Příznaky porodu

21 zkušeností

Příznaky porodu, tedy čas, kdy se miminko rozhodne opustit maminčino bříško, drtivá většina těhotných žen, včetně prvorodiček, bezpečně pozná. Není třeba mít obavy, že se včasný příjezd do porodnice24 nestihne.

Novorozenec Den porodu28 se nedá přesně naplánovat, jen velmi malé procento miminek se narodí přesně v termínu porodu74. Některá novorozeňátka vykouknou na svět klidně i 14 dní před termínem, jiná na sebe nechávají čekat i 10 dní po termínu. Takové časové rozpětí je však v normě, proto nejde o nic mimořádného.

Den D, kdy se skutečně spustí porod, je pravděpodobně vyvolán hormony, které produkuje miminko a na základě kterých dostane tělo budoucí maminky pokyny k vypuzení plodu z těla ven.

Zkrátka těhotenství a porod je věda. Mnoho budoucích maminek trápí řada věcí - jak se na porod připravit, kdy odjet do porodnice, jaké jsou první příznaky porodu, apod.

Jak se co nejlépe připravit na porod

V době, kdy se těhotenství24 blíží ke konci, mohou budoucí maminku začít přepadat různé obavy a stavy neklidu. Mimo četné fyziologické změny, jako je růst bříška15, zadýchávání, nucení na časté močení8 a řada dalších, se mohou objevit také časté změny nálad, které pramení převážně ze strachu z porodu12 nebo také obavy z péče o novorozeňátko.

Určitá míra strachu a nervozity patří ke všemu, co je pro člověka nové, nepoznané nebo s čím se setkává pouze občas. Těhotenství a porod do této škatulky spadá naprosto samozřejmě. Důležité je však pozitivní myšlení a víra, že vše dopadne na výbornou. Porod děťátka je sice poměrně dlouhou a bolestivou záležitostí, ale vzpomínky na bolest a strach se naštěstí rychle rozplynou, tím rychleji při pohledu na to nejcennější - miminko.

Možnosti ke zklidnění duše i těla budoucí maminky

Základem je zjistit o porodu co možná nejvíce. K tomu může dopomoci:

 • Těhotenská profylaxe (předporodní kurz) - kde se nastávající maminky dozví vše o tom, co porod a poporodní období obnáší, jaké příznaky porodu může očekávat, také jak u porodu dýchat, možné polohy při porodu11 nebo alternativy k tišení porodních bolestí10.

Více v hlavním článku Předporodní kurzy6.

 • Cvičení pro těhotné - je možno navštěvovat od samého počátku těhotenství. Žena se zde naučí správně dýchat a posílí potřebné svalstvo. Cvičení také přispívá k celkové duševní pohodě.

Více v samostatném článku Cvičení pro těhotné9.

Příznaky porodu ke konci těhotenství

 • Opora v těhotenství a doprovod u porodu - v současné době již není tatínek očekávaného děťátka na " druhé koleji", ale může se aktivně účastnit např. výše zmíněných těhotenských kurzů. Muž by měl také vědět, co těhotenství a porod obnáší a jaké příznaky porodu se mohou objevit, aby následně nebyl u porodu spíše přítěží, než-li oporou. Je také vhodné, aby byl ženě oporou i po čas těhotenství, nejen psychickou, ale i tou fyzickou, proto by si nastávající maminka měla umět říci kdykoliv o pomoc, ať už s domácností, úklidem nebo třeba s nákupy. Oporu v těhotenství a při porodu může také zajistit porodní asistentka nebo dula1.

Další cenné informace naleznete v článku Doprovod u porodu137.

 • Literatura - současnost nabízí nepřeberné množství kvalitní literatury popisující průběh těhotenství a porodu, tudíž budoucí maminky mají z čeho vybírat. Vhodné je také nejasné věci konzultovat přímo s lékařem, který vše vysvětlí.
 • Sourozenec miminka - ano, i tento bod je velmi důležitý. Starší sourozenec by měl být součástí příprav na miminko a to zejména z jednoho prostého důvodu - žárlivost. Již od začátku je vhodné s dítkem o miminku mluvit, zapojit jej do příprav, nákupů oblečení a potřebných věcí, nebo také do výběru jména47.

Více informací, jak připravit starší děťátko na miminko najdete v článku Těhotenství a starší sourozenec1.

Více k tématu, jak připravit tělo i duši na porod, naleznete v hlavním článku Příprava na porod27.

Kdy se tedy vydat do porodnice

Nastávající maminky se trápí otázkou, kdy nastanou ty pravé příznaky porodu, aby vedly k odjezdu do porodnice. Rodička by měla především dát na svou intuici a nezaobírat se obavami z příliš brzkého příjezdu. Zde více než jinde platí pravidlo, raději dříve a zbytečně, než-li pozdě. Tudíž pokud pocity napovídají, že čas již nastal, je na místě vyrazit. I když třeba ještě nedošlo k odtoku plodové vody6 a pravidelné kontrakc32 jsou v intervalu např. 30 minut. Jde zejména o klid budoucí maminky a to i kdyby byla cesta do porodnice zbytečná.

Jaké jsou tedy první příznaky porodu

Mezi prvotní příznaky porodu patří zejména:
Příznaky porodu

 • Pravidelné kontrakce - první skutečné kontrakce začínají zpravidla zvolna, jde spíše o takové pnutí, které "vystřeluje" z bříška do zad a někdy i nohou a po chvíli ustává. Tyto kontrakce nebývají ještě nijak výrazně bolestivé. Pokud se toto pnutí opakuje, je správná doba začít sledovat čas.

Více v samostatném článku Kontrakce32.

 • Odtok plodové vody - puknutí vaku s plodovou vodou může přijít velmi náhle, častokrát se tak stane ve chvílích klidu, např. v noci. Plodová voda také nemusí odtéct najednou, mnohdy uniká pouze po kapkách. Typický je její nasládlý pach nebo narůžovělá barva. Pro detekci plodové vody je možno zakoupit speciální hygienické vložky nebo lakmusové papírky, které v kontaktu s ní zmodrají, aby měla žena jistotu, že jde o jeden z příznaku porodu. Odtok plodové vody je dalším signálem, že nastala doba vydat se do porodnice. Lékař i při malém úniku plodové vody budoucí maminku vyšetří a zváží, jak postupovat dále.

Více v hlavním článku Odtok plodové vody6.

Krvácení před porodem

 • Krvácení - ke krvácení3 z rodidel před porodem většinou nedochází, ale i slabé krácení je pádný důvod vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že by krvácení bylo intenzivnější, je zapotřebí urychleně volat Záchrannou zdravotní službu, která budoucí maminku převeze neprodleně na porodnické oddělení. Ačkoliv se nejedná o běžný jev, může být o to více nebezpečný a ohrozit na životě jak budoucí maminku, tak i děťátko.

Viz hlavní článek Krvácení v těhotenství3.

Příznaky porodu mohou být v některých případech provázeny častým nucením na malou8, nucením na stolici nebo bolestmi v bederní - křížové oblasti páteře3. Dále také nevolností8, průjmem1 nebo zvracením3. Takové stavy jsou však vždy vhodné raději konzultovat s lékařem, který na základě vyšetření zjistí, zda-li jde o začátek porodu nebo jiný problém, jako např. zánět slepého střeva, střevní infekci nebo ledvinovou či žlučníkovou koliku.

Příznaky předčasného porodu

O předčasný porod20 se jedná v případě, že k němu došlo mezi 23.12-37. týdnem těhotenství29.

Mezi příznaky porodu, který bude před stanoveným termínem patří:

 • Pravidelné děložní kontrakce - nejdříve se objevují děložní stahy provázené bolestí v podbřišku1 a křížové oblasti. Kontrakce se při hrozícím předčasném porodu stávají velmi rychle intenzivní, časté a bolestivé. Tak jako u porodu v termínu se intervaly mezi jednotlivými stahy zkracují.
 • Bolesti a změny poševního sekretu - mezi známky předčasného porodu20 mohou patřit také hluboké zádové bolesti, nebo křeče připomínající menstruační bolesti2. Dále také krvácení z rodidel, zvýšený vaginální výtok7, odchod hlenové zátky8 nebo časté nucení na močení.
 • Odtok plodové vody - předčasný odtok plodové vody je varujícím momentem, kdy by měla nastávající maminka vyhledat urychleně lékařskou pomoc.

Více v samostatném článku Předčasný odtok plodové vody.

Další informace týkající se předčasného porodu najdete v samostatném článku Předčasný porod20.

Více o příznacích porodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.naseporodnice.cz/porod.php
 2. http://www.babyonline.cz/porod/spousteci-mechanismy/dalsi-priznaky-porodu
 3. http://www.ordinace.cz/clanek/priprava-na-porod-psychicky-i-fyzicky/
 4. http://www.ulekare.cz/clanek/jak-rozpoznat-priznaky-predcasneho-porodu-6838
 5. https://web.archive.org/web/20160430163207/http://nedoklubko.cz/2011/03/06/priznaky-predcasneho-p...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s příznaky porodu

Máš zkušenost s příznaky porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
opifka
26. pro 2017

Nenápadné příznaky

Prvotní příznaky porodu byly u obou synů stejné.

Zhruba týden před porodem se mi zvýšil tlak na spodek a to tak moc, že jsem měla na toaletě pocit, že porodím. Dokonce mi syn blokoval močovou trubici, takže jsem se musela různě nahýbat, abych se vůbec vyčůrala. Další příznak byla očista těla. Častá toaleta, skoro až podezření na lehkou střevní chřipku. Přestala mě pálit žáha. Z ničeho nic jsem začala strašně jíst. Chytaly mě klasické těhotenské "žravky". Sotva jsem chodila, spíš jsem se jen tak kolíbala. Malý se v břiše tolik nevrtěl a když už, tak to bolelo. Hodně jsem odpočívala a pospávala oproti předchozímu hnízdění a uklízení. Vyhledávala jsem klid a uklidňovala mě partnerova přítomnost, naopak mě rozčilovalo moje tříletý pometlo a když muž nebyl doma, byla jsem dost neklidná. A po celou dobu jsem mela poslíčky. Bolesti jako při menzesu, co šly až do zad, klidně i půl dne a pak jak když utne. Netušila jsem, kdy to přesně přijde, ale moje tělo mi naznačovalo, že brzy.

Pak přišly ty klasické příznaky k porodu. U prvního praskla plodovka a za 22 hodin byl venku. U druhého začaly kontrakce, vodu mi praskli v porodce a za šest hodin bylo po všem.
0 poděkování
irenka84
2. lis 2016

Můj porod

Jako všechny se porodu bojíme, zvlášť toho prvního, i já se bála moc. 😃 Ke konci jsem byla čím dál víc nervózní a natěšená v očekávání, jenže se pořád nic nedělo a když jsem měla po termínu, tak se doktoři rozhodli, že je čas 5.6.2012 mě přijali a udělali vyšetření.

Druhý den po ránu mi dali první vyvolávací tabletu a začaly bolesti, jinak nic. Pak další tableta a bolesti zesílily a nic. Žádné otevírání. Odpoledne mi píchli vodu a bolesti ještě zesíly, ale pořád nic, skoro na 3cm otevřená a už jsem nemohla! Nakonec se mu tam přestalo líbit a musel ven. Odvezli mě na sál, podali mi epidurál, což jsem brala jako úžasnou věc po celém dni bolestí, udělali císařský řez a přesně v 19:30 se syn narodil. Měl 4 kila a 54 cm.

Teď čekám druhé a jsem stejně nervózní a natěšená.....ale stojí to za to!
0 poděkování
veroushek
6. únor 2016

Příznaky porodu celý měsíc

Jako většina prvorodiček jsem nevěděla, jestli porod poznám, s mojí diagnózou ( dvě dělohy) se situace trošku zkomplikovala. Miminko se mi přetočilo už 23. týden a 25. týden bylo nacpané poměrně dole. V noci jsem trpěla silnými poslíčky, které sem měla co 5 minut. Naštěstí ne každou noc, ale probděných nocí jsem měla opravdu hodně. Měla jsem strašné bolesti kostrče. A taky bylo pár výjezdů do porodnice. :D

Paradoxně, když jsem vyjela do porodnice, byla jsem přesvědčená, že dostanu injekci hořčíku a pojedu domů. Něco bylo tentokrát jiné. Byla jsem podezřele vysmátá a plná endorfinu. Strašně živá, pamatuju si, že jsem se smála i svým vlastním vtipům a připadala si hrozně zábavná. Bavila jsem celou čekárnu a byla hrozně natěšená. Nečekala jsem, že si mě tam nechají a nechali.

Byl to 32. týden, takže mi porod zdržovali medikamenty, aby dítěti dozrály plíce. Opět kontrakce co 5 minut. Nespala jsem 2 dny v kuse a 3. den po zvýšení medikamentů asi 4 hodiny. Během kontrakcí ze mě lil pot a mezi kontrakcemi jsem měla zimnici, pravidelně jsem se několikrát denně vyprazdňovala. 100% jsem věděla, že se vše schyluje k porodu. Po vysazení medikamentů a dokončení maturace plic synka mi do několika hodin praskla plodová voda, což byla znovu endorfinová bomba. A do 7-mi hodin jsem porodila.
0 poděkování
mavega
1. únor 2016

Prasklá voda

U mě byla prvním příznakem prasklá plodová voda. Před porodem jsem se obávala, jestli poznám, že už rodím, co když mně voda praskne ve vaně a tak.

No, pokud máte některá podobné myšlenky, tak za mě - poznáte to. Prasklá voda se alespoň u mě nedala přehlédnout, opravdu to byl asi kýbl vody, který unikal během pěti minut minimálně. V porodnici mně potom nevěřili, že mně praskla a nadali mně, proč jsem nepřinesla vložku. To mně přišlo úplně absurdní, protože ze mě běžně kýbl vody opravdu nevytéká. Kontrakce se přidaly asi až 4 hodiny po prasknutí vody.
1 poděkování
replykatee
9. led 2016

Voda nepraskla?! :)

Dva dny před porodem jsem si ve sprše všimla, že mě vypadl kus čehosi, co jsem nedokázala identifikovat. Že je to hlenová zátka jsem vyčetla až později na internetu. Už se to blíží, hurá. Třeba ještě večer porodím, honilo se mi hlavou, ale dva dny byl klid po pěšině.

Třetí den jsem se cítila nesvá, odpoledne jsem šla třikrát po sobě vykonávat velkou potřebu. Ačkoli jsem s ní měla v těhotenství trochu problémy, teď to šlo zdálo se bez nich. :)

21 hodin večer, poklidně koukám na seriál a po náročném a proběhaném dni odpočívám, když v tom *aaaaauuuuu!!!*, zvedla mě z polosedu pichlavá ostrá bolest v podbřišku. No safra, co se děje?

3/4 hodiny jsem se pozorovala a nic se nedělo, následně ale přišli první poslíčci v podobě tvrdnutí břicha a bolesti, kterou jsem musela prodýchat. Dobelhala jsem se do vany, břicho si polévala horkou vodou a bolesti gradovaly vesele dál. Počkala jsem na kontrakci a pak jsem se vyškrábala z vany. "Mamko? asi rodím..." zahalekala jsem zvesela. A tak začal můj porod.

Voda nepraskla, štíply ji až sestry v porodnici, po tom, co jsem byla otevřená na sedm prstů a už jsem měla velké nutkání tlačit. Pak se všechno rozběhlo tak rychle, že jsem nestíhala, kde je vlevo a kde vpravo. :)
3 poděkování
babbota
4. srp 2015

Mé příznaky porodu

Na svůj první porod jsem těšila a ikdyž jsem možná byla lehce nervozní, neměla jsem strach.

Po dni, který jsem strávila běháním od kontroly po obchodech, jsem se cítila mírně unavená, ale v klidu jsem šla spát. Ve tři hodiny v noci mě probudilo "čůrání" jako už mnohokrát předtím. Když jsem vstávala, začalo mi něco téct po nohou a nešlo to zastavit. Nejprve jsem si myslela, že jsem to jen nevydržela, ale vzápětí mi došlo, že to je plodová voda. Kontrakce nenastaly (ty začaly až cca po 12 hodinách od odtoku vody v porodnici po podání ATB), takže jsem ještě v klidu dobalila tašku a asi po hodině a půl odjla do porodnice.

Na druhý porod jsem se těšila také, ale už jsem byla nervóznější trošku víc, ikdyž první porod byl rychlý a bez komplikací. Ten den jsem byla na kontrole. Od kontroly mi celý den tvrdlo břicho a večer jsem objevila hlenovou zátku. Nemohla jsem usnout a převalovala jsem se z boku na bok. Pak jsem najednou po jednom otočení ucítila kopnutí přímo u pupku a vzápětí jsem cítila lupnutí a začala téct voda. Za pět minut od odtoku vody mi začaly kontrakce, které hned byly po 3 minutách, takže jsme frčeli.

První porod trvala od prvních kontrakcí 3 hodiny, druhý od prasknutí vody 2,5 hodiny. :-)
1 poděkování
alunka001
7. črc 2015

Jen tvrdnutí břicha

Byla jsem 39+6, když jsem byla dopoledne v poradně a Dr. jsem sdělila, že mi jen tvrdne břicho a nic mě nebolí (do té doby mi břicho tvrdlo tak max 3x za den). Dr mi povídala,že to může být příprava k porodu. Pozvala si mě na 19. hodinu na kontrolu, když se nic nerozjede do té doby. :-)

Břicho tvrdlo co 3 min, ale prostě žádná bolest se nekonala. Na kontrole jsem se nechala vyšetřit (na 3 cm) a prý je to k porodu,t ak pokud chci, nechají si mě tam. Na monitoru pěkné kopečky co 3 min.
Bolest jako na MS se objevila až ve 20:45 a ve 21 hodin (na 10 cm) mi praskla voda a malý se narodil ve 21:28.
Popravdě čekat doma, až přijdou bolesti, bylo by místo narození našeho syna doma. :-)
2 poděkování
scorpionka
10. únor 2015

Příznaky porodu

Když jsem před šesti lety očekávala svého synáčka, tak jsem měla také obavu z toho, jak rozpoznám tzv. poslíčky či kontrakce. V hlavě jsem měla spoustu informací, které jsem vyhlížela různě na internetu apod. Měla jsem z toho všeho strašný strach.

To jsme ještě s manželem bydleli u jeho rodičů. Všichni v práci, já doma sama s rozdováděným kocourem. :-) Sedím si to tak hezky na gauči a koukám na TV a asi před půl pátou hodinou odpolko mi začalo tvrdnout bříško... Jak jsem nevěděla oč jde, začala jsem si ihned počítat minuty (intervaly mezi dalším tvrdnutím bříška). Když jsem zjistila, že je interval deset minut, byla jsem ráda, že se rozlítly dveře a tchýně přijela z práce domů... Když mě viděla, jak vyděšená sedím na gauči, ihned volala manželovi do práce, ať jede domů, že nejspíš rodíme.

Bolesti jsem ale neměla žádné ani mi nerupla voda, prostě nic! Manža přijel, v klidu si dali eště kávičku, sprchu a cca po hodině jsme vyjeli do porodnice... kde jsem v klidu čekala v čekárně, než si mě prohlídnou. Řekli mi, že jsem už asi na 4 cm otevřená, poslali mě na klystýr, nastřihli mi hráz a píchli vodu. Hned potom sem si šla eště bez jakýchkoliv větších bolestí lehnout na sál a až tam jsem si asi 2x zařvala a zatlačila - a malý byl venku. :-D Bylo to tak rychlý, že si ty bolesti ani neuvědomuju.

Ted čekám s novým přítelem holčičku a úpřímně? ...mám z toho porodu větší obavy, než u toho prvního. Nevím, čím to je, Spousta lidí říká, že po druhé je to už lehčí apod., ale nějak, jak už vím, co vše mě čeká a nemine, se toho velkého dne "D" docela obávám... :-| Prvorodič je na tom podle mě asi lépe v tom, že neví, co může očekávat. :)
2 poděkování
danny38
4. pro 2014

Vždycky brzy

Rodila jsem celkem třikrát a vždy jsem vyrazila do porodnice celkem brzy. U poslední dcerky jsem si plánovala, že dokud nebudou kontrakce pravidelné po pár minutách, tak se nikam nepoženu. To jsem ovšem netušila, že to bude jinak. Kontrakce začaly někdy kolem půl osmé večer, a tak jsem si šla dát sprchu. Samozřejmě, že neustaly, ale byly stále nepravidelné. Vše by bylo v pohodě, kdybych nezačala trochu krvácet. Na nic jsem nečekala a raději se nechala do porodnice odvézt.

Měla jsem pocit, jako by mi odteklo i trochu plodové vody. Na příjmu jsem to řekla sestřičce a ta, že tedy otestuje, jestli se jedná opravdu o plodovku. Nezjistila nic, protože jsem měla vložku s vůní heřmánku. :-N

Pravidelné kontrakce se rozjely asi kolem půlnoci a nakonec se rozhodlo kolem sedmé ráno, že mě čeká akutní císař pro vysoký přímý stav.

Ostatním chci jen napsat, že ne vždy je to tak, jak si naplánujete. :-)
1 poděkování
dandah
3. pro 2014

Já fakt rodím?

Můj porod byl celkem brnkačka, i když teda zdaleka neproběhl přesně dle mých představ. Ale s příznaky to bylo horší.

Už týden před porodem, kdy jsem byla v poradně, si mne chtěli nechat v nemocnici, že jsem na 5 cm otevřená a že do druhého dne porodím. Já je umluvila, že mi nic není, že tam nechci tvrdnout a když se začne něco dít, tak že přijedu.

Týden se nic nedělo. Celé těhotenství mi nebylo lautr nic, žádní poslíčci, komplikace, nic. Jen mne pálila žáha, to jo. :) No a když jsem se po týdnu, kdy mi vyhrožovali, že do 24h porodím, chystala na další poradnu, začalo mi být nějak divně. Ale nic mne nebolelo, jen chvilkami slabé křeče, jako při MS, ale kdybych se na to nesoustředila, tak o nich ani nevím.

No v poradně mi naměřily kontrakce jak kráva, tak mne přijali a mohlo se jít na věc. Celé 4 hodiny se nic nedělo. Nic mne nebolelo, občas slabě ta MS bolest, ale taková slabá, nic, čemu bych kladla důraz. Pak mi píchli vodu (původně jsem nechtěla, vůbec do teď nevím, co mi ruplo v hlavě, že jsem na to přistoupila) a nastaly bolesti, kdy jsem si už i párkrát zasyčela bolestí. Za 20minut po píchnutí jsem šla tlačit, to bolesti opět ustaly, jen jsem cítila prostě potřebu tlačit, ale nebolelo to, jen to vyčerpávalo. Pak už byl malý venku.

Takže já opravdu nepoznala, že rodím. Kdybych nejela na kontrolu do poradny, tak budu veselá doma dělat to svoje, pak mi prdne voda a já to odrodím tam, protože to do nemocnice (která je od nás 1hod autem) fakt nestihnu.

Takže u dalších dětí vím, že prostě porod nepoznám a budu se muset psychicky připravit na domácí porod. :)
1 poděkování
celaskon87
3. pro 2014

Opravdu to poznám?

Porodu jsem se obávala asi jako každá prvorodička. Asi 3 týdny před porodem se objevovali poslíčci, kteří přicházeli každý večer po dobu týdne. Pak jako když utne. Ani ne 12 hodin před porodem (odpoledne) mi můj gynekolog na rutinní prohlídce řekl, že mi dává šanci 40:60, že do týdne porodím. Na monitoru bylo méně kontrakcí než na těch minulých a na čípku se taky nic moc nezdálo. Ve 21:30 jsem ještě volala s mamkou, nic mi nebylo.

Po 22. hodině začal bolet podbřišek, zhruba v 15 minutových intervalech. Okolo 23. hodiny odešla hlenová zátka, zároveň mě to strašně prohnalo na WC. Ještě tehdy jsem si říkala, jestli jsem jen něco blbého nesnědla. Okolo půlnoci už jsem si říkala, že asi rodím a měla jsem kontrakce co 10 minut. V 1 hodinu jsem měla kontrakce co 7 minut a bylo mi do breku. V duchu jsem si nadávala, že nemůžu hned ze začátku brečet...

Muž zavelel odjezd do porodnice a malý se narodil 40 minut po příjezdu do nemocnice... Málem jsme to prošvihli!
2 poděkování
katyxq
3. pro 2014

Až to bude ono, poznáte to

Poslíčky, bolesti z roztahování dělohy jsou prý odspodu nebo od středu, ve sprše nebo vaně spíš ustanou. Kontrakce k porodu pak shora po stranách dolů, po teplé sprše nebo vaně se zintenzivní, zpravidelní nebo chodí rychleji. Na předporodním kurzu nám soukromá PA říkala, že dokud si nejste jisté, že je to ono, není to ono. Až to bude ono, poznáte to. A měla pravdu. :-)

Několik dní mi odcházela hlenová zátka, poslední kus, už růžový se slaboučkými nitkami krve se objevil ráno v den porodu. Taky mi začalo tvrdnout břicho, ale právě tím způsobem, o jakém nám PA povídala. Ráno manžel odjel do práce, já zatím hopkala na míči, lehce prodýchávála, pak jsem si dala horkou sprchu, nic nepřestalo, spíš se víc rozjelo, začaly i křížové bolesti. Tak jsem snad někdy kolem desáté dopoledne volala manželovi, ať se zas vrátí domů. Brzy odpoledne jsme autem vyrazili směr porodnice, malá se narodila o půl desáté večer, plodová voda trochu odtekla před tlačením, většina jí vyšplouchla až za malou.
1 poděkování
pablinka
2. pro 2014

Příznaky porodu většinou poznáte

V obou případech jsem porod poznala poměrně snadno, i když jsem předtím váhala a strachovala se, jestli opravdu poznám, až TO přijde.

U prvního těhotenství jsem teda byla ve stresu z každých poslíčků, které se nepravidelně objevovaly pomalu měsíc před termínem porodu, pak ustaly a až za 12 dnů po termínu začal ten skutečný porod. Nakonec jsem byla pro přenášení hospitalizovaná v porodnici a den poté se porod rozběhl sám od sebe. Nejprve jsem měla odpoledne slabší a nepravidelné menstruační bolesti, a pak večer už pravidelné po 5 minutách. Syn se narodil po 10. hodině dopoledne další den.

U druhého těhotenství už jsem si ty poslíčky tolik nebrala, ale bylo zajímavé, že jsem jeden večer šla spát se slovy: "Kdyby se něco dělo, tak tě vzbudím, tašku mám tamhle." A opravdu jsem se pak vzbudila brzy ráno s pocitem odtoku plodové vody. Pak už se jelo do porodnice, kde potvrdili přítomnost plodové vody. Kontrakce (slabší, snesitelné a hned pravidelné) začaly zhruba za 2,5 hodiny po odtoku vody, tj. asi v 6:30 h, zesílily kolem 9:30 h a dcera se narodila po 13. hodině.
0 poděkování
ammmi
8. lis 2014

Kontrakce

Po deváté hodině večer jsem usnula, nějak v 10 mně vzbudila kontrakce. Za chvíli druhá, tak jsem si říkala, je to jasné. :-) A zase jsem vstala. Přišly rovnou po 5 minutách, pak jsem šla asi 3x na WC, takže dost nápadné příznaky. Tak nějak jsem si i vnitřně byla jistá, že rodím.
Přesto jsem se zde ptala maminek, jestli jsou to ty pravé kontrakce. :-D Nikdy jsem totiž neměla poslíčky, takže jsem nevěděla, jaké můžou být.
0 poděkování
stares
8. lis 2014

Příznaky nepříznaky.

V prvním těhotenství byl můj první příznak, že se něco děje v okamžiku, kdy mi odešla plodová voda ve 36+3tt, a to ve 22 hodin večer. Nic mě nebolelo, ale pro jistotu jsme vyrazili do porodky a hle, ve 23:53 byla dcerka na světě s mírami 3355g a 51 cm.

U druhého těhotenství mě v 6 ráno (39+0tt) začalo mírně pobolívat břicho a měla jsem nutkání na WC - stejné pocity, jako když máte průjem, ale jinak nic. V 06:40 jsme dojeli do porodky (na žádost manžela:-) ať už raději jedeme :-) ) .V porodce mě vyšetřili, otevřená na 9 cm, počká se na zánik lemu a jdeme na to. Po 15 minutách mi praskli vodu (byla už zakalená) a na 3 zatlačení byl prcek (4620 g a 55cm) venku. Bez nástřihu a většího poranění. Šlo to jak po másle. A těch 10 minut opravdových bolestí se dalo opravdu vydržet :-)
3 poděkování
dandellaii
6. lis 2014

Páni poslíčci

Asi jako většina maminek jsem si vůbec nebyla jistá a bála jsem se, zda vůbec poznám, že jde o porod.

Ten týden před porodem jsem se cítila stále normálně, jen mě sem tam pobolelo břicho. Na netu jsem si našla, že spolehlivě se dají rozeznat poslíčci od kontrakcí horkou koupelí, takže když jsem mohla, šla jsem do vany a tam si četla o porodech a u toho bulela :-D (většinou dojetím) :-)

Noc před porodem začaly být bolesti pravidelné, chvíli to bylo co hodinu, pak 45 min a takhle se to zkracovalo v podstatě celou noc. Ráno jsem šla kolem desáté na pravidelný monitor a kontrolu to už byly bolesti každých 10min. Doktor řekl, že se možná zítra uvidíme. Že se to asi chystá, ale nic dramatického. Na monitoru žádná extra aktivita vidět nebyla. Hmm, divné... A tak jsem odjížděla domů s 5-ti minutový intervalem.

Doma jsem si lehla do vany a bolesti ustoupily. Když jsem ale vylezla z vany, tak se opět vrátily a přišly mi ještě více intenzivní, tak jsem volala muži, ať jede raději domů, vypravili jsme se do porodnice. Ela se narodila v 19:30 :-)
0 poděkování
bobina24
5. lis 2014

Ach ti poslíčci

Ve středu 8.2.2012 jsem celý den uklízela, ale byla jsem úplně v pohodě. Kolem 20.hod jsem začla mít ZASE slabé bolesti zhruba po 20 min a to už tady bylo několikrát za poslední týdny, tak jsem si říkala, zase poslíčci. Šla jsem se vykoupat, jenže ony ty bolesti nepřešly, jako jindy. Tak jsem tomu začala věnovat větší pozornost a přítel poznal že se něco děje, ale poslala jsem ho spát, že kdyby něco tak hu vzbudím. Bolesti se zkracovaly a zesilovaly, začala jsem mít strašné bolesti do zad až jsem to rozcházela po bytě... Najednou za 20.minutových intervalů bylo 15 minut a pak hned 5. Tak jsem to nechala být a když to trvalo asi 1,5 hod vzbudila jsem přítele, že pojedeme.

Jeli jsme do porodnice do Mostu v 23,15hod.. V Mostě jsme byly za 25 minut :-D Přišli jsme na příjem, jako jestli rodíme a já že ási ano, že mám bolesti po 5. minutách. Tak sestra mě prohlídla s nálezem, že to na porod nevypadá, hrdlo uzavřené a tuhé. Napojila mě na monitor, ale tam byly vidět dost silné kontrakce a opravdu po 5. minutách, přišla Dr. zhodnitila nález a byl stejný jako říkala sestra, ale že si mě tam přes noc nechají, dala mi injekci "pravdy", že buď se porod rozjede nebo zastaví. Dali mě na porodní box a nikde nikdo jiný jen já. Na jednu stranu jsem byla ráda :-) Bolesti byly stále stejné a po injekci jsem usnula.Přítele jsem poslala spát k babičce, že když něco budu hned volat (má to 5 minut). Ráno mě opět vyšetřily, bolesti stejné, možná menší, vnitřní nález pořád stejný,takže půjdu domů. Volala jsem teda přítele, že během dopoledne půjdu domů, že to na porod nevypadá. Přijel za mnou asi v 8.15 hod. a že budeme čekat na Dr., který mě propustí, jenže v 8.30 hod. ležím a najednou louže - praskla voda.

Takže kdo ví, jestli to byli opravdu už bolesti k porodu a nebo jen poslíčci.

Každopádně jsem se z porodnice vrátila už s naší princeznou :-)
0 poděkování
apacheee
5. lis 2014

Prasklá voda se nedá zaměnit:)

Měla jsem strach, že nepoznám, že se jedná o porod :) Pár dní před porodem mi odešla hlenová zátka a podle vyšetření se ukázalo, že se porodní cesty připravují. Měla jsem radost a počítala jsem s vyvolávaným porodem (kvůli poloze KP). Jaké tedy bylo překvapení, když mi zničehonic praskla voda. Prcek byl chvíli před tím hodně akční a já se radovala, že se třeba snaží otočit. No nic, stalo se a museli jsme hned jet.

Občas jsem četla, že některé maminky odtok vody nepoznají - nechápu, u mě to opravdu nešlo přehlédnout - teklo ze mě šílené množství vody a hlavně to odtékalo pořád :)
0 poděkování
kacajak
4. lis 2014

Příznaky porodu

Asi jako každá druhá prvorodička, i já jsem se bála, že nepoznám přicházející porod. Ach, jak jsem se spletla :-D.

Cca v 10 hodin dopoledne 12.2. odešla hlenová zátka a asi za hodinu začaly první kontrakce, byly asi po 10 minutách, dala jsem si horkou vanu a nevěnovala jim přílišnou pozornost, daly se vydržet a normálně při nich fungovat :-). Ve 21 hodin už bylo hůř, kontrakce sílily a byly v kratším intervalu, do porodnice jsme dojeli v 1 hodinu ráno 13.2. tam praskli vodu a malý pán se narodil v 11:08 :-)
1 poděkování
p_ch
3. lis 2014

Porod nebo přejezení?

To jsem si tak seděla 25.12. po obědě na gauči a koukala na pohádky. Najednou se mi zatočila hlava a něco ve mě jakoby křuplo (fakt divný pocit). Lekla jsem se, že je to plodová voda ale nic neteklo. Každopádně tím začal hrozný průjem. Myslela jsem si, že je to jen tím, že mi nesedl oběd... ale ono mi spíš sesedlo miminko. :D Asi tak pět hodin jsem chodila jen na velkou. Potom začaly lehké kontrakce.

Dala jsem si vanu a čekala, co to udělá. Celkem se nic nedělo, tak jsem si namíchala koktejl z homeopatik a popíjela. Tím se mi kontrakce celkem rozjely. Když už jsem ani nemohla stát, tak jsem taxíkem jela do porodnice (manžel musel hlidat syna). Po příjezdu do porodnice bylo zjištěno, že jsem na 8! cm otevřená. Takže bez přípravy se šlo rodit. ;) Syn se narodil dvě hodiny po příjezdu do porodnice.
1 poděkování
vevina14
3. lis 2014

Moje příznaky porodu

No, tak jak jsem se bála, že nepoznám, že už jde do tuhého, tak se mi to i stalo. Až teď zpětně si uvědomuji, že jsem to poznat mohla. Ale přiznám se, že jsem měla podle termínu ještě týden čas a všichni říkali, že první těhotenství se většinou přenáší, tak mě nenapadlo, že by to naopak mohlo přijít o týden dřív. Problém v rozpoznání asi bylo, že mi nepraskla voda najednou, ale ukapávala. Bohužel opravdu jen malinko, takže mi to přišlo jako normální výtok, který jsem měla celé těhotenství. Takto jsem celý den chodila po městě a celkově si užívala dalšího dne. Dokonce ten den jsme měli na návštěvě kamarádku.

První příznaky, které mě už trochu trkly byly pravidelné kontrakce po 2-4 minutách, které jsem sledovala asi hodinu a půl při koukání filmu. To mi přišlo divné, aby to byly poslíčci (zvlášť, když mi doktorka říkala, že pokud mám kontrakce po 10 minutách, mám jet do porodnice a při 4 minutách již začíná porod). Tak jsem zavolala do nemocnice a dala si vložku, jestli mi teda odkapává ta plodová voda. V nemocnici mi řekli, ať tedy přijedu. Sice jsem měla bolesti v podbřišku, ale byla to bolest jako mírná menstruace. No a na parkovišti nemocnice se to už docela rozjíždělo. Přijali mě o půlnoci a ve 4:47 se narodila Emminka.

Rozhodně zpětně mi přijde, že jsem porod částečně rozpohybovala sama a to tím, že jsem den před tím šla 16 km na svatováclavské posvícení. Na druhou stranu, i když mi paní doktorka vynadala, že jsem měla zavolat hned, jak začala téct plodová voda, tak jsem ráda, že jsem mohla v tuto fázi být doma a ne v porodnici sama. Takhle jsem mohla být s manželem, což bylo pro mě o hodně příjemnější.

Teď vím, že více budu pozorovat, jestli mi teče voda nebo ne, ale na druhou stranu, příště to může probíhat úplně jinak. Naštěstí vše dobře dopadlo.
2 poděkování