Pediatr

Pediatr, nebo-li dětský lékař pečuje o malé pacienty od novorozenců7, přes kojence, batolata2, předškoláky, školáky až po pubertální věk. Dětští lékaři pečují v České republice o své pacienty až do 19. roku věku (věk se může v různých částech světa lišit).

Hlavním rozdílem mezi lékařem pro děti a lékařem pro dospělé je ve velikosti pacienta. Dětský lékař musí daleko více vnímat různé změny a odchylky oproti normálu, sledovat různé vrozené a vývojové vady nebo genetické odlišnosti včetně dědičných chorob. Měl by mít základní znalosti o kojení70, v této oblasti ale obvykle lépe poradí odborník na kojení - laktační poradkyně10.

Pediatři se mohou také specializovat. Jejich specializace je podobná specializaci lékařů pro dospělé. Rozdíl je v nemocech, které postihují převážně určitou věkovou skupinu pacientů (např. rotavirus4 se objeví u dítěte, ale u dospělého ne). Zvláštní skupinu tvoří dětský specialista - neonatolog, který je nejvýše kvalifikovaným odborníkem v oblasti péče o novorozence7.

Pediatři v České republice

V České republice se pediatři dělí na dva samostatné obory: dětský lékař a praktický lékař pro děti a dorost.

  • Dětský lékař s atestací má teoretické znalosti včetně praktických dovedností z dětského lékařství. Na atestaci se lékař připravuje 5-ti letou praxí (kromě dětského oddělení také na oddělení ORL, chirurgii, ortopedii aj.).
  • Praktický lékař pro děti a dorost jako první seznamuje nového pacienta se systémem ve zdravotnictví. Praktický lékař dbá především na prevenci - pravidelné prohlídky, pravidelnost očkování2 aj. Lékař umí včasně zachytit choroby, které se ze začátku projevují například odlišnostmi ve fyzilogickém vývoji dítěte8. Na atestaci se stejně jako dětský lékař připravuje 5-ti letou praxí nejen v oboru dětského oddělení, ale také na jiných odděleních (např. ORL, chirurgie, dermatologie, psychiatrie aj.).

Více o pediatrovi na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pediatrie

Hodnocení a zkušenosti s pediatrem

Máš zkušenost s pediatrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce