Pitný režim

Lidský organismus je ze 70% tvořen vodou. Naše tělo potřebuje pro svou správnou funkci přijmout přibližně 1,5-2,5 litrů vody denně. Lidský organismus si také dokáže vodu tvořit sám při spalování živin, tedy metabolickými procesy. Vodu, kterou organismus nespotřebuje, z těla vyloučí zejména v podobě moči, dýcháním a také pocením. Dodržování pitného režimu je tedy velice důležité a to zejména proto, že lidský organismus je velmi citlivý na ztrátu tekutin.
Miminko pijící vodu

Nedostatečný pitný režim snižuje nejen celkový tělesný výkon, ale také mentální funkce a to jak u dospělých osob, tak i u dětí. Podprůměrný příjem tekutin způsobuje zvýšenou únavu, bolesti hlavy5, kloubů, je také častou příčinou onemocnění ledvin a v extrémních případech může dojít až ke kolapsu krevního oběhu.

Nedostatečný pitný režim může také souviset se vznikem některých méně vážných , ale i závažnějších onemocnění oběhového systému, nebo střevních a žaludečních poruch. Tyto potíže mohou být prvotním příznakem dlouhodobého nedostatečného pitného režimu.

Lidský organismus má neustálou snahu si udržet optimální tělesnou teplotu okolo 36,5 °C, a to i ve velmi teplém klimatu za cenu velmi silného pocení, což znamená samozřejmě ohromný výdej tekutin. Vědecké výzkumy prokázaly, že již ztráta 5% tělesných tekutin může vést k otupení, 12% úbytek pak může znamenat dokonce ohrožení života.

Dostatečný pitný režim, složený z vhodných nápojů, nedodává tělu pouze potřebné množství tekutin, ale i velice důležité minerální látky a stopové prvky, které lidské tělo udržují v dobré kondici a přispívají vnitřní rovnováze. Voda je také rozpouštědlem mnoha nezbytných látek, včetně některých vitamínů, dále se významně podílí na všech metabolických procesech. Voda je tedy nedílnou součástí lidské výživy a regenerace organismu.

Jak dodat tělu dostatečné množství tekutin

 1. Základem je průběžná konzumace tekutin v průběhu celého dne.
 2. Spotřeba vhodných tekutin by měla být úměrná s rostoucími nároky vyvíjené na organismus (vysoké teploty, extrémní pracovní podmínky, zvýšená fyzická nebo psychická zátěž atp.).
 3. Omezena by měla být konzumace sladkých limonád a sycených nápojů. Sladké džusy a limonády obsahují zbytečně velké množství cukrů, které tělo nevyužije, jedná se tudíž o tzv. prázdné kalorie. Sycení nápojů způsobuje kyselejší Ph tekutiny, což může přispívat k narušení procesu zažívání, např: pálení žáhy. Pakliže si jedinec konzumaci takových to nápojů nedokáže odříct, je doporučeno tyto tekutiny konzumovat v ředěném stavu minimálně 1:1 s vodou.
 4. Nejvhodnější tekutinou pro lidský organismus je čistá, pramenitá, nesycená voda. Záleží už pak na každém z nás, dáme-li přednost odstáté pitné vodě z vodovodního kohoutku nebo si vodu "vylepšíme" použitím vodních filtrů, které z ní dokáží odstranit pach chlóru, těžké kovy a organické látky. K dostání jsou také speciální filtrační konvice, které zabezpečí čistotu vody a její příjemnou chuť.

Obsah vody v lidském organismu souvisí zejména s věkem a skladbou těla. Tělíčko novorozence7 obsahuje při narození29 75% vody, ve stáří toto číslo klesá na 50%. Nedostatečný pitný režim urychluje mimo jiné i proces stárnutí.

Také nadměrné pití kávy, černého čaje, alkoholu nebo kofeinových limonád lidskému tělu neprospívá, tyto nápoje organismus dehydrují, proto by měla být jejich konzumace střídmá..

Video: Přednáška o pitném režimu (SK)

Pitný režim v těhotenství

V těhotenství24 by neměl příjem tekutin klesnou pod 1,5 l na den. Záleží ale také na skladbě jídelníčku4 nastávající maminky. Pokud však těhotná žena konzumuje vysoké množství vody formou potravin (ovoce, zelenina, mléčné nápoje, polévky atd.), pak příjem tekutin ve formě nápojů může být nižší. Optimální přísun tekutin v těhotenství by tedy měl být přibližně kolem 2 litrů denně, v období kojení pak o půllitru více, tudíž 2,5 litru. Doporučený příjem tekutin je velmi individuální záležitostí. Dobrou hydrataci lze zhodnotit velmi snadno z moči. Moč by měla být slabě nažloutlá, sytě žlutá moč už může značit dehydrataci.

Pitný režim dětí

Nedostatečný nebo nesprávný pitný režim u malých dětí může vést až dehydrataci. Zejména pak novorozenci a kojenci mohou ztrácet tělesné tekutiny velice rychle, proto je důležité dbát na pravidelný přísun vhodných tekutin a to nejen v parných letních dnech. Nebezpečné situace mohou nastat pokud:

V těchto situacích je vhodné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Velká ztráta tekutin, kterou sebou časté zvracení a častý průjem přináší, může mít bez lékařské pomoci fatální následky.

Kojení a pitný režim dítěte

Malé děti jsou velice náchylné k přehřátí organismu, které může probíhat velice rychle a děťátko tak dovést do kritického stavu, který je třeba řešit neprodleně ve zdravotnickém zařízení.
Miminko pijící vodu

Plně kojená miminka do šesti měsíců6 věku nepotřebují kromě mateřského mléka7 žádný jiný přísun tekutin. V teplých letních dnech tedy postačí děťátko přikládat častěji k prsu, je nutné dítě kojit5 tzv. na požádání, bez ohledu na dobu předchozího kojení a prs dokonce aktivně nabízet. Nabízení jiných tekutin může ohrozit laktaci, pro kojené dítě je nevhodné používat láhev se savičkou, protože kazí techniku kojení5.

