Druhý trimestr

Druhý trimestr začíná koncem 13. týdne a končí ve 27. týdnu těhotenství. Je ze všech tří trimestrů vůbec nejpříjemnější a nejkrásnější, protože už zpravidla poleví těhotenská nevolnost a počáteční únava a bříško ještě není tak veliké, aby ženu omezovalo. Na druhou stranu se ale mohou objevit jiné "nepříjemnosti", které ženy v druhém trimestru pociťují.

Mohou se objevit bolesti zad a nutkání k častému močení, jelikož děloha tlačí na močový měchýř. Zvětšující se děloha ale způsobuje i křeče v nohou, takže je ženě často doporučováno odpočívat s nohama nahoře a nebo žena trpí zácpou, protože děloha tlačí na střeva a ty pracují pomaleji. Častým problémem jsou také hemoroidy. Děloha dále stojí i za otoky dolních končetin, protože tlačí na cévy v pánevní oblasti a nebo způsobuje i křečové žíly.

Video: 14., 15., 16. a 17. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:46 Pohyby miminka
2:02 Jak se vyvíjí plod?
3:09 Možné problémy - těhotenská rýma
3:51 Zácpa a hemoroidy v těhotenství
4:40 Bolesti zad
5:17 Zaražené větry a nadýmání v těhotenství
6:04 Sex v těhotenství a krvácení po sexu
6:40 Pravidelná vyšetření
7:49 Amniocentéza a NIP test
8:53 Kdy vyhledat lékaře?
10:15 Mýty a fakta


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Strach z porodu. Jak s ním pracovat?
Rozhovor s porodní asistentkou a psycholožkou Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
🎞️ Bolesti zad, noh atd. v těhotenství. Jak na ně?
Rozhovor s fyzioterapeutkou Martinou Nagyovou.
🎞️ Vitamíny a výživové doplňky v těhotenství. Co vše a jak užívat?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
🎞️ Vše o ultrazvuku v těhotenství. Škodí nebo pomáhá?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.


Prsa se stále vyvíjejí, tmavne okolí bradavek a to i za jejich hranici, kdy se vytváří tzv. druhotný prsní dvorec, jenž do několika měsíců po porodu zmizí a prsa dostanou v oblasti bradavek svůj původní vzhled. Kůže těhotné ženy se stále víc a víc natahuje, proto může častěji svědit, až štípat, či pálit. Doporučuje se proto používat např. krémy na bříško v těhotenství a nebo jiné těhotenské přípravky.

Plod roste velmi rychle a vyvíjí se jeho orgány jako plíce, játra, ledviny, pohlavní orgány a také dochází k vývoji očí, očních víček, nosu, uší a rtů. Také končetiny zaznamenávají další vývoj a v tomto trimestru se jejich délkové proporce vyrovnávají. Kůže miminka se v průběhu druhého trimestru vyvíjí z velmi tenké vrsty pokryté jemným chmýřím po silnější pokožku, která je obvykle do doby porodní pokryta mázkem.

Druhý trimestr - velikost bříška

Na začátku druhého trimestru váží plod asi 30 - 55 gramů a na konci necelý jeden kilogram a měří asi 30 cm. Mezi 18. a 20. týdnem těhotenství žena začíná cítit pohyby, které se budou zintenzivňovat a budou silnější, protože místa v děloze má miminko tolik, že může být velmi aktivní. Nejčastěji tedy v noci, kdy žena spí, nehýbe se a proto není dítě v bříšku kolébáno a uspáváno.

Ve druhém trimestru žena podstupuje vyšetření, které má za cíl včas odhalit případné vývojové vady plodu.

Druhý trimestr - ultrazvuky


Těhotenství po týdnech do e-mailu

Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce

Těhotenský newsletter do e-mailu


Jednotlivé týdny druhého trimestru

<< První trimestr 37 a Třetí trimestr >> 13

Více o druhém trimestru na modrykonik.cz

Příběhy maminek a články z Magazínu

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz/
  2. http://www.gynprenatal.cz/

Hodnocení a zkušenosti s druhým trimestrem

Máš zkušenost s druhým trimestrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
laktyna  19. bře 2017

2. trimestr 2. těhotenství

Ani nevím jak, ale druhý trimestr velmi rychle utekl. V jeho průběhu jsme dvakrát navštívili rodiny v ČR, oslavili Vánoce a přežili počátek roku 2017. Leden a únor kolem nás asi jen proletěly, měla jsem hodně zařizování a k tomu obíhání fyzio s bolavou rukou. Začaly se zintenzivňovat pohyby miminka, nevolnosti lehce ustoupily, i když se objevovaly asi do 18tt, únava se taky zmírnila. I když ne úplně, zřejmě pod vlivem dlouhých zimních nocí. Ranní světlo je teď nejlepší budíček. Teď jsem na vrcholu sil a zjišťuju, že se překlápím do 3. trim, takže to zase má být náročnější. Inu, uvidíme.
obyvatelka  21. zář 2016

V 2. trimestru se to teprve rozjelo

Od začátku 2. trimestru jsem se potýkala s různými problémy. Hrozně mě bolelo ve slabinách, že jsem si až v práci musela lehat na gauč, pobolíval mě pořád podbřišek, i když jsem si myslela, že to koncem 1. trimestru přejde, do toho mi kolem 20. týdne začal tvrdnout podbřišek a zkracovat čípek. Byla jsem kvůli tomu i na kontrole v nemocnici, ale tam naměřili délku čípku úplně v pohodě, tak se mi ulevilo, že je všechno fajn.

O 6 dnů později jsem skončila na pohotovosti kvůli častému tvrdnutí a nepřestávající bolesti podbřišku a už si mě tam nechali, jelikož jsem byla na 8 mm otevřená a měla jsem čípek jenom 9 mm. Čekalo mě "lahodných" 12 dnů v nemocnici, kde do mě neustále lili prášky na zastavení kontrakcí a aktivity děložního hrdla, pak něco proti infekci, kterou mi našli v pochvě, pak magnézium do žíly... po zklidnění mě čekala cerkláž čípku, kdy mi čípek zašili, abych se dále neotvírala. Na základě problémů po spinální anestezii jsem ještě musela 2x na krevní zátku do zad, aby zábránili úniku mozkomišního moku a z toho plynoucích šílených bolestí hlavy.

Po 12 dnech jsem šla domů rozpíchaná jako jehelníček, ale naštěstí pořád 2v1. O pět dnů později jsem v nemocnici skončila znova, protože mi hodně tvrdlo břicho a opět mě bolel podbřišek, ale čípek naštěstí držel, steh taky, tak mi to rozehnali infuzema s hořčíkem a po 2 dnech jsem šla domů.

Následoval klidový režim, skoro nikam jsem nedošla, jelikož mě hned začalo bolet a tvrdnout břicho, prostě "báječný" 2. trimestr! :-P
1 člověk považuje za užitečné
cikitkapb  9. zář 2016

Mír a klid

Včerejším dnem pro mě skončil druhý trimestr. Byl klidný, bezbolestný, jen s občasným tvrdnutím bříška, které jsem rozehnala Magneziem.

Už jsem nekrvácela, netrpěla jsem nechutenstvím ,a tak jsme mohli s manželem jezdit na výlety. :) Nemohla jsem nikam na celý den kvůli PN a omezeným vycházkám, ale to nevadí, i tak jsem si druhý trimestr užila. Pohyby našeho červíčka jsem prvně cítila v den narozenin mého bráchy, ve 20tt (19tt+1). :)

Třikrát nám doktoři řekli, že to bude kluk, a na potřetí nám pan doktor ukázal důkaz. :) To byl druhý nejhezčí moment těhotenství. Doma jsem to štěstím obrečela. :)

V druhém trimestru se běžně chodí na 2. screening (někdo tomu říká velký UTZ). I my na něm byli. Pan doktor nebyl zrovna mluvka, říkal jen co musel. Takže kde vidíme jakou kost, žaludek, nosní kůstky a podobně.
V rozmezí 24tt - 28tt by se mělo jít na OGTT (test na cukrovku). Je to nepovinné, ale podle mě stejně důležité, jako třeba ten druhý screening. Máme cukrovku v rodinně, a tak i kdyby mě tam doktor neposlal, šla bych dobrovolně. Asi si teď mnohé z Vás myslí, že jsem blázen, ale nebylo to zdaleka tak strašné, jak všude píšou.

