23. týden těhotenství

Velikost bříška ve 23.týdnu těhotenství
Ve 23. týdnu těhotenství prochází miminko dalšími vývojovými fázemi, mezi které patří například zpevnění ušních kůstek, díky kterým může dítě v děloze slyšet Tvůj hlas. Proto se v těchto týdnech doporučuje s miminkem "mluvit", zpívat mu, číst, aby hlas slyšelo a bylo na něj po porodu29 připraveno natolik, že Tě okamžitě pozná i podle hlasu.

Vedle vyvíjejícího se ucha dítěte, resp. jeho kůstek, se začíná zabarvovat také kůže, kterou je pokryto tělíčko miminka v děloze. Za tímto zabarvením je pigment. Pod kůží se dále ukládá tuk a miminko tak dál a dál přibírá na váze. V tomto týdnu může vážit okolo 501 gramů, od hlavičky po patičku je velké přes 28,9 cm a velikostně se podobá půlkilové dýni.

Slaná plodová voda, která miminko v děloze3 chrání, je dítětem často polykána, vstřebána do jeho krevního oběhu a ledvinami zase vyloučena. Pitím plodové vody2 může dítě snadno přijít ke škytavce, kterou Ty můžeš cítit jako trhané pohyby v bříšku. Díky slanosti plodové vody je právě ta pro něj tím pravým a vhodným prostředím, protože udržuje dítě v teple, chrání ho před infekcemi a ještě ho i nadnáší. To tak může procvičovat vyvíjející se tělo, kopat, mávat, otáčet se. Plodový vak v tomto týdnu obsahuje kolem 0.5 litru tekutiny, která je každé tři až pět dní obnovována.

V průběhu těhotenství24 může Tvé tělo strádat v oblasti vitamínů a nebo také postrádat dostatek železa. Příjem železa v potravinách je třeba si hlídat, protože to je důležité na tvorbu červených krvinek, jenž podporují oběh kyslíku ve Tvém těle i těle Tvého dítěte. Potraviny obsahující železo jsou např. zelená listová zelenina3, libové maso, ořechy4, sušené ovoce a nebo snídaňové cereálie. V jiném případě může žena železo do těla dostat v tabletkách, po konzultaci s lékařem. Chybí-li Ti dostatek železa v krvi, můžeš pociťovat únavu, mít pocity na omdlení a rychleji dýchat.

Na každé prohlídce Ti měří v poradně lékař a nebo sestřička tlak. Ten je třeba v průběhu celého těhotenství hlídat, aby nedošlo k jeho zvyšování. Pokud k němu dochází, může lékař sledovat těhotenskou preeklampsii18, pro kterou je typický právě zýšený krevní tlak, otoky a bílkovina v moči. Preeklampsie se dá léčit a je důležité podchytit ji včas.

Otékání končetin9 ale nemusí znamenat hned preeklampsii. Otékání končetin, hlavně kotníků, je v těhotenství běžnou záležitostí a aby jí maminky předešly, je vhodné zvedat nohy do výšky, protahovat je a dlouze neposedávat, popř. začít nosit punčochy. Rozprouděním krevního oběhu se otoky zmenšují.

Vyšetření ve 23. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)

23. týden těhotenství v číslech

23. týden těhotenství

  • 23. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 21. týden od oplodnění
  • přibližně 17 týdnů do porodu
  • lékař píše: 22 týdnů + 0 dní až 22 týdnů + 6 dní (zkráceně 22tt + 0 až 22tt + 6)

23. týden těhotenství po dnech

23.  týden těhotenství po dnech

Video: 4D Ultrazvuk ve 23. týdnu těhotenství

<< 22.týden těhotenství14 / 24.týden těhotenství >> 26

Více o 23. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20121023004943/http...
  2. http://www.pampers.cz

http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-c...

Hodnocení a zkušenosti s 23. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 23. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
belmonka  13. únor 2019

Konečně cítím tu lásku

Na ultrazvuku jsme konečně viděli pořádně obličejík a já si tak odnesla úžasnou foto malého "medvídka", na které koukám s láskou jak na svatý obrázek ♥ :D Bylo i vtipné koukat, jak zrovna polyká plodovou vodu. :D

Váha mimi je 435 gramů a já mám +2,9 kg nahoře.

Cítím se skvěle a chodím pravidelně na těhu plavání a těhu cvičení
1 člověk považuje za užitečné
kachnicka215  9. led 2019

Krásný tyden

Jsem zrovna ve 23. tt a je mi po dlouhé době fajn. Kdybych neměla pupík asi bych si ani jako těhotná nepřišla. Ještě minulý týden mě trápily občasné bolesti v podbřišku, nejspíš z důvodu rozpínání dělohy. Ale ty jako mávnutím proutku zmizely a cítím se skvěle. Jen mě občas trápí, že necítím pohyby přes den. Minulý týden jsem je pociťovala víc. Tento týden je klidnější. Ale to se večer změní - jen co si sednu, spíše lehnu, prcek začne řádit. Asi bude po mamince - sova. To mě čeká asi spousta bezesných nocí. :)
1 člověk považuje za užitečné
maximaty  8. zář 2018

Krásné období

Jsem ve 23.tt a opravdu si to užívám, až na občasné změny nálad a neustále tvrdnoucí bříško, je mi opravdu krásně. Užíváme si poskakující pupík, dnes i první Lukáškovu škytavku, nic mě nebolí, nic mě netrápí. Až teda na výše zmíněné tvrdnutí bříška a malého karatistu, jako kdybych ani nebyla těhotná. Tak uvidíme jak dlouho to tak zůstane.
5 lidí považuje za užitečné
lucalu1988  1. čer 2017

Pohyby a vrtěníčko...

Ahoj,
V neděli budu 23 tt, je to mě druhé těhotenství a pohyby cítím už od 18 tt.
Přibrala jsem zatím jen 5 kg a doufám, že už moc nepřiberu. Jsem totiž baculatější. :) Vše je v pořádku.

JEN...mám moc plodové vody a na screeningu v 21tt mi řekli, že malému chybí jedna pupečníková cévka a že nemusí být dostatečně vyživován. Mám strach. S prvním dítkfm bylo vše v pořádku.

Zítra jdu na ko ke svému gynekologovi tak mám plno otázek.


Všem maminkám přeji hladký průběh těhu a ať je vše v pořádku! :)
Lucka
2 lidé považují za užitečné
barborak4  13. únor 2017

Můj sladký 23 tt.

Začala mě bolet záda, kyčle a kostrč, ale určitě je to tím jak přibírám (10kg). Kopanečky jsou krásné, ale bohužel oproti minulého týdne slabší.

Přiznám se, že občas zhřeším a dám si kafé - malá po té začne trochu víc řádit.

Jinak pořád plaším. Zdá se mi, že se mi vrátili i nálady, kterými jsem procházela na začátku. Snad se to zlepší, protože mám o miminko v jednom kuse starost. Ten měsíc do další kontroly je vždy dlouhý, ikdyž to těhotenství strašně rychle ubíhá a já si na tu mou nájemnici už zvykla :heart:
7 lidí považuje za užitečné
monib66  7. led 2017

Bolest zad a stydké kosti

Je tady 23tt, miminko krásně roste a před týdnem už mělo 465g♡. Kopanečky cítím už od 19tt a naprosto si je užívám. Jediné, co mě trápí, jsou nepříjemné bolesti zad a stydké kosti. Večer je to nejhorší, to skoro nemůžu vstát z postele.
4 lidé považují za užitečné
aphr0dite  28. črc 2016

Škytavka

Dnes jsem zjistila co jsou ty pravidelné kopanečky. Tak naše holčička má škytavku. 😀 cítím se líp, nezvracím jen jsem víc unavená. Ale je to tím, že stále chodím do zaměstnání a musím ráno vstávat. 😀
katerinahaj  27. dub 2016

Šikulka náš

Tak náš chlapeček už kope jak o závod! :-) Líbí se mu poslech hudby. Konečně ustály migrény a já už se konečně cítím skvěle. Vyšetření v poradně dopadlo dobře, akorát jsem dostala nesmyslně vynadáno, že rychle přibírám, jinak mám deset kilo nahoře, ale pořád prý vypadám skvěle a bříško mám také krásné. :-)

Už se těším na den, kdy příjde náš brouček na svět. :-)
7 lidí považuje za užitečné
nelitostny  4. bře 2016

Náhlé intenzivní změny na těle

Začaly mi hodně natékat nohy a za 14 dní jsem přibrala 2 kg, dosud to byla teprve 2 kg od začátku těhotenství. Zašla jsem o týden dřív na kontrolu, abych předešla komplikacím. Mohla jsem mít cukrovku, tak ať je to jasné.

U doktora vše ok. Dostala jsem doporučení na kompresní punčochy, i kvůli křečovým žilám. Jednou za půl roku je může praktický lékař, nebo gynekolog předepsat, tak ušetřím cca 600,-.
Dostala jsem žádanku na vyšetření krve a inzulínu - pití sladké vody. Dle tohoto testu se zjišťuje, zda nejsou sklony k cukrovce.
1 člověk považuje za užitečné
martanka007  10. únor 2016

Přibírání

23. týden těhotenství opět utekl velmi rychle, je to díky tomu, že stále chodím do zaměstnání. Byla jsem jen na jedné prohlídce u gynekoložky, která řekla, že je fajn, že chlapeček má krásně v pravém úhlu chodidlo k lýtku, že prý kdyby to bylo jinak, hrozil by Downův syndrom. Shodnou informaci mi řekli i v nemocnici při velkém ultrazvuku.

Jediné, co mě trápí, je únava z důvodu velkého množství aktivit v zaměstnání a mimo zaměstnání a přibírání, kdy přibírám cca 1 kg týdně, takže už mám nahoře 8,5 kg.
2 lidé považují za užitečné
tynka23  20. říj 2015

Stanovení pohlaví miminka

Až ve 23. týdnu jsme se konečně dozvěděli pohlaví miminka. Napínal nás neuvěřitelně, kluk jeden. =-) Byl buď špatně natočený nebo měl pupeční šňůru mezi nohama. Vlastně nám tím ukazoval svou povahu, stydlínek. ;-)
3 lidé považují za užitečné
bajushh  5. říj 2015

Konečně první kopanečky

Na tento okamžik nikdy nezapomenu, jelikož mám obráceně vyklenutou dělohu. Na naše první kopanečky jsme si museli trošku počkat :-) (ani moje váha tomu nepřidává), ale byla jsem 22+1 a v den mého svátku jsem dostala ten nejkrásnější dáreček. :-)
4 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru