Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Časté močení v těhotenství

S častým močením se setká v průběhu těhotenství každá nastávající maminka. Pocit na močení může přicházet dokonce bezprostředně po již vykonané potřebě. S rostoucím stádiem těhotenství24 mnoho budoucích maminek zjistí, že se frekvence nutkání stále zvyšuje.

Řada těhotných žen také zaznamená v průběhu gravidity únik moči, zejména při kýchnutí, kašli nebo cvičení. Během těhotenství jsou tyto jevy naprosto běžné a lze očekávat, že za několik dnů po porodu29 tyto obtíže zase ustoupí.

Co je to močový měchýř a jak funguje

Močový měchýř je dutý orgán, přibližně balónového tvaru, který je umístěn v pánvi. Jeho úkolem je schraňovat a vyprazdňovat moč. Moč je přiváděna z ledvin do močového měchýře dvojicí močovodů, z močového měchýře je následně odváděna z těla močovou trubicí. Svaly stěny močového měchýře se se při jeho naplnění rozšíří a po jeho vyprázdnění opět smrští.

Potřeba na močení je řízena receptory umístěnými ve stěně močového měchýře, ty vyšlou signál, který aktivuje pocit nucení. Zdravý jedinec se správně fungujícím močovým systémem nemá problémy vyprazdňování ovládat a tuto chvíli oddálit podle svých potřeb.
Lidský močový měchýř pojme cca 600-1200 ml tekutiny, avšak nutkání na močení se zpravidla objevuje již při naplnění 400-600 ml.

Příčiny častého nutkání na močení v těhotenství

Během těhotenství se nutkání k močení mění zejména podle jeho délky. Někdy může mít těhotná žena pocit, že musí vykonávat potřebu často, jindy zase, že se vše vrací zpět k normálu.

Co časté močení v těhotenství způsobuje:

 • V prvních týdnech těhotenství produkuje tělo budoucí maminky hormon hCG1 - lidský choriový gonadotropin, který mimo jiné způsobuje také častější nutkání k močení.
 • Tělo těhotné ženy obsahuje mnohem více tekutin.
 • Ledviny pracují mnohem rychleji - zbavují tělo odpadních produktů.

Ve druhém trimestru17 se mnoho nastávajícím maminkám uleví. Děloha3 roste a nucení k močení již není tak časté. Problémy13 se zpravidla navrátí až ke konci těhotenství, kdy se tělo připravuje na porod, miminko sestupuje do děložního kanálu, což zvyšuje tlak na močový měchýř. Nucení k močení může budoucí maminku obtěžovat i během noci. Tento tlak může také způsobovat únik moči, zejména v případě, že svaly kolem močové trubice nejsou příliš silné.

Po porodu může zvýšená frekvence močení ještě několik dnů přetrvávat, tělo se tak zbavuje přebytečné tekutiny z těhotenství. Následně by měla být situace stejná jako před otěhotněním.

Jak si tedy pomoci

S častým močením

 • Nepít nápoje s obsahem kofeinu - káva, čaj, cola apod., kofein působí močopudně, což obtíže s častým močením pouze zhoršuje.
 • Nepít mnoho tekutin na noc - s blížícím se večerem je vhodné tekutiny postupně omezovat. Důležité je však dbát na dostatečný pitný režim během dne, aby se tělo neokrádalo o životně důležité tekutiny.
 • Močový měchýř vyprazdňovat úplně- to znamená vykonávat potřebu v klidu, beze spěchu.

S únikem moči

 • Nečekat, až je močový měchýř plný .
 • Snažit se potřebu udržet ještě nějakou chvíli - tak dochází k posilování svalů, které drží močovou trubici.
 • Při močení je vhodné se naklonit dopředu - tato poloha zajišťuje úplné vyprázdnění močového měchýře.
 • Před cvičením vždy vyprázdnit močový měchýř.
 • Kegelovy cviky - původně byly tyto jednoduché cviky určeny ženám po porodu3. Dnes se však doporučují cvičit ještě v těhotenství9, právě v případech, jako je únik moči. Cvičení spočívá v zatnutí svalů, které jsou určeny k zastavení průtoku moči. Tyto svaly potom postačí zatnout cca na 10 sekund a toto cvičení opakovat 10 až 20 krát za sebou, nejméně třikrát denně.
 • Nepít těsně před spánkem.

Kdy navštívit lékaře

Je nutné vyhledat lékaře, pokud se objeví některý z těchto varovných signálů:

 • pálení nebo bolest při močení,
 • nutkání močit bezprostředně po vyprázdnění močového měchýře,
 • horečka1,
 • krev v moči.

Tyto příznaky mohou znamenat probíhající zánět močových cest6, což je nejčastější infekce postihující těhotné ženy. Neléčený zánět močových cest může vést k vážné infekci ledvin nebo dokonce až k předčasném u porodu20.

Více v hlavním článku Zánět močových cest6.

Více o častém močení v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/frequent-urination.aspx#
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Močový_měchýř
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s častým močením v těhotenství

Máš zkušenost s častým močením v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kejteee  11. srp 2018

Neustále močení

Je to hrozneeeee, já se vyčůrám a chce se mi zase!!!! Non stop, vůbec to nepololevuje. Jsem 36 tt a úplně mi z toho hrabe.
1 poděkování
surikati  16. srp 2017

Pořád se mi chce

Jsem teď v 33 tt a taky se mi neustále chce, hlavně když chodím nebo sedím, úleva je jedině v lehu na boku. Přes den co půl hodina, v noci tak 5x, je to moje 4. těhotenství, ale tento problém zažívám poprvé. Už jsem z toho celá otrávená, nikam nechodím a jen polehávám. Na porod se vysloveně těším.
1 poděkování
keksikova1  4. bře 2017

Čím dál tím horší

V I. trimestru jsem si říkala, že chodím často a že to je lehce nepříjemné. No, konec III. trimestru je o poznání horší, a to i bez zánětu. Kamkoliv jdu, nebo jedu, první, co mě zajímá je, kde je toaleta, nejsem schopná se s "plným" močovým měchýřem soustředit ani na nákup. :sweat_smile:

No a o tom, že to provokuje dělohu k poslíčkům, to je zas jiný příběh.
0 poděkování
lundenburg  9. lis 2016

Mohu hned!

Já chodím celé těhu v noci pravidelně co dvě hodiny, přes den co hodinu nebo častěji, k tomu chodím do práce, tak jsem stále unavená a nevyspaná. Ale nějak jsem si na to zvykla.
0 poděkování
mummy88  8. zář 2016

Dobrá výmluva :-)

Vzhledem k tomu, že i normálně piju jak duha (vodu) a chodím čurat každou chvíli, říkala jsem si, že v těhotenství budu asi na wc nonstop. Nic takového se však nestalo, chodím samozřejmě pořád často, ale opravdu dost piju, takže to je oprávněné a navíc je to teď super, že nevypadám tak blbě, když už jdu v restauraci po páté na záchod a mám to na co svést. :-) Jsem teď ale v 7. měsíci, takže uvidím, co bude dál. Je pravda, že teď, když mě už mrňous kopne občas do močového měchýře, moc příjemné to teda není. ;-)
0 poděkování
pampeliska1  3. bře 2016

Mám opačnou zkušenost

Já jsem asi neobvyklý případ, ale ani v jednom těhotenství se mi frekvence močení výrazně nezvýšila :-)) přes den možná ano, ale v noci jsem spala jak zabitá bez nucení na močení. Tak se nemusí nastávající těhule bát, že se každá těhotná musí stěhovat na wc :-))
0 poděkování
leniczka23  2. bře 2016

Jéééžiš čůrání..

Musím se smát, když si na to vzpomenu.

Mám pocit, že jsem půlku těhotenství strávila na záchodě. Manžel se mi smál a pokaždé, když jsem se nadechla, se zeptal: Čůrat? :-D - většinou měl pravdu. Nesnášela jsem to, hlavně v noci, když už jsem konečně našla vyhovující polohu a pak zjistila, že musím na záchod. :-D
1 poděkování
oktarina  11. únor 2015

Pořád po kapkách

Mohla bych chodit pořád a s postupujícím těhotenstvím jsem měla pocit, že sotva vstanu, můžu si dojít zase. Výlety jsem plánovala podél tras, kde bylo možné použít veřejné WC a hodně jsme chodili na procházky do lesa. :-)
3 poděkování