznámky sester, že kojit dlouho nebudu, že to neumím atd. Podle řečí dalších rodiček začaly podporovat bondig (což jsem při mém porodu nevěděla).

Sice vypověděli s moji známou porodní asistenkou, ale i tak budeme rádi, když budeme opět rodit v Haviřovské porodnici :)
1 člověk považuje za užitečné
danunkam  30. říj 2013

Porodnice Šternberk

Mám s touto porodnicí již dvě zkušenosti a musím říci, že jsou obě velmi kladné. Personál je dle mé mých zkušeností velmi příjemný a usměvavý, což je hrozně potřeba. Celé porodnické oddělení na mě působí domácky, příjemně, vždy tam na mě dýchl takový klid. Personál respektuje přání rodičky pokud je to jen trochu možné. Oddělení šestinedělí se postupně renovuje, ale péče i tam je prostě skvělá. Kdykoli je cokoli potřeba personál je usměvavý a pomůže.

Já byla velmi spokojená od první návštěvy a přeji všem aby mohli rodit v podobné porodnici jako jsem měla možnost já :-)
Pokud nám bude štěstí přát a budu rodit potřetí, tak zase a jedině ve Šternberku.
4 lidé považují za užitečné
kubistovailona  23. zář 2013

Má zkušenost s porodnicí v Chomutově

Nemocnici - porodnici v Chomutově, mohu jen a jen doporučit !!!
Rodila jsem 9 hodin, po porodu přišly komplikace - neoddělila se placenta, já ztratila mnoho krve, začala jsem omdlévat, byla jsem podchlazená a tlak klesal šíleně dolů.
Pak už si nic nepamatuji, jen matně spoustu doktorů a mého vystrašeného přítele. Musím říct, že po těch cca 12- 13 hodinách, se ke mně chovali neskutečně mile, vše mi dopředu vysvětlili, personál byl velmi milý a ochotný.

Když už pak bylo po všem a já byla druhý den na pokoji a donesli mi našeho broučka, tak prostě vše bylo jak má. Cokoliv jsem potřebovala, sestry mile splnily. Operace proběhla úspěšně a (opět) dobře !!! Pořád mě kontrolovali a ujistili mě, že se nemusím ničeho obávat. Dnes už je mi celkem parádně a na tuto nemocnici mám jen dobré vzpomínky.

Pokud bychom chtěli další miminko, určitě bych si opět vybrala Chomutov. Nejen kvůli pěknému prostředí - pokojům, ale i díky lidem, kteří zde pracují a poradí.
2 lidé považují za užitečné
maudn  7. čer 2013

Porodnice Bohunice (Brno) a Obilný trh

K vůli rizikovému těhotenství jsem ležela v porodnici na Obilném trhu, nemohu si stěžovat. Krom nevzhlednému prostředí a plným pokojů byla péče báječná. Každý den vám i proti vaší vůli převlékli peřiny a doktoři, jakmile jste něco potřebovali nebo vám něco bylo,tak to ihned řešili. Jediné,co se mi nelíbilo bylo dělání monitoru srdce v sedě v malé komoře 1x1 metr, bez přistupu vzduchu pod rozpáleným sluncem- omdlívala jsem, chtělo se mi zvracet a kolemjdoucí sestra místo pomoci zavřela akorát dveře do chodby, aby nevyčnívaly. Také a o tom jsem přesvědčena, nikdo nesledoval výsledky monitoru srdce, lítalo mi to tam dost nehorázně, ozvi se ztárcely a vždy si jen pak za 45minut (až měla čas) přišla sestra odpoustat od minitoru a poslat do postele- nic víc se neřešilo! Pak jsem bohužel z kapacitních důvodů byla převezena do porodnici Bohunice

Tam byly nádherné koupelny, nádherné pokoje a vůbec pěkné prostředí (oporti Obilnému trhu) za to péče nula. Na pokojích, kde ležely těhotné zlostně kopaly do dveří a bouchnutím je zavíraly, že jste nadskočily v posteli sestry i uklízečky. Pokud jste měli problémy, komplikace, bolesti, tak krom vizity a planých slibů o řešení jste pak opět zbylých 24hodin nic nedělo a následovalo to stejné i další dny. Postele odmítali převlékat, i když byly od krve. Před vizitou se vám dokonce vysmály do obličeje, že se nebudou namáhat, že by vás taky mohly poslat domů a co s převlečenou použitou postelí. Košile nevyměňovaly- prý nedostatek a matky chodily s červenými koly od krve na zadku, což bylo dost potupné, zejména před návštěvami. Jedincé, co mohu vynachválit je dělání monitorů srdce přímo na pokoji a v leže a neustále se kontorlovalo, jestli miminko nespí, případně se malým štouchnutím do břiška budilo. Ovšem 4denně kontrola odezev srdce miminka jako na Obilném trhu se zmenšila na počet nula (takovou tou baterečkou dopllerem nebo tak nějak).
Já osobně jsem měla hodně bolestivé komplice od neděle a jelikož měla lékařka volno, tak mě nechali úpět jak psa, nemohla jsem ani chodit, plazila jsem se po chodbě k inkubátorům nebo k odsávačce mléka s roztaženými nohama víc jak na koze a doktoři opět jen slibovali, až se hlavní doktorka vrátila z dovolené (za 3 dny) tak sem teprve měla večer malý chirurgický zákrok. Co se týče péče o děti, to jsem byla spokojená až na doktorku jménem Markovičková, která byla příjemná jak.... a dost nechutným způsobem šikanovala zoufalé maminky. Nás při odchodu nechala 3 hodiny čekat, i když manžel musel nutně do práce a ona sama slíbila propuštění (respektive propouštěcí zprávu) v určitou hodinu a to nebylo všechno........ Celkově bych řekla, že Bohunice jsou nejhorší porodnicí a to zejména k vůli nedostatku personálu a sestrám, co nenávidí svoji práci- připojit těhotnou na kapačky (do elektrického přistroje v zásuvce) a pak 3 hodiny do telefonu říkat,že nemají čas na odpojení,abych mohla na záchod, tak to už je moc.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce