23. týden těhotenství

12 zkušeností

Velikost bříška ve 23.týdnu těhotenství
Ve 23. týdnu těhotenství prochází miminko dalšími vývojovými fázemi, mezi které patří například zpevnění ušních kůstek, díky kterým může dítě v děloze slyšet Tvůj hlas. Proto se v těchto týdnech doporučuje s miminkem "mluvit", zpívat mu, číst, aby hlas slyšelo a bylo na něj po porodu28 připraveno natolik, že Tě okamžitě pozná i podle hlasu.

Vedle vyvíjejícího se ucha dítěte, resp. jeho kůstek, se začíná zabarvovat také kůže, kterou je pokryto tělíčko miminka v děloze. Za tímto zabarvením je pigment. Pod kůží se dále ukládá tuk a miminko tak dál a dál přibírá na váze. V tomto týdnu může vážit okolo 501 gramů, od hlavičky po patičku je velké přes 28,9 cm a velikostně se podobá půlkilové dýni.

Slaná plodová voda, která miminko v děloze3 chrání, je dítětem často polykána, vstřebána do jeho krevního oběhu a ledvinami zase vyloučena. Pitím plodové vody2 může dítě snadno přijít ke škytavce, kterou Ty můžeš cítit jako trhané pohyby v bříšku. Díky slanosti plodové vody je právě ta pro něj tím pravým a vhodným prostředím, protože udržuje dítě v teple, chrání ho před infekcemi a ještě ho i nadnáší. To tak může procvičovat vyvíjející se tělo, kopat, mávat, otáčet se. Plodový vak v tomto týdnu obsahuje kolem 0.5 litru tekutiny, která je každé tři až pět dní obnovována.

V průběhu těhotenství24 může Tvé tělo strádat v oblasti vitamínů a nebo také postrádat dostatek železa. Příjem železa v potravinách je třeba si hlídat, protože to je důležité na tvorbu červených krvinek, jenž podporují oběh kyslíku ve Tvém těle i těle Tvého dítěte. Potraviny obsahující železo jsou např. zelená listová zelenina3, libové maso, ořechy3, sušené ovoce a nebo snídaňové cereálie. V jiném případě může žena železo do těla dostat v tabletkách, po konzultaci s lékařem. Chybí-li Ti dostatek železa v krvi, můžeš pociťovat únavu, mít pocity na omdlení a rychleji dýchat.

Na každé prohlídce Ti měří v poradně lékař a nebo sestřička tlak. Ten je třeba v průběhu celého těhotenství hlídat, aby nedošlo k jeho zvyšování. Pokud k němu dochází, může lékař sledovat těhotenskou preeklampsii17, pro kterou je typický právě zýšený krevní tlak, otoky a bílkovina v moči. Preeklampsie se dá léčit a je důležité podchytit ji včas.

Otékání končetin9 ale nemusí znamenat hned preeklampsii. Otékání končetin, hlavně kotníků, je v těhotenství běžnou záležitostí a aby jí maminky předešly, je vhodné zvedat nohy do výšky, protahovat je a dlouze neposedávat, popř. začít nosit punčochy. Rozprouděním krevního oběhu se otoky zmenšují.

Vyšetření ve 23. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)

23. týden těhotenství v číslech

23. týden těhotenství

  • 23. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 21. týden od oplodnění
  • přibližně 17 týdnů do porodu
  • lékař píše: 22 týdnů + 0 dní až 22 týdnů + 6 dní (zkráceně 22tt + 0 až 22tt + 6)

23. týden těhotenství po dnech

23.  týden těhotenství po dnech

Video: 4D Ultrazvuk ve 23. týdnu těhotenství

<< 22.týden těhotenství13 / 24.týden těhotenství >> 24

Související články

Více o 23. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20121023004943/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  2. http://www.pampers.cz

http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s 23. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 23. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
belmonka
13. únor 2019

Konečně cítím tu lásku

Na ultrazvuku jsme konečně viděli pořádně obličejík a já si tak odnesla úžasnou foto malého "medvídka", na které koukám s láskou jak na svatý obrázek ♥ :D Bylo i vtipné koukat, jak zrovna polyká plodovou vodu. :D

Váha mimi je 435 gramů a já mám +2,9 kg nahoře.

Cítím se skvěle a chodím pravidelně na těhu plavání a těhu cvičení
0 poděkování
kachnicka215
9. led 2019

Krásný tyden

Jsem zrovna ve 23. tt a je mi po dlouhé době fajn. Kdybych neměla pupík asi bych si ani jako těhotná nepřišla. Ještě minulý týden mě trápily občasné bolesti v podbřišku, nejspíš z důvodu rozpínání dělohy. Ale ty jako mávnutím proutku zmizely a cítím se skvěle. Jen mě občas trápí, že necítím pohyby přes den. Minulý týden jsem je pociťovala víc. Tento týden je klidnější. Ale to se večer změní - jen co si sednu, spíše lehnu, prcek začne řádit. Asi bude po mamince - sova. To mě čeká asi spousta bezesných nocí. :)
1 poděkování
maximaty
8. zář 2018

Krásné období

Jsem ve 23.tt a opravdu si to užívám, až na občasné změny nálad a neustále tvrdnoucí bříško, je mi opravdu krásně. Užíváme si poskakující pupík, dnes i první Lukáškovu škytavku, nic mě nebolí, nic mě netrápí. Až teda na výše zmíněné tvrdnutí bříška a malého karatistu, jako kdybych ani nebyla těhotná. Tak uvidíme jak dlouho to tak zůstane.
2 poděkování
lucalu1988
1. čer 2017

Pohyby a vrtěníčko...

Ahoj,
V neděli budu 23 tt, je to mě druhé těhotenství a pohyby cítím už od 18 tt.
Přibrala jsem zatím jen 5 kg a doufám, že už moc nepřiberu. Jsem totiž baculatější. :) Vše je v pořádku.

JEN...mám moc plodové vody a na screeningu v 21tt mi řekli, že malému chybí jedna pupečníková cévka a že nemusí být dostatečně vyživován. Mám strach. S prvním dítkfm bylo vše v pořádku.

Zítra jdu na ko ke svému gynekologovi tak mám plno otázek.


Všem maminkám přeji hladký průběh těhu a ať je vše v pořádku! :)
Lucka
1 poděkování
barborak4
13. únor 2017

Můj sladký 23 tt.

Začala mě bolet záda, kyčle a kostrč, ale určitě je to tím jak přibírám (10kg). Kopanečky jsou krásné, ale bohužel oproti minulého týdne slabší.

Přiznám se, že občas zhřeším a dám si kafé - malá po té začne trochu víc řádit.

Jinak pořád plaším. Zdá se mi, že se mi vrátili i nálady, kterými jsem procházela na začátku. Snad se to zlepší, protože mám o miminko v jednom kuse starost. Ten měsíc do další kontroly je vždy dlouhý, ikdyž to těhotenství strašně rychle ubíhá a já si na tu mou nájemnici už zvykla :heart:
6 poděkování
monib66
7. led 2017

Bolest zad a stydké kosti

Je tady 23tt, miminko krásně roste a před týdnem už mělo 465g♡. Kopanečky cítím už od 19tt a naprosto si je užívám. Jediné, co mě trápí, jsou nepříjemné bolesti zad a stydké kosti. Večer je to nejhorší, to skoro nemůžu vstát z postele.
2 poděkování
aphr0dite
28. črc 2016

Škytavka

Dnes jsem zjistila co jsou ty pravidelné kopanečky. Tak naše holčička má škytavku. 😀 cítím se líp, nezvracím jen jsem víc unavená. Ale je to tím, že stále chodím do zaměstnání a musím ráno vstávat. 😀
0 poděkování
katerinahaj
27. dub 2016

Šikulka náš

Tak náš chlapeček už kope jak o závod! :-) Líbí se mu poslech hudby. Konečně ustály migrény a já už se konečně cítím skvěle. Vyšetření v poradně dopadlo dobře, akorát jsem dostala nesmyslně vynadáno, že rychle přibírám, jinak mám deset kilo nahoře, ale pořád prý vypadám skvěle a bříško mám také krásné. :-)

Už se těším na den, kdy příjde náš brouček na svět. :-)
6 poděkování
nelitostny
4. bře 2016

Náhlé intenzivní změny na těle

Začaly mi hodně natékat nohy a za 14 dní jsem přibrala 2 kg, dosud to byla teprve 2 kg od začátku těhotenství. Zašla jsem o týden dřív na kontrolu, abych předešla komplikacím. Mohla jsem mít cukrovku, tak ať je to jasné.

U doktora vše ok. Dostala jsem doporučení na kompresní punčochy, i kvůli křečovým žilám. Jednou za půl roku je může praktický lékař, nebo gynekolog předepsat, tak ušetřím cca 600,-.
Dostala jsem žádanku na vyšetření krve a inzulínu - pití sladké vody. Dle tohoto testu se zjišťuje, zda nejsou sklony k cukrovce.
1 poděkování
martanka007
10. únor 2016

Přibírání

23. týden těhotenství opět utekl velmi rychle, je to díky tomu, že stále chodím do zaměstnání. Byla jsem jen na jedné prohlídce u gynekoložky, která řekla, že je fajn, že chlapeček má krásně v pravém úhlu chodidlo k lýtku, že prý kdyby to bylo jinak, hrozil by Downův syndrom. Shodnou informaci mi řekli i v nemocnici při velkém ultrazvuku.

Jediné, co mě trápí, je únava z důvodu velkého množství aktivit v zaměstnání a mimo zaměstnání a přibírání, kdy přibírám cca 1 kg týdně, takže už mám nahoře 8,5 kg.
1 poděkování
tynka23
20. říj 2015

Stanovení pohlaví miminka

Až ve 23. týdnu jsme se konečně dozvěděli pohlaví miminka. Napínal nás neuvěřitelně, kluk jeden. =-) Byl buď špatně natočený nebo měl pupeční šňůru mezi nohama. Vlastně nám tím ukazoval svou povahu, stydlínek. ;-)
2 poděkování
bajushh
5. říj 2015

Konečně první kopanečky

Na tento okamžik nikdy nezapomenu, jelikož mám obráceně vyklenutou dělohu. Na naše první kopanečky jsme si museli trošku počkat :-) (ani moje váha tomu nepřidává), ale byla jsem 22+1 a v den mého svátku jsem dostala ten nejkrásnější dáreček. :-)
2 poděkování