Toxoplasma v těhotenství. Hrozí nějaké riziko, když jsem se dotkla kočičích výkalů?

Zodpovězené
26. zář 2023

Dobrý den,

stala se mi taková situace s dcerou. Byly jsme na hřišti a dcerka vzala do ruky kočičí výkaly. Při snaze jí to setřást z rukou se to dostalo i na mou ruku. Hned potom jsme si utřely ruce vlhčenými ubrousky a asi cca za půl hodiny jsme se dostaly domů a tam jsme si je pořádně umyly mýdlem.

Chci se zeptat, jestli hrozí nějaké riziko, když jsem se výkalů dotkla. Jsem v 17. tt.

Děkuji předem moc za odpověď.

Dobrý den,

oocysty byste musela spolknout a tedy podle Vašeho popisu je pravděpodobnost přenosu (tedy "nedokonalého umytí rukou") astronomicky malá.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň