Instinkt hnízdění během těhotenství

Syndrom hnízdění je instinkt, který pociťuje většina budoucích maminek. Odborníci se domnívají, že za něj mohou hormonální změny v těle a mozek se jeho pomocí chce ujistit, že se na příchod miminka opravdu připravíš.

Proč k syndromu hnízdění dochází?

Žena se podvědomě snaží zajistit bezpečné a klidné místo k porodu i k ochraně novorozence a také se psychicky připravuje na nadcházející životní změny. Hnízdění může probíhat tak, že budoucí maminka a někdy i nastávající tatínek, mají nutkavou potřebu být doma, dokončit rozdělané projekty, případně zrekonstruovat či předělat byt, vymalovat ho, přestěhovat nábytek nebo alespoň uklízet či vyzdobit prostředí.

Zatímco pro některé ženy může být hnízdění vysloveně pozitivní zkušeností, protože jim pomáhá mít pocit, že jsou opravdu připravené, pro jiné může být zdrojem stresu a úzkosti. Pokud patříš ke druhé skupině, poraď se se svým lékařem, jak toto období nejlépe překonat.

Hnízdící instinkt se obvykle objevuje okolo 5. měsíce těhotenství24, ale může se projevit takřka kdykoli nebo také vůbec.

Syndrom hnízdění není doménou jen lidí, ale projevuje se u jiných savců či ptáků. Ti si budují bezpečná hnízda a pelechy, do nichž pak přivedou svá mláďata.

Co může nastávající maminka dělat, aby bezpečně uspokojila svoji potřebu hnízdění?

  • Zkontrolovat potraviny ve spíži a v lednici.
  • Vyprat oblečení, povlečení, přehozy na postele, deky, závěsy.
  • Udělat dlouho odkládaný generální úklid.
  • Nakoupit oblečení a potřeby pro miminko i pro sebe - kojicí podprsenku16, kojicí noční košili, vložky do podprsenky14, kojicí trička, porodnické menstruační vložky a síťované kalhotky, připravit si věci do porodnice27 apod.

Čemu by se měla těhotná žena s hnízdicím instinktem naopak raději vyhnout?

  • Malování, a to hlavně kvůli kontaktu s některými typy barev, ale i samotný proces malování je lepší přenechat někomu jinému.
  • Úklid agresivními čisticími prostředky.
  • Manipulace s kočičími výkaly. Mohou totiž obsahovat parazitické toxoplazmy1, kterými by se mohla těhotná žena nakazit.
  • Stěhování, respektive manipulaci s těžkými předměty.
  • Lezení po žebříku a podobné činnosti, a to hlavně kvůli pádu8.

Hodnocení a zkušenosti s instinktem hnízdění během těhotenství

Máš zkušenost s instinktem hnízdění během těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jerrabina  26. únor 2023

Kde vlastně zahnízdit?

U dcery to bylo složité s jejím tatínkem, ale když jsem v 5. měsíci objevila podnájem v sousedním domě vedle toho, co bydlel tatínek, dcery u své mamky, neváhala jsem. Můj byt byl pronajatý a byly z něj peníze a tenhle, menší, krásně stačil pro mě a dítě, měl zahradu, strom, lavičku, idylka. Tím byl můj hnízdící komplex naplno uspokojen. 😊
Teď u syna, přestože už bydlíme nějakou dobu v tom svém bytě, to bylo o dost těžší. No jo, jen pro mámu a mimi v pohodě stačí byt 1+1, s větším dítětem je super to menší 2+1, ale co se nám tam nastěhoval manžel, je nám to tam těsné a 2. dítě do toho už by bylo moc a ceny nemovitostí v astronomických výškách. Do toho někdy těsně před tím 5. měsícem, začátkem podzimu, v tom bytě odešla elektřina v prastarém bytovém jádře, tak jsme hned objednali firmu a ti nám na naše prosby dali termín "už" od 20.2., takže dokončení ani ne měsíc před termínem porodu. No, už to jede a jsem ráda, že konečně budu moct prát a ne špinavé prádlo posílat mamce, to mě trochu stresovalo, budeme tam mít světlo a ne jen kempingovou lampičku, co jsem tam koupila, bude možné se znova i koupat nejen sprchovat (kdo by věřil čistotě vany, do které nevidí), a budeme si moct vyčistit zuby v koupelně! Jupí!

A mezitím se nám povedlo koupit byt (ceny trochu klesly a složili jsme se na to celá rodina včetně obou rodičů), ale trochu se protáhlo financování, takže stěhování cca kolem data porodu 🤦‍♀️. Původně jsem doufala, že stěhovat se budeme nejpozději v průběhu té rekonstrukce, ale smůla. Při těch hnízdících hormonech šílená situace, nemoci nic pro to udělat😂, ale tak aspoň jsem si v tom 5. měsíci vyklidila poličku na věci do porodnice a pro mimi (a snažila se neřešit, že je to o jednu hromadu v obýváku víc z těch věcí, co šly pryč z té poličky, ty hromady se nám tam různě měnily, jak jsme vyklízeli to bytové jádro a hráli tetris s věcma a lidma v tom malém bytě). A když jsem z toho měla vyloženě depku, vytáhla jsem oblečení pro mimi, tu jsem něco přeprala, tam jsem došila bundičku se sýkorkami na cestu z porodnice, nebo jsem se s těmi oblečky jen mazlila. A to už jsem pak byla vždycky celkem v klidu, protože s miminkem člověk moc prostoru nepotřebuje, ono se to nějak udělá a v krizi stačí postel (zkušenost od dcery - byt byl, ale nábytek tatínek zařídil až dýl po porodu), a věci už pro mimišáka mám 😊, a to ostatní se kdyžtak doladí za pochodu 😊. Jediné, co by se muselo kdyžtak vyřešit by bylo, kdyby se malý narodil předčasně - teď když běží rekonstrukce, ale třeba týden bychom přežili i v polních podmínkách u našich nebo u tchánovců, jako už teď jen s dcerou 🙂. Člověk nakonec většinou zjišťuje, že dočasně to v pohodě jde i v podmínkách, o kterých by si to nepomyslel.
lenatko91  26. únor 2023

Hnízdění ve druhém těhotenství

Poprvé to bylo celkem v klidu, zrovna jsme dostavěli, tak bylo pořád co dělat a chystat, takže jsem hnízdění nijak zvlášť nepociťovala. Za to teď? Pomalu jsem vykoupila Ikeu, stěhovala všude skříně, generální reorganizace obou dětských pokojů a pracovny… Ještě, že u toho studuju a mám omezený rozpočet, jinak bych to rozjela ještě víc. 😃
tedaalenevim  17. únor 2017

A už je to tu zase

Zítra mi začíná 6. měsíc a já už druhý večer neusínám s dcerkou. Dříve notorický spáč, teď neúnavná tryskomyš. V troubě mi kynou buchty a u topení základ pro chleba. V prvním těhotenství jsem se o hnízdícím instinktu dozvěděla až před porodem, teď mi to došlo hned, když se mi nechtělo spát! Není to na škodu, s manželem jsme se konečně dobrali k odkládanému stěhování obýváku a ložnice. No co, těhotné ženě se nemá odporovat...příroda to pěkně vymyslela. ;))
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce