Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Instinkt hnízdění během těhotenství

Instinkt hnízdění během těhotenství neboli hnízdicí instinkt, či syndrom hnízdění je dán působením hormonů estradiolu, progesteronu a prolaktinu3 a geneticky naprogramovaným chováním. Instinkt hnízdění se projevuje především u ptáků a u savců a jedná se o přípravu hnízda, pelechu, či obydlí na příchod potomků. U lidí bývají instinkty často potlačeny nebo změněny výchovou, naučeným chováním a vlivem sociálního prostředí, ale s tím, jak žena nakupuje potřebnou výbavičku a chystá prostředí bytu pro očekávané miminko, instinktivní chování víc a víc vyplouvá na povrch.

Hnízdicí instinkt se u žen obvykle objevuje okolo 5. měsíce těhotenství24, ale může se objevit i později nebo i vůbec. Žena se instinktivně snaží zajistit si bezpečné a klidné místo k porodu a k ochraně novorozence, psychicky se připravuje na nadcházející životní změny. Hnízdění může probíhat tak, že těhotná žena, někdy i nastávající tatínek, mají nutkavou potřebu být doma, dokončit rozdělané projekty a zrekonstruovat, předělat byt, vymalovat ho, přestěhovat nábytek nebo alespoň uklízet či vyzdobit prostředí.

Kromě důležitých součástí výbavičky pro miminko18 má žena nutkání nakupovat i nepotřebné věci, příliš mnoho oblečení v jedné velikosti, věci pro starší dítě. Důležité je, aby nastávající maminka úplně nepodlehla nákupnímu, uklízecímu a předělávacímu "šílenství", ale soustředila se především na vnímání miminka v bříšku. Také by měla dbát na to, aby se fyzicky nepřepínala, dostatečně odpočívala a dbala o svého partnera.

Instinkt hnízdění během těhotenství

Co může nastávající maminka dělat, aby bezpečně uspokojila svoji potřebu hnízdění?

 • zkontrolovat potraviny ve spíži a v lednici a vyházet vše, čemu prošla doba trvanlivosti, nakoupit trvanlivé i čerstvé poraviny, připravit si do mrazničky zásoby hotových jídel na první dny po návratu domů, vhod můžou přijít i ořechy a sušené ovoce jako rychlý zdroj kvalitních bílkovin, minerálů a energie,
 • vyprat oblečení, povlečení, přehozy na postele, deky, závěsy,
 • udělat postupně velký, dříve odkládaný úklid, umýt žaluzie, vysát za pohovkou, oprášit rámy obrazů, ale nepřepínat se, poprosit o pomoc ostatní,
 • nakoupit a nachystat oblečení a potřeby pro miminko i pro sebe - kojicí podprsenku16, kojicí noční košili, vložky do podprsenky14, kojicí trička, porodnické menstruační vložky a síťované kalhotky, připravit si věci do tašky do porodnice26 apod.

Čemu by se měla těhotná žena s hnízdicím instinktem naopak raději vyhnout?

 • malování: těhotná žena by se měla vyhýbat kontaktu s některými typy barev, malování jako takové je lepší přenechat někomu jinému,
 • úklid agresivnějšími prostředky, používání dezinfekce: těhotná žena by měla při úklidu používat rukavice a nedýchat výpary,
 • manipulace s kočičími výkaly: mouhou obsahovat parazitické toxoplazmy1, kterými by se mohla těhotná žena nakazit,
 • stěhování: nastávající maminka by neměla manipulovat s těžkými předměty,
 • lezení po žebříku a podobné činnosti: těhotné ženě hrozí při této činnosti závratě a následný pád8.

Instinkt hnízdění během těhotenství

Instinkt hnízdění těsně před a během porodu

Nejsilněji obvykle hnízdící instinkt působí těsně před porodem29, od několika málo hodin před začátkem kontrakcí33 a právě tehdy pomáhá těhotné ženě se duševně připravit na přirozený porod5. Je to zpravidla doba, kdy si sama žena uvědomí, že bude rodit, ať už je na to připravena nebo ne. Žena hnaná hnízdicím instinktem má nabuzené smysly a je na svou činnost soustředěna, čím dál, tím víc se obrací do sebe a jakékoliv vyrušení ji zlobí, potřebuje ticho a klid. Žena naslouchající svým vrozeným instinktům v tuto dobu za součást porodního "hnízda" považuje i přítomné osoby, vybírá si, koho tam chce mít a koho ne. Je prokázáno, že ženy, které rodí v přítomnosti porodní asistentky, kterou znají, nebo používájí techniku hypnoporodu2, tak vyžadují méně často léky proti bolesti a jsou více spokojené s péčí při porodu.

Přesun do porodnice24, tamější cizí prostředí, ruch nemocnice, pach dezinfekce, dotazy personálu a vyšetření ale často tento proces naruší, žena ztrácí koncentraci, což může mít negativní vliv i na průběh porodu. Často se sníží frekvence a síla kontrakcí, protože maminka podvědomě kontroluje prostředí, zda je vhodné pro přivedení potomka na svět. Hnízdicí instinkt je vrozený ochranný prostředek pro rodící matku i očekávané dítě. Žena potřebuje čas, aby se s prostředím seznámila, uznala ho za vhodné k porodu a porod se tedy znovu rozběhl. Ovšem ne vždy tomu tak musí být, psychicky citlivějších žena pak nemusí být již schopná přirozeně porodit. Toto se ale může stát i při domácím porodu, je-li žena vyrušena nějakou větší změnou - například příchodem nežádoucí osoby k probíhajícímu porodu.

Použité zdroje

 1. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/tehotenske-hnizdeni-insti...
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Nesting_instinct
 3. http://www.aitex.com.au/joy/general/articles/The Nesting Instinct.pdf
 4. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/labor-and-delivery/preparing/nesting-phase.aspx
 5. https://web.archive.org/web/20161116205504/http://www.parentingweekly.com/pregnancy/pregnancy-sym...
 6. https://web.archive.org/web/20160913055508/http://www.pnmag.com/pregnancy/why-we-nest-4/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s instinktem hnízdění během těhotenství

Máš zkušenost s instinktem hnízdění během těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tedaalenevim  17. únor 2017

A už je to tu zase

Zítra mi začíná 6. měsíc a já už druhý večer neusínám s dcerkou. Dříve notorický spáč, teď neúnavná tryskomyš. V troubě mi kynou buchty a u topení základ pro chleba. V prvním těhotenství jsem se o hnízdícím instinktu dozvěděla až před porodem, teď mi to došlo hned, když se mi nechtělo spát! Není to na škodu, s manželem jsme se konečně dobrali k odkládanému stěhování obýváku a ložnice. No co, těhotné ženě se nemá odporovat...příroda to pěkně vymyslela. ;))
3 poděkování