Poslední týdny se mnou dost třískaly hormony. Byla jsem pořád protivná, na manžela, na mamku, skoro na všechny. Nechtěla jsem se vůbec bavit s nikým, kdo si se mnou chtěl povídat o těhotenství a dětech. Dost mě to stresovalo, jak mi každej chtěl udělovat rady. A pak jsme zjistila, že to je normální. :-D

Každý si užívá druhý trimestr po svém. Někdo stále zvrací, někdo vůbec. Někomu otékají nohy, někomu vůbec. A spousta jiných odlišností.

Já bych na tom svém nic neměnila. Moc se mi líbil, až na ty hormony. :)
1 člověk považuje za užitečné
radiva  28. črc 2016

Druhý trimestr

Druhý trimestr utekl nejrychleji. Do 16tt jsem ráno zvracela, ale nijak dramatické to nebylo. Pohlaví jsme se dozvěděli až ve 24tt a malá o sobě prvně dala vědět kolem 18tt. Mohla jsem chodit na procházky, pracovat na zahradě. Byla to pohoda.
nazka  25. črc 2016

Paráda

První trimestr mi dal zabrat kvůli neustálým nevolnostem.

Na začátku druhého trimestru nevolnosti zmizely a já se začala cítit téměř netěhotně. Celý trimestr byl parádní. Přesně ve 20tt. jsem začala cítit pohyby miminka. Ve 21.tt jsme letěli na dvoutýdenní dovču do Řecka. Půjčili jsme si motorku a pěkně jsme to tam projezdili. Na konci druhého trimestru jsem byla ještě stanovat v kempu. Vše úplně v pohodě.

Jediné, co mě na tomto trimestru mrzelo byly dlouhé doby mezi ultrazvuky. Byla jsem v 19.tt a pak v 25.tt jen v rychlosti, abychom se podívali na pohlaví. Další utz až ve 30tt = 11 týdnů bez ultrazvuku.

A také jsem začala přibírat v tomto trimestru, na konci jsem měla + 3 kg.
zdendulajanatova  7. únor 2016

Pupíček

Druhý trimestr právě prožívám. Jsem na začátku 23tt.

Nádherné období. Narostl mi pupíček a konečně to naše malé cítím. Teď už si opravdu přijdu těhotná.

Trošku se peru se strachem dodělat autoškolu, abych malému neublížila, ale zase si říkám lepší teď než až bude malé na světě, tak snad se k tomu brzy dokopu.

Užívám si každý další den, jen mi je občas na té nemocenské smutno. Zase mám spoustu času na odpočinek a na různé tvoření, teď třeba pletu koš z papíru.

Před pár dny jsme byli na ultrazvuku, vše je v pořádku a malé pěkně roste.

Už se těším až bude miminko mezi námi, snad nám to uteče. :-)
mavega  1. únor 2016

Problémy se spánkem

Druhý trimestr byl asi nejvíc v pohodě. Únava začátku těhotenství mě přešla a ještě mě nebolela záda kvůli velkému břichu.

Každopádně se mi ale začalo hůř spávat. Jako jednoznačně nejlepší investici hodnotím koupi kojicího polštáře, kolem kterého jsem začala spávat, když už jsem nemohla spát na břiše. Opravdu mně vyřešil problémy se spaním v těhotenství. Jinak byl druhý trimestr obdobím, které bylo úplně v pohodě a ve kterém jsem se cítila moc dobře. Často jsem chodila na procházky, občas jsem si šla zacvičit nebo zaplavat a bývala jsem hodně venku celkově, protože bylo jaro.
kac97  6. říj 2015

Druhá třetina těhotenství

Druhý trimestr byl pro mě o mnoho příjemnější. Nebyla jsem tak unavená, ani mě nepostihovaly žádné nevolnosti. Těšila jsem se na každou další návštěvu u Dr. až uvidím toho mého malého drobečka, jak krásně roste! :) Já taky pomaličku začala růst na váze, ale za to jsem se ráda pyšnila svým začínajícím bříškem. :)
karlik123  12. bře 2015

Blýskalo se na lepší časy

Na začátku 2. trimestru jsem ještě jednou (a naposledy) navštívila pohotovost kvůli nevolnostem, opět kapačky a hospitalizace na týden. Začátkem 5. měsíce se konečně nevolnosti zklidnily. Díky nevolnostem jsem zhubla nějakých 7 kg ( doma si ze mě dělali srandu, že vypadám, jak kdyby mě pustili z koncentráku v obličeji).

Na konci 5. měsíce jsem se vdávala a moc lidí mi ani nevěřilo, že jsem už za polovinou těhu. Měla jsem bříško, jako kdybych k obědu snědla celou kachnu. Asi dva dny po svatbě jsem konečně cítila slabé pohyby malého, které se postupně ozývaly čím dál častěji a intenzívněji. V 6. měsíci bylo už konečně vidět bříško. A pro změnu místo nevolností mi začalo docela často a hodně tvrdnout bříško.

Rozkaz od doktora zněl jasně : do práce už se nedostanete a doma budete odpočívat. Ano, od poloviny 2. trimestru jsem si to už užívala, i přes to tvrdnutí bříška.
apacheee  12. bře 2015

Druhý trimestr byl nádherný

Druhý trimestr byl pro mě opravdu krásným obdobím. Přestalo mi být po ránu špatně a já si tak užívala ten krásný pocit z rostoucího bříška a prvních pohybů. Těšila se na ultrazvuky a poslouchala prcka přes angelsounds.
marie_anna  10. bře 2015

Úleva až ke konci

Těšila jsem se, jak si v druhém trimestru užiju tu úlevu, o které všichni hovořili. Ale ve skutečnosti mi nevolnosti, výkyvy nálad a další nepříjemnosti prvního trimestru odezněly až dlouho po začátku toho druhého. Takže u mě byla nejpříjemnější druhá polovina druhého a začátek třetího trimestru.
veroniquecz  9. bře 2015

Nejlepší trimestr

Hrozně jsem se na něj těšila a později se mi potvrdilo, že jsem měla proč. Nevolnosti i bolesti ustoupily jak mávnutím kouzelného proutku, bříško mi ještě nepřekáželo. Druhý trimestr jsem si užívala, byla jsem plná energie, nedělalo mi potíž ani hodně práce v zaměstnání. Užívala jsem si ho naplno!
opravdova_luzy  11. únor 2015

Nekonečný druhý trimestr

Pro mě byl každý trimestr ve znamení něčeho. První se nesl v duchu nevolností a strachu, abych nepotratila, druhý se mi neskutečně táhl, a třetí už poměrně utíká.

Jedním z nejsilnějších zážitků v druhém trimestru byl pro mě SCREENING, který mi dělali přímo v den mých 22. narozenin. Měla jsem neskutečný strach, aby dopadl v pořádku. A taky že dopadl. x-) Hezčí narozeninový dárek jsem si snad nemohla přát.

Dalším okamžikem, který byl zlomový, bylo oznámení pohlaví miminka :). To mi řekli na dětské kardiologii, kde jsem šla na vyšetření Echo srdce plodu, a dále mi to potvrdili v poradně na gynekologii. Byl to pořádný rozdíl, vědět, co se nám narodí. Konečně jsme začali vybírat jméno, dávat do kupy výbavičku, a mohli tu naši malou fazoli oslovovat jinak než neutrálně, což mě předtím neskutečně štvalo :-N.
framboise  8. lis 2014

Můj druhý trimestr

V druhém trimestru mě hodně bolely záda, ale jinak byl každý měsíc jiný.
Ve 4. jsem dělala absolutorium a bohužel měla zaráz zánět nosohltanu, což bylo náročné, ale jinak jsem se cítila dobře.
V 6. měsíci jsem nastoupila na neschopenku, protože dojíždění do práce, můj nízký tlak a celkově tak nějak vše nešlo dohromady. Asi kdyby mi práce zabrala 9 hod ze dne, vydržela bych, ale těch 12 bylo už prostě přespříliš. V 6. měsíci mi hlavně hodně začlo tvrdnout břicho, tak jsem musela brát hořčík. Jinak je to fajn období, kdy bříško ještě nezavazí, přijdou první pohyby apod. :) Taky jsme se dozvěděli, co čekáme. :)
nikolapomahacova  7. lis 2014

Druhý aktivní trimestr :-)

Druhý trimestr byl opak prvního, únava vystřídala naopak vysoká aktivita. Byla jsem schopná vytáhnout v deset večer prkno a jít žehlit. Pořád jsem musela něco dělat, pořád mě pálila žáha a začaly se mi mastit častěji vlasy než obvykle. A chutě byly stejné, jen knedlíky s vajíčkem mi moc nejely :-D
qintus  7. lis 2014

Úleva...

Když jsem měla první trimestr za sebou, tak jsem si oddechla. Říkala jsem si, že nejrizikovější období mám za sebou... Samozřejmě vím, že stát se může stále cokoli, dokud malé nebude na světě, ale i tak jsem cítila velkou úlevu. Pořídila jsem si i Angelsounds, což je opravdu úžasná věcička, a trochu mě mrzí, že jsem si jí nepořídila už dřív. Teď když mám nějaké pochybnosti, tak si poslechnu srdíčko a jsem v klidu.

I na první pohyby jsem si musela počkat do 19 tt, ale stálo to za to. Teď když cítím pohyby a můžu poslouchat srdíčko, tak jsem v pohodě. Těhotenství jsem si začala užívat, začala jsem chodit na cvičení a pořádně se kulatit, paráda.

Jen jsem asi výjimka, která potvrzuje pravidlo, ženy přestanou mít v II. trimestru potíže s nevolností a já teprve ve 4.-5. měsíci začala zvracet. :-) Naštěstí jen občasně...
redrosse  26. srp 2013

Těhotná netěhotná

Můj druhý trimestr začal v lednu 2013.

V tu dobu jsem studovala 3. ročník VŠ v Olomouci, každý den jsem dojížděla přes 70 km autobusem. Ráno jsem vstávala ve 4:00 a domů jsem se dostávala kolem 19.té hodiny. I když se to zdá poměrně náročné, já jsem se cítila prostě skvěle! :-) Zpočátku jsem ještě neměla skoro žádné bříško, přibrala jsem asi jen 2 kila a neustále mě doprovázel úsměv na tváři, jelikož jsem oproti prvnímu trimestru nepociťovala žádnou nevolnost, naopak, cítila jsem se nabitá energií, krásná a naprosto šťastná. Zvládala jsem najednou plno činností, na které jsem v prvním trimestru neměla energii a náladu. Scházela jsem se s přáteli, vydatně jedla :-D, chodila na procházky s manželem a naprosto si toto období užívala. Byla jsem natolik akční, že jsem se přihlásila na předtermín státnic z psychologie a zvládla je nejlíp, jak jsem mohla. Dokonce jsme se s manželem vydali na prodloužený víkend do 240 km vzdáleného města. Chodila jsem plavat, doma si zpívala a tancovala :-)

V mém druhém trimestru jsem se cítila netěhotně a přitom jsem věděla, že v sobě nosím novým život a těšila se na každou další prohlídku k doktorovi. Poprvé jsem ucítila pohyby miminka přesně v 19+2 tt a od té doby pro mě bylo těhotenství "opravdové". Bříško se začalo postupně zakulacovat, no už bylo na čase, tolik jsem se načekala! :-D
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce