30. týden těhotenství

Vzhledem k blížícímu se porodu se opět zvyšuje hladina těhotenských hormonů ve tvém těle, tudíž tě znovu čekají podobné výkyvy nálad, jaké jsi měla v prvním trimestru. Ale nezoufej, vše se děje z důvodu, abys už za několik týdnů mohla poprvé spatřit svoje miminko 💙
30. týden těhotenství

V případě předčasného porodu má miminko ve 30. týdnu těhotenství velké šance na přežití.

Co se děje ve 30. týdnu těhotenství?

 • Tvoje děloha3 má v tuto chvíli vrchol asi 10 cm nad pupíkem.
 • V této fázi těhotenství jsou obvyklé potíže se spánkem1, který je kvůli stále se zvětšujícímu bříšku čím dál problematičtější. Ideální je usínat v poloze na boku, protože tak bude zaručený volný průtok krve do všech končetin i orgánů.

Tip: Výborným pomocníkem pro spánek v těhotenství je kojicí polštář, který navíc zužitkuješ i po narození potomka.


 • Vzhledem k další vlně hormonálních změn je možné, že se u tebe opět objevují náhlé změny nálad, překvapivé chutě6 a také změněné vnímání vůní – zkrátka to, co jsi prožívala na začátku těhotenství. Bohužel se s tím nedá dělat nic jiného, než vydržet do porodu. V šestinedělí se zase vše srovná do normálu.
 • Pro třetí trimestr13 je příznačné, že se cítíš nemotorná. Může za to tvoje bříško a těžiště těla, které je teď jinde než před otěhotněním. Nenech se zviklat svým okolím, pokud mívá nemístné poznámky o velkém břiše nebo kachní chůzi, a užívej si poslední týdny těhotenství.
 • Je dost možné, že tě čím dál častěji pálí a svědí6 pokožka na břiše. Je to dáno samozřejmě tím, že miminko stále roste a spolu s ním se roztahuje i kůže na tvém břiše. Jedinou možností, jak nepříjemné pnutí kůže mírnit, je její časté mazání. Jde totiž o to, aby pokožka byla neustále hydratovaná a vláčná. Částečně tím také zmírníš vznik strií25.

Jak se vyvíjí miminko?

 • Tvář děťátka vypadá ve 30. týdnu těhotenství podobně, jako bude vypadat po narození. Dítko má otevřené oči i rozvinuté dýchání a může nasávat vzduch nosem (i když k němu do dělohy žádný nepřichází).
 • Pokud by v tomto týdnu došlo k předčasnému porodu20, je 98% šance, že miminko přežije. K předčasnému porodu nejčastěji dochází kvůli vaginálním infekcím7, potížím s placentou9 nebo také kvůli zdravotnímu stavu budoucí maminky (nadváha, cukrovka29 apod.), jejímu životnímu stylu (užívání drog či alkoholu) a také příliš vysokému (40+) či velmi nízkému (méně než 16) věku.
 • Pokud je miminko už otočené hlavičkou dolů36, tak je vysoká pravděpodobnost, že tak zůstane až do porodu. V děloze má totiž čím dál méně místa.
 • Jestliže čekáš dvojčata či vícerčata, zatím rostou a sílí velmi podobně jako miminka, která jsou v bříšku sama. Později ale s přibýváním trochu zpomalí.
 • Miminko neustále trénuje úchop – chytá si nožičky nebo také žmoulá pupeční šňůru1. Na prstíkách už má nehty.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci třicátého týdne těhotenství (tedy 29 tt + 6) je miminko dlouhé asi 39 cm a vážit může okolo 1,32 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí teď připomíná dýni acorn.

30. týden těhotenství

Miminko ve 30. týdnu těhotenství je velké asi jako dýně acorn.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se ve 30. týdnu těhotenství soustředit?

 • Nejspíš tě čeká další ultrazvuk. Lékař se při něm zaměřuje především na polohu plodu a také na tzv. flowmetrii, při které měří průtoky v mozkových cévách, pupečníkových cévách a také v cévách, jež zásobují dělohu a dítě. Poslední podrobnější ultrazvuk se pak obvykle provádí okolo 36. týdne těhotenství25.
 • To, co tě před měsícem občas jen tak potrápilo, je nyní tvrdou realitou – máme na mysli například pálení žáhy19, zadýchávání, poslíčky, nesoustředěnost, časté močení9, otoky9 končetin, nadýmání3, zácpu nebo tak obrovské břicho, že si nemůžeš nazout boty a taková pedikúra je pro tebe absolutně nedosažitelnou disciplínou. Bohužel se toho s těmito projevy nedá mnoho dělat, snad jedině nepřestat dodržovat zásady zdravého životního stylu, aby se po narození potomka tvoje tělo rychle vrátilo do původního stavu.
 • Trápí tě, že přibíráš víc, než jiné těhotné kamarádky? Pokud se stravuješ zdravě4, tak se tím vůbec nestresuj. Tvoje tělo zkrátka potřebuje více tukových zásob, aby miminku dokázalo poskytnout plnohodnotné zázemí pro zdravý vývoj a růst. Nikde navíc není psáno, že nabraná kila ti po porodu zůstanou.
 • Míváš často poslíčky40 (neboli Braxton-Hicksovy kontrakce)? Nejčastěji se objevují například po cvičení, po sexu58, při únavě nebo také, když málo piješ7. Jakmile se dostaví, posaď se nebo si lehni na bok, snaž se zklidnit a pij hodně vody. Jestliže poslíčci neustupují, jejich intenzita se stupňuje, nebo pokud se objevují více než čtyřikrát do hodiny, kontaktuj lékaře. Mohlo by se totiž jednat o příznaky porodu21.

Jaká vyšetření tě čekají ve 30. týdnu těhotenství?

Do 34. týdne těhotenství (včetně) se jednou za 4 až 6 týdnů chodí do těhotenské poradny, ideální interval je přitom jednou měsíčně. Mezi 27. a právě 32. týdnem těhotenství dojde na laboratorní vyšetření krve a mezi 30. a 32. týdnem těhotenství se pak provádí třetí ultrazvukové vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Video: 27., 28., 29. , 30. a 31. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


30. týden těhotenství v číslech

30. týden těhotenství


Lékař píše: 29 týdnů + 0 dní až 29 týdnů + 6 dní (zkráceně 29tt + 0 až 29tt + 6)


30. týden těhotenství tvoří:

 • 29tt + 0 = první den 30. týdne těhotenství
 • 29tt + 1 = 29 týdnů + jeden den (druhý den 30. týdne těhotenství)
 • 29tt + 2 = 29 týdnů + dva dny (třetí den 30. týdne těhotenství)
 • 29tt + 3 = 29 týdnů + tři dny (čtvrtý den 30. týdne těhotenství)
 • 29tt + 4 = 29 týdnů + čtyři dny (pátý den 30. týdne těhotenství)
 • 29tt + 5 = 29 týdnů + pět dní (šestý den 30. týdne těhotenství)
 • 29tt + 6 = 29 týdnů + šest dní (sedmý den 30. týdne těhotenství)
 • 30tt + 0 = první den 31. týdne těhotenství
 • 30. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 10 týdnů do porodu

30. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
29tt+020377
29tt+120476
29tt+220575
29tt+320674
29tt+420773
29tt+520872
29tt+620971

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Škytavka miminka v bříšku

Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku –⁠ jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.

Přibírání v těhotenství

Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.


Více o 30. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Na Modrém koníku najdeš odborníky i uživatelky, které mají bohaté zkušenosti.

 • Poraď se s odborníkem
  • Zdarma a anonymně můžeš podat otázku odborníkům v Poradnách.
 • Přidej se do tematické skupiny
  • Spoj se s uživatelkami, co jsou také ve 30. týdnu těhotenství nebo mají stejné zájmy. Jistě řeší to samé jako ty. S nimi se poradíš, nebo si klidně jen přečti, co o svých zkušenostech píšou.
  • Tematické skupiny

<< 29.týden těhotenství31 / 31.týden těhotenství >>19


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti se 30. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 30. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  18. kvě 2023

30. tt

Se zadýcháváním mám problém už o pátého měsíce, teď se to začíná zhoršovat (blbě se mi dýchá i v sedě a dělává se mi často na omdlení).
Čůrat chodím furt, v noci klidně pětkrát.
Břicho je velké, sexuální apetit mám pořád, jen už je většina poloh nepohodlných.
Miminko kope a šťouchá, dokonce vydrží třeba hodinku v kuse.
Do práce furt chodím a baví mě, jen bývám čím dál víc unavená a docela se těším na nástup na MD.
Se sportem je to čím dál horší, sice zvládnu ještě nějakou tu túru o víkendech v Krkonoších, ale přes týden nejsem schopná jít pomalu ani na procházku (nebo když jdu, jsem hned vyšťavená a musím se doma pak natáhnout).
Nálady se zase začaly střídat jako aprílové počasí, snad to muž vydrží.
Ačkoliv mám megabřicho, ve vlaku ani v MHD mě nikdo sednout nepustil - to je fakt zvláštní, asi ještě vypadám málo těhotná. 😃
 • Malej kope, je to roztomilé.
 • Bývá mi pořád na omdlení.
luckawm  3. srp 2022

3. těhotenství a 3. trimestr

Třetí těhotenství. Miminko večer dost kope, někdy to na močovém měchýři dost bolí. Bříško se rozpíná tak mažu Bi oilem. Na wc chodím v noci většinou jednou nebo vůbec tak to celkem jde, záleží co a kolik večer piju. Zatím mám asi 9kg nahoře, ale když mám náročnější den cítím bolest v zádech nebo pichani v břiše. Bříško celkem tvrdne a sex je nám už dost nepohodlny a hlavně si fakt nepripadam sexy 😂🙈. Začínají se po ránu objevovat křeče do nohou. Dostala jsem od dr hořčík. Příští týden jdu na UTZ tak snad bude i nadále vše v poradku. Žádné větší potíže nemám.
 • Zatím jsem tolik nenabrala
 • Není mi špatně
 • Potíže s dýcháním jsou zatím jen při větší zátěži
 • Křeče
 • Horší spánek - když spim dlouho na jednom boku špatně se mi pak otáčí
sylvka  14. zář 2021

30. týden

30. týden potřetí 😄. Celkem to jde, tak 5krát denně tvrdne bříško, hůř se spí a trápí mě zánět dásní 🙄 - mám na horních jedničkách můstek, takže o to je panika větší. Naštěstí, když už mi bylo nejhůř, objednala jsem Herbadent gel, který krásně zabral. ✍️
Mám za sebou kontrolní utz, holčička je v pořádku, bez zjevných vyvojových vad, má 1 555 g a je hlavou dolů. Jediný problém je v tom, že mám placentu v porodních cestách a moc se nechce vytahovat, no při nejhorším nás čeká císařský řez. Ještě je čas, tak uvidíme, jak to bude.
 • Zatím se dobře dýchá.
 • Miminko každý den kope a já vím, že je v pořádku.
 • Zhoršení varixů.
 • Zánět dásní.
 • Velký váhový přírůstek +16 kilo.
1 člověk považuje za užitečné
zuzekk  17. lis 2018

Vše je jak má být :-)

Za celou dobu těhotenství mě na typické obtíže moc neužije, a ani teď ne - ale něco by se našlo. :-)

Někdy funím jak lokomotiva po pár schodech, zabolí mě v kostrči, mám pocit otlačených zad, jako kdybych měla proleženiny. Jindy bolí jinak a jinde, ale nejvíc to bolí hlavně při vstávání, otáčení a v noci. Zachraňuju to pohankovým polštářem, kterým si kyčel podkládám a je to velká úleva. z druhé strany instaluju dlouhý polstář, který mi zase ulevuje od tlačení kostnatých kolen a kotníků. Spím tedy v takovém hnízdě - a myslím, že je to pro ty mrňavce skvěle vymyšleno :-) sice se přes množství polštářů a polštářků z postele ani vyhrabat nemůžu, ale i tak doporučuji na počtu nešetřit. ;-)

Jím a piju vše na co mám chuť, vyhýbám se jen tataráku a tvrdému alkoholu, ohýbání začíná být nepříjemným úkolem, namáhá mě učit tělocvik - fakt hlavně kvůli pískání a volání!
Ať se vám daří minimálně stejně nebo lépe!
3 lidé považují za užitečné
arto  27. pro 2017

Babičkovský věk

V době porodu mi bude téměř 45 let a holčiččin bratříček bude mít 18 měsíců, vše zvládám od začátku opět dobře, břicho nemažu, záda sice trošku bolí, ale ani ne tak kvůli malé v bříšku, jako kvůli tahání se s malým. A až večer si uvědomuju, že mám vlastně dvě děti, přes den není na malou moc čas. Ale na malé trávím času hodně! :) Břicho tvrdne zatím jen občas. Jsou Vánoce a za tři dny dvě kila navrch :) celkově zatím deset. Větší prcek nevydrží spinkat do rána, budí se 2x za noc, to asi abych nevyšla ze cviku.
5 lidí považuje za užitečné
lstuchlova  6. říj 2017

30 tt

Byla jsem na posledním ultrazvuku, miminko je otočené hlavou dolů, což ale podle pohybů sama cítím už alespoň dva týdny. Váží asi 1500 g.

Celkem mám za těhotenství nahoře 6 kg, za posledních 10 dní jsem ale kilo zhubla, byla mi totiž diagnostikována těhotenská cukrovka.
5 lidí považuje za užitečné
smselektro  27. čer 2017

Přituhuje

Ve svém třicátém týdnu těhotenství jsem začala pociťovat různé těhotenské neduhy více a intenzivněji, než v týdnech předešlých. Moc jsem toho nenapsala, cesty na "malou" jsou skoro po půl hodině, zadýchávám se při chůzi po rovince a velice špatně snáším vedra. Už jsem pro jistotu sundala snubní prstýnek, protože jsem začala otékat.

Co se týče apetitu, tak ten je neskutečný. Spořádám toho dvakrát tolik, co před těhotenstvím. Váha + 10 Kg. Brouček začíná nepříjemně kopat do žeber a močového měchýře.

Celkově vzato si těhotenství neužívám a těším se, až prcka vyklopím a budu to zase "já" :-) .
3 lidé považují za užitečné
kikinka1988  17. kvě 2017

Už 30. týden

Tak už pomalu konečně pociťuji, že se s mým tělem něco děje. Moje tempo je čím dál tím pomalejší, lezu jako šnek. Ale snažím se.

Břicho mi za posledních 14 dní pěkně narostlo. Občas mě pálí žáha, ale nic hrozného.
Udělat si pedikúru je skoro nemožné, stejně jako vylézt z vany. :sweat_smile:
Teď když začíná být teplo tak mi je pořád horko. Spánek zatím v pohodě. Byla jsem akční a koupila jsem si těhotenský polštář. Už jsem mu dávala 2x šanci, ale pokaždé putoval zpět do skříně :slight_smile:
Třeba se ještě bude hodit. Jinak jsem už nakoupila hodně věcí, abych to nesháněla na poslední chvíli. Narazila jsem na zajímavou stránku s věcmi pro prcka, kde se dá se za solidní peníze věci nakoupit.

V práci stříhám metr. Už se těším, že budu doma a vše v klidu připravím...:wink:
1 člověk považuje za užitečné
renata43  15. dub 2017

Nadále vlastní cestou

Vzhledem ke čtvrtému těhotenství mám už ve 30 tt bříško veliké skoro jak před porodem. Váhu neřeším, ikdyž jsem celoživotně štíhlá, v těhotenství jsem vždycky přibrala 25 kg, které se po porodu "prokojily" a rychle zmizely.

Vzhledem k tomu, že nadále nemám žádné potíže, tak do poradny docházím pouze na slovní konzultace, případně vyšetření krve a moči. (Genetiku jsem měla rovněž pouze z krve, soukromě placený nejpodrobnější rozbor jaký je dnes možný. Vše bylo v pořádku). Vnitřní vyšetření nadále odmítám, za celé těhotenství jsem tedy doposud žádné neměla, pouze jedno UTZ v 8 tt. O to víc se snažím být vůči sobě vnímavá a opatrná, pomáhá mi asi i to, že i v předchozích těhotenstvích jsem neměla žádné potíže. Vnímám vše jako přirozený stav a návštěvu nemocnice jako pomoc při nemoci, potížích.

Jsem šťastná, že s miminkem prozatím vše zvládáme, pohyby mám časté a relativně jemné. Cítím, jak se mi uvolňují kyčle, zejména po přeležení v noci bolí. Trochu hůř se mi dýchá, jak se tlačí děloha nahoru.

Po delší chůzi - cca 1 hod - cítím těžkost bříška a musím si odpočinout.

Jsem ráda, že nejsem zbytečně stresovaná různými centimetry a normami, které jsou často i relativní. Raději žiju v mírné, ale myslím přirozené nejistotě, těším se, i z každého pohybu miminka a dalšího ukončeného týdne těhotenství.
3 lidé považují za užitečné
majdadr  17. únor 2017

Únava

Můj 30tt začal tak, že mi velmi často tvrdlo bříško. Ale u doktora vše v pořádku. Jen jsem dostala magnezium.
A jinak změna je hlavně v tom, že jsem hodně unavená.
terorka  31. led 2017

30 tt

Za mě musím říct, že kromě běhání na wc mě nic z popisovaného zatím netrápí. :slight_smile:

Nahoře mám asi 10 kg, ale normálně plavu, bruslím a lyžuju. Samozřejmě, že o tom bříšku vím, ale zatím mě nijak neomezuje. :)

Spánek dobrý, občas pálí žáha, ale stačí mi si trochu poposednout. Otoky taky nic. Záda mě nebolí vůbec, někdy si říkám, jestli jsem normální. :grinning: Moje dvě těhu kamarádky se zády hrozně trpí. Mě zas občas zlobí kyčle.

Jediné, co mi připadá, tak že se mi trochu mění ty nálady, občas mám bezdůvodně takovou lítostivou. A nevím proč, ale jsem nedůvěřivá. :confused:

Pohyby cítím krásně, někdy mi teda dává pěkně zabrat :grinning: , ale užívám si to moc, jako celé těhotenství. :heart_eyes:
2 lidé považují za užitečné
yamako  25. led 2017

Čůrací maratón

Tenhle týden si poprvé přiznávám, že už nejsem žádný drobeček. Což je docela srandovní, protože jsem přibrala teprve 1 a půl kila. Zezadu ani nejde poznat, že jsem těhotná a pokud si vyloženě obleču volné triko, tak i ze předu je to hůře poznatelné. Nicméně i tak už mám všechny kalhoty i spodní prádlo malé, některá upnutější trika ze mě dělají prsatou těhuli jak hrom a do podprsenky mě už snad nic a nikdo nedostane (mám trochu podezření, že se mě teď má prsa snaží přidusit :sweat_smile: ) .

Ačkoliv se to nezdá, obout si boty, nebo dělat cokoliv u čeho je třeba stát jen na jedné noze je bolestivé a těžké, většinou kvůli zádům.

Tak samo sprcha nebo případně holení a jiné věci jsou dost akrobatický oříšek. I když je bříško spíše menší, už přes něj prostě nevidím. :angry:

Prcek ještě není hlavou dolů, ale dle utz (a taky toho jak se hemží) se na to nejspíš brzy chystá.

Co mě teď trápí jsou hlavně potíže s dýcháním, spaním a se zády.

Absolutně nesnesu nic upnutého okolo prsou, no a co se zad týče, občas jsou ty bolesti tak ukázkové, že nejsem schopná se udržet na nohou.

Spaní je obtížné, protože se ta naše malá Hvížďala hemží jak žížala po dešti, zároveň je hodně těžké najít vhodnou polohu ke spaní a do toho jsou co 20 minut pochody na záchod (pokud se mi nepodaří usnout před tím, než se mi zas začne chtít, protože je to vždycky tak, že mi přijde, že se počůrám pokud si okamžitě nedojdu, ale nakonec z toho většinou téměř nic není. :angry: )
makymak  13. led 2017

Kočárek

Začíná se mi vracet únava, skoro jako z prvního trimestru. Teším se jak skončím v práci, vstávání za tmy a dojíždění je čím dál víc vysilující, teď ještě ta ledovka na chodnících. O víkendu jsme jeli pro kočárek a autosedačku, pomalu posouvám výbavičku, některé věci mi posílají známé, je to fajn. Miminko je příčně, ale ještě má čas, tak se snažím nestresovat, i když někdy mám starosti. Váha, no už 15 kilo, asi se přestanu vážit :) ,ale necpu se, jím normálně a dietu si nechám po porodu nebo šestinedělí. Kopanečky jsou super, někdy teda už spíš kopance, ale která část tělíčka to je, to teda nepoznám. :)
2 lidé považují za užitečné
michalici  14. pro 2016

Focení

My tedy také budeme začínat 30. týden s naší holčičkou a musím říct, že už bych nejradši rodila. :) :D

Spánek je pro mě každodenní zlo, nemůžu usnout i několik hodin, stále se převaluju z boku na bok a špatně se mi i dýchá. Manžel se mě vždycky vystrašeně ráno ptá, jestli jsem v pořádku. :D

Kromě špatného spánku mě trápí pálení žáhy, ale pomáhá Rennie nebo mléko. Na záchod chodím co půl hodiny, :D ale to k těhotenství patří. Bříško se zvětšuje každým dnem, už mám nahoře něco málo přes deset kilo. UTZ mám naplánovaný na příští čtvrtek, těším se. :)

Jinak tuto sobotu se s celou rodinkou fotíme s bříškem a už se nemůžeme dočkat! :)
1 člověk považuje za užitečné
2caroli  17. říj 2016

30. týden

U mě tento týden začaly slabší otoky nohou, hlavně na večer. Pomáhá mi po teplé sprše nakonec osprchovat lýtka a kotníky ledovou vodou, hodně se mi uleví.

Noční cestování na záchod, zatím v pohodě, jen jednou za noc. :-D Zdá se mi, že se malý otočil a začíná zaujímat polohu hlavičkou dolů, kopance jsou cítit trochu jinde. Ultrazvuk mi doktor naplánoval až po 32. týdnu, takže váhu budu vědět až potom.

Jinak jsem sledovaná na diabetologii kvůli hraničnímu OGTT, u předchozího těhu, jsem měla to samé. :-S
shi_sha  16. říj 2016

30. týden

V tomto týdnu, přesněji 29+4, jsme měli kontrolu v poradně + velký UTZ. Mimčo zcela v pořádku s krásnou váhou 1421 g. Otočený hlavičkou dolů, ale to ještě není podstatné.

Kopanečky jsou silnější a už i viditelné, kolikrát vystrčí ručičku vedle pupíku. :)

V tomto týdnu nakoupena veškerá potřebná kosmetika, jak pro mě, tak mimčo, ať jsme o krok připravenější. ;)
cikitkapb  4. říj 2016

Nejlepší týden

30. týden? Pro mě to byl zatím nejlépe prožitý týden z celého stávajícího těhotenství. :) Spala jsem v noci bez přerušování, vstávala jsem maximálně na záchod a pak jsem hned zase usnula. Únavu jsem nepociťovala, když jsem se vyspala do růžova. I manžel mě nechal ráno spát, když vstával do práce. :-D Žáha mě pálila jen přes den. Prostě samý super věci.

Na kontrole jsme byli hned první den 30. týdne, doktor nám podruhé potvrdil kluka. Malý roste jako z vody, váhový odhad byl nějakých 1511 g. Jediné, z čeho jsem měla obavu bylo, že je malý stále hlavou nahoru. Hned na to mě doktor uklidnil, že je ještě čas a ještě se může otočit. :)

Malý se celý týden hýbal jako nikdy! :) Kopal mě do žaludku, což nebylo super, ale alespoň jsem věděla, že je v pořádku. :)

Já si prostě nemůžu stěžovat. Teď ve 31. týdnu už je vše při starém. :( Ale o tom třeba příště.
1 člověk považuje za užitečné
martyw  29. zář 2016

Letí to

Připadá mi, že ještě před pár týdny jsem řešila počáteční nevolnosti a už je tu 30. týden. Skoro bych řekla, že v porovnání s druhým trimestrem je to teď ještě větší pohoda.

Nějaké obtíže mám, ale jsou celkem zanedbatelné. Otoky na nohou řeším punčochami a když můžu, dám si nohy nahoru. Sem tam mě pálí žáha, ale celkem pomáhá mléko, zelený ječmen a přinejhorším antacida.

Malá v bříšku začala rozlišovat den a noc, v noci spí a nebudí mě kopáním, takže spím mnohem líp. Kéž by to tak zůstalo i po porodu. 😉

Chystám se koupit kojící polštář a používat ho na podložení ve spánku, zatím mi ale úplně stačí malý polštářek mezi koleny.

Užívám si každý den, uteče to jako voda, ale zároveň už se moc těším na našeho drobečka a zpátky na své normální tělo.
2 lidé považují za užitečné
liliwhis  26. zář 2016

Zlomový týden

Pro mě byl 30tt naprosto zlomový. Do té doby jsem si připadala spíš tlustě než těhotně. Od 30tt se hodně věcí změnilo - dost lidí začalo na moje břicho reagovat, v restauraci a na bazéně se ptají na termín, v tramvají mě pouštějí sednout. Když jsem se viděla na fotkách, tak jsem se trochu zděsila - hlavně vedle manžela sportovce, který má asi 70 kg a 190 cm. Mám neustálou chuť na sladké, ale to je nejspíš tím, že doháním energii, protože stále pracuju a v noci se mi špatně spí. O běhání na malou ani nemluvím. Všechno je pro mě už těžší, zadýchávám se, ale horské výšlapy ještě zvládnu, brzy se unavím, ale jinak je všechno naprosto ok.

Pomalu sbírám věci do porodnice (kdyby náhodou), chystám se na těhotenský kurz se cvičením, který teda netuším jak udýchám a počítám už týdny do konce, protože od toho 20tt do 31tt to nějak hrozně uteklo....
2 lidé považují za užitečné
martanka007  30. bře 2016

Pohoda

V tomto týdnu už jsem cítila opět pohyby chlapečka lépe a lépe. Je to fajn. Na druhou stranu už si v některých dnech říkám, jak se těším, až budu mít zpět svou postavu a moci sportovat, protože bříško se čím dál tím víc zvětšuje. Taky už se moc těšíme na chlapečka, i když bojíme se, zda se dobře vyspíme. V porodním kurzu jsem se dotazovala na možnost použití volně prodejných léků na pálení žáhy a bylo mi řečeno, že se mohou volně používat.

Poslední den tohoto týdne jsem byla na druhém předporodním kurzu, probrali jsme celý porod a už jsem doma manžela připravila na to, že bude přestřihovat pupečníkovou šňůru (první reakce samozřejmě byla, že nic přestřihovat nebude, že to nechá v rukou odborníků, ale druhá reakce byla, že tedy pupečníkovou šňůru přestřihne), samozřejmě pokud porod půjde přirozenou cestou.

Celkově jsem spokojená, stále chodím do zaměstnání, rychle to utíká. Na váze už mám bohužel přes 13 kg nárůst, ale nechci to v těhotenství nějak hrotit. Spíše mi připadá, že hodně zadržuji vodu, protože během dne nechodím téměř močit a v noci sice chodím častěji, i když před spaním nepiji, ale stejně asi nedoženu to, co jsem přes den nevymočila.
2 lidé považují za užitečné
aguagulka  20. led 2016

Konečně 30. týden!

Moc jsem se těšila na to až budu mít opravdické těhotenské bříško a je to tady! :-)

Žádné zdravotní problémy nemám, asi je to díky dobré stravě a pravidelnému pohybu. Pořád chodím třikrát týdně plavat a jednou týdně na těhotenské cvičení, nacvičuji relaxační dýchání metodou hypnoporodu, doporučuji si koupit relaxační CD na stránkách jemného zrození.

Všem přeji tak krásné těhotenství jako mám já. :-)
6 lidí považuje za užitečné
barborelka  12. lis 2015

Začínající únava....

Během celého těhotenství jsem se pohybovala bez omezení, z ničeho jsem se nevymlouvala, fungovala úplně "normálně", ale teď už týden pociťuji, že už to nejde tak jako dřív. :-D Velký problém mi dělá si zavázat tkaničky či obout boty :-D :-D :-D . Spánek také už také není to co býval + mi začalo tvrdnout bříško, takže mi dr. naordinoval 6tb. Magnézia.

Před 2 dny jsem byla na kontrole, kde mi řekli, že se ta naše potvůrka otočila zpátky hlavičkou nahoru a jsme tedy v poloze KP- snad se umoudří a zase se otočí- času má ještě dost. ;-)
jarkamodra  12. lis 2015

Únava

Já jsem únavu a vyčerpání v těhotenství řešila magneskem. Nejsem moc fanoušek doplňků stravy, tak jsem vsadila na jistotu a opravdu mi to pomohlo. :) A pak taky hodně odpočívat a dělat si radost dobrým jídlem, to je snad základ každé těhulky. :)
1 člověk považuje za užitečné
lenulab  6. říj 2015

30. týden

Velký UTZ. Dá se říct, že mi Dr. dělal ve 2. těhotenství UTZ při každé kontrole, ale to mi neříkal velikost miminka. Ve 30. týdnu měla Deniska cca 1200g.
leniczka23  5. říj 2015

Už zase ultrazvuk? :-)

Ve 30tt mně čekal další UTZ, trochu jsem se ho bála, protože máme v rodině ,,velká mimina" a já věděla, že při tomto UTZ doktor bude miminko vážit a měřit a odhadne tak jeho porodní váhu.

Jaké bylo moje překvapení, když mi doktor sdělil, že má mimi nějakých 1150g a tudíž jeho porodní váha bude s největším předpokladem ,,normální". Uff, velmi jsem si oddychla, to jsem se ale neměla radovat předčasně... :-)
1 člověk považuje za užitečné
oktarina  10. únor 2015

Třetí velký ultrazvuk

Při tomto vyšetření je obvykle zkontrolována velikost a poloha plodu, miminka otočená koncem pánevním se kliďánko ještě mají moře času otočit. Nastávající rodičce je sdělena odhadnutá (vypočtená) váha, odhad porodní váhy, aktuální odhad velikosti dítěte - přepočten na odpovídající den a týden těhotenství a odhad množství plodové vody. Pakliže je viditelnost dobrá, tak i odhad pohlaví dítěte. Pokud se vám zdá, že nadužívám slovo odhad, tak dokud žena neporodí, vše je jen odhad. :-D
6 lidí považuje za užitečné
prapodivna  23. bře 2014

Je to trochu fuška

Můj 30. týden byl dost náročný. Chytila jsem chřipku a já jakožto člověk, co onemocní jednou za 2 roky a do dvou dnů je fit, jsem byla celkem zaskočená průběhem nemoci. V pátek jsem chtěla jít nakoupit, cítila jsem určitou únavu, a chtěla jsem to rozchodit. Do obchodu to trvá cca 25 min. chůze. Bylo hezky, začínající jaro -a já měla co dělat, abych tam vůbec došla, byla jsem úplně vyčerpaná, v obchodě jsem se už jen ploužila a musela jsem vypadat, že snad každou chvílí umřu. Domů jsem se raději svezla trolejbusem.

Nic už jsem ten den nedělala, byla jsem ráda, že ležím. Druhý den jsem byla totálně mrtvá, bolely mě svaly, připadala jsem si jako stařenka nad hrobem. Už tak je těžké zvednout se z lehu, co teprve teď! To jsem ale ještě netušila, co mě teprve čeká. Třetí den, kdy jsem byla z těch svalů už nešťastná, jsem si vlezla do sprchy a nechala na sebe valit snad půl hodiny teplou vodu. A světe div se! Tak to pomohlo, že jsem dokonce něco doma i poklidila a já se začala radovat, že jsem na to vyzrála.

Do druhého dne jsem ovšem začala kašlat a to hodně - měla jsem zahleněné plíce, vykašlávání bolelo jako čert. Teplotu jsem ani neměla, ale potila jsem se hodně, necítila jsem se vůbec dobře, vadilo mi světlo, byla jsem unavená. Druhý den se mi spustila rýma a to jsem už byla opravdu psychicky vyřízená. Špatně se mi dýchalo jednak kvůli zahleněným plicím, jednak kvůli tomu, jak je už pomalu utlačuje děloha, jednak jsem měla velice rozdrážděnou nosní sliznici a vadil mi suchý vzduch (několikrát za den jsem šla do koupelny udělat si tam schválně vlhkou sprchu, aby se mi ulevilo). Modlila jsem se, aby se stalo to, co se obvykle děje, když onemocním, že se druhý den vzbudím a bude mi líp. To se bohužel nestalo několik dní a já navíc skoro vůbec nespala, protože všechny ty symptomy (neustálé propocená - z toho mi byla zima u hlavy, ale vedro na těle, nepříjemně se mi dýchalo, pořád jsem musela smrkat, pálily mě oči, pořád mi něco blokovalo plíce) byly tak nepříjemné a tak vyrušující, že jsem nedokázala usnout. Dnes je to 10 dní ode dne, co na mě padla ta únava a teprve teď mohu říct, že se cítím líp. Už jen vysmrkávám a vykašlávám, nepotím se a necítím únavu.

Proto si, dámy, dávejte opravdu velký pozor na to, abyste onemocněly v těhotenství, je to mnohem, mnohem náročnější, než jak jste zvyklé.

Ještě dodám, že mi v půlce týdne skokově vyrostlo břicho - den před tím jsem cítila velké pnutí břicha a ráno bylo znatelně větší - šlo to poznat i na pupíku, který se zničehonic více roztáhl a na oblečení, které mi ještě den před tím bylo tak akorát.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce