Druhý trimestr začíná koncem 13. týdne a končí ve 27. týdnu těhotenství. Je ze všech tří trimestrů vůbec nejpříjemnější a nejkrásnější, protože už zpravidla poleví těhotenská nevolnost a počáteční únava a bříško ještě není tak veliké, aby ženu omezovalo. Na druhou stranu se ale mohou objevit jiné "nepříjemnosti", které ženy v druhém trimestru pociťují.
Mohou se objevit bolesti zad a nutkání k častému močení, jelikož děloha tlačí na močový měchýř. Zvětšující se děloha ale způsobuje i křeče v nohou, takže je ženě často doporučováno odpočívat s nohama nahoře a nebo žena trpí zácpou, protože děloha tlačí na střeva a ty pracují pomaleji. Častým problémem jsou také hemoroidy. Děloha dále stojí i za otoky dolních končetin, protože tlačí na cévy v pánevní oblasti a nebo způsobuje i křečové žíly.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:46 Pohyby miminka
2:02 Jak se vyvíjí plod?
3:09 Možné problémy - těhotenská rýma
3:51 Zácpa a hemoroidy v těhotenství
4:40 Bolesti zad
5:17 Zaražené větry a nadýmání v těhotenství
6:04 Sex v těhotenství a krvácení po sexu
6:40 Pravidelná vyšetření
7:49 Amniocentéza a NIP test
8:53 Kdy vyhledat lékaře?
10:15 Mýty a fakta
Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ Strach z porodu. Jak s ním pracovat?
Rozhovor s porodní asistentkou a psycholožkou Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
🎞️ Bolesti zad, noh atd. v těhotenství. Jak na ně?
Rozhovor s fyzioterapeutkou Martinou Nagyovou.
🎞️ Vitamíny a výživové doplňky v těhotenství. Co vše a jak užívat?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
🎞️ Vše o ultrazvuku v těhotenství. Škodí nebo pomáhá?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
Prsa se stále vyvíjejí, tmavne okolí bradavek a to i za jejich hranici, kdy se vytváří tzv. druhotný prsní dvorec, jenž do několika měsíců po porodu zmizí a prsa dostanou v oblasti bradavek svůj původní vzhled. Kůže těhotné ženy se stále víc a víc natahuje, proto může častěji svědit, až štípat, či pálit. Doporučuje se proto používat např. krémy na bříško v těhotenství a nebo jiné těhotenské přípravky.
Plod roste velmi rychle a vyvíjí se jeho orgány jako plíce, játra, ledviny, pohlavní orgány a také dochází k vývoji očí, očních víček, nosu, uší a rtů. Také končetiny zaznamenávají další vývoj a v tomto trimestru se jejich délkové proporce vyrovnávají. Kůže miminka se v průběhu druhého trimestru vyvíjí z velmi tenké vrsty pokryté jemným chmýřím po silnější pokožku, která je obvykle do doby porodní pokryta mázkem.
Na začátku druhého trimestru váží plod asi 30 - 55 gramů a na konci necelý jeden kilogram a měří asi 30 cm. Mezi 18. a 20. týdnem těhotenství žena začíná cítit pohyby, které se budou zintenzivňovat a budou silnější, protože místa v děloze má miminko tolik, že může být velmi aktivní. Nejčastěji tedy v noci, kdy žena spí, nehýbe se a proto není dítě v bříšku kolébáno a uspáváno.
Ve druhém trimestru žena podstupuje vyšetření, které má za cíl včas odhalit případné vývojové vady plodu.
Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!
Těhotenský newsletter do e-mailu
<< První trimestr 37 a Třetí trimestr >> 13
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu