Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Příznaky porodu

Příznaky porodu, tedy čas, kdy se miminko rozhodne opustit maminčino bříško, drtivá většina těhotných žen, včetně prvorodiček, bezpečně pozná. Není třeba mít obavy, že se včasný příjezd do porodnice24 nestihne.


Video: Začínající porod nebo falešný poplach? Jak to rozpoznat? Příznaky porodu.

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou

V rozhovoru s Mgr. Martinou Didekovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:43 Předporodní kontrakce, tzv. poslíčci
 • 01:57 Hlenová zátka - její odtok nemusí signalizovat okamžitý porod
 • 02:32 Průjem před porodem
 • 03:19 Umí se žena před porodem sama vyšetřit?
 • 03:48 Jak se organismus sám připravuje na porod?
 • 05:24 Zdravotní problémy / nestandardní stavy před porodem - na co si dát pozor?
 • 06:35 Hnědé špinění - čím je způsobeno a co signalizuje?
 • 07:15 Nevolnosti a zvracení před porodem - jak si s nimi poradit?
 • 08:37 Nepravé kontrakce. Od kdy se mohou vyskutovať a co znamenají?
 • 09:12 Kontrakce směřující k porodu - jak je rozpoznat?
 • 10:14 Kdy jít do porodnice?
 • 10:39 Jak dlouho trvá běžný porod a kdy mluvíme o tzv. překotných porodu?
 • 11:43 Druhý, třetí a další porod. O kolik bývají rychleji?
 • 12:24 Doporučení a povzbuzení na závěr

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Můj porod byl dokonalý
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
🎞️ Porodní plán.


Den porodu29 se nedá přesně naplánovat, jen velmi malé procento miminek se narodí přesně v termínu porodu74. Některá novorozeňátka vykouknou na svět klidně i 14 dní před termínem, jiná na sebe nechávají čekat i 10 dní po termínu. Takové časové rozpětí je však v normě, proto nejde o nic mimořádného.

Den D, kdy se skutečně spustí porod, je pravděpodobně vyvolán hormony, které produkuje matka a na základě kterých dostane tělo budoucí maminky pokyny k vypuzení plodu z těla ven.

Zkrátka těhotenství a porod je věda. Mnoho budoucích maminek trápí řada věcí - jak se na porod připravit, kdy odjet do porodnice, jaké jsou první příznaky porodu, apod.

Jak se co nejlépe připravit na porod

V době, kdy se těhotenství24 blíží ke konci, mohou budoucí maminku začít přepadat různé obavy a stavy neklidu. Mimo četné fyziologické změny, jako je růst bříška15, zadýchávání, nucení na časté močení8 a řada dalších, se mohou objevit také časté změny nálad, které pramení převážně ze strachu z porodu12 nebo také obavy z péče o novorozeňátko.

Určitá míra strachu a nervozity patří ke všemu, co je pro člověka nové, nepoznané nebo s čím se setkává pouze občas. Těhotenství a porod do této škatulky spadá naprosto samozřejmě. Důležité je však pozitivní myšlení a víra, že vše dopadne na výbornou. Porod děťátka je sice poměrně dlouhou a bolestivou záležitostí, ale vzpomínky na bolest a strach se naštěstí rychle rozplynou, tím rychleji při pohledu na to nejcennější - miminko.

Možnosti ke zklidnění duše i těla budoucí maminky

Základem je zjistit o porodu co možná nejvíce. K tomu může dopomoci:

 • Těhotenská profylaxe (předporodní kurz) - kde se nastávající maminky dozví vše o tom, co porod a poporodní období obnáší, jaké příznaky porodu může očekávat, také jak u porodu dýchat, možné polohy při porodu11 nebo alternativy k tišení porodních bolestí10.

Více v hlavním článku Předporodní kurzy6.

 • Cvičení pro těhotné - doporučuje se navštěvovat od 20. týdne těhotenství. Žena se zde naučí správně dýchat a posílí potřebné svalstvo. Cvičení také přispívá k celkové duševní pohodě.

Více v samostatném článku Cvičení pro těhotné9.

Cvičení pro těhotné

 • Opora v těhotenství a doprovod u porodu - v současné době již není tatínek očekávaného děťátka na " druhé koleji", ale může se aktivně účastnit např. výše zmíněných těhotenských kurzů. Muž by měl také vědět, co těhotenství a porod obnáší a jaké příznaky porodu se mohou objevit, aby následně nebyl u porodu spíše přítěží, než-li oporou. Je také vhodné, aby byl ženě oporou i po čas těhotenství, nejen psychickou, ale i tou fyzickou, proto by si nastávající maminka měla umět říci kdykoliv o pomoc, ať už s domácností, úklidem nebo třeba s nákupy. Oporu v těhotenství a při porodu může také zajistit porodní asistentka nebo dula1.

Další cenné informace naleznete v článku Doprovod u porodu137.

 • Literatura - současnost nabízí nepřeberné množství kvalitní literatury popisující průběh těhotenství a porodu, tudíž budoucí maminky mají z čeho vybírat. Vhodné je také nejasné věci konzultovat přímo s lékařem, který vše vysvětlí.
 • Sourozenec miminka - ano, i tento bod je velmi důležitý. Starší sourozenec by měl být součástí příprav na miminko a to zejména z jednoho prostého důvodu - žárlivost. Již od začátku je vhodné s dítkem o miminku mluvit, zapojit jej do příprav, nákupů oblečení a potřebných věcí, nebo také do výběru jména47.

Více informací, jak připravit starší děťátko na miminko najdete v článku Těhotenství a starší sourozenec1.

Příznaky porodu

První příznaky, že se porod sice blíží ale ještě nezačíná

Předporodní kontrakce - poslíčci

Dva až tři týdny před porodem se u ženy mohou objevit tzv. předporodní kontrakce, které se lidově nazývají i poslíčci40. Jak již název naznačuje, jsou posly blížícího se porodu. Není důvod utíkat hned do porodnice, pokud se u ženy objeví prvních pár kontrakcí. Je vhodné vyčakať doma, jak se bude situace vyvíjet. Žena by si měla odsledovat zda se bolesti stupňují, zpravidelní. Poslíčci mohou trvat i dvě až tři hodiny a nakonec sami vymizí.

Kontrakce je ztvrdnutí dělohy doprovázeno bolestmi v podbřišku. Pokud se kontrakce objeví a nejste si jistá, jestli jsou to ty pravé nebo teprve poslíčci, zkuste si odpočinout, dát si teplou sprchu, pokud budou bolesti prodlužovat, tedy interval mezi nimi bude stále delší, znamená to, že poslíčci ustupují a porodní činnost se nerozbíhá.

Pokles bříška a odtok hlenové zátky

V posledních týdnech těhotenství ženám zvykne klesnout bříško. Je to způsobeno tím, že miminko sestupuje do porodních cest. Druhým signálem, že asi budete rodit v brzké době je odtok hlenové zátky8. Hlenová zátka může být bělavá, průhledná růžová. Má táhlé konzistenci a ženy si ji často najdou na toaletním papíře po návštěvě WC. Při odtoku hlenové zátky, není důvod k tomu, aby se žena vybrala do porodnice. Počkejte co se bude dít, zda se objeví kontrakce, začne odtékat plodová voda a podobně. Odtok hlenové zátky je pouze znakem toho, že se krček uvolnil, čímž umožnil miminku tlačit se do porodních cest a sestupovat níže.

Pokles bříška a odtok hlenové zátky

Časté nutkání na WC

Týden až dva před porodem se objevuje u žen časté nucení na WC. Miminko se tlačí do porodních cest, tlačí na močový měchýř . Potřeba chodit na záchod je stále častější a intenzivnější.

Průjem před porodem

Některé ženy trápí před porodem průjem. Je to způsobeno na jedné straně i stresem a obavami, na straně druhé je to znakem toho, že děloha začíná pracovat. Tím, že má žena průjem, může se stát, že se kontrakce zesílí. A začne se porodní činnost.

Umí se žena před porodem sama vyšetřit?

Některé ženy mají představu, že by byly schopny se samy vaginální vyšetřit, aby zjistili, zda se porod začal nebo nezačal, zda mají vyrazit do porodnice. Není to však jednoduché. Nevědí si ho pro velikost bříška udělat ani samotné porodní asistentky. Je však na sobě lze pozorovat příznaky, jako nalité vnější pysky, prokrvení a zarudnutí rodidel.

Jak se organismus sám připravuje na porod?

Organismus ženy se během těhotenství připravuje na velké finále - porod. Např. klesáním bříška, prokrvením rodidel, odtečením hlenové zátky, průjmy, kontrakcemi. Jsou věci, které nikdo z nás neovlivní. Porod je fyziologická záležitost a dítě se rozhoduje, kdy se narodí. Zda se porod začne v termínu, před termínem nebo chvíli po. My jsme jen součástí tohoto celého procesu. Žena by se tedy měla připravit na to psychicky a pochopit, že tyto procesy neovlivní. To co se má udát nastane a nic z toho se nedá přeskočit. Čim bude žena na všechno připravená, tím bude pro ni porod lepší, fyziologickejší a hladší.

Na co si dát pozor pro porodem?

Mnoho žen má už těsně před porodem různé problémy, které je trápí. Například bolesti v podbřišku, bolesti křížů, v pánvi, pod vlivem rozšiřování, zvýšenou únavu. Tyto pocity mohou a nemusí souviset s porodem. Je logické, že čím je miminko větší, tím pociťuje žena větší diskomfort. Jsou však signály, které by žena neměla ignorovat a vyhledat pomoc svého gynekologa nebo jít na pohotovost. Souvisejí například s pohyblivostí miminka. V poslední fázi těhotenství je už miminko velmi velké a nemá takový prostor na pohyb, ale pokud jste necítili žádné pohyby několik hodin nebo naopak, pokud pociťujete prudké pohyby miminka, které se do té doby neobjevovaly, třeba raději jít k lékaři anebo na pohotovost a zjistit, zda je vše s děťátkem v pořádku.

Hnědé špinění - čím je způsobeno a co signalizuje?

Hnědé špinění před porodem je ve většině případů způsobeny popraskáním drobných žilek v děložním čípku, v pochvě a může souviset s gynekologickým vyšetřením během těhotenské poradny. Pokud se tak stane a vy po návštěvě gynekologa zaznamenáte hnědé špinění, nemusíte s tím utíkat do porodnice. Je to jen příznakem toho, že krček je otevřený a porod se v nejbližší době spustí.

Nevolnosti a zvracení před porodem

Zvracení před porodem je většinou způsobeno nesprávným dýcháním během porodních bolestí. Pokud žena dýchá příliš zhluboka, dává do toho příliš energie, může to způsobovat nevolnost. Tehdy je důležité dostat dýchání pod kontrolu, zpomalit ho a uklidnit. Ženy, které jsou příliš vystresované a jdou naplno už do prvních bolestí, pak těžko zvládají celý porod, který trvá několik hodin. Prvorodičky běžně rodí 10 - 12 hodin od začátku pravidelných kontrakcí. Z toho důvodu je důležité odpočinout si mezi kontrakcemi, správně a klidně dýchat, nebýt příliš vystresovaná, snažit se pospat si a sesbírat všechny síly, které budou během porodu potřebné.

Jak rozpoznat nepravé kontrakce od porodních kontrakcí?

Nepravé kontrakce jsou kontrakce, které mohou maminky pociťovat přibližně od 34. - 35. týdne, někdy i 20-krát denně. Je to ztvrdnutí bříška, které se uvolní. Tyto kontrakce jsou znakem, že děloha začíná vyvíjet nějakou aktivitu.

Kontrakce, které spějí k porodu jsou takové, kdy ženu začíná bolet podbřišek nebo kříže a spolu s touto bolestí ztvrdne i bříško. třeba zintenzivňovat, zpravidelní. Bolesti by tedy měly být stále častěji a stále silnější. Doporučuje se vyčkat doma co nejdéle, aby žena nepřišla do porodnice zbytečně brzy a obrala se o možnost strávit značnou část porodu domácím prostředí, v pohodlí domova.

Příznaky začínajícího porodu nebo kdy vyrazit do porodnice?

Pravidelné kontrakce

Pokud nechce žena strávit v porodnici zbytečně velký čas, měla by se vybrat do porodnice21, až když bude mít kontrakce pravidelné, alespoň každých 5 minut , kdy se bolest zintenzivňuje a je třeba je prodýchávat a opakují se alespoň hodinu. Když si spočítáte, že takových kontrakcí jste za hodinu měli deset, je třeba se sbalit a jít do porodnice.

Pravidelné kontrakce

Odtok plodové vody

Když odteče plodová voda6, vždy je jí hodně. Nejsou to dvě kapky, není to malý flek na kalhotkách. Vždy si dejte vložku, začněte se hýbat po místnosti, protože při pohybu voda "vyčľupkáva", určitě to poznáte. Vody je mnoho (3-4 litry), teče od začátku dokud neporodí. Je průhledná, mléčná, narůžovělá.

Ideální model porodu je, když začnou kontrakce, které se stupňují, zintenzivňují, zpravidelní. Na to vám praskne plodová voda. Je to možné i slyšet. Uvnitř pocítíte prasknutí. Na to vám něco začne téct po nohách, vy se to snažíte zadržet stažením pánevního dna, močové trubice, ale nejde to. Tehdy se bolesti zintenzivní a porod začíná, nemáte co řešit jdete do porodnice.

Odtok plodové vody

Druhou možností je, že odteče plodová voda bez kontrakcí. Většinou se dostaví po určitém čase, dokud se sbalíte, osprchujete, někoho zavoláte, první kontrakce se většinou objeví po krátkém čase. I v tomto případě je jasné, že se porod blíží.

Existuje i situace, že voda odteče a bolesti se nedostaví po hodině, ani po dvou ani pěti. Při odtoku plodové vody platí zásada, že nezáleží, zda jsou přítomny bolesti nebo ne, do dvou hodin byste měli přijít do porodnice. Je důležité sledovat miminko. Mohou se totiž objevit komplikace, o kterých vy nevíte. Žena se sice může dobře cítit, ale miminko ne.

Další specifický případ je, pokud má žena pozitivní nález na streptokoka2. Toto vyšetření se provádí v 35. - 36. týdnu těhotenství u gynekologa. Pokud streptokok vyjde pozitivní, po odtoku plodové vody třeba jít do porodnice okamžitě, aby se rodičce mohla podat antibiotická léčba. Zabraňuje se tak infekci miminka.

Pokud ženě začne odtékat plodová voda, neznamená, že musí hned porodit. Ve většině porodnic se čeká 12 - 24 hodin, zda nezačne porod spontánně, jak zareaguje děloha na odtok plodové vody. Při odtoku plodové vody se většinou spustí různé biochemické procesy, které spustí následně kontrakce. Pokud se nespustí do nejpozději 24 hodin, porod začne vyvolávat85.

Krvácení

Krvácení není růžový ani hnědý výtok. Krvácení3 je nebezpečné, pokud je podobné silné menstruaci, je přítomno velké množství krve nebo velkých krných sražením. V takovém případě je třeba vybrat se do první porodnice, která je na blízku, aby se zjistilo, proč krvácíte. Pokud je to krvácení nebezpečné, je těhotenství většinou ukončeno císařským řezem z důvodu krvácení. Pokud je to hlenová zátka8, prasklá cívka vlivem kontrakcí (barva je však většinou nahnědlá), v takovém případě se čeká, jak se bude porod vyvíjet.

Jak dlouho trvá běžný porod a kdy mluvíme o tzv. překotných porodu?

Může se stát, že porod jde rychle. Za normálních okolností u prvorodiček trvá několik hodin, dokud se děloha dopracuje ke 5-minutovým kontrakcím. Někdy to mohou být 2 hodiny, někdy 7. Je to individuální. Pokud bychom hovořili o extrémně rychlém, nebo tzv. prekontom porodu, v takovém případě žena porodí do 2 hodin od první kontrakce. Do nemocnice jděte tehdy, jestliže se bolest stupňuje, je intenzivní. Může se stát, že 5 minutové intervaly se dostaví během třičtvrtě hodiny od první bolesti. Pokud platí, že se bolesti zpravidelní a zintenzivňují, v takovém případě se sbalte a do porodnice vyražte hned. Pokud je ještě k tomu přítomen pozitivní vaginální nález, že už jste otevřená na 3, 4 či 5 cm. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že porod půjde rychle a tedy třeba jít do porodnice dříve.

Druhý, třetí a další porod. O kolik bývají rychleji?

V případě druhého, třetího nebo dalšího porodu, porod jde rychleji. Ve většině případů platí, že každý další porod jde o polovičku rychleji než ten předchozí. Při vícerodičky je tedy nutné, vydat se do porodnice dříve. Pokud žena cítí tlaky do konečníku je to čas, kdy by tam měla být, aby se nestalo, že porod proběhne doma nebo v autě po cestě do porodnice.

= Příznaky předčasného porodu
O předčasný porod20 se jedná v případě, že k němu došlo mezi 23.12-37. týdnem těhotenství29.

Mezi příznaky porodu, který bude před stanoveným termínem patří:

 • Pravidelné děložní kontrakce - nejdříve se objevují děložní stahy provázené bolestí v podbřišku1 a křížové oblasti. Kontrakce se při hrozícím předčasném porodu stávají velmi rychle intenzivní, časté a bolestivé. Tak jako u porodu v termínu se intervaly mezi jednotlivými stahy zkracují.
 • Bolesti a změny poševního sekretu - mezi známky předčasného porodu20 mohou patřit také hluboké zádové bolesti, nebo křeče připomínající menstruační bolesti5. Dále také krvácení z rodidel, zvýšený vaginální výtok7, odchod hlenové zátky8 nebo časté nucení na močení.
 • Odtok plodové vody - předčasný odtok plodové vody je varujícím momentem, kdy by měla nastávající maminka vyhledat urychleně lékařskou pomoc.

Více v samostatném článku Předčasný odtok plodové vody.

Další informace týkající se předčasného porodu najdete v samostatném článku Předčasný porod20.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, porodní asistentka
II. gynekologicko-porodnická klinika LF UK a UNB

Použité zdroje

 1. http://www.naseporodnice.cz/porod.php
 2. http://www.babyonline.cz/porod/spousteci-mechanismy/dalsi-priznaky-porodu
 3. http://www.ordinace.cz/clanek/priprava-na-porod-psychicky-i-fyzicky/
 4. http://www.ulekare.cz/clanek/jak-rozpoznat-priznaky-predcasneho-porodu-6838
 5. https://web.archive.org/web/20160430163207/http://nedoklubko.cz/2011/03/06/priznaky-predcasneho-p...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s příznaky porodu

Máš zkušenost s příznaky porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
opifka  26. pro 2017

Nenápadné příznaky

Prvotní příznaky porodu byly u obou synů stejné.

Zhruba týden před porodem se mi zvýšil tlak na spodek a to tak moc, že jsem měla na toaletě pocit, že porodím. Dokonce mi syn blokoval močovou trubici, takže jsem se musela různě nahýbat, abych se vůbec vyčůrala. Další příznak byla očista těla. Častá toaleta, skoro až podezření na lehkou střevní chřipku. Přestala mě pálit žáha. Z ničeho nic jsem začala strašně jíst. Chytaly mě klasické těhotenské "žravky". Sotva jsem chodila, spíš jsem se jen tak kolíbala. Malý se v břiše tolik nevrtěl a když už, tak to bolelo. Hodně jsem odpočívala a pospávala oproti předchozímu hnízdění a uklízení. Vyhledávala jsem klid a uklidňovala mě partnerova přítomnost, naopak mě rozčilovalo moje tříletý pometlo a když muž nebyl doma, byla jsem dost neklidná. A po celou dobu jsem mela poslíčky. Bolesti jako při menzesu, co šly až do zad, klidně i půl dne a pak jak když utne. Netušila jsem, kdy to přesně přijde, ale moje tělo mi naznačovalo, že brzy.

Pak přišly ty klasické příznaky k porodu. U prvního praskla plodovka a za 22 hodin byl venku. U druhého začaly kontrakce, vodu mi praskli v porodce a za šest hodin bylo po všem.
0 poděkování
irenka84  2. lis 2016

Můj porod

Jako všechny se porodu bojíme, zvlášť toho prvního, i já se bála moc. 😃 Ke konci jsem byla čím dál víc nervózní a natěšená v očekávání, jenže se pořád nic nedělo a když jsem měla po termínu, tak se doktoři rozhodli, že je čas 5.6.2012 mě přijali a udělali vyšetření.

Druhý den po ránu mi dali první vyvolávací tabletu a začaly bolesti, jinak nic. Pak další tableta a bolesti zesílily a nic. Žádné otevírání. Odpoledne mi píchli vodu a bolesti ještě zesíly, ale pořád nic, skoro na 3cm otevřená a už jsem nemohla! Nakonec se mu tam přestalo líbit a musel ven. Odvezli mě na sál, podali mi epidurál, což jsem brala jako úžasnou věc po celém dni bolestí, udělali císařský řez a přesně v 19:30 se syn narodil. Měl 4 kila a 54 cm.

Teď čekám druhé a jsem stejně nervózní a natěšená.....ale stojí to za to!
0 poděkování
veroushek  6. únor 2016

Příznaky porodu celý měsíc

Jako většina prvorodiček jsem nevěděla, jestli porod poznám, s mojí diagnózou ( dvě dělohy) se situace trošku zkomplikovala. Miminko se mi přetočilo už 23. týden a 25. týden bylo nacpané poměrně dole. V noci jsem trpěla silnými poslíčky, které sem měla co 5 minut. Naštěstí ne každou noc, ale probděných nocí jsem měla opravdu hodně. Měla jsem strašné bolesti kostrče. A taky bylo pár výjezdů do porodnice. :D

Paradoxně, když jsem vyjela do porodnice, byla jsem přesvědčená, že dostanu injekci hořčíku a pojedu domů. Něco bylo tentokrát jiné. Byla jsem podezřele vysmátá a plná endorfinu. Strašně živá, pamatuju si, že jsem se smála i svým vlastním vtipům a připadala si hrozně zábavná. Bavila jsem celou čekárnu a byla hrozně natěšená. Nečekala jsem, že si mě tam nechají a nechali.

Byl to 32. týden, takže mi porod zdržovali medikamenty, aby dítěti dozrály plíce. Opět kontrakce co 5 minut. Nespala jsem 2 dny v kuse a 3. den po zvýšení medikamentů asi 4 hodiny. Během kontrakcí ze mě lil pot a mezi kontrakcemi jsem měla zimnici, pravidelně jsem se několikrát denně vyprazdňovala. 100% jsem věděla, že se vše schyluje k porodu. Po vysazení medikamentů a dokončení maturace plic synka mi do několika hodin praskla plodová voda, což byla znovu endorfinová bomba. A do 7-mi hodin jsem porodila.
0 poděkování
mavega  1. únor 2016

Prasklá voda

U mě byla prvním příznakem prasklá plodová voda. Před porodem jsem se obávala, jestli poznám, že už rodím, co když mně voda praskne ve vaně a tak.

No, pokud máte některá podobné myšlenky, tak za mě - poznáte to. Prasklá voda se alespoň u mě nedala přehlédnout, opravdu to byl asi kýbl vody, který unikal během pěti minut minimálně. V porodnici mně potom nevěřili, že mně praskla a nadali mně, proč jsem nepřinesla vložku. To mně přišlo úplně absurdní, protože ze mě běžně kýbl vody opravdu nevytéká. Kontrakce se přidaly asi až 4 hodiny po prasknutí vody.
1 poděkování
replykatee  9. led 2016

Voda nepraskla?! :)

Dva dny před porodem jsem si ve sprše všimla, že mě vypadl kus čehosi, co jsem nedokázala identifikovat. Že je to hlenová zátka jsem vyčetla až později na internetu. Už se to blíží, hurá. Třeba ještě večer porodím, honilo se mi hlavou, ale dva dny byl klid po pěšině.

Třetí den jsem se cítila nesvá, odpoledne jsem šla třikrát po sobě vykonávat velkou potřebu. Ačkoli jsem s ní měla v těhotenství trochu problémy, teď to šlo zdálo se bez nich. :)

21 hodin večer, poklidně koukám na seriál a po náročném a proběhaném dni odpočívám, když v tom *aaaaauuuuu!!!*, zvedla mě z polosedu pichlavá ostrá bolest v podbřišku. No safra, co se děje?

3/4 hodiny jsem se pozorovala a nic se nedělo, následně ale přišli první poslíčci v podobě tvrdnutí břicha a bolesti, kterou jsem musela prodýchat. Dobelhala jsem se do vany, břicho si polévala horkou vodou a bolesti gradovaly vesele dál. Počkala jsem na kontrakci a pak jsem se vyškrábala z vany. "Mamko? asi rodím..." zahalekala jsem zvesela. A tak začal můj porod.

Voda nepraskla, štíply ji až sestry v porodnici, po tom, co jsem byla otevřená na sedm prstů a už jsem měla velké nutkání tlačit. Pak se všechno rozběhlo tak rychle, že jsem nestíhala, kde je vlevo a kde vpravo. :)
3 poděkování
babbota  4. srp 2015

Mé příznaky porodu

Na svůj první porod jsem těšila a ikdyž jsem možná byla lehce nervozní, neměla jsem strach.

Po dni, který jsem strávila běháním od kontroly po obchodech, jsem se cítila mírně unavená, ale v klidu jsem šla spát. Ve tři hodiny v noci mě probudilo "čůrání" jako už mnohokrát předtím. Když jsem vstávala, začalo mi něco téct po nohou a nešlo to zastavit. Nejprve jsem si myslela, že jsem to jen nevydržela, ale vzápětí mi došlo, že to je plodová voda. Kontrakce nenastaly (ty začaly až cca po 12 hodinách od odtoku vody v porodnici po podání ATB), takže jsem ještě v klidu dobalila tašku a asi po hodině a půl odjla do porodnice.

Na druhý porod jsem se těšila také, ale už jsem byla nervóznější trošku víc, ikdyž první porod byl rychlý a bez komplikací. Ten den jsem byla na kontrole. Od kontroly mi celý den tvrdlo břicho a večer jsem objevila hlenovou zátku. Nemohla jsem usnout a převalovala jsem se z boku na bok. Pak jsem najednou po jednom otočení ucítila kopnutí přímo u pupku a vzápětí jsem cítila lupnutí a začala téct voda. Za pět minut od odtoku vody mi začaly kontrakce, které hned byly po 3 minutách, takže jsme frčeli.

První porod trvala od prvních kontrakcí 3 hodiny, druhý od prasknutí vody 2,5 hodiny. :-)
2 poděkování
alunka001  7. črc 2015

Jen tvrdnutí břicha

Byla jsem 39+6, když jsem byla dopoledne v poradně a Dr. jsem sdělila, že mi jen tvrdne břicho a nic mě nebolí (do té doby mi břicho tvrdlo tak max 3x za den). Dr mi povídala,že to může být příprava k porodu. Pozvala si mě na 19. hodinu na kontrolu, když se nic nerozjede do té doby. :-)

Břicho tvrdlo co 3 min, ale prostě žádná bolest se nekonala. Na kontrole jsem se nechala vyšetřit (na 3 cm) a prý je to k porodu,t ak pokud chci, nechají si mě tam. Na monitoru pěkné kopečky co 3 min.
Bolest jako na MS se objevila až ve 20:45 a ve 21 hodin (na 10 cm) mi praskla voda a malý se narodil ve 21:28.
Popravdě čekat doma, až přijdou bolesti, bylo by místo narození našeho syna doma. :-)
3 poděkování
scorpionka  10. únor 2015

Příznaky porodu

Když jsem před šesti lety očekávala svého synáčka, tak jsem měla také obavu z toho, jak rozpoznám tzv. poslíčky či kontrakce. V hlavě jsem měla spoustu informací, které jsem vyhlížela různě na internetu apod. Měla jsem z toho všeho strašný strach.

To jsme ještě s manželem bydleli u jeho rodičů. Všichni v práci, já doma sama s rozdováděným kocourem. :-) Sedím si to tak hezky na gauči a koukám na TV a asi před půl pátou hodinou odpolko mi začalo tvrdnout bříško... Jak jsem nevěděla oč jde, začala jsem si ihned počítat minuty (intervaly mezi dalším tvrdnutím bříška). Když jsem zjistila, že je interval deset minut, byla jsem ráda, že se rozlítly dveře a tchýně přijela z práce domů... Když mě viděla, jak vyděšená sedím na gauči, ihned volala manželovi do práce, ať jede domů, že nejspíš rodíme.

Bolesti jsem ale neměla žádné ani mi nerupla voda, prostě nic! Manža přijel, v klidu si dali eště kávičku, sprchu a cca po hodině jsme vyjeli do porodnice... kde jsem v klidu čekala v čekárně, než si mě prohlídnou. Řekli mi, že jsem už asi na 4 cm otevřená, poslali mě na klystýr, nastřihli mi hráz a píchli vodu. Hned potom sem si šla eště bez jakýchkoliv větších bolestí lehnout na sál a až tam jsem si asi 2x zařvala a zatlačila - a malý byl venku. :-D Bylo to tak rychlý, že si ty bolesti ani neuvědomuju.

Ted čekám s novým přítelem holčičku a úpřímně? ...mám z toho porodu větší obavy, než u toho prvního. Nevím, čím to je, Spousta lidí říká, že po druhé je to už lehčí apod., ale nějak, jak už vím, co vše mě čeká a nemine, se toho velkého dne "D" docela obávám... :-| Prvorodič je na tom podle mě asi lépe v tom, že neví, co může očekávat. :)
2 poděkování
danny38  4. pro 2014

Vždycky brzy

Rodila jsem celkem třikrát a vždy jsem vyrazila do porodnice celkem brzy. U poslední dcerky jsem si plánovala, že dokud nebudou kontrakce pravidelné po pár minutách, tak se nikam nepoženu. To jsem ovšem netušila, že to bude jinak. Kontrakce začaly někdy kolem půl osmé večer, a tak jsem si šla dát sprchu. Samozřejmě, že neustaly, ale byly stále nepravidelné. Vše by bylo v pohodě, kdybych nezačala trochu krvácet. Na nic jsem nečekala a raději se nechala do porodnice odvézt.

Měla jsem pocit, jako by mi odteklo i trochu plodové vody. Na příjmu jsem to řekla sestřičce a ta, že tedy otestuje, jestli se jedná opravdu o plodovku. Nezjistila nic, protože jsem měla vložku s vůní heřmánku. :-N

Pravidelné kontrakce se rozjely asi kolem půlnoci a nakonec se rozhodlo kolem sedmé ráno, že mě čeká akutní císař pro vysoký přímý stav.

Ostatním chci jen napsat, že ne vždy je to tak, jak si naplánujete. :-)
1 poděkování
dandah  3. pro 2014

Já fakt rodím?

Můj porod byl celkem brnkačka, i když teda zdaleka neproběhl přesně dle mých představ. Ale s příznaky to bylo horší.

Už týden před porodem, kdy jsem byla v poradně, si mne chtěli nechat v nemocnici, že jsem na 5 cm otevřená a že do druhého dne porodím. Já je umluvila, že mi nic není, že tam nechci tvrdnout a když se začne něco dít, tak že přijedu.

Týden se nic nedělo. Celé těhotenství mi nebylo lautr nic, žádní poslíčci, komplikace, nic. Jen mne pálila žáha, to jo. :) No a když jsem se po týdnu, kdy mi vyhrožovali, že do 24h porodím, chystala na další poradnu, začalo mi být nějak divně. Ale nic mne nebolelo, jen chvilkami slabé křeče, jako při MS, ale kdybych se na to nesoustředila, tak o nich ani nevím.

No v poradně mi naměřily kontrakce jak kráva, tak mne přijali a mohlo se jít na věc. Celé 4 hodiny se nic nedělo. Nic mne nebolelo, občas slabě ta MS bolest, ale taková slabá, nic, čemu bych kladla důraz. Pak mi píchli vodu (původně jsem nechtěla, vůbec do teď nevím, co mi ruplo v hlavě, že jsem na to přistoupila) a nastaly bolesti, kdy jsem si už i párkrát zasyčela bolestí. Za 20minut po píchnutí jsem šla tlačit, to bolesti opět ustaly, jen jsem cítila prostě potřebu tlačit, ale nebolelo to, jen to vyčerpávalo. Pak už byl malý venku.

Takže já opravdu nepoznala, že rodím. Kdybych nejela na kontrolu do poradny, tak budu veselá doma dělat to svoje, pak mi prdne voda a já to odrodím tam, protože to do nemocnice (která je od nás 1hod autem) fakt nestihnu.

Takže u dalších dětí vím, že prostě porod nepoznám a budu se muset psychicky připravit na domácí porod. :)
1 poděkování
celaskon87  3. pro 2014

Opravdu to poznám?

Porodu jsem se obávala asi jako každá prvorodička. Asi 3 týdny před porodem se objevovali poslíčci, kteří přicházeli každý večer po dobu týdne. Pak jako když utne. Ani ne 12 hodin před porodem (odpoledne) mi můj gynekolog na rutinní prohlídce řekl, že mi dává šanci 40:60, že do týdne porodím. Na monitoru bylo méně kontrakcí než na těch minulých a na čípku se taky nic moc nezdálo. Ve 21:30 jsem ještě volala s mamkou, nic mi nebylo.

Po 22. hodině začal bolet podbřišek, zhruba v 15 minutových intervalech. Okolo 23. hodiny odešla hlenová zátka, zároveň mě to strašně prohnalo na WC. Ještě tehdy jsem si říkala, jestli jsem jen něco blbého nesnědla. Okolo půlnoci už jsem si říkala, že asi rodím a měla jsem kontrakce co 10 minut. V 1 hodinu jsem měla kontrakce co 7 minut a bylo mi do breku. V duchu jsem si nadávala, že nemůžu hned ze začátku brečet...

Muž zavelel odjezd do porodnice a malý se narodil 40 minut po příjezdu do nemocnice... Málem jsme to prošvihli!
2 poděkování
katyxq  3. pro 2014

Až to bude ono, poznáte to

Poslíčky, bolesti z roztahování dělohy jsou prý odspodu nebo od středu, ve sprše nebo vaně spíš ustanou. Kontrakce k porodu pak shora po stranách dolů, po teplé sprše nebo vaně se zintenzivní, zpravidelní nebo chodí rychleji. Na předporodním kurzu nám soukromá PA říkala, že dokud si nejste jisté, že je to ono, není to ono. Až to bude ono, poznáte to. A měla pravdu. :-)

Několik dní mi odcházela hlenová zátka, poslední kus, už růžový se slaboučkými nitkami krve se objevil ráno v den porodu. Taky mi začalo tvrdnout břicho, ale právě tím způsobem, o jakém nám PA povídala. Ráno manžel odjel do práce, já zatím hopkala na míči, lehce prodýchávála, pak jsem si dala horkou sprchu, nic nepřestalo, spíš se víc rozjelo, začaly i křížové bolesti. Tak jsem snad někdy kolem desáté dopoledne volala manželovi, ať se zas vrátí domů. Brzy odpoledne jsme autem vyrazili směr porodnice, malá se narodila o půl desáté večer, plodová voda trochu odtekla před tlačením, většina jí vyšplouchla až za malou.
1 poděkování
pablinka  2. pro 2014

Příznaky porodu většinou poznáte

V obou případech jsem porod poznala poměrně snadno, i když jsem předtím váhala a strachovala se, jestli opravdu poznám, až TO přijde.

U prvního těhotenství jsem teda byla ve stresu z každých poslíčků, které se nepravidelně objevovaly pomalu měsíc před termínem porodu, pak ustaly a až za 12 dnů po termínu začal ten skutečný porod. Nakonec jsem byla pro přenášení hospitalizovaná v porodnici a den poté se porod rozběhl sám od sebe. Nejprve jsem měla odpoledne slabší a nepravidelné menstruační bolesti, a pak večer už pravidelné po 5 minutách. Syn se narodil po 10. hodině dopoledne další den.

U druhého těhotenství už jsem si ty poslíčky tolik nebrala, ale bylo zajímavé, že jsem jeden večer šla spát se slovy: "Kdyby se něco dělo, tak tě vzbudím, tašku mám tamhle." A opravdu jsem se pak vzbudila brzy ráno s pocitem odtoku plodové vody. Pak už se jelo do porodnice, kde potvrdili přítomnost plodové vody. Kontrakce (slabší, snesitelné a hned pravidelné) začaly zhruba za 2,5 hodiny po odtoku vody, tj. asi v 6:30 h, zesílily kolem 9:30 h a dcera se narodila po 13. hodině.
0 poděkování
ammmi  8. lis 2014

Kontrakce

Po deváté hodině večer jsem usnula, nějak v 10 mně vzbudila kontrakce. Za chvíli druhá, tak jsem si říkala, je to jasné. :-) A zase jsem vstala. Přišly rovnou po 5 minutách, pak jsem šla asi 3x na WC, takže dost nápadné příznaky. Tak nějak jsem si i vnitřně byla jistá, že rodím.
Přesto jsem se zde ptala maminek, jestli jsou to ty pravé kontrakce. :-D Nikdy jsem totiž neměla poslíčky, takže jsem nevěděla, jaké můžou být.
0 poděkování
stares  8. lis 2014

Příznaky nepříznaky.

V prvním těhotenství byl můj první příznak, že se něco děje v okamžiku, kdy mi odešla plodová voda ve 36+3tt, a to ve 22 hodin večer. Nic mě nebolelo, ale pro jistotu jsme vyrazili do porodky a hle, ve 23:53 byla dcerka na světě s mírami 3355g a 51 cm.

U druhého těhotenství mě v 6 ráno (39+0tt) začalo mírně pobolívat břicho a měla jsem nutkání na WC - stejné pocity, jako když máte průjem, ale jinak nic. V 06:40 jsme dojeli do porodky (na žádost manžela:-) ať už raději jedeme :-) ) .V porodce mě vyšetřili, otevřená na 9 cm, počká se na zánik lemu a jdeme na to. Po 15 minutách mi praskli vodu (byla už zakalená) a na 3 zatlačení byl prcek (4620 g a 55cm) venku. Bez nástřihu a většího poranění. Šlo to jak po másle. A těch 10 minut opravdových bolestí se dalo opravdu vydržet :-)
3 poděkování
dandellaii  6. lis 2014

Páni poslíčci

Asi jako většina maminek jsem si vůbec nebyla jistá a bála jsem se, zda vůbec poznám, že jde o porod.

Ten týden před porodem jsem se cítila stále normálně, jen mě sem tam pobolelo břicho. Na netu jsem si našla, že spolehlivě se dají rozeznat poslíčci od kontrakcí horkou koupelí, takže když jsem mohla, šla jsem do vany a tam si četla o porodech a u toho bulela :-D (většinou dojetím) :-)

Noc před porodem začaly být bolesti pravidelné, chvíli to bylo co hodinu, pak 45 min a takhle se to zkracovalo v podstatě celou noc. Ráno jsem šla kolem desáté na pravidelný monitor a kontrolu to už byly bolesti každých 10min. Doktor řekl, že se možná zítra uvidíme. Že se to asi chystá, ale nic dramatického. Na monitoru žádná extra aktivita vidět nebyla. Hmm, divné... A tak jsem odjížděla domů s 5-ti minutový intervalem.

Doma jsem si lehla do vany a bolesti ustoupily. Když jsem ale vylezla z vany, tak se opět vrátily a přišly mi ještě více intenzivní, tak jsem volala muži, ať jede raději domů, vypravili jsme se do porodnice. Ela se narodila v 19:30 :-)
0 poděkování
bobina24  5. lis 2014

Ach ti poslíčci

Ve středu 8.2.2012 jsem celý den uklízela, ale byla jsem úplně v pohodě. Kolem 20.hod jsem začla mít ZASE slabé bolesti zhruba po 20 min a to už tady bylo několikrát za poslední týdny, tak jsem si říkala, zase poslíčci. Šla jsem se vykoupat, jenže ony ty bolesti nepřešly, jako jindy. Tak jsem tomu začala věnovat větší pozornost a přítel poznal že se něco děje, ale poslala jsem ho spát, že kdyby něco tak hu vzbudím. Bolesti se zkracovaly a zesilovaly, začala jsem mít strašné bolesti do zad až jsem to rozcházela po bytě... Najednou za 20.minutových intervalů bylo 15 minut a pak hned 5. Tak jsem to nechala být a když to trvalo asi 1,5 hod vzbudila jsem přítele, že pojedeme.

Jeli jsme do porodnice do Mostu v 23,15hod.. V Mostě jsme byly za 25 minut :-D Přišli jsme na příjem, jako jestli rodíme a já že ási ano, že mám bolesti po 5. minutách. Tak sestra mě prohlídla s nálezem, že to na porod nevypadá, hrdlo uzavřené a tuhé. Napojila mě na monitor, ale tam byly vidět dost silné kontrakce a opravdu po 5. minutách, přišla Dr. zhodnitila nález a byl stejný jako říkala sestra, ale že si mě tam přes noc nechají, dala mi injekci "pravdy", že buď se porod rozjede nebo zastaví. Dali mě na porodní box a nikde nikdo jiný jen já. Na jednu stranu jsem byla ráda :-) Bolesti byly stále stejné a po injekci jsem usnula.Přítele jsem poslala spát k babičce, že když něco budu hned volat (má to 5 minut). Ráno mě opět vyšetřily, bolesti stejné, možná menší, vnitřní nález pořád stejný,takže půjdu domů. Volala jsem teda přítele, že během dopoledne půjdu domů, že to na porod nevypadá. Přijel za mnou asi v 8.15 hod. a že budeme čekat na Dr., který mě propustí, jenže v 8.30 hod. ležím a najednou louže - praskla voda.

Takže kdo ví, jestli to byli opravdu už bolesti k porodu a nebo jen poslíčci.

Každopádně jsem se z porodnice vrátila už s naší princeznou :-)
0 poděkování
apacheee  5. lis 2014

Prasklá voda se nedá zaměnit:)

Měla jsem strach, že nepoznám, že se jedná o porod :) Pár dní před porodem mi odešla hlenová zátka a podle vyšetření se ukázalo, že se porodní cesty připravují. Měla jsem radost a počítala jsem s vyvolávaným porodem (kvůli poloze KP). Jaké tedy bylo překvapení, když mi zničehonic praskla voda. Prcek byl chvíli před tím hodně akční a já se radovala, že se třeba snaží otočit. No nic, stalo se a museli jsme hned jet.

Občas jsem četla, že některé maminky odtok vody nepoznají - nechápu, u mě to opravdu nešlo přehlédnout - teklo ze mě šílené množství vody a hlavně to odtékalo pořád :)
0 poděkování
kacajak  4. lis 2014

Příznaky porodu

Asi jako každá druhá prvorodička, i já jsem se bála, že nepoznám přicházející porod. Ach, jak jsem se spletla :-D.

Cca v 10 hodin dopoledne 12.2. odešla hlenová zátka a asi za hodinu začaly první kontrakce, byly asi po 10 minutách, dala jsem si horkou vanu a nevěnovala jim přílišnou pozornost, daly se vydržet a normálně při nich fungovat :-). Ve 21 hodin už bylo hůř, kontrakce sílily a byly v kratším intervalu, do porodnice jsme dojeli v 1 hodinu ráno 13.2. tam praskli vodu a malý pán se narodil v 11:08 :-)
1 poděkování
p_ch  3. lis 2014

Porod nebo přejezení?

To jsem si tak seděla 25.12. po obědě na gauči a koukala na pohádky. Najednou se mi zatočila hlava a něco ve mě jakoby křuplo (fakt divný pocit). Lekla jsem se, že je to plodová voda ale nic neteklo. Každopádně tím začal hrozný průjem. Myslela jsem si, že je to jen tím, že mi nesedl oběd... ale ono mi spíš sesedlo miminko. :D Asi tak pět hodin jsem chodila jen na velkou. Potom začaly lehké kontrakce.

Dala jsem si vanu a čekala, co to udělá. Celkem se nic nedělo, tak jsem si namíchala koktejl z homeopatik a popíjela. Tím se mi kontrakce celkem rozjely. Když už jsem ani nemohla stát, tak jsem taxíkem jela do porodnice (manžel musel hlidat syna). Po příjezdu do porodnice bylo zjištěno, že jsem na 8! cm otevřená. Takže bez přípravy se šlo rodit. ;) Syn se narodil dvě hodiny po příjezdu do porodnice.
1 poděkování
vevina14  3. lis 2014

Moje příznaky porodu

No, tak jak jsem se bála, že nepoznám, že už jde do tuhého, tak se mi to i stalo. Až teď zpětně si uvědomuji, že jsem to poznat mohla. Ale přiznám se, že jsem měla podle termínu ještě týden čas a všichni říkali, že první těhotenství se většinou přenáší, tak mě nenapadlo, že by to naopak mohlo přijít o týden dřív. Problém v rozpoznání asi bylo, že mi nepraskla voda najednou, ale ukapávala. Bohužel opravdu jen malinko, takže mi to přišlo jako normální výtok, který jsem měla celé těhotenství. Takto jsem celý den chodila po městě a celkově si užívala dalšího dne. Dokonce ten den jsme měli na návštěvě kamarádku.

První příznaky, které mě už trochu trkly byly pravidelné kontrakce po 2-4 minutách, které jsem sledovala asi hodinu a půl při koukání filmu. To mi přišlo divné, aby to byly poslíčci (zvlášť, když mi doktorka říkala, že pokud mám kontrakce po 10 minutách, mám jet do porodnice a při 4 minutách již začíná porod). Tak jsem zavolala do nemocnice a dala si vložku, jestli mi teda odkapává ta plodová voda. V nemocnici mi řekli, ať tedy přijedu. Sice jsem měla bolesti v podbřišku, ale byla to bolest jako mírná menstruace. No a na parkovišti nemocnice se to už docela rozjíždělo. Přijali mě o půlnoci a ve 4:47 se narodila Emminka.

Rozhodně zpětně mi přijde, že jsem porod částečně rozpohybovala sama a to tím, že jsem den před tím šla 16 km na svatováclavské posvícení. Na druhou stranu, i když mi paní doktorka vynadala, že jsem měla zavolat hned, jak začala téct plodová voda, tak jsem ráda, že jsem mohla v tuto fázi být doma a ne v porodnici sama. Takhle jsem mohla být s manželem, což bylo pro mě o hodně příjemnější.

Teď vím, že více budu pozorovat, jestli mi teče voda nebo ne, ale na druhou stranu, příště to může probíhat úplně jinak. Naštěstí vše dobře dopadlo.
2 poděkování