Poslíčci

Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška20, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí33 pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru6. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy3 k porodu29 a miminku nijak neškodí.

Video: Začínající porod nebo falešný poplach? Jak to rozpoznat? Příznaky porodu.

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou

V rozhovoru s Mgr. Martinou Didekovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:43 Předporodní kontrakce, tzv. poslíčci
 • 01:57 Hlenová zátka - její odtok nemusí signalizovat okamžitý porod
 • 02:32 Průjem před porodem
 • 03:19 Umí se žena před porodem sama vyšetřit?
 • 03:48 Jak se organismus sám připravuje na porod?
 • 05:24 Zdravotní problémy / nestandardní stavy před porodem - na co si dát pozor?
 • 06:35 Hnědé špinění - čím je způsobeno a co signalizuje?
 • 07:15 Nevolnosti a zvracení před porodem - jak si s nimi poradit?
 • 08:37 Nepravé kontrakce. Od kdy se mohou vyskutovať a co znamenají?
 • 09:12 Kontrakce směřující k porodu - jak je rozpoznat?
 • 10:14 Kdy jít do porodnice?
 • 10:39 Jak dlouho trvá běžný porod a kdy mluvíme o tzv. překotných porodu?
 • 11:43 Druhý, třetí a další porod. O kolik bývají rychleji?
 • 12:24 Doporučení a povzbuzení na závěr

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?

🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.

🎞️ Porodní plán.


Výskyt poslíčků

Braxton-Hicksovy kontrakce jsou způsobeny stahem děložní svaloviny po dobu několika sekund (zpravidla 30-60 vteřin), poté přichází opětovné uvolnění bříška. Zpravidla jsou provázeny mírnými bolestmi v podbřišku2 nebo dolní části zad. První poslíčci se začínají objevovat už od 6. týdne těhotenství27, ale rodička je začíná cítit až po 20. týdnu těhotenství21, takto ze začátku bývají ovšem velice slabé. Většina nastávajících maminek si poslíčky začne uvědomovat teprve ke konci druhého trimestru17, mnohdy až ve třetím trimestru13 těhotenství24. Najdou si však i budoucí maminky, které falešné kontrakce nevnímají vůbec nebo si poslíčků všimnou až při dalším těhotenství.
Poslíčci

S rostoucím stádiem těhotenství mají poslíčci tendenci přicházet častěji. Tuhnutí jsou ale stále nepravidelná a méně bolestivá než "pravé" kontrakce při porodu. Někdy je obtížné rozlišit poslíčky od kontrakcí značících předčasný porod20. Pokud si není žena jistá, měla by raději zajet na kontrolu ke svému ošetřujícímu lékaři nebo zajet rovnou do porodnice24.

Intenzita a objevování poslíčků se liší dle postavy těhotné ženy. Některé mohou mít 3 až 4 poslíčky do hodiny, jiné ženy jednou do hodiny, některé ženy naopak v rozmezí několika dní. Poslíčky se stejně jako náhle objeví, tak se také náhle ztratí. I práh bolesti mají ženy různý, některé říkají, že jsou poslíčci velmi bolestiví, jakmile ale zažijí porodní bolesti, označují poslíčky jako bolest mírnou.

Projevy poslíčků

Přibližně dva týdny před termínem porodu74 se poslíčci začínají objevovat častěji a nastávající maminka je již nepřehlédne. Stále se však nejedná o kontrakce pravé. Poslíčci přichází náhle a nepravidelně, časový interval je různý a jejich intenzita nemá vzrůstající charakter.

Charakteristika poslíčků

 • nepravidelná intenzita
 • nepravidelně se objevující
 • nepředvídatelné
 • nerytmické
 • jsou více nepříjemné než bolestivé
 • nemají žádnou stejnou intenzitu nebo frekvenci
 • intenzita se snižuje, až poslíčci vymizí úplně

Spouštěči poslíčků

Poslíčci nebo kontrakce?

Mnoho těhotných žen se trápí otázkou, zda rozpoznají rozdíl mezi falešnou kontrakcí, nebo-li poslíčky a mezi opravdovými kontrakcemi, které značí blížící se porod. Zde je tabulka s přehledem charakteristických znaků pro poslíčky a kontrakce:

PoslíčciKontrakce
Poslíčci se nevyskytují blízko k sobě.Kontrakce se vyskytují blízko k sobě.
Poslíčci se nezintenzivňují.Kontrakce jsou stále silnější.
Poslíčci jsou patrní pouze v přední části bříška.Kontrakce mají tendenci být cítit po celém těle.
Poslíčci netrvají dlouho.Výskyt kontrakcí je po dlouhou dobu.
Díky procházce poslíčci odezní.Během procházky se kontrakce stávají silnějšími.
Děložní čípek se s poslíčky nemění.Děložní čípek se s kontrakcemi otevírá a ztenčuje.

Jak lze poslíčky tlumit

Ačkoliv Braxton-Hicksovy kontrakce nebývají výrazně bolestivé, mohou být budoucí mamince nepříjemné.
Zde je několik tipů na úlevu:
Svačinka a zahnaní poslíčci

 • rytmické a uvolněné dýchání, relaxace (poslíčky to sice nezastaví, ale pomůže ženě vyrovnat se s jejich bolestí),
 • změna polohy těla - pomáhá chůze nebo naopak ulehnutí na levý bok,
 • dostatečný příjem tekutin - gravidní žena by měla denně vypít přibližně 2,5 - 3 litry tekutin,
 • vypití bylinného čaje4 nebo sklenice mléka1
 • teplá sprcha nebo půlhodinová koupel (koupel nesmí být horká!),
 • menší zdravá svačinka,
 • vyprázdnění močového měchýře - i plný močový měchýř může způsobovat poslíčky,
 • užití Magnesia6 (hořčíku) - zde je však nutné dodržovat lékařem předepsané množství a dávky svévolně nenavyšovat.

V případě jakýchkoliv pochybností, jestli se náhodou nejedná o skutečné předčasné porodní kontrakce, je vždy vhodnější absolvovat lékařskou prohlídku, při které lékař provede všechna nezbytná vyšetření.

Kdy k lékaři?

Zaznamená-li nastávající maminka v časném stádiu těhotenství (od 37. týdne) ztuhnutí bříška více než 4 - 5 krát za hodinu či více než 10 - 15 krát za den, nebo se dokonce kontrakce objevují v pravidelných intervalech, je na místě navštívit lékaře, popřípadě porodnickou ambulanci.
Poslíčci

V případě, že budoucí maminku kromě nepravidelných kontrakcí doprovázejí i jiné příznaky, např. v podobě krvácení3 z rodidel, vaginální výtoky či prudké bolesti břicha4 podobající se menstruačním bolestem, je nezbytné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Jen takto se dá zabránit ohrožení života těhotné ženy a miminka.

Žena by neměla mít strach odjet do porodnice, ať se necítí hloupě, že nepozná poslíčky od kontrakcí, raději jet do porodnice několikrát než pak něco zanedbat.

Zaznamená-li rodička pravidelné kontrakce po 12 minutách před 37. týdnem těhotenství30, měla by ihned vyhledat lékařkou pomoc, může se jednat o předčasný porod. Kontrakce vyskytující se po 37. týdnu těhotenství po pěti minutách v délce 1 hodiny signalizují blížící se porod21.

Více o poslíčcích na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.klub-maminek.cz/articles/view/co-to-jsou-poslicci
 2. https://web.archive.org/web/20130306021553/http://www.fit-porod.cz/materstvi/kojeni/hormonalni-an...
 3. http://www.maminkam.cz/znamky-bliziciho-se-porodu
 4. http://www.nutriklub.cz/
 5. http://www.babycenter.com/0_braxton-hicks-contractions_156.bc (ENG)
 6. http://americanpregnancy.org/labornbirth/braxtonhicks.html (ENG)
 7. http://pregnancy.familyeducation.com/labor-and-delivery/signs-and-stages-of-labor/35965.html (ENG)
 8. http://pregnancy.about.com/od/laborbasics/a/Braxton-Hicks-Contractions.htm (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s poslíčky

Máš zkušenost s poslíčky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafrie14  19. únor 2021

Tři těhotenství, 3x poslíčci

Mně u všech dětí začali poslíčci trápit tak 3 týdny před termínem porodu. Začalo to bolestí v podbřišku jako u přicházející menzes, a pak mi ztvrdlo břicho jako kámen, prodýchala jsem to a za pár sekund se zase uvolnilo. Tak jsem to měla obě těhotenství. Teď mám 14 dní do termínu s třetím a už týden mám poslíčky denně. S druhým synem jsem jela do porodnice až se mi ti posličci nezdáli, byli nepravidelní, ale celodenní a stupňovali se, no a od příjmu byl za 1:56 na světě.
shakillova  29. pro 2020

4. těhotenství

Nepamatuji si, že bych u prvního dítěte vůbec poslíčky cítila. U druhého přišly v sedmém měsíci každý den co hodinu, hrůza, bolest úplně stejná jako pravé kontrakce. U třetího ke konci sem tam a teď u čtvrtého 36. týden, po 8 minutách tři hodiny v kuse, síla. Pak to naštěstí přešlo. Uvidíme, co bude dál. Občas přes den se objeví, zatím to není tak hrozné.
hanapaz  11. bře 2018

Poslíčci - ale pravidelní

Všude se píše, že poslíčči jsou nepravidelné kontrakce, já je ale měla před prvním porodem každé opoledne 2-3 hodiny a to po 4 minutách, tedy velmi pravidelně. Přitom to už je situace, kdy se radí odjet do porodnice. Ale opakovalo se to asi 2 týdny, tak jsem si zvykla a nepanikařila jsem. Jednou to ale bolelo o dost víc, tak jsem poznala, že jde o porod (ikdyž horká koupel to nezlepšila ani nezhoršila). Ikdyž z nemocnice nás poslali domů, že to porod není, že to jako prvorodiička od poslíčků nepoznám, doma jsme se jen otočili (to už byly kontrakce po 1-2 minutách), ještě mi stihla prasknout voda a jeli jsme znovu a to už mě přijali, že rodím.

Teď jsem těhotná podruhé (36tt) a kontrakce mám už od 28. týdne, kdy mi nastoupily celkem silné po 3 minutách a trvaly 2 hodiny, naštěstí to ale porod nebyl. Nedávno ale zas nastaly velmi pravidelné kontrakce po 3 min a trvaly 4,5 hodiny, to už jsme do nemocnice vyrazili, ale injekce magnesia zabrala. Vana opět nepomohla.

Myslela jsem, že při druhém porodu snáz rozeznám pravé kontrakce, je to ale právě naopak. Je to velké dilema, jestli jet nebo nejet do nemocnice, protože kontrakce mi vždy nastoupí rovnou po 3 minutách, a to se člověk bojí, aby to stihl, většinou to jsou ale poslíčci...tak snad to poznám.
tomikjoejoe  30. čer 2017

4 těhotenství

Momentálně jsem na začátku 36 tt, malá je už tři týdny připravená k porodu a já na prst otevřená a pořád se nic neděje. Každý můj předchozí porod provázely silné kontrakce v zádech a nikdy mi moc netvrdlo břicho, tak teď na to čekám i teď. Před 2 týdny jsem tyto kontrakce měla a odešla mi hlenová zátka, dnes ráno také a navíc ze mě něco vyteklo, ale nebyla to plodová voda, jak jsem si jednu chvíli myslela. :unamused:

Malá hodně tlačí na močový měchýř a pomalu mi sestupuje břicho dolů. Už tři týdny si ze mě dělá srandu a dle vyjádření lékaře v tom bude dost pravděpodobně ještě chvíli pokračovat. :)
1 člověk považuje za užitečné
renata43  28. čer 2017

4 těhotenství

Mám za sebou 3 porody, 4. mě čeká každým dnem.

Moje zkušenost: každá příprava na porod jiná.

Myslela jsem si jak jsem zkušená, jak mě nemůže už nic překvapit a houbelec. První bez poslíčků, bez odtoku vody, bez zátky, rovnou kontrakce a 14 hod porod, 42 tt.

Druhý mírný poslíčci od 4. měsíce, pak odtok vody, kontrakce a bezbolestný! 18 hod porod, 40+0 tt.

Třetí s poslíčkama, oddtok vody, kontrakce a 24 hod bolestivý porod 40+2 tt.

Teď už tejden celodenní a celkem pravidelný poslíčci, téměř kontrakce, že už dvakrát mě to zmátlo a volala jsem asistentce, sama sobě se smeju.., jsem 40+1 tt.
3 lidé považují za užitečné
kituska20  10. dub 2017

U první nic, ale u druhého mazec

V prvním těhotenství jsem se s poslíčky nesetkala ani jednou. Prostě začaly kontrakce a já porodila ten den.

Ale u druhého těhotenství mě minimálně jednou denně od 37tt chytají bolesti. Jsou ale jiné než kontrakce. Nemají interval. Je to trvalá stálá tupá bolest v podbřišku. Hodně nepříjemné. Pomáhá teplá vana, prodýchat. Ale s druhým dítětem vedle sebe to jde kolikrát fakt těžko. :) Nejsem si jistá, jestli teď porod poznám tak jistě jako poprvé.
absintka19  6. dub 2017

Poslíčci

Nyní jsem v 36tt, ale jelikož moje malá Adélka je více než akční, tak poslíčky jsem nejspíše nezaznamenala. :)

Ať s nimi nebo bez nich, všem maminkám přeji zdravá miminka!
terezz29  15. bře 2017

Poslíčci a já = nerozlučná dvojka

Poslíčky jsem měla měsíc před porodem téměř každý den. Pomohla změna polohy, nebo nějaký pohyb. A prodýchávat. Ke konci už to bylo i trochu bolestivé. Takže jsem si je užila u obou těhotenství na maximum.
makymak  13. bře 2017

Ve 39 tt

Občas mi tvrdlo bříško kdykoli od 2. trimestru, ale myslím, že pravé poslíčky jsem poznala až ve 39 tt, každý večer a ráno, nebo i v noci tvrdnutí s bolestí v podbřišku a v zádech dole jako při MS. Vždy tak 2x 3x za sebou v průběhu hodiny a pak klid. Vždy na několik minut a nutily mě trochu zrychleně dýchat.
veronika_23  5. bře 2017

Moji pošlíčci

Jako prvorodička jsem pořádně nevěděla, co to poslíčci jsou. A tak jsem cca tři týdny před termínem šla do porodnice s tím, že jsem začala rodit. Ale jednalo se právě o poslíčky, nechali si mě tam sice na jednu noc, kdyby náhodou. Ale syn se nakonec narodil až den před termínem.

A jedna rada, kterou mi dali v porodnici: Kontrakce poznáte - to nebudete moc stát, ležet, sedět. Měli pravdu! :)
banditarich  9. pro 2016

Potřebovala jsem ticho, tmu a teplo :-)

Celé těhotenství nic, poslíčky jsem neznala, až jednou ve 35+0 mi bylo hrozně špatně na zvracení, byla jsem velmi podrážděná, ba až hodně vzteklá, bolela mne hrozně záda, chtěla jsem to zaspat, ale nějak se nedařilo. Stres to zvyšoval a stupňoval. Vadil mi hluk, jakýkoliv. Byla u nás na návštěvě nevlastní dcera a já měla vztek, že se o mě manžel nestará a povídá si s ní, což jsem přes dveře slyšela a hrozně mne to štvalo a rušilo, když mě je špatně. Trvalo to asi 4 hodiny, stahy žádné. Porod proběhl nakonec ve 35+4, takže to musela být určitá forma poslíčků.

Dnes se tomu směji, tenkrát jsem vzteky rozmlátila krabici papírových kapesníků o noční stolek,
ale tenkrát mi bylo opravdu hrozně. :-( Teprve časem mi došlo, o co vlastně tenkrát šlo. :-D
2 lidé považují za užitečné
evulinka27  26. srp 2016

MS bolesti

Mám měsíc před termínem a už asi 5. den po sobě mě berou opravdu silné menstruační bolesti. Je to bolest v kuse a táhlá, cca na hodinku a něco. Nahřívám se termafonem, pak to ustupuje. Nejsem si jistá, zda to nemá spojitost s pitím maliníkového čaje. Zkusím snížit dávky a uvidíme.
2 lidé považují za užitečné
clarushe  13. bře 2016

???? :-)

Jsem ve 37tt a poslíčky zřejmě také nemám. Nebo mám a nevím o tom?!
2 lidé považují za užitečné
hellalright  11. bře 2016

Poslíčky od 31tt

Od 31tt mám poslíčky. Objevují se někdy jednou za pár dní, někdy třeba čtyři dny za sebou. Přirovnala bych je k menstruačním bolestem v podbřišku, lehký tlak a myslím, že jsem je možná částečně vyvolávala svojí aktivitou. Do 33tt jsem normálně chodila do práce atd. Přijdou ale vždycky až nějakou dobu po zklidnění, při odpočinku. Pomáhá mi se pomalu prodýchat hluboko do břicha a změnit polohu. Trvají pár minut. Nic až tak nepříjemného, spíš mi to dává najevo, že tělo pracuje a připravuje se. :-)
1 člověk považuje za užitečné
fouskovi  8. únor 2016

Poslíčci den před porodem

Bylo to 14 dní před termínem, v pátek ráno ze mě odešel hlen, tak jsem myslela, že už, ale paní doktorka, že ne to jou poslíčci a rodit se ještě nechystám.

Tak druhý den jsme jeli s manželem známému na svatbu a z obřadu rovnou do porodnice. Takže taky nevím, co to jsou poslíčci - porod přišel z čista jasna.
betysp  6. únor 2016

Poslíčky neznám

Za celou dobu svého těhotenství jsem neměla poslíčky ani jednou. Když jsem si myslela, že mám poslíčky, tak se nám za 24 hodin narodil syn. :-)
2 lidé považují za užitečné
kac97  6. říj 2015

Poslíčky

Myslela jsem si, že něco takového mě mine. No, bohužel NE. Poprvé jsem netušila o co se jedná, byla jsem zmatená. No ale teď už aspoň vím, že stačí chvíli chodit po bytě a nebo zalézt do sprchy s teplou vodou a poslíčci jsou fuč.
novina  7. črc 2015

Poslíčky jsem nezažila

Poslíčky jsem nezažila ani u jednoho těhotenství. V obou případech mi museli porod vyvolávat, a to jsem přesně věděla, že to jsou rovnou kontrakce. :)
wahu  1. čer 2015

Nikdy žádný poslíček :-)

Poslíčkové se mi za absolutně vyhnuli. A tak nějak mi to vůůůůůbec nevadilo... :-)
ginnevra  8. kvě 2015

Poslíčky neznám.

Za celé těhotenství jsem je nezažila. Až v den v porodu. :-D
1 člověk považuje za užitečné
lenik.n  9. dub 2015

Poslíčci? Neznám...

Poslíčky jsem vůbec nezažila. Když jsem si týden před termínem porodu myslela, že přišly mé první, tak se z nich vyklubal porod. :-)
zuzisu  7. dub 2015

Nemám skúsenosť

Nezažila som a som za to rada :-)
Prišli raz v noci až kontrakcie, a po pár hodinách bol junior s nami.
1 člověk považuje za užitečné
evaamy  23. bře 2015

Neznám

Za celou dobu jsem je nezažila. Až jednoho dne přišly rovnou kontrakce.
1 člověk považuje za užitečné
niccky.z  12. bře 2015

Jak na ně

Poslíčky jsem měla od 33tt a věděla jsem o nich. Je to bolest připomínající menstruační bolest, která vystřeluje do zad.
Nejlepší lék bylo vlézt pod peřinu a být v teple. Sprcha moc nepomáhala. :)
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  12. bře 2015

Mě moc netrápili

Poslíčky jsem začínala cítit někdy ve 34. týdnu, většinou to byly dny, kdy jsem se zrovna moc nešetřila. Neměla jsem je nijak silné, ale věděla jsem o nich - tvrdlo mi při nich více bříško a trochu mě v pravidelných intervalech pobolívalo. Většinou pro mě byly signálem, že mám trochu zvolnit tempo. :)
kacik87  11. únor 2015

Byla jsem velmi překvapená

Své první miminko jsem prožívala velmi intenzivně a nemohla jsem se dočkat dne, kdy bude má holčička s námi. Na své první poslíčky nikdy nezapomenu.

Měla jsem zhruba týden do TP a byla jsem v tento letní den s manželem a rodiči na zahradě. Ležela jsem na lehátku a hrála jsem s nimi karty. Najednou jsem dostala několik píchlavých bolestí do beder. Sesunula jsem s z lehátka na zem na čtyři a dýchala jsem. Za chviličku to přešlo. Všichni na mě vytřeštěně koukali a já nebyla schopná slov. Tyhle bolesti přicházely co deset minut asi hodinu. Pokaždé jsem skončila na čtyřech a dýchala.

Po porodu můžu s klidem říct, že podle mě jsou bederní bolesti daleko horší.
kazy  10. únor 2015

Falešné kontrakce hodně překvapily

Při třetím porodu už má člověk pocit, že ho jen tak něco nemůže překvapit. Mě překvapily právě poslíčky. Byly pravidelné, trvaly od jedné ráno až do odpoledních hodin, po dvou až třech minutách, ani horká koupel je nerozehnala a vyhnaly nás dvakrát do porodnice. Otevřená jsem byla pokaždé na "nulu" a porodila jsem za týden.

Teď už ale vím, kdy jsem měla možnost poznat, že se jedná o planý poplach. Když jsem si dala sprchu, lehla jsem si po ní na chvilku do postele a bolest ustala. To se vám s kontrakcemi opravdu nestane, jak jsem zjistila týden na to:) Jenže manžel byl z kurzů poučen, že poloha vleže brzdí porod a na mimi by měla působit gravitace, aby vše postupovalo, a tak mě z postele zas "vytáhl" a poslíčky se znovu rozjely. Proste jsme potřebovali porodit nejlépe ten den, když už si vzal při prvním výjezdu volno z práce. Ale tělo ani miminko se oblbnout nedá.

Takže moje rada: na pravidelnost a intenzitu moc nehleďte, ale horká sprcha a postel by to měly rozhodnout :)
3 lidé považují za užitečné
rituska88  26. led 2015

Co to je? :-D

Vlastně ani pořádně nevím, co to ti poslíčci jsou, protože jsem je v těhotenství nezažila. :-)

Pořád jsem čekala, kdy to přijde, ale pořád nic. Miminko bylo už od 20tt, pořád koncem pánevním a nakonec jsem v 39+0 šla na císařský řez. Takže neznám ani poslíčky, ani žádné jiné kontrakce. :-) Šťastná to žena, že? ;-)
danny38  11. led 2015

Poslíčci???

Třikrát těhotná a třikrát žádní poslíčci. :-D

Pokaždé jsem si říkala, zda poznám, kdy vyrazit do porodnice tak akorát a nad poslíčky jsem nějak vůbec neuvažovala. :-N Pravdou je, že mi při třetím těhotenství tvrdlo celý den břicho, ale taky večer už jsem jela do porodnice a ráno byla Anička na světě. :-N

Takže rozhodně může být těhotenství i bez poslíčků. :-)
kalkulantka  9. led 2015

Nikdy jsem poslíčky nezažila

Za celou dobu těhotenství jsem nezažila poslíčky a ani jsem neměla problém s tvrdnutím břicha.

V den porodu jsem si myslela, že se poslíčci prvně dostavili, protože jsem měla opravdu nepravidelné kontrakce po krátké době (5m, 2m, 4m, 2m, 2m, 5m.....). Jsem ale asi výjimka a už to byly kontrakce k porodu. :-)
zrzzynka  9. led 2015

Poslíčky neznám :-)

O poslíčcích jsem slyšela hodně již na předporodním kurzu a poslední trimestr jsem na ně pořád čekala. :-)
Trpěla jsem spíše na tvrdnutí bříška, ale poslíčky jsem nikdy neměla.
Když jsem myslela, že je konečně mám, jela jsem do porodnice a ukázalo se, že to jsou již opravdové porodní bolesti. :-)
miriamkad  8. led 2015

Poslíčky neznám

Poslíčky jsem nezažila, netuším, jak je rozeznám, pokud se v dalším těhu objeví. Asi budu hned plašit a v porodnici budu pečená vařená. :-D
1 člověk považuje za užitečné
christtyna  5. led 2015

Pořád a stále

V prvním těhu jsem měla poslíčky každý den od 5. měsíce až do porodu. Bylo to příšerné.

Teď ve druhém těhu mám poslíčky od 12. týdne. Jsem 21tt a strach je nepřekonatelný. Modlím se, ať neskončím v nemocnici a ať to dotáhneme s prckem co nejdále.
zebruska  5. led 2015

Poslíčci? Co to je?

Za celou dobu těhotenství mi břicho netvrdlo a poslíčky jsem neměla. Až po týdnu přenášení jsem měla večer pocit, že se možná něco bude dít, ale dvakrát se mi stáhlo břicho a tím to skončilo.

Takže jsem zvědavá na příště, jestli se poslíčci dostaví nebo ne.
2 lidé považují za užitečné
pablinka  2. pro 2014

Poslíčky znám velmi dobře

V obou těhotenstvích jsem si poslíčky užila. Více tedy v prvním těhotenství, kdy mě trápily pomalu každý den či obden už skoro měsíc před termínem porodu. Pak najednou v době termínu porodu nic, vše ustalo a já se konečně cítila fyzicky dobře. Za další 2 týdny jsem rodila.

U druhého těhotenství už jsem je neprožívala tak intenzivně a také nebyly tak časté.

V obou případech mi silně tvrdlo břicho a bolesti přestávaly, když jsem si lehla na bok nebo si dala teplou sprchu. Tak jsem poznala, že ještě o nic nejde a že to jsou nejspíš jen poslíčci.
1 člověk považuje za užitečné
lucih123  13. lis 2014

Neznám

Rodila jsem ve 31+1 tt a i když na monitoru vycházely pěkné kopce, nic jsem k udivení doktorů necítila. Že se něco děje, jsem poznala vlastně podle toho, že se malá v bříšku méně hýbala. Gynekolog mě urychleně poslal do nemocnice a rodila jsem do dvou dnů.
1 člověk považuje za užitečné
luthien.k  10. lis 2014

Poslíčci umí potrápit :-)

Po třech těhotenstvích a porodech je moje zkušenost s poslíčky taková, že může být i při třetím těhotenství těžké je odlišit od kontrakcí. :-) U všech těhotenství jsem měla už zhruba měsíc před porodem silné poslíčky, jejichž "nepříjemnost" se stupňovala s blížícím se porodem. Můj ošetřující gynekolog mě vždy ujistil, že poslíčci jsou dobré pro trénink dělohy, a zřejmě to tak i v mém případě při bezproblémových porodech bylo. :-)
3 lidé považují za užitečné
ladenka  9. lis 2014

Těhotenství bez poslíčků

Ani v jednom těhotenství jsem poslíčky nezažila.
První těhotenství skončilo náhlým prasknutím vody, po kterém se rozjely samotné silné kontrakce a druhé naopak kontrakcemi slaboučkými po 6 minutách, kde mi nakonec vodu (k mé úlevě) píchli těsně před samotným tlačením. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
stares  8. lis 2014

Poslíčci? Co to je?

Ani v jendom těhotenství jsem nezažila, co to znamená mít poslíčky. Když už jsem si myslela, že to jsou poslíčci, tak jsem rovnou skončila na porodním sále a rodila:-).

Takže ano, existují těhotenství s absencí poslíčků.
3 lidé považují za užitečné
andrejka_86  27. srp 2014

Nevím jak vypadají poslíčci

Okolí mě strašilo poslíčky, ale já je vůbec necítila a vlastně ani neměla. Den po stanoveném termínu porodu jsem měla od odpoledne divné bolesti břicha, které se postupem času staly pravidelnými po 9-ti minutách. Po příchodu manžela z práce se "bolesti" (no, ty pravé bolesti přišly o něco později :-D ) snížily na 7 minut, po vaně teplé vody a 10-ti minutách strávených v posteli se kontrakce opět snížily na 5 minut.

V 6 večer jsem vyjeli do porodnice s tím, že už hodinku a půl mám kontrakce po 5 minutách, tak mě chtěli poslat zpátky domů, já se nedala a v 11 večer, při velmi zrychlujícím se průběhu porodu, přišel na svět syn :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce