Vakcinace

Vakcinace (neboli očkování) by měla sloužit k ochraně zdraví očkovaného jedince, k zabránění vzniku a šíření určitých infekčních onemocnění, vzniku epidemií a nebo k ochraně zdraví jiného jedince, jenž sám nemůže být očkován, očkováním jeho blízkého okolí (do této skupiny řadíme např. očkování zdravého dítěte proti planým neštovicím, pokud se v rodině vyskytuje osoba s těžkým imunodeficitem). Vedle povinné vakcinace existuje i celá řada nepovinné vakcinace, ze které si lze, na základě indikace vakcín a zvážení rizika vedlejších účinků, vybrat a požádat lékaře o aplikaci vakcíny.

Při očkování je do organismu očkovance zaveden antigen, tedy látka vyvolávající odezvu imunitního systému2, cílem je, aby organismus očkovance vyrobil protilátky, které by měly fungovat jako ochrana proti onemocnění, očkovanec by tedy měl být proti onemocnění imunní. Žádná vakcína ale neposkytuje 100% ochranu a na druhou stranu každá vakcína přináší riziko vzniku nežádoucích účinků. I mezi lékaři se vedou polemiky o přínosech a rizicích vakcinace a o tom, co převažuje.

Hodnocení a zkušenosti s vakcinací

Máš zkušenost s vakcinací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
viktor11  7. zář 2020

Něco odborného o očkování.

zuzanalamacova  2. únor 2016

Očkování

Můj syn onemocněl po vakcíně trivarix, mám tuhle mou zkušenost i vytištěnou v brožurce o očkovaní. Důkazy jsou jasné a počítat umím. Dnes s nemocí bojujeme 7 let. Ten první rok strávil střídavě v nemocnici a dnes má více než 300 léků měsíčně - syn má nejen epi, stmr, adhd , noční enuresu, poruchu chování, učení, IQ 63, chodí do specky jako 5. tř. Teprve teď mu jde učení párkrát propadl atd. Počítá do 20. Mám další děti a nejmladší má jen 2.5 roku. Do 15m dostal očkování jinak už nedostává, měl taky i nepovinnou vakcínu a za to bych si dala do držky. A budu jen doufat, že bude vše ok.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce