Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství24 s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.

První trimestr: 1. až 13. týden těhotenství

V prvním trimestru dojde ke zjištění, že jsi těhotná. Pravděpodobně si také projdeš různými projevy těhotenství, jako jsou například nevolnosti, únava, citlivost na pachy a bolest prsou. Kromě toho asi zajdeš k lékaři, aby těhotenství potvrdil (ideálně do 10. týdne), a absolvuješ prvotrimestrální screening (mezi 10. a 14. týdnem).

První trimestr týden po týdnu

1. týden těhotenství 2. týden těhotenství 3. týden těhotenství1
4. týden těhotenství7 5. týden těhotenství13 6. týden těhotenství27
7. týden těhotenství29 8. týden těhotenství38 9. týden těhotenství17
10. týden těhotenství20 11. týden těhotenství16 12. týden těhotenství22
13. týden těhotenství19

Druhý trimestr: 14. až 26. týden těhotenství

Ve druhém trimestru obvykle odeznívají nepříjemné příznaky těhotenství a nastupuje vlna energie. Bříško navíc ještě není tak velké, takže si zatím nebudeš připadat tolik neohrabaná. Z lékařského hlediska si ve 14. týdnu musíš pohlídat pravidla registrace do porodnice, mezi 20. a 22. týdnem se provádí tzv. velký ultrazvuk, mezi 24. a 28. týdnem nastane čas na test, který odhaluje případnou těhotenskou cukrovku, a v rozmezí 24. a 30. týdne zase na 3D nebo 4D ultrazvuk, pokud se na něj chystáš.

Druhý trimestr týden po týdnu

14. týden těhotenství18 15. týden těhotenství21 16. týden těhotenství29
17. týden těhotenství26 18. týden těhotenství1919. týden těhotenství19
20. týden těhotenství21 21. týden těhotenství20 22. týden těhotenství16
23. týden těhotenství12 24. týden těhotenství27 25. týden těhotenství26
26. týden těhotenství16

Třetí trimestr: 27. až 40. týden těhotenství

Třetí trimestr už bývá opět o něco náročnější, protože bříško stále roste a někdy se znovu objevují únava, střídání nálad i možné nevolnosti. Ale neboj se, všechno zvládneš a brzy budeš mít v náručí svůj uzlíček štěstí. Než se tak stane, nejspíš tě bude zajímat, jak se připravit na porod, co si s sebou vzít do porodnice a zda poznáš, až se miminko přihlásí s příchodem na svět

Třetí trimestr týden po týdnu

27. týden těhotenství19 28. týden těhotenství1429. týden těhotenství31
30. týden těhotenství2731. týden těhotenství1932. týden těhotenství29
33. týden těhotenství16 34. týden těhotenství2235. týden těhotenství43
36. týden těhotenství25 37. týden těhotenství3038. týden těhotenství21
39. týden těhotenství20 40. týden těhotenství26

Týdny po předpokládaném termínu porodu: 41. a 42. týden těhotenství

Jen málo žen porodí v předpokládaném termínu. Mnohé přivedou svoje miminko na svět dříve, jiné zase po něm. Pokud se dostaneš přes 40+0, lékaři tě budu bedlivě sledovat a je možné, že ze zdravotního hlediska doporučí vyvolání porodu.

Vše o jednotlivých týdnech přenášení

41. týden těhotenství9 42. týden těhotenství2

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Jak se počítají týdny těhotenství?

Až půjdeš ke gynekologovi, aby potvrdil tvoje těhotenství a zkontroloval, zda je vše v pořádku, stanoví tzv. gestační stáří těhotenství. Počítá se od týdne poslední menstruace, která proběhla před otěhotněním. To je docela paradox, protože tím pádem těhotenství „začne“ ještě před oplodněním. Každopádně jde o údaj, s nímž budou lékaři nadále pracovat a který je vyjádřen právě týdny těhotenství.

Kromě toho ti lékař také řekne předpokládaný termín porodu74, přičemž ten se počítá takto: první den poslední menstruace + 40 týdnů (280 dní).


Pro zajímavost: Existuje také tzv. fetální stáří, které vyjadřuje, kolik týdnů je vyvíjejícímu se plodu. S ním ovšem lékaři nepracují


Jak se zapisují týdny těhotenství?
Kromě týdne lékař zapíše i den těhotenství. Zápis pak vypadá například takto: 9+2tt, což znamená 9 týdnů a dva dny, ale také třetí den 10. týdne těhotenství. Desátý týden těhotenství totiž vypadá takto:

 • 9tt + 0 = první den 10. týdne těhotenství
 • 9tt + 1 = 9 týdnů + jeden den (druhý den 10. týdne těhotenství)
 • 9tt + 2 = 9 týdnů + dva dny (třetí den 10. týdne těhotenství)
 • 9tt + 3 = 9 týdnů + tři dny (čtvrtý den 10. týdne těhotenství)
 • 9tt + 4 = 9 týdnů + čtyři dny (pátý den 10. týdne těhotenství)
 • 9tt + 5 = 9 týdnů + pět dní (šestý den 10. týdne těhotenství)
 • 9tt + 6 = 9 týdnů + šest dní (sedmý den 10. týdne těhotenství)
 • 10tt + 0 = první den 11. týdne těhotenství

Více najdeš v samostatném článku Výpočet týdne těhotenství.
Těhotenství týden po týdnu


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Video: Sex, létání, barvení vlasů a další... Jak je to s nimi v těhotenství?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Často kladené otázky k týdnům těhotenství

 • Ve kterém týdnu mám těhotenství oznámit v práci?

Neexistuje žádný právní předpis, který by stanovoval lhůtu, do které musíš svému zaměstnavateli říct, že jsi těhotná. Ale jsou práce, které v tomto stavu dělat nesmíš, protože by ohrožovaly miminko. Jestli tedy tvoje zaměstnání mezi ně patří, oznam nadřízenému, že jsi těhotná, co nejdřív.

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.

 • Ve kterém týdnu těhotenství se musím registrovat do porodnice?

Záleží na konkrétní porodnici, v některých musíš být registrovaná do 14. týdne těhotenství, jiné evidují těhotné až od 36.–37. týdne. Včas si proto zjisti, jak to má porodnice, ve které chceš rodit.

Porodnice

Porodnice (gynekologicko-porodnické oddělení, gynekologicko-porodnická klinika) je místo, kde probíhá porod.

 • Ve kterých týdnech těhotenství probíhají jednotlivá vyšetření?

Kromě speciálních vyšetření, která ti lékař doporučí v případě, že bude potřebovat nějaké bližší informace o zdravotním stavu (ať už tvém, nebo miminka), existují základní vyšetření, a to konkrétně:

 • Do 10. týdne těhotenství bys měla absolvovat návštěvu gynekologa, který potvrdí těhotenství a zkontroluje, zda je vše v pořádku.
 • Mezi 10. a 14. týdnem těhotenství – Prvotrimestrální screening vrozených vývojových vad
 • Okolo 13. týdne je ideální navštívit zubaře, aby zkontroloval stav tvých zubů, které se v těhotenství mohou více kazit.
 • Mezi 20. a 22. týdnem těhotenství – Ultrazvukový screening druhého trimestru (tzv. morfologický nebo také velký ultrazvuk)
 • Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství – Glukózo-toleranční test (OGTT)

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

 • Jak se chodí do těhotenské poradny?
  • Do 34. týdne těhotenství se do poradny pro těhotné chodí v rozmezí 4 až 6 týdnů, přičemž nejlepší je zajít ke gynekologovi jednou za měsíc.
  • Od 34. týdne těhotenství do termínu porodu se poradna navštěvuje jednou za 1 až 2 týdny.
  • Od 40. týdne těhotenství alespoň dvakrát týdně.

Těhotenská poradna

Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.

 • Ve kterých týdnech těhotenství se dělá 3D nebo 4D ultrazvuk?

Aby bylo miminko co nejlépe vidět, je ideální doba na 3D nebo 4D ultrazvuk mezi 24. a 30. týdnem těhotenství.

3D Ultrazvuk

Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.

4D Ultrazvuk

4D ultrazvuk představuje krásný zážitek pro nastávající rodiče. Konečně tak mají možnost spatřit človíčka, ke kterému dosud jen promlouvali přes bříško. Jak 4D ultrazvuk probíhá, kdy se nejčastěji provádí a na co si dát pozor, když se na něj budeš objednávat?

 • Ve kterém týdnu se dostává injekce, pokud mám Rh negativní krev a otec miminka Rh pozitivní?

Ve 28. týdnu těhotenství.

Rh faktor

Rh faktor bývá určován spolu s krevní skupinou člověka. Rh faktor se určuje podle výskytu aglutinogenu D v červených krvinkách. Je-li aglutinogen D přítomen, jedná se pozitivní Rh faktor, tzv. Rh+, není-li aglutinogen D na krvinkách přítomen, jde o negativní Rh faktor, tzv. Rh-.

 • Kdy se provádí Hamiltonův hmat?

Hamiltonův hmat, který má vést k urychlení nástupu porodu, ti lékař může nabídnout od 38+0, tedy od začátku 39. týdne těhotenství.

Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.


Mohlo by tě také zajímat

Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství patří v těhotenství k nejčastějším komplikacím. Hlavní příčinou takového tvrdnutí břicha v těhotenství bývá zejména růst dělohy a miminka, ale také bolesti v podbřišku, bolesti v tříslech, bolesti zad nebo kombinace těchto obtíží mají v drtivé většině případů na svědomí děložní kontrakce. Jedná se o tzv. Braxton Hicksovy kontrakce (lidově poslíčci), což jsou nepravidelné stahy dělohy, které se v těhotenství objevují už okolo 6. týdne, ačkoliv téměř většina těhotných žen tyto kontrakce nejsou schopné v tomto období ještě vnímat.

Časté močení v těhotenství

Těhotné ženy často pociťují zvýšenou potřebu močení. Stojí za ní tlak rostoucí dělohy na močový měchýř a také hormonální změny, které v souvislosti s těhotenstvím v těle probíhají. Zatímco některé budoucí maminky časté močení trápí od prvního trimestru, jiné se s ním setkají až v posledních týdnech těhotenství.

Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.


Více o těhotenství na Modrém koníku

Na Modrém koníku se můžeš informovat o těhotenství týden po týdnu. Najdeš tady totiž řadu diskuzí, které se jednotlivých etap týkají. Kromě toho můžeš položit dotaz také odborníkům z mnoha odvětví.

 • Zařaď se do tematických skupin
  • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které něco spojuje.
  • Tematické skupiny
 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti Týdny těhotenství

Máš zkušenost Týdny těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
baronie  31. říj 2016

Užitečné rady

Tak už jen nějakých 9 týdnů do porodu. Strašně rychle to utíká. Možná je to i tím, že máme doma školáčka a potřebuje trochu pozornosi a dohledu.

Jinak na sestřičku už se moc těší. Ostatně jako všichni.

Tak všem přeji, které už to mají taky za pár jako já, ať vám váš malinkatý uzlíček dělá jen samou radost a jste zdraví. A přeji všem krásné blížící se svátky! 😉😉😉
2 lidé považují za užitečné
pejsanek  26. říj 2015

Druhé miminko na cestě :-)

Jsem podruhé těhotná a jak se říká, že je každé těhotenství jiné, tak to mohu potvrdit. :-)

U první dcery nebylo bříško viditelné do šestnáctého týdne. Jen prsa jsem měla větší. Nevolnostmi jsem trpěla do 8. tt.

Teď jsem těhotná znova, momentálně končím 13. tt. Špatně je mi pořád, bříško vykouklo už v 8. tt a prsa mám o dost větší než ve stejném týdnu minulého těhotenství.

Každopádně děkuju Modrému koníku za informace, co se s miminkem děje, jak už je velké a co čeká mne. :-)
1 člověk považuje za užitečné
annubiss  20. říj 2015

Klasická učebnicová matka :-D

Ano, tou jsem byla. Tím chci říct, že jakmile jsem otěhotněla, tak jsem se snažila vše a co možná nejvíc vyčíst, četla jsem už dopředu, jak je mimčo vekterém týdnu velké a jak se vyvíjí, jaké se dějí změny, seděla jsem na internetu a vše studovala. :-D Samozřejmě jsem pak byla ze všeho vyplašená, :-D nejvíc jsem se bála, když mi vyšel ve 13.tt pozitivní screening a musela jsem na odběr plodové vody. Ten den, kdy jsem čekala na výsledky byl nekonečný. Samotné miminko jsem si pořádně začala uvědomovat/užívat až tak od 5. měsíce, kdy už jsem se cítila opravdu těhotně. Jinak těhotenství bylo až do konce celkem bez problémů, když nepočítám poslední měsíc bolestí kyčlí, zad, nespavost a ostatní libůstky, každopádně se na další opět těším, i když s jedním dítětem už to nebude takový veget jako u prvního. :-D
bajushh  20. říj 2015

Také děkuji modrému koníku :-)

Jako asi každá z nás, těhotenství jsem prožívala co nejvíce to šlo a díky MK ještě víc. Vždy jsem se těšila na tu novou zprávičku Vítej v tom a tom týdnu. Bylo to nejkrásnější období, které jsem prožila a pevně doufám v tom, že si to budu jednou moci zopakovat...i s naším Modrým koníkem.

Takže děkuji ještě jednou.
1 člověk považuje za užitečné
kacik87  11. únor 2015

Díky za tyto stránky :-)

Vždy, když přišel první den nového týdne, netrpělivě jsem se začetla, co nového moje miminko prožívá a co nejspíš bude čekat mě.

Moc krásně udělané stránky. Děkuji. x-)
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce