Prsa v těhotenství

Díky rostoucí mléčné žláze se prsa v těhotenství zvětšují a připravují se tak na období kojení. Dvorce kolem bradavek ztmavnou a prsa se zásobují mlezivem3, což je první mléko, které se tvoří už i pár týdnů před porodem29. Prsa ukončí svůj růst zhruba týden po porodu a poté se pouze tvarují v závislosti na množství vypitého mateřského mléka.


Video: "Bolest prsou nemusí znamenat těhotenství"

Rozhovor s odborníkem: Porodní asistentka Hanka Kolmanová


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


Mléko se přestává tvořit po okamžitém odstavení dítěte21 a mléčné žlázy se zmenšují. Tím se tedy zmenšují i prsa. Konečný tvar a velikost mají prsa zhruba půl roku po porodu, kdy se začínají prsa opět plnit tukem. V případě, že je dítě odstaveno od kojení70 postupně, je postupné také zmenšování prsou. Ve stejnou chvíli probíhá v prsou výměna původních mléčných žláz za tuky.

Prsa v těhotenství

Změny prsou během těhotenství

Během těhotenství prochází ženská prsa mnoha změnami a nepříjemnostmi.

Citlivá a bolestivá prsa

Díky zvýšenému množství hormonů v ženském těle dochází k nejčastějšímu příznaku těhotenství - bolestivá a citlivá prsa. Tento pocit mohou ženy znát z období začínající menstruace2 a nemusí tomuto příznaku věnovat dostatek pozornosti. Prsa mohou být také citlivá na změnu teploty, nošení podprsenky nebo při pohlavním styku. Tento stav odezní po ukončeném prvním trimestru37.

Velikost prsou

Rostoucí mléčné žlázy způsobují také růst prsou. Do 6. týdne těhotenství24 se velikost prsou výrazně zvětší. Růst velikosti i hmotnosti prsou začíná na začátku druhého trimestru17. Ke konci těhotenství je pro ženy pohodlnější nošení kojící podprsenky16.

Strie na prsou

Strie25 vznikají díky rostoucí kůži na prsou. Mohou být bolestivé nebo mohou svědět. Vhodné je používání krému na strie.

Zvětšené žíly v prsou

V těhotenství dochází ke zvýšenému prokrvování prsou, což může způsobit zvětšení žil, které jsou viditelné pod kůží prsou.

Tmavé bradavky a dvorce

Bradavky i dvorce v těhotenství rostou a tmavnou. Kůže je na dvorcích hrbolatá.

Výtok mleziva

Kolem 12.2114. týdne těhotenství17 žena zpozoruje výtok tekutiny z prsou. Jedná se o mlezivo, nebo-li kolostrum žluté barvy, ze kterého je dítě živeno prvních pár dní po porodu29, a to tak dlouho, než se začne tvořit mateřské mléko7. Mlezivo může unikat samovolně nebo během kojení nebo při sexuálním vzrušení. Pro větší pohodlí mohou ženy používat vložky do podprsenky14, aby zabránily prosáknutí mleziva na oděv.

Montgomeryho tuberculy

Jedná se o výstupky na prsou, které svým vzhledem mohou připomínat husí kůži. Tyto tuberculy jsou kožním zakončením mazových žláz. Jejich úkolem je promazávat a zvlhčovat okolí bradavek.

Pohodlí pro prsa během těhotenství

Bolesti a citlivosti prsou se nedá nijak zabránit. Bolestivým bradavkám lze odlehčit koupí vhodné podprsenky, která citlivé bradavky nedráždí. Vhodnější je také nošení bavlněné podprsenky, která umožňuje prsům dýchat.
Prsa v těhotenství

Pokud ale začne vytékat mlezivo, je vhodné vyplnit svou původní nebo novou mateřskou podprsenku jednorázovými nebo omyvatelnými vložkami (tampóny) do podprsenky, které zabrání úniku mleziva přes tričko nebo šaty.

Vhodné je také užívání mateřské podprsenky během dne i noci. Ve dne žena uleví zádům od bolesti3 a v noci dostávají prsa potřebnou podporu - žena tak může klidně spát5.

Během koupání je vhodné používat na prsa pouze teplou vodu bez přídavků mýdel nebo sprchových gelů, které vysušují kůži prsou.

Video: Kojicí podprsenky a podprsenky vhodné v těhotenství (CZ)

Více o prsou v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/breast-changes.aspx
  2. https://web.archive.org/web/20150325222255/http://tehotenstvipriznaky.cz/priznaky-tehotenstvi/zme...
  3. Správná podprsenka.cz
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s prsy v těhotenství

Máš zkušenost s prsy v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost