Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojicí podprsenka

Kojicí podprsenka je podprsenka s košíčky, které se dají v horní části odepnout a odklopit, což umožňuje pohodlné a diskrétní kojení70 bez nutnosti svlékat si podprsenku. Některé maminky, většinou ty spíše s menšími prsy, preferují podprsenky obyčejné pružné, tzv. sportovní, kdy při kojení jen stáhnou materiál košíčku na stranu, či kojicí košilky s všitou podprsenkou. Většinou je třeba mít dvě či více kojicích podprsenek, aby je bylo možné dostatečně často měnit a prát.
Kojící podprsenka

Obvykle se do kojicí podprsenky používají jednorázové a nebo pratelné vložky14, které absorbují unikající mléko7. Kojicí podprsenka20 obvykle nemusí být nutně nošena i na spaní, pouze v případech, kdy z prsů samovolně uniká mateřské mléko7, je vhodné ji společně s absorpčními vložkami používat.

Kojicí podprsenka a její historie

Již ve starověkém Řecku a ve středověku ženy nosily na prsou podpůrné pomůcky podobné dnešním podprsenkám, obvykle vyrobené ze lněného plátna nebo vlny. Od 16 století, s výjimkou chudých vrstev, převažovaly korzety a šněrovačky. Novodobé podprsenky se pak objevily až na přelomu 19. a 20. století. První patenty na podprsenky získaly Francouzka Herminie Cadolle (1889) a Američanky Marie Tucek (1893) a Mary Phelps Jacob (1914), ta již na podprsenku poměrně moderního střihu. Mezi lety 1917 a 1940 začaly firmy postupně standardizovat velikosti košíčků a bylo zavedeno jejich označování písmeny.

K velkému rozmachu nošení podprsenek došlo během 1. světové války, jedním z důvodů byl i nedostatek kovu na korzetové kostice. První kojicí podprsenka se začala vyrábět od 40. let 20. století, poptávka se po takových podrsenkách významně zvýšila po 2. světové válce, z části i kvůli emancipaci žen. V současnosti se nabízejí i speciální podprsenky určené pro maminky odsávající mléko, které dokáží na prsou udržet odsávačku mléka25.

Nošení kojicí podprsenky a povislost prsů

Nošení jakékoliv, tedy ani kojicí, podprsenky nemá na budoucí možnou povislost prsů žádný vliv. Podprsenka ovlivňuje tvar prsů pouze v tu dobu, kdy je právě nošena.
Kojicí podprsenka

Jestli bude mít žena povislá ňadra ovlivňují genetické faktory, jako je např. elasticita kůže, velikost prsou před otěhotněním (čím větší ňadra, tím vyšší je pravděpodobnost, že časem povisnou) a poměr tukové tkáně a prsních žláz. Ženská prsa nejsou z většiny tvořena svaly, cvičení9 má tedy na jejich pevnost minimální vliv. Mezi rizikové faktory, že se prsa stanou povislými, patří kouření, vyšší věk, vyšší BMI (větší podíl tělesného tuku) a počet těhotenství24. Následné kojení5 a jeho doba nemá na povislost prsou žádný prokazatelný vliv.

Kdy koupit kojicí podprsenku?

Během těhotenství se ženě prsy obvykle zvětší o jednu až dvě velikosti košíčků, po porodu29 o další jednu až dvě velikosti, ale nelze to předem přesně odhadnout. Po porodu se zmenší obvod hrudníku. Při správné technice kojení5 se prsa obvykle nalijí nanejvýš několik prvních dní po porodu. Kojicí podprsenka10 by se tedy ideálně měla kupovat nejdříve týden po porodu nebo kompromisně alespoň v posledních dvou měsících těhotenství13.

Kojicí podprsenka

Je nutné počítat, že v případě kojicí podprsenky, která mamince dobře pasuje v období prvních týdnů po porodu, později košíčky budou příliš velké. V době 8 až 12 týdnů po porodu mívají ženy prsa již jen přibližně o jednu velikost košíčků větší, než měly před otěhotněním.

Kojicí podprsenka

Jakou vybrat kojicí podprsenku?

Stejně jako u běžné podprsenky, by i kojicí podprsenka měla být z příjemného materiálu, měla by mít pohodlný střih a dostatečně široká ramínka a je nutné správně zvolit její velikost. Materiál podprsenky by měl dostatečně podpírat prsy, ale zároveň být prodyšný. Obvykle se používá bavlna nebo bavlna s nízkým podílem (okolo 5%) syntetických elastických vláken. Kojicí podprsenka se širokým pruhem materiálu okolo těla (se zapínáním až na 4 háčky) a se širokými ramínky, která lépe podrží těžší prsy a nezařezávají se do ramen, bývá pohodlnější.

Kojicí podprsenka

Vhodnou volbou je kojicí podprsenka5, jejíž košíček maminka zvládne snadno odepnout jednou rukou, může tak dítě rychleji a snadněji přiložit k prsu. To by si měla maminka nejlépe vyzkoušet ještě před koupí kojicí podprsenky. Jelikož se mezi jednotlivými dny i během dne u kojicí maminky velikost prsou neustále mění, je možné doporučit, aby kojicí podprsenka měla košíčky z měkkého, mírně elastického materiálu. Obecně se nedoporučuje v období kojení nosit podprsenky s kosticemi, ovšem podprsenka bez kostic by měla prsům poskytovat dostatečnou oporu. Pokud se ale rozhodnete pro podprsenku s kosticemi, ty by měly přiléhat na vaše žebra, ne na prsy.

Kojicí podprsenka

Jak zvolit správnou velikost kojicí podprsenky?

Nošení těsné podprsenky vede k utlačování prsní tkáně a může vést u kojicí maminky k poklesu laktace, k ucpávání mlékovodů (retencím mléka) a dokonce až k zánětům prsu (mastitidě), nenošení vůbec žádné podprsenky v období kojení také může zvyšovat riziko mastitidy. Proto je výběr vhodné velikosti kojicí podprsenky ještě důležitější než u běžné podprsenky. Je samozřejmě nezbytné ji zkoušet včetně absorpčních vložek14, pokud je maminka používá.

Obvod podprsenky okolo hrudníku by měl být vodorovně, tedy by neměl být příliš velký, aby se podprsenka nevyhrnovala na zádech nahoru nad lopatky, ale ani příliš malý, aby se nezařezávala a netlačila. Prakticky každá kojicí podprsenka26 se časem vytáhne, takže při zkoušení by měla být ženě akorát při zapnutí na největší obvod, na poslední háček. Pro zjištění potřebného obvodu podprsenky se měří obvod hrudníku pod prsy, metr by měl být na těsno.

Obvod hrudníku (cm)65 - 7071 - 7576 - 8081 - 8586 - 9091 - 9596 - 100
Velikost obvodu podprsenky - evropské kontinentální číslování60657075808590

Podprsenka by nikde neměla prsy stlačovat, prsy by neměly žádným směrem z podprsenky tzv. přetékat. Do košíčků podprsenky by měl jít volně vsunout prst, ale zároveň je třeba nenechávat v nich příliš mnoho prostoru. Košíčky by se neměly nikde krčit. Spodní okraj košíčků by se měl po celé délce dotýkat žeber, střed mezi košíčky by měl ležet na hrudní kosti. Velikost košíčků je dána rozdílem mezi obvodem hrudníku pod prsy (metr je třeba mít na těsno) a obvodem měřeným přes nejobjemnější část prsou (metr by měl prsa obepínat spíše volně).

Rozdíl mezi obvodem hrudníku a přes prsa (cm)10 - 12,513 - 15,516 - 18,519 - 21,522 - 24,525 - 27,528 - 30,531 - 33,534 - 36,537 - 39,5
Velikost košíčků - evropské kontinentální číslováníABCDEFGHIJ

Poměrně často se stává, že si ženy s velkými prsy mají tendence kupovat podprsenku s menšími košíčky, než je jejich ideální velikost, a naopak ženy s malými prsy si obvykle vybírají podprsenky s většími košíčky. Výběr velikosti košíčků může řadě žen ztěžovat fakt, že až 25% z nich má oba prsy rozdílně velké a odlišně tvarované (asymetrické).

Kojicí podprsenka

Jak prát kojicí podprsenku?

Aby podprsenka vydržela dlouho pěkná a dostatečně funkční, nezdeformovala se, nezničila, nevytahala se, nebo naopak nesrazila, je potřeba ji správně prát i sušit. Je nezbytné se řídit dle pokynů výrobce uvedených na podprsence. Ideální je podprsenku prát ručně. Nejprve by se měla na několik minut namočit do studené až vlažné vody s jemným pracím prostředkem28 (je možné použít i mýdlový sliz či málo pěnivý dětský šampón) a poté jemným třením vyprat a nakonec vymáchat ve studené nebo vlažné vodě.

Pokud výrobce umožňuje podprsenku prát v pračce, je třeba zvolit co nejjemnější program a co nejnižší teplotu. Na podprsence zapněte všechny háčky, doporučuje se vložit ji do sáčku na praní nebo speciální koule na praní podprsenek, minimalizuje se tak riziko jejího zničení.

Aviváž nepoužíváme. Podprsenka se nemá ždímat, aby se nezdeformovaly košíčky a případné kostice, z košíčků je ale potřeba vodu jemně vymačkat. Nakonec podprsenku necháme uschnout, ne ale na topení, přímém slunci nebo v sušičce.

Kojicí podprsenka - značky

 • Alles
 • Anita
 • Ava
 • Barley
 • Benefit
 • Bonprix
 • Bravado
 • C&A
 • Carriwell
 • Emma-Jane
 • Engel
 • Fame CZ
 • Freya
 • Gaia
 • H&M
 • Hanna Style
 • HotMilk
 • Jarpol
 • Jožánek
 • Kostar
 • Krisline
 • Lindex
 • Lotties
 • Lupoline
 • Marks & Spencer
 • Medela
 • Menáda
 • Mitex
 • Naturana
 • Rosme
 • Timo
 • Triola
 • Triumph
 • Úpavan

Více o kojicí podprsence na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Nursing_bra
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Brassiere
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Podprsenka
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Ptosis_(breasts)
 5. https://web.archive.org/web/20120328234958/http://www.mammae.cz/vyber-spravne-kojici-podprsenky
 6. https://web.archive.org/web/20130928002747/http://www.spravnapodprsenka.cz/clanky/maminky-tehulky...
 7. http://www.spravnapodprsenka.cz/clanky/pece-o-podprsenku/item/95-jak-pecovat-o-podprsenky-a-spodn...
 8. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/kojici-podprsenku-noste-u...
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9775842
 10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1630426/
 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847959/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s kojicí podprsenkou

Máš zkušenost s kojicí podprsenkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tomato543  8. črc 2015

Podprsenka kojící

Svoji kojící podprsenku jsem si koupila přes internet. Bez košíčků a kostic. (Pro mě nejprve nemyslitelné) . Ukázalo se to ale jako velice praktická věc. Do cca 8 měsíců syna jsem kojicí podprsenku nosila pořád, ve dne, v noci, s denní výměnou kojicích vložek.

Stale kojím (18 měs.), ale již nosím klasickou push up a jsem taky spokojená. :)

Když se všechny kojicí podprsenky praly (2ks) nosila jsem klasickou sportovní podprsenku a taky svůj účel splnila. :)
0 poděkování
marecek4  7. črc 2015

Obyčejná podprsenka

Já měla možnost vyzkoušet i kdysi obyčejné plátěné podprsenky i nové značkové a musím přiznat, že jsem u malého velice litovala toho, že jsem se těch plátěných zbavila. Sice výstřelek módy to rozhodně nebyl, ale v počátcích, kdy jsem měla mléka nadbytek a v podprsence místo vložek nosila plínu - byla přijatelnější, jinak až se stav uklidnil jsem nosila obyčejné elastické i s kosticí, nebo sportovní.
0 poděkování
mmirunda  6. črc 2015

Měla jsem jen jednu

Kojící podprsenku jsem si koupila těsně před porodem. Využívala jsem ji zejména, když jsem šla někam ven a věděla jsem, že budu kojit někde venku. Abych nedělala ostudu. Byla jsem s ní moc spokojená.

Nejspokojenější jsem ovšem byla v klasické sportovní podprsence, kterou jsem nosila takřka pořád. Hlavně teda doma. Nikde mě nic netlačilo, bylo pohodlná, pružná a účelná.
0 poděkování
ammmi  5. kvě 2015

Obyčejná

Já jsem si koupila 2 podprsenky s odepínacími košíčky u Vietnamců. Jedna mě stála 70Kč a posloužily úplně skvěle a nebylo mi pak líto je vyhodit. ;-)
Do města jsem stejně chodila většinou v normální, vraceli jsme se na kojení domů.
Pokud si někdo kupuje dražší, doporučuju až po porodu, já jsem se při odchodu z porodnice nevešla do trika ani podprsenky. :-)
0 poděkování
simmonazana  5. kvě 2015

Kojící podpsenka

Mám větší problematická prsa, tak mám oblíbenou značku Timo, protože se na to specializují. Měla jsem i kojící a byla jsem spokojená. Neškrtí, má pevná ramínka a mají i hezké krajkové. Já měla dvě jednoduché bílou a černou a neměnila bych.
0 poděkování
kate02  11. led 2015

Vyplatí se kvalitní

Před porodem jsem si koupila jen obyčejnou podprsenku na kojení, abych nějakou měla do porodnice. Nevěděla jsem, jak moc se prsa změní, tak jsem nechtěla vyhodit peníze.

Pak jsem si ale koupila dražší a kvalitnější a jsem moc ráda. Kojím už skoro 8 měsíců a ještě bych ráda nějakou dobu vydržela, tak je pro mě kvalitní podprsenka důležitá.
0 poděkování
ljonas  9. led 2015

Kojící podprsenka •H&M

Kojící podprsenka se kupuje již do porodnice a musí perfektně sedět, protože se nosí 24 hodin. Spaní v kosticích se ukázalo jako velice nepříjemné - první podprsenka byla z lidlu. Další podprsenka byla z HM a byla perfektní - pohodlná, bavlněná podprsenka bez kostic. Velice doporučuji.

Pokud se chystám do města a chci, aby prsa byla pevnější - používám kojící push up.
0 poděkování
zvargova  7. led 2015

Kojící podprda z lidlu

Všichni strašili, že se kojo podprda má kupovat až po porodu nebo těsně před ním. Já si je koupila snad v prvních měsících těhu a seděly mi perfektně.

Lidl má kvalitní výrobky, podprdy byly jasná volba a ani po roce nošení se podprdy nevytahaly a jsou stále krásné a pevné jsou bez kostic cena přijatelná.
0 poděkování
dora13  6. led 2015

Kojicí podprsenka z Marks and Spencer

Absolutně nejlíp se mi osvědčily kojicí podprsenky z Marks and Spencer - nejen, že nevypadají asexuálně (při troše fantazie se dokonce dá říct, že jsou hezké), ale jsou pevné, krásně drží prsa a neničí se tak rychle, jako podprsenky jiných značek.
0 poděkování
peicul  5. led 2015

Nepoužívám

Kojící podprsenku jsem si chtěla koupit po porodu, protože jsem vůbec nedokázala odhadnout, jak se mi prsa zvětší. Jako takovou původně dočasnou náhradu jsem si koupila lepší sportovní podprsenky a nakonec je používám doteď.
0 poděkování
holkavbotech  5. led 2015

Čtyři podprsenky, tři obchody

První kojící podprsenku jsem si koupila ještě jako těhotná. Chtěla jsem co nejobyčejnější, bez kostic, bavlněnou. Zkrátka takovou, ve které budu moci pohodlně i spát. Sehnala jsem takovou v obchodě se spodním prádlem, který na svém místě stojí už asi 60 let. Splňuje všechny moje podmínky, jenom je velice asexuální.

Sadu dvou podprsenek, taktéž bez kostic, jsem si pak pořídila v Lindexu. Jejich provedení ale pokulhává. A navíc to, že mají maximálně košíčky D, je tak trochu blbý vtip.
Po nějaké době mi bylo líto, že nemám žádnou pěknou, a tak jsem nakonec zainvestovala do krásné kojící podprsenky z Caresse. Takže teď mám jednu fajnovou, s kosticemi a sedí perfektně.

Za sebe musím říct, že pro mě bylo životně důležité mít nějakou obyčejnou bez kostic, protože mi teče tolik mléka, že v podprsence spím. A v nějaké kosticové nádheře si to nedokážu představit.
0 poděkování
cmacuba  5. led 2015

Podprsenka z Tesca

Těsně před porodem jsem si koupila kojo podprsenku z Tesca. Ovšem po několika vypráních se vytahala tak brutálně, že vlastně ani nesloužila jako podprsenka. A náhodou jsem v Kik objevila kojící podprsenky, které nemají často. A je naprosto bombastická! Dělá hezký tvar prsou, neškrábe, nevytahá se, neopere se, je pohodlná.
0 poděkování
ivuk  5. led 2015

Kojící podprsenka z HM

Koupila jsem si dvě podprsenky v HM těsně před porodem. Při zkoušení pěkně seděly a nikde netlačily. Jenže hned jak jsem je po porodu začala nosit pravidelně, tak jsem zjistila, že jsou na prd. Po bocích jsou kostice, které mě tlačí do žeber. A ještě se tak jakoby zlomí, takže jsou nepohodlné. Kamarádce udělaly totéž, takže to není např. špatným výběrem velikosti. A ani tvar prsou nedrží pěkný na to, že jsou vystužené. Na noc nosím pohodlné sportovní podprsenky a ani nevím, že je mám.
0 poděkování
baseema  5. led 2015

Nepoužívala jsem

Kojící podprsenku jsem si pořídila, bohužel jsem vůbec neodhadla velikost, takže mi byla malá, všude se zařezávala. Nakonec jsem si vystačila se sportovní podprsenkou, která byla pohodlná a účel plnila podobně.
0 poděkování
pajenka  8. lis 2014

Kojící podprsenka

Kojící podprsenku jsem koupila až po porodu, byla to značka Triumph, je bez kostic a má zpevněné košíčky a za další měsíc jsem si šla koupit další téže značky. Podprsenka je pohodlná, má kvalitní zpracování.

Mimo tyto podprsenky mám ještě tři sportovní, které jsem využila hlavně v šestinedělí a na takové to domácí nošení :-)
0 poděkování
acnaj  29. dub 2014

Kojprsenka z Lídlu

Již v těhotenství jsem si koupila kojící podprsenku v HM. Bohužel mě nemile překvapila:-/ Provedení opravdu nic moc a navíc mě řezal ten spodní lem. Pořád jsem se škrábala, tedy už po příchodu z porodnice letěla do koše a já si u vietnamců koupila sportovní podprsenky a byla jsem spokojená, nikde nic netlačilo, výborně mi držely prsa.

Tak jsem si říkala, že já přece žádnou spešl podprsenku nepotřebuji. Jenže se blíží léto, navíc se nám stále konec kojení neblíží (v těhotenství a před ním jsem si myslela, že budu kojit tak maximálně půl roku:-D ) V Lídlu zrovna byla akce, tak jsem si zakoupila hned dva kousky a musím říct, že jsou super, pohodlné, neškrábou, kostice leží na žebrech.

Ze své zkušenosti bych tedy doporučovala koupit si u vietnamců alespoň 2 obyčejné sportovní podprsenky a k tomu i dvě pěkné do společnosti. Sportovní jsou výborné na noc a hlavně na šestinedělí. A ty pěkné si nechávám "na ven".
1 poděkování