Každý týden těhotenství24 je novým dobrodružstvím. Ze shluku buněk se během 40 týdnů stane roztomilé miminko. V průběhu těhotenství týden po týdnu se mění jak žena/matka1, tak i dítě/plod82. Aby tedy nastávající maminku nic nepřekvapilo, je pro ni dobré vědět, jak těhotenství týden po týdnu probíhá.
Odpovědi najdeš pod vybraným týdnem těhotenství.
Určit, ve kterém týdnu těhotenství žena právě je, lze pomocí data prvního dne poslední menstruace2. Lékař na základě tohoto data určí jak týden těhotenství, tak termín očekávaného porodu74, který vychází na poslední den 40. týdne těhotenství. Vedle této zaručené metody ale existuje hned několik dalších metod, jak těhotenství týden po týdnu počítat a sice například podle data početí, pokud si ho pár pamatuje a nebo dle data ovulace6, ve kterých mohlo k početí dojít.
Více o výpočtu těhotenského týdne naleznete v samostatném článku Výpočet týdne těhotenství.
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Celé těhotenství je rozděleno do trimestrů, přičemž prvních 13 týdnů spadá pod první trimestr37, 14.-27. týden těhotenství pak do druhého trimestru17 a 28.-40. týden těhotenství je trimestrem třetím13. Zatímco první týdny těhotenství mohou být plné nevolností, únavy, častého močení, zvětšování a pocitu napínaní prsou, tmavnutí bradavek atd.105, druhý a třetí trimestr jsou už u většiny žen zase jiné, klidnější a často je tak ženami používán termín, že si těhotenství týden po týdnu konečně užívají.
Bříško každé těhotné ženy neroste v období těhotenství týden po týdnu zcela stejně, protože každá těhulka má jinou postavu, jinak tvarovanou pánev a posazení dělohy, jinou hmotnost, apod. Stejně tak to platí i v případě, kdy se jedná o první těhotenství a nebo těhotenství druhé, třetí, čtvrté, atd. Bříško při prvních těhotenstvích roste pomaleji - v prvním trimestru nemusí být u mnohých maminek ani poznat, že jsou těhotné. Při dalších těhotenstvích mohou být ale břišní svaly povolnější a bříško na svět vykoukne daleko dříve. Jsou mezi námi ale samozřejmě výjimky, kdy i v případě následného těhotenství je bříško stále malinké a dlouho neviditelné.
Některé nastávající maminky mají tendenci si svá bříška porovnávat, a to buď sami se sebou ve smyslu předchozích těhotenství a nebo s kamarádkou, která je taktéž těhotná. Mohou si přitom všimnout, že i tvar bříška je určitě jiný. Některým těhulkám roste bříško do šířky, jiným zase jakoby dopředu. Vzhledově může být také jiné, protože se může na bříšku vytvořit tzv. linea nigra3 - tmavá čárka od pupíku dolů - a nebo také nikoli. Pupík může být vypouklý už od ranného těhotenství, no u některých maminek se ukáže až ke konci těhotenství.
U některých těhotenských bříšek mohou ženy pozorovat i drobné strie25 hned ze začátku růstu bříška, za to jiné těhulky se jim po celou dobu těhotenství úspěšně vyhýbají. Může to být jednak pravidelným promazáváním kůže, která se přirozeně s rostoucím bříškem natahuje a nebo i dědičné, kdy strie neměla žádná z blízkých žen (matka, babička, sestra,..) v rodině nastávající maminky.
S každým růstem bříška je to v těhotenství tedy jinak, ale jedno mají společné a sice: je v nich tolik očekávané děťátko, kterému poskytuje maximální pohodlí ať už bříško vypadá jakkoli. Více se můžete dočíst v hlavním článku na téma Růst bříška v těhotenství15.
Tak stejně, jako je individuální každý průběh těhotenství, je i prožívání těhotenství týden po týdnu24 jiné pro každou těhotnou ženu. Ze začátku gravidity mohou nastávájící maminku pronásledovat různé příznaky těhotenství105 od bolestí hlavy5 po nevolnost8, zvracení3, či zácpu3. Do druhého trimestru vchází s tzv. "žaludkem na vodě" a vidinou, že už to být horší snad ani nemůže, jenže opak může být pravdou. K těmto všem nešvarům se mohou postupně přidávat otoky9, strie, svědění kůže6, akné, hemeroidy a jiné13...
Jsou mezi námi ale i takové štěstěnou políbené, že od druhého trimestru, ne-li už od úplného začátku, prožívají těhotenství týden po týdnu naprosto báječně, bez jakýchkoli obtíží a nepohodlností. Ostatně obecně platí, že je druhý trimestr17 obdobím, které si velká většina těhulek pochvaluje a považuje ho za nejkrásnější třetinu celé gravidity. Přijdou-li tedy ze startu nějaké problémy v podobě nevolností aj., je velká pravděpodobnost, že tak rychle, jak přišly, i odezní.
Jakmile doba obvyklých 10-ti lunárních měsíců uteče, tj. běžných 40 týdnů těhotenství, vstupuje žena do tzv. přenášeného těhotenství. Lékaři ale nechávájí ženu přenášet maximálně 10 - 14 dnů od původního termínu porodu a to zejména z důvodu stárnutí placenty, která po 42.tt plod již nijak nevyživuje. Navíc může dojít k zakalení plodové vody, což nesvědčí zdraví miminka ani mamince.
Přenášení je tedy porodem29 po 294. dni těhotenství od prvního dne poslední menstruace a nebo po 280. dni poslední ovulace6.
Více se můžete dočíst v samostatném článku na téma Přenášení7.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu