Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

30. týden těhotenství

Tvář dítěte vypadá ve 30. týdnu těhotenství přesně tak, jak bude vypadat hned po narození. Dítě již dokáže pohnout hlavičkou, má otevřené oči, má rozvinuté dýchání a může nasávat vzduch nosem (i když k němu do dělohy ještě žádný vzduch nepřichází). V případě, že se dítě ve 30. týdnu narodí20, má už velmi vysokou šanci na přežití.
Velikost bříška - 30. týden těhotenství

Prenatální vývoj miminka

Miminko v děloze stále roste, 30. týden těhotenství dle tabulek určuje pravděpodobnou velikost plodu od hlavičky k patičce zhruba 39,9 cm a hmotnost 1319 gramů. Od tohoto momentu bude každý týden přibírat kolem 220 - 230 gramů, aby své orgány ochránilo před vnějšími vlivy. Vznikající tuková tkáň mu bude pomáhat i po jeho narození - bude regulovat jeho tělesnou teplotu a poskytne potřebnou energii. Plodová voda2, která miminku dodává veškeré živiny a kyslík, pomalu ubývá. V děloze jí je už kolem 0,8 litru a postupně se i nadále bude její množství zmenšovat, zatímco dítě roste.

Protože se prostor v děloze zmenšuje - dítě je už otočeno hlavičkou dolů, tzn. nad děložním hrdlem a jeho končetiny se zadečkem někde v horní části dělohy - tak dítě v bříšku už není ve svých pohybech celým tělíčkem tak aktivní jako v minulých týdnech druhého trimestru17. Velmi aktivně a silně pohybuje končetinami, což je znakem souhry mezi nervovými podněty a svaly.

Vlasy, obočí a řasy jsou již vytvořeny. Dítě reaguje na světlo a zvuky i na zvýšenou hladinu cukru v plodové vodě. Dítě je s matkou propojeno i emocionálně. Když budete mít strach, tělo začne vylučovat více adrenalinu. Ten pak prochází placentou a dostává se k dítěti, které je také vystresované. Pokud jsme šťastné a uvolněné, mozek vylučuje více endorfinu, který zase podporuje pocit blaženosti.

Dětský zrak se stálé vyvíjí a když se dítě narodí, bude mít přes den oči zavřené téměř po celou dobu. Zrak dítěte bude reagovat na změny světla. Jakmile se dítě narodí, bude schopno svůj zrak zaostřit pouze na pár centimetrů.
30. týden těhotenství a prenatální vývoj miminka

Dětský mozek roste v těchto dnech velkou rychlostí a začíná mít svou podobu, která je charakteristická různými drážkami a prohlubeninami (do té doby byl povrch mozku hladký). Vzniklé "vrásky" umožňují zvyšování množství mozkové tkáně.

V kostní dřeni se tvoří červené krvinky a končí tak jejich tvorba ve slezině. V kostní dřeni se červené krvinky budou dítěti tvořit už po zbytek jeho života. Vedle krvinek končí, resp. mizí na některých částech těla dítěte lanugo, které pokrývá jeho kůži a chrání ji před působením plodové vody. Lanugo odpadá do plodové vody a nebo z něj vznikne bělavý mázek na těle dítěte, se kterým se dítě narodí a je mu porodními asistentkami po chvíli smytý.

Co se děje ve tvém těle?

Ve 30. týdnu těhotenství se vrchol tvé dělohy3 dostal už 10 cm nad pupík a kůže se napíná tak, že může svědit, až pálit. Proto je v tomto období vhodné používat hydratační a nebo hypoalergenní tělové mléko. Mléka a krémy mohou svědění a pocit natažené kůže zmírnit.

Rostoucí děloha je těžká, velká a tlačí na bránici, což způsobuje potíže s dýcháním. Pokud budeš mít pocit nedostatku vzduchu, neobávej se, miminku to neublíží. Dýchání zlepšíš tím, že se co nejvíce uvolníš, budeš dýchat klidně a zhluboka. Vyhýbej se tělesné námaze a absolvuj těhotenskou gymnastiku. Pohyb mimo jiné podporuje příznivou činnost střev, která jsou líná, a tedy zabráníš nepříjemné zácpě.

Mírné problémy Ti může v tomto období dělat i spánek, který je díky stále většímu bříšku problematičtější. Ideální je proto usínat a spát na boku, protože je tím Tvému tělu zajištěn volný průtok krve do všech orgánů a dolních končetin. Dalším možným řešením lepšího spánku pro 30. týden těhotenství mohou být i polštáře, kterými si podložíš záda a nebo spánek v polosedě.

Ve 30. týdnu těhotenství se celkově můžeš cítit i více unavená a vzhledem ke své "velikosti" i nemotorná, nešikovná. Jedná se o zcela normální prožívání těhotenství24, kdy se v závislosti na váze mění i těžiště těla, a proto můžeš mít pocit, že jsi na vše úplně levá a nic se Ti nedaří.

Veškeré těhotenské změny, především ty hormonální, taktéž působí i na Tvou psychiku, a to jak kladně, tak záporně. Je proto běžné, že změny nálad, které maminku mohly potkat na začátku těhotenství, se nyní vrací. Pociťovány mohou být i problémy s dýcháním, které jsou způsobeny zmenšením prostoru kolem plic.

Narůstající hmotnost může mít dopad na Tvůj životní styl. Postupně si uvědomuješ, že pro tebe začíná být obtížné ohnout se k zemi nebo si zavázat tkaničky na nohou nebo si udělat pedikuru. A může se objevit i pálení žáhy19, porucha trávení, nadýmání, anebo zácpa3, nad kterými je možné vyzrát pomocí medikamentů nebo jiných prostředků.

30. týden těhotenství pro tebe znamená stále náročnější pohyby. Cvičení9 a hýbání se je stále důležitější. Vhodné je plavání, procházky nebo cviky zaměřené přímo pro těhotné, např. cvičení na míči2, gravidjóga2 nebo Kegelovy cviky3 na pánevní dno. Mnoho zdravotních center nebo také porodnic nabízí řadu předporodních kurzů, které jsou spojeny i s vhodnými cviky pro těhotnou ženu.

Tipy, jak ulevit těhotenským problémům

 • Nepohodlný spánek: za nekvalitním a nepohodlným spánkem najdeme hlavně zmenšující se prostor u vnitřních orgánů, který je způsoben rostoucím dítětem. 30. týden těhotenství8 mimo jiné způsobuje zmenšující se prostor kolem plic a vytváří tak dušnost, žaludek je tlačen nahoru a poruchy trávení způsobují pálení žáhy. Tlačení močového měchýře podněcuje častější močení - včetně nočních výletů na záchod, což pro tebe může být až otravné.
  • tip na řešení: k lepšímu spánku můžeš vyzkoušet spánek na kojícím polštáři17, který lze roztáhnout a vytvoří tak pro Tvé tělo vhodnou podporu. Nebo můžeš poprosit partnera o masírování bolavého těla před spánkem. Dobrá je i horká sprcha. K méně častému močení je dobré vyhnout se pití vody minimálně hodinu před předpokládaným spánkem.
 • Otoky: otoky jsou způsobeny zadržováním vody v těle díky zvýšené produkci krve. Otoky se mohou objevit na tváři, kotnících nebo prstech (nastávající maminky by si měly sundat prstýnky a pořídit si pohodlnou obuv) a nejsou typické jen pro 30. týden těhotenství9, ale mohou nastat i dříve, či později.
  • tip na řešení: pít dostatek7 tekutin. Je dobré popřemýšlet nad tím, co děláš během dne? Neměla bys totiž stát dlouho na nohou nebo zůstávat delší dobu v pozici, ve které dochází ke špatnému dokrvování končetin. Vhodný je odpočinek s nohami nahoře, při kterém se zvyšuje krevní oběh.
 • Časté močení: jde o neoblíbené trápení během těhotenství, kdy se musí často docházet na toaletu. S rostoucím plodem roste také tlak na močový měchýř a četnost chození na záchod se zvyšuje. Nutkání častého močení je ukončeno až porodem.
  • tip na řešení: jediným řešením tohoto "problému" je porod. Nastávající maminky by se neměly snažit moč příliš dlouho zadržovat, protože to může vést ke vzniku infekcí močového měchýře.
 • Zmenšující se oblečení: ke konci těhotenství začínají být všechny ženy čím dál "větší" a mají problémy obléct si vhodné oblečení. Těhotenské oblečení, které sis s narůstajícím bříškem pořídila, tak začíná být stále těsnější, a to je "teprve" 30. týden těhotenství.
  • tipy na řešení: nákupem nového oblečení3 si můžeš zvednout náladu. Pokud nechceš na těch "pár dní" investovat do nového oblečení, pomohou třeba kamarádky, které nějaké těhotenské oblečení nosívaly, když byly samy těhotné. Pro oživení outfitu si můžeš koupit nové barevné šperky nebo kabelky, které Ti v šatníku zůstanou i po porodu.

Vyšetření ve 30. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Laboratorní vyšetření (27+1 – 32+0) 27.-32. tt
3. ultrazvukové vyšetření - Flowmetrie, průtoky pupečníkem 30.-32. tt

30. týden těhotenství v číslech

30. týden těhotenství

 • 30. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 28. týden od oplodnění
 • přibližně 10 týdnů do porodu
 • lékař píše: 29 týdnů + 0 dní až 29 týdnů + 6 dní (zkráceně 29tt + 0 až 29tt + 6)

30. týden těhotenství po dnech

30. týden těhotenství po dnech


<< 29.týden těhotenství29 / 31.týden těhotenství >>17

Více o 30. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Příběhy maminek a články z Magazínu

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. https://web.archive.org/web/20150113084012/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#30
 4. http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-30-weeks_1119.bc (ENG)
 5. http://www.babycentre.co.uk/30-weeks-pregnant (ENG)
 6. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-30.aspx (ENG)
 7. http://www.babble.com/pregnancy-week-by-week/30-weeks-pregnant/ (ENG)
 8. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
 9. MUDr. Michal Holáň a kol .: Těhotenství v obrazech, Fortuna libri, Bratislava 2018 (Se souhlasem autora a vydavatele.)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 30. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 30. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sylvka  14. zář 2021

30. týden

30. týden potřetí 😄. Celkem to jde, tak 5krát denně tvrdne bříško, hůř se spí a trápí mě zánět dásní 🙄 - mám na horních jedničkách můstek, takže o to je panika větší. Naštěstí, když už mi bylo nejhůř, objednala jsem Herbadent gel, který krásně zabral. ✍️
Mám za sebou kontrolní utz, holčička je v pořádku, bez zjevných vyvojových vad, má 1 555 g a je hlavou dolů. Jediný problém je v tom, že mám placentu v porodních cestách a moc se nechce vytahovat, no při nejhorším nás čeká císařský řez. Ještě je čas, tak uvidíme, jak to bude.
 • Zatím se dobře dýchá.
 • Miminko každý den kope a já vím, že je v pořádku.
 • Zhoršení varixů.
 • Zánět dásní.
 • Velký váhový přírůstek +16 kilo.
0 poděkování
zuzekk  17. lis 2018

Vše je jak má být :-)

Za celou dobu těhotenství mě na typické obtíže moc neužije, a ani teď ne - ale něco by se našlo. :-)

Někdy funím jak lokomotiva po pár schodech, zabolí mě v kostrči, mám pocit otlačených zad, jako kdybych měla proleženiny. Jindy bolí jinak a jinde, ale nejvíc to bolí hlavně při vstávání, otáčení a v noci. Zachraňuju to pohankovým polštářem, kterým si kyčel podkládám a je to velká úleva. z druhé strany instaluju dlouhý polstář, který mi zase ulevuje od tlačení kostnatých kolen a kotníků. Spím tedy v takovém hnízdě - a myslím, že je to pro ty mrňavce skvěle vymyšleno :-) sice se přes množství polštářů a polštářků z postele ani vyhrabat nemůžu, ale i tak doporučuji na počtu nešetřit. ;-)

Jím a piju vše na co mám chuť, vyhýbám se jen tataráku a tvrdému alkoholu, ohýbání začíná být nepříjemným úkolem, namáhá mě učit tělocvik - fakt hlavně kvůli pískání a volání!
Ať se vám daří minimálně stejně nebo lépe!
3 poděkování
arto  27. pro 2017

Babičkovský věk

V době porodu mi bude téměř 45 let a holčiččin bratříček bude mít 18 měsíců, vše zvládám od začátku opět dobře, břicho nemažu, záda sice trošku bolí, ale ani ne tak kvůli malé v bříšku, jako kvůli tahání se s malým. A až večer si uvědomuju, že mám vlastně dvě děti, přes den není na malou moc čas. Ale na malé trávím času hodně! :) Břicho tvrdne zatím jen občas. Jsou Vánoce a za tři dny dvě kila navrch :) celkově zatím deset. Větší prcek nevydrží spinkat do rána, budí se 2x za noc, to asi abych nevyšla ze cviku.
5 poděkování
lstuchlova  6. říj 2017

30 tt

Byla jsem na posledním ultrazvuku, miminko je otočené hlavou dolů, což ale podle pohybů sama cítím už alespoň dva týdny. Váží asi 1500 g.

Celkem mám za těhotenství nahoře 6 kg, za posledních 10 dní jsem ale kilo zhubla, byla mi totiž diagnostikována těhotenská cukrovka.
5 poděkování
smselektro  27. čer 2017

Přituhuje

Ve svém třicátém týdnu těhotenství jsem začala pociťovat různé těhotenské neduhy více a intenzivněji, než v týdnech předešlých. Moc jsem toho nenapsala, cesty na "malou" jsou skoro po půl hodině, zadýchávám se při chůzi po rovince a velice špatně snáším vedra. Už jsem pro jistotu sundala snubní prstýnek, protože jsem začala otékat.

Co se týče apetitu, tak ten je neskutečný. Spořádám toho dvakrát tolik, co před těhotenstvím. Váha + 10 Kg. Brouček začíná nepříjemně kopat do žeber a močového měchýře.

Celkově vzato si těhotenství neužívám a těším se, až prcka vyklopím a budu to zase "já" :-) .
3 poděkování
kikinka1988  17. kvě 2017

Už 30. týden

Tak už pomalu konečně pociťuji, že se s mým tělem něco děje. Moje tempo je čím dál tím pomalejší, lezu jako šnek. Ale snažím se.

Břicho mi za posledních 14 dní pěkně narostlo. Občas mě pálí žáha, ale nic hrozného.
Udělat si pedikúru je skoro nemožné, stejně jako vylézt z vany. :sweat_smile:
Teď když začíná být teplo tak mi je pořád horko. Spánek zatím v pohodě. Byla jsem akční a koupila jsem si těhotenský polštář. Už jsem mu dávala 2x šanci, ale pokaždé putoval zpět do skříně :slight_smile:
Třeba se ještě bude hodit. Jinak jsem už nakoupila hodně věcí, abych to nesháněla na poslední chvíli. Narazila jsem na zajímavou stránku s věcmi pro prcka, kde se dá se za solidní peníze věci nakoupit.

V práci stříhám metr. Už se těším, že budu doma a vše v klidu připravím...:wink:
0 poděkování
renata43  15. dub 2017

Nadále vlastní cestou

Vzhledem ke čtvrtému těhotenství mám už ve 30 tt bříško veliké skoro jak před porodem. Váhu neřeším, ikdyž jsem celoživotně štíhlá, v těhotenství jsem vždycky přibrala 25 kg, které se po porodu "prokojily" a rychle zmizely.

Vzhledem k tomu, že nadále nemám žádné potíže, tak do poradny docházím pouze na slovní konzultace, případně vyšetření krve a moči. (Genetiku jsem měla rovněž pouze z krve, soukromě placený nejpodrobnější rozbor jaký je dnes možný. Vše bylo v pořádku). Vnitřní vyšetření nadále odmítám, za celé těhotenství jsem tedy doposud žádné neměla, pouze jedno UTZ v 8 tt. O to víc se snažím být vůči sobě vnímavá a opatrná, pomáhá mi asi i to, že i v předchozích těhotenstvích jsem neměla žádné potíže. Vnímám vše jako přirozený stav a návštěvu nemocnice jako pomoc při nemoci, potížích.

Jsem šťastná, že s miminkem prozatím vše zvládáme, pohyby mám časté a relativně jemné. Cítím, jak se mi uvolňují kyčle, zejména po přeležení v noci bolí. Trochu hůř se mi dýchá, jak se tlačí děloha nahoru.

Po delší chůzi - cca 1 hod - cítím těžkost bříška a musím si odpočinout.

Jsem ráda, že nejsem zbytečně stresovaná různými centimetry a normami, které jsou často i relativní. Raději žiju v mírné, ale myslím přirozené nejistotě, těším se, i z každého pohybu miminka a dalšího ukončeného týdne těhotenství.
3 poděkování
majdadr  17. únor 2017

Únava

Můj 30tt začal tak, že mi velmi často tvrdlo bříško. Ale u doktora vše v pořádku. Jen jsem dostala magnezium.
A jinak změna je hlavně v tom, že jsem hodně unavená.
0 poděkování
terorka  31. led 2017

30 tt

Za mě musím říct, že kromě běhání na wc mě nic z popisovaného zatím netrápí. :slight_smile:

Nahoře mám asi 10 kg, ale normálně plavu, bruslím a lyžuju. Samozřejmě, že o tom bříšku vím, ale zatím mě nijak neomezuje. :)

Spánek dobrý, občas pálí žáha, ale stačí mi si trochu poposednout. Otoky taky nic. Záda mě nebolí vůbec, někdy si říkám, jestli jsem normální. :grinning: Moje dvě těhu kamarádky se zády hrozně trpí. Mě zas občas zlobí kyčle.

Jediné, co mi připadá, tak že se mi trochu mění ty nálady, občas mám bezdůvodně takovou lítostivou. A nevím proč, ale jsem nedůvěřivá. :confused:

Pohyby cítím krásně, někdy mi teda dává pěkně zabrat :grinning: , ale užívám si to moc, jako celé těhotenství. :heart_eyes:
2 poděkování
yamako  25. led 2017

Čůrací maratón

Tenhle týden si poprvé přiznávám, že už nejsem žádný drobeček. Což je docela srandovní, protože jsem přibrala teprve 1 a půl kila. Zezadu ani nejde poznat, že jsem těhotná a pokud si vyloženě obleču volné triko, tak i ze předu je to hůře poznatelné. Nicméně i tak už mám všechny kalhoty i spodní prádlo malé, některá upnutější trika ze mě dělají prsatou těhuli jak hrom a do podprsenky mě už snad nic a nikdo nedostane (mám trochu podezření, že se mě teď má prsa snaží přidusit :sweat_smile: ) .

Ačkoliv se to nezdá, obout si boty, nebo dělat cokoliv u čeho je třeba stát jen na jedné noze je bolestivé a těžké, většinou kvůli zádům.

Tak samo sprcha nebo případně holení a jiné věci jsou dost akrobatický oříšek. I když je bříško spíše menší, už přes něj prostě nevidím. :angry:

Prcek ještě není hlavou dolů, ale dle utz (a taky toho jak se hemží) se na to nejspíš brzy chystá.

Co mě teď trápí jsou hlavně potíže s dýcháním, spaním a se zády.

Absolutně nesnesu nic upnutého okolo prsou, no a co se zad týče, občas jsou ty bolesti tak ukázkové, že nejsem schopná se udržet na nohou.

Spaní je obtížné, protože se ta naše malá Hvížďala hemží jak žížala po dešti, zároveň je hodně těžké najít vhodnou polohu ke spaní a do toho jsou co 20 minut pochody na záchod (pokud se mi nepodaří usnout před tím, než se mi zas začne chtít, protože je to vždycky tak, že mi přijde, že se počůrám pokud si okamžitě nedojdu, ale nakonec z toho většinou téměř nic není. :angry: )
0 poděkování
makymak  13. led 2017

Kočárek

Začíná se mi vracet únava, skoro jako z prvního trimestru. Teším se jak skončím v práci, vstávání za tmy a dojíždění je čím dál víc vysilující, teď ještě ta ledovka na chodnících. O víkendu jsme jeli pro kočárek a autosedačku, pomalu posouvám výbavičku, některé věci mi posílají známé, je to fajn. Miminko je příčně, ale ještě má čas, tak se snažím nestresovat, i když někdy mám starosti. Váha, no už 15 kilo, asi se přestanu vážit :) ,ale necpu se, jím normálně a dietu si nechám po porodu nebo šestinedělí. Kopanečky jsou super, někdy teda už spíš kopance, ale která část tělíčka to je, to teda nepoznám. :)
1 poděkování
michalici  14. pro 2016

Focení

My tedy také budeme začínat 30. týden s naší holčičkou a musím říct, že už bych nejradši rodila. :) :D

Spánek je pro mě každodenní zlo, nemůžu usnout i několik hodin, stále se převaluju z boku na bok a špatně se mi i dýchá. Manžel se mě vždycky vystrašeně ráno ptá, jestli jsem v pořádku. :D

Kromě špatného spánku mě trápí pálení žáhy, ale pomáhá Rennie nebo mléko. Na záchod chodím co půl hodiny, :D ale to k těhotenství patří. Bříško se zvětšuje každým dnem, už mám nahoře něco málo přes deset kilo. UTZ mám naplánovaný na příští čtvrtek, těším se. :)

Jinak tuto sobotu se s celou rodinkou fotíme s bříškem a už se nemůžeme dočkat! :)
1 poděkování
2caroli  17. říj 2016

30. týden

U mě tento týden začaly slabší otoky nohou, hlavně na večer. Pomáhá mi po teplé sprše nakonec osprchovat lýtka a kotníky ledovou vodou, hodně se mi uleví.

Noční cestování na záchod, zatím v pohodě, jen jednou za noc. :-D Zdá se mi, že se malý otočil a začíná zaujímat polohu hlavičkou dolů, kopance jsou cítit trochu jinde. Ultrazvuk mi doktor naplánoval až po 32. týdnu, takže váhu budu vědět až potom.

Jinak jsem sledovaná na diabetologii kvůli hraničnímu OGTT, u předchozího těhu, jsem měla to samé. :-S
0 poděkování
shi_sha  16. říj 2016

30. týden

V tomto týdnu, přesněji 29+4, jsme měli kontrolu v poradně + velký UTZ. Mimčo zcela v pořádku s krásnou váhou 1421 g. Otočený hlavičkou dolů, ale to ještě není podstatné.

Kopanečky jsou silnější a už i viditelné, kolikrát vystrčí ručičku vedle pupíku. :)

V tomto týdnu nakoupena veškerá potřebná kosmetika, jak pro mě, tak mimčo, ať jsme o krok připravenější. ;)
0 poděkování
cikitkapb  4. říj 2016

Nejlepší týden

30. týden? Pro mě to byl zatím nejlépe prožitý týden z celého stávajícího těhotenství. :) Spala jsem v noci bez přerušování, vstávala jsem maximálně na záchod a pak jsem hned zase usnula. Únavu jsem nepociťovala, když jsem se vyspala do růžova. I manžel mě nechal ráno spát, když vstával do práce. :-D Žáha mě pálila jen přes den. Prostě samý super věci.

Na kontrole jsme byli hned první den 30. týdne, doktor nám podruhé potvrdil kluka. Malý roste jako z vody, váhový odhad byl nějakých 1511 g. Jediné, z čeho jsem měla obavu bylo, že je malý stále hlavou nahoru. Hned na to mě doktor uklidnil, že je ještě čas a ještě se může otočit. :)

Malý se celý týden hýbal jako nikdy! :) Kopal mě do žaludku, což nebylo super, ale alespoň jsem věděla, že je v pořádku. :)

Já si prostě nemůžu stěžovat. Teď ve 31. týdnu už je vše při starém. :( Ale o tom třeba příště.
1 poděkování
martyw  29. zář 2016

Letí to

Připadá mi, že ještě před pár týdny jsem řešila počáteční nevolnosti a už je tu 30. týden. Skoro bych řekla, že v porovnání s druhým trimestrem je to teď ještě větší pohoda.

Nějaké obtíže mám, ale jsou celkem zanedbatelné. Otoky na nohou řeším punčochami a když můžu, dám si nohy nahoru. Sem tam mě pálí žáha, ale celkem pomáhá mléko, zelený ječmen a přinejhorším antacida.

Malá v bříšku začala rozlišovat den a noc, v noci spí a nebudí mě kopáním, takže spím mnohem líp. Kéž by to tak zůstalo i po porodu. 😉

Chystám se koupit kojící polštář a používat ho na podložení ve spánku, zatím mi ale úplně stačí malý polštářek mezi koleny.

Užívám si každý den, uteče to jako voda, ale zároveň už se moc těším na našeho drobečka a zpátky na své normální tělo.
2 poděkování
liliwhis  26. zář 2016

Zlomový týden

Pro mě byl 30tt naprosto zlomový. Do té doby jsem si připadala spíš tlustě než těhotně. Od 30tt se hodně věcí změnilo - dost lidí začalo na moje břicho reagovat, v restauraci a na bazéně se ptají na termín, v tramvají mě pouštějí sednout. Když jsem se viděla na fotkách, tak jsem se trochu zděsila - hlavně vedle manžela sportovce, který má asi 70 kg a 190 cm. Mám neustálou chuť na sladké, ale to je nejspíš tím, že doháním energii, protože stále pracuju a v noci se mi špatně spí. O běhání na malou ani nemluvím. Všechno je pro mě už těžší, zadýchávám se, ale horské výšlapy ještě zvládnu, brzy se unavím, ale jinak je všechno naprosto ok.

Pomalu sbírám věci do porodnice (kdyby náhodou), chystám se na těhotenský kurz se cvičením, který teda netuším jak udýchám a počítám už týdny do konce, protože od toho 20tt do 31tt to nějak hrozně uteklo....
2 poděkování
martanka007  30. bře 2016

Pohoda

V tomto týdnu už jsem cítila opět pohyby chlapečka lépe a lépe. Je to fajn. Na druhou stranu už si v některých dnech říkám, jak se těším, až budu mít zpět svou postavu a moci sportovat, protože bříško se čím dál tím víc zvětšuje. Taky už se moc těšíme na chlapečka, i když bojíme se, zda se dobře vyspíme. V porodním kurzu jsem se dotazovala na možnost použití volně prodejných léků na pálení žáhy a bylo mi řečeno, že se mohou volně používat.

Poslední den tohoto týdne jsem byla na druhém předporodním kurzu, probrali jsme celý porod a už jsem doma manžela připravila na to, že bude přestřihovat pupečníkovou šňůru (první reakce samozřejmě byla, že nic přestřihovat nebude, že to nechá v rukou odborníků, ale druhá reakce byla, že tedy pupečníkovou šňůru přestřihne), samozřejmě pokud porod půjde přirozenou cestou.

Celkově jsem spokojená, stále chodím do zaměstnání, rychle to utíká. Na váze už mám bohužel přes 13 kg nárůst, ale nechci to v těhotenství nějak hrotit. Spíše mi připadá, že hodně zadržuji vodu, protože během dne nechodím téměř močit a v noci sice chodím častěji, i když před spaním nepiji, ale stejně asi nedoženu to, co jsem přes den nevymočila.
2 poděkování
aguagulka  20. led 2016

Konečně 30. týden!

Moc jsem se těšila na to až budu mít opravdické těhotenské bříško a je to tady! :-)

Žádné zdravotní problémy nemám, asi je to díky dobré stravě a pravidelnému pohybu. Pořád chodím třikrát týdně plavat a jednou týdně na těhotenské cvičení, nacvičuji relaxační dýchání metodou hypnoporodu, doporučuji si koupit relaxační CD na stránkách jemného zrození.

Všem přeji tak krásné těhotenství jako mám já. :-)
6 poděkování
barborelka  12. lis 2015

Začínající únava....

Během celého těhotenství jsem se pohybovala bez omezení, z ničeho jsem se nevymlouvala, fungovala úplně "normálně", ale teď už týden pociťuji, že už to nejde tak jako dřív. :-D Velký problém mi dělá si zavázat tkaničky či obout boty :-D :-D :-D . Spánek také už také není to co býval + mi začalo tvrdnout bříško, takže mi dr. naordinoval 6tb. Magnézia.

Před 2 dny jsem byla na kontrole, kde mi řekli, že se ta naše potvůrka otočila zpátky hlavičkou nahoru a jsme tedy v poloze KP- snad se umoudří a zase se otočí- času má ještě dost. ;-)
0 poděkování
jarkamodra  12. lis 2015

Únava

Já jsem únavu a vyčerpání v těhotenství řešila magneskem. Nejsem moc fanoušek doplňků stravy, tak jsem vsadila na jistotu a opravdu mi to pomohlo. :) A pak taky hodně odpočívat a dělat si radost dobrým jídlem, to je snad základ každé těhulky. :)
1 poděkování
lenulab  6. říj 2015

30. týden

Velký UTZ. Dá se říct, že mi Dr. dělal ve 2. těhotenství UTZ při každé kontrole, ale to mi neříkal velikost miminka. Ve 30. týdnu měla Deniska cca 1200g.
0 poděkování
leniczka23  5. říj 2015

Už zase ultrazvuk? :-)

Ve 30tt mně čekal další UTZ, trochu jsem se ho bála, protože máme v rodině ,,velká mimina" a já věděla, že při tomto UTZ doktor bude miminko vážit a měřit a odhadne tak jeho porodní váhu.

Jaké bylo moje překvapení, když mi doktor sdělil, že má mimi nějakých 1150g a tudíž jeho porodní váha bude s největším předpokladem ,,normální". Uff, velmi jsem si oddychla, to jsem se ale neměla radovat předčasně... :-)
1 poděkování
oktarina  10. únor 2015

Třetí velký ultrazvuk

Při tomto vyšetření je obvykle zkontrolována velikost a poloha plodu, miminka otočená koncem pánevním se kliďánko ještě mají moře času otočit. Nastávající rodičce je sdělena odhadnutá (vypočtená) váha, odhad porodní váhy, aktuální odhad velikosti dítěte - přepočten na odpovídající den a týden těhotenství a odhad množství plodové vody. Pakliže je viditelnost dobrá, tak i odhad pohlaví dítěte. Pokud se vám zdá, že nadužívám slovo odhad, tak dokud žena neporodí, vše je jen odhad. :-D
6 poděkování
prapodivna  23. bře 2014

Je to trochu fuška

Můj 30. týden byl dost náročný. Chytila jsem chřipku a já jakožto člověk, co onemocní jednou za 2 roky a do dvou dnů je fit, jsem byla celkem zaskočená průběhem nemoci. V pátek jsem chtěla jít nakoupit, cítila jsem určitou únavu, a chtěla jsem to rozchodit. Do obchodu to trvá cca 25 min. chůze. Bylo hezky, začínající jaro -a já měla co dělat, abych tam vůbec došla, byla jsem úplně vyčerpaná, v obchodě jsem se už jen ploužila a musela jsem vypadat, že snad každou chvílí umřu. Domů jsem se raději svezla trolejbusem.

Nic už jsem ten den nedělala, byla jsem ráda, že ležím. Druhý den jsem byla totálně mrtvá, bolely mě svaly, připadala jsem si jako stařenka nad hrobem. Už tak je těžké zvednout se z lehu, co teprve teď! To jsem ale ještě netušila, co mě teprve čeká. Třetí den, kdy jsem byla z těch svalů už nešťastná, jsem si vlezla do sprchy a nechala na sebe valit snad půl hodiny teplou vodu. A světe div se! Tak to pomohlo, že jsem dokonce něco doma i poklidila a já se začala radovat, že jsem na to vyzrála.

Do druhého dne jsem ovšem začala kašlat a to hodně - měla jsem zahleněné plíce, vykašlávání bolelo jako čert. Teplotu jsem ani neměla, ale potila jsem se hodně, necítila jsem se vůbec dobře, vadilo mi světlo, byla jsem unavená. Druhý den se mi spustila rýma a to jsem už byla opravdu psychicky vyřízená. Špatně se mi dýchalo jednak kvůli zahleněným plicím, jednak kvůli tomu, jak je už pomalu utlačuje děloha, jednak jsem měla velice rozdrážděnou nosní sliznici a vadil mi suchý vzduch (několikrát za den jsem šla do koupelny udělat si tam schválně vlhkou sprchu, aby se mi ulevilo). Modlila jsem se, aby se stalo to, co se obvykle děje, když onemocním, že se druhý den vzbudím a bude mi líp. To se bohužel nestalo několik dní a já navíc skoro vůbec nespala, protože všechny ty symptomy (neustálé propocená - z toho mi byla zima u hlavy, ale vedro na těle, nepříjemně se mi dýchalo, pořád jsem musela smrkat, pálily mě oči, pořád mi něco blokovalo plíce) byly tak nepříjemné a tak vyrušující, že jsem nedokázala usnout. Dnes je to 10 dní ode dne, co na mě padla ta únava a teprve teď mohu říct, že se cítím líp. Už jen vysmrkávám a vykašlávám, nepotím se a necítím únavu.

Proto si, dámy, dávejte opravdu velký pozor na to, abyste onemocněly v těhotenství, je to mnohem, mnohem náročnější, než jak jste zvyklé.

Ještě dodám, že mi v půlce týdne skokově vyrostlo břicho - den před tím jsem cítila velké pnutí břicha a ráno bylo znatelně větší - šlo to poznat i na pupíku, který se zničehonic více roztáhl a na oblečení, které mi ještě den před tím bylo tak akorát.
4 poděkování