Jsem těhotná

1 zkušenost

Na těhotenském testu se objevily dvě čárky, je to tady, čekáte miminko. Okamžiky překvapení, štěstí a radosti střídají obavy. Jak bude těhotenství probíhat? Možná trochu panikaříte, protože vás a vaše tělo budou čekat změny. S rostoucím bříškem a přibývajícími kily ale bude růst i vaše miminko. Je úžasné pozorovat, jak se týden po týdnu z embrya, které připomíná fazolku, vyvíjí krásné malé stvoření, které vám bude říkat mami.

Je normální, že vás může přepadnout strach, zda bude vaše miminko zdravé. Co když nastanou nějaké komplikace nebo nemoci?Nebojte se, během těhotenství budete pod dohledem lékaře a podstoupíte řadu vyšetření, která včas odhalí, pokud by snad nebylo něco v pořádku. Lékař vám samozřejmě i zodpoví vaše otázky o tom co můžete nebo nemůžete v těhotenství. Spoustu rad najdete i tady na koníku.

Bohužel, některé maminky o miminko během těhotenství přijdou, může dojít k potratu13.

Myšlenkami na to se ale teď příliš netrapte, protože pro zdravý průběh těhotenství je důležitá hlavně psychická pohoda. Tak, šup šup, je čas začít pořizovat výbavu pro těhulky a užít si naplno těch 9 měsíců požehnaného stavu těhotenství.

Kam dále?

Související články

Těhotenství týden po týdnu

Průběh těhotenství

Nemoci a komplikace

Co mohu v těhotenství

Výbava pro těhulky

Vyšetření

Ukončení těhotenství

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s jsem těhotná

Máš zkušenost s jsem těhotná?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
merope
15. únor 2019

Taška do nemocnice (tím nemyslím porodnici)

V těhotenství jsem slyšela mnohokrát, že raději přijet do nemocnice pětkrát zbytečně než jednou pozdě. Tak když jsem měla už třetí den otoky, zhoršovaly se, po konzultaci váhy a průkazky jsem zjistila váhový přírůstek 8 kilo za 16 dní a navíc jsem měla problém dopnout manžetu tonometru, rozhodla jsem se "pro jistotu" vyrazit k lékařům. Nemocnici mám blíž než gynekologii, tak jsem se cestou skočila přeptat tam.

Můj předpoklad byl, že prostě zkontrolují moč, možná něco k tomu a buď mě pošlou domů, že zbytečně plaším a vše je v pohodě (a jsem max za 2 hodiny doma) nebo je to průšvih, mrně půjde ven císařem a pak je většina věcí jedno. Co jsem netušila, že doktoři jsou na každou věc u těhotné značně opatrní, takže při podobné diagnóze je ihned hospitalizace, všemožné odběry, sběr moči 24 hodin a teprve poté preeklampsii definitivně vylučují.

Takže jsem skončila dosti nečekaně v nemocnici, doma totální chaos a co hůře - jak jsem před tím uklízela a přebírala věci, aby bylo kam dát věci pro miminko, ani jsem moc netušila, kde co mám.

Po této zkušenosti bych každé holce doporučila mít doma na nějakém konkrétním místě nachystanou "tašku do nemocnice". Drtivou většinu věcí vám v nemocnici dají a i kdybyste neměli nic navíc, tak to tam nějak překlepete, ale přiznejme si, máme rády nějaký svůj komfort a k tomu patří třeba více kusů spodního prádla. A vězte, že vysvětlovat chlapovi po telefonu každou položku seznamu, kde najde, to je hodně i na flegmatika, natož máte-li doma někoho choleričtějšího. Tělo se mění, takže i takové "blbosti" jako kalhotky, které ještě oblečete, nemusí být snadné popsat (natož, aby je chlap našel).

A co si do takové tašky zabalit?
- přezůvky (ideálně si je vezměte s sebou už na tu kontrolu do nemocnice - aspoň u nás probíhají na porodních sálech, kde se přezouvá - a tím nemusíte řešit, že doma možná ty nejpohodlnější nosíte)
- ručník (nehrozí, že vám pak přijde ručník pro liliputy nebo nějaký, co nemáte rády)
- zubní pastu (ta, co je na umyvadle, zůstane rodině, budete potřebovat jinou)
- kartáček na zuby (pokud ho nenosíte s sebou) + případně mezizubní kartáčky
- pohodlné spodní prádlo tak 2 ks (přeperete si, uschne - většinu času strávíte v posteli v noční košili, ale budete běhat na monitor, odhalovat břicho - a nechcete s ním odhalovat více)
- noční košili, doporučila bych dokonce jednu lehkou na spaní (chytnete-li přetopený pokoj) a jednu, která se více podobá dennímu oděvu pro pohyb přes den (pokud nebudete mít absolutní klidový režim, což většina těhotných nemá, budete pořád někde pobíhat - monitor, jídlo, s telefonem na chodbu, ať nerušíte spolubydlící... a to třeba i v době návštěv)
- tekuté mýdlo případně i šampon (dokud člověk nezkusí, neuvěří, jak labužnické je si moci umýt hlavu poté, co jsem pochopila, že ještě minimálně 2 dny domů nepůjdu a hlava byla zralá na umytí už před odjezdem do nemocnice)
- krém (jakýkoli, pokud máte na strie jen jeden, já mám i záložní, už poletí do tašky)
- jelení lůj (v nemocnici může být šíleně suchý vzduch, hodí se)
- náhradní balení těhotenských vitaminů či dalších léků, které berete (pokud je nenosíte non-stop s sebou v tašce), magnezium (pokud berete preventivně "jen tak" nebo třeba občas na křeče v lýtkách a podobně)
- sodu či jiné prostředky na pálení žáhy

Co se ještě může hodit dle zájmu:
- ponožky, v zimě legíny (pro pohyb po areálu nemocnice, na terasu a podobně)
- župan (já na sebe hodila bundu a nevadilo mi to)
- pokud jste zimomřivé, pak pléd, malá deka či něco podobného, co si budete moci přes sebe přehodit třeba právě na monitoru (sedíte cca 30 minut v sesterně a točí se ozvy miminka) nebo i v noci, pokud na vás bude táhnout od okna
- knížka, křížovky, sudoku, psací potřeby (ale to mi zrovna přijde nejsnáze vysvětlitelné tomu, kdo vám pak tašku ponese)
- drobná trvanlivá svačinka (ve FN Bulovka jsem měla tedy jídla spíše více než dost a moc mi chutnalo, ale nějaké to mlsání vám to může zpříjemnit)
- PET láhev na vodu (nemocniční čaj mi nechutnal a džbán mi trošku zavazel na stole a měla jsem strach, že ho shodím, i třeba nějaký džus by mohl být fajn, ale to už vám donesou)
- tablet + nabíječku + sluchátka, pokud nenosíte pořád s sebou (někde mají i WiFi)

A když už to píšu tak dlouhé, tak přihodím, co si s sebou vzít rovnou, když tam pojedete:
- těhotenskou průkazku
- může se hodit i kompletní složka s výsledky předchozích vyšetření - zvláště pokud jsou novější
- výpis z vaší anamnézy (trnete hrůzou, zda je vše v pořádku, víte, že vás hospitalizují a odpovídáte u toho na takové ty "běžné blbosti" jako kdo kde v rodině má co za nemoc, zda jste měli kdy jakou operaci a další - já jim toho řekla tak max čtvrtinu a vynechala jsem možná i důležité věci - jako veškeré psychiatrické věci u mě, protože mě to v danou chvíli ani nenapadlo zmiňovat a tím pak možná i můj psychický stav více vnímali jen na úrovni "těhotenské hormony" - tahák se v danou chvíli docela hodí)
- přezůvky (pak nebudou v té tašce)
- svačinku (já dojela do nemocnice v 15:30, na oddělení jsem se dostala v 18:45 a pak ještě tak do 19:30 řešila dokončení příjmu na oddělení, bylo to asi extrémní, ale může se to stát, nejdřív strávíte tak 30-60 minut na monitoru, pak jdete k lékaři, pokud je tam jeden lékař a odvolají ho v půlce vyšetření k porodům a neskončí to u jednoho, budete prostě čekat a čekat - pokud nejste vyloženě akutní)
- něco malého na čtení právě kvůli tomu čekání
- nabíječku na mobil
- a samozřejmě to, co asi každý s sebou nosí - mobil, klíče, doklady :-)

Ideální je to nepotřebovat, ale pokud budete odjíždět i jen tak, aby to pro jistotu zkoukli, doporučuji se smířit předem s tím, že je možné, že si vás tam nechají na pozorování a aspoň před odjezdem si to nachystat. Jiný tip je, pokud jezdíte tak jako tak autem, ji prostě hodit do auta - pak máte výhodu, že při hospitalizaci ji budete mít prostě u sebe.
  • nabalíte si v klidu to, co máte rády
  • nehrozí, že na to budete muset čekat třeba do druhého dne
  • nebudete muset otravovat partnera s přebíráním vašich osobních věcí
  • nehrozí, že toho půlku nenajde
  • můžete z ní potom snadno udělat tašku do porodnice
  • taška, co doma může překážet klidně pár měsíců
  • některé věci nemusíte mít doma vícekrát a pak zapomenete, že je v ní nemáte
  • může vás stresovat představa, že třeba už od 5. měsíce máte doma nachystanou tašku a může vám to připomínat, že můžete skončit kdykoli v nemocnici
  • vaše okolí si může ťukat na čelo a chlap být ještě nervóznější :-)
3 poděkování