Se zavedením dětských příkrmů10, zejména u nekojených miminek, je již nutné tekutiny doplňovat formou vody nebo dětského čaje. Podáváním dostatečného množství tekutin může pomoci předcházet některým zažívacím problémům, jako je např. zácpa1. Kojeným dětem může k zažehnání žízně postačit nadále mateřské mléko. Maminka může samozřejmě, pakliže chce, nabídnout přikrmovanému děťátku k pití např. vodu, rooibos nebo dětský čaj bez obsahu ibišku (snižuje krevní tlak) a bez obsahu máty (mentol negativně ovlivňuje citlivou dětskou nervovou soustavu), nejlépe z obyčejného hrnečku nebo kelímku.

Žíznivé děťátko se může projevovat jako plačtivé12 nebo velice neklidné.

Video: Pitný režim u dětí (CZ)

Potřebné množství tekutin

Přísun tekutin by měl být pravidelný po celý den. Nejvíce tekutin je třeba dodat dítěti zvláště v dopoledních hodinách, a to z toho důvodu, aby se doplnily ztráty způsobené nočním spánkem6. Při sčítání tekutin je třeba zohlednit i množství vody, které se přidává do jídla (polévky, kaše atp.). Potřebné množství tekutin na kilogram s rostoucím věkem klesá.
Miminko pijící vodu

Hmotnost dítěteMnožství tekutin v ml /den
Miminka120-150 ml/kg denně
Děti do 10 kg1000 ml
Děti do 15 kg1300 ml
Děti do 20 kg1500 ml
Děti do 25 kg1700 ml
Děti nad 25 kg2000 ml

Množství obsažené vody v potravinách

PotravinaObsah vody ve 100g
Okurky, rajčata, hlávkový salát95 g
Meloun, mrkev, jahody, jogurt, brokolice90 g
Kiwi, ananas, pomeranče, jablka85 g
Avokádo, banán75 g
Vařené brambory, vařená rýže70 g
Vařené kuřecí maso65 g
Pečivocca 35 g

Vhodné tekutiny pro děti

 • Mateřské mléko - kojení70 je nejvhodnější a nejpřirozenější způsob výživy novorozenců a kojenců.
 • Umělé mléko - není-li kojení možné, je nutné přistoupit k variantě výživy umělým mlékem49, které dodá miminku potřebné živiny, vitamíny a minerály.
 • Čistá pramenitá voda - pro miminko je nejlepší balená kojenecká voda. Dětem od počátku příkrmů, přibliženě od půl toku věku, je obvykle možno podávat vodu kohoutkovou, v některých případech je vhodné ji převařit (složení vody lze zjistit ve vodárnách, v úvahu je třeba brát ale i stav vodovodního potrubí v domě).
 • Dětské bylinné čaje - dětem do třech let věku je vhodnější podávat speciálně upravované bylinné čaje pro děti nebo některé jednodruhové bylinné čaje10. Čaje není vhodné dětem doslazovat7, nadbytkem cukrů se zvyšuje šance tvorby zubního kazu3 a dalších zdravotních potíží a také není žádoucí učit děťátko na příliš sladkou chuť. Rodiče by měli také sledovat složení čajů (pozor na instantní, granulované čaje) a dodržovat uvedený postup přípravy. Dále je nutné kontrolovat datum spotřeby a neméně důležitá je i informace, pro jaký věk děťátka je ten konkrétní čaj určený. Dětské čaje lze v současnosti zakoupit v lékárnách, drogeriích, supermarketech nebo v prodejnách zdravé výživy. Bylinkový čaj pro děti lze také připravit i doma, je však nutné dbát na správný výběr bylinek, ne všechny jsou totiž hodné pro děti.
 • Zeleninové a ovocné šťávy - jsou velmi zdravé a bohaté na přírodní vlákninu. Pro kojence a batolátka2 jsou nejvhodnější pouze čerstvě prolisované šťávy, které je však vhodnější před konzumací zředit vodou, alespoň na poměr 1:1.
 • Rostlinné nápoje ("mléka") - druhy s vhodným složením, kromě sójového, je možné podávat i malým dětem od 4 až 6 měsíců, používat je k zapití příkrmů či na vaření (nejsou plnohodnotnou náhradou mateřského mléka). Rostlinná mléka1 obohacená vápníkem ve formě řas je možné podávat dětem od 10 měsíců.

Pro malé děti nejsou vhodné z důvodu vysokého obsahu jedochuchých sacharidů7 sirupy, instantní čaje, limonády, sladké nektary, neředěné džusy, z důvodu vysokého obsahu minerálů a bílkovin a špatné vstřebatelnosti železa (a jiných minerálů) nelze doporučit ani neupravenou syrovátku, nevhodné jsou i některé druhy minerálních vod, mohou totiž obsahovat pro dětský organismus příliš vysoký obsah iontů. Z důvodu možného předávkování mentolem se pro děti do dvou let nedoporučuje žádný druh máty, pro ději od dvou do pěti let a starší na mentol citlivé děti lze místo máty peprné užít mátu kadeřavou (kojicí maminky by se měly mátě a také šalvěji vyhýbat, tlumí laktaci).

Více o pitném režimu na modrykonik cz.

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140426233210/http://www.pitnyrezim.net/
 2. http://vyzivadeti.cz/zdrava-vyziva/tema-mesice/pitny-rezim-a-deti/
 3. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/
 4. http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/pitny-rezim
 5. http://www.nutrivia.cz/tehotenstvi-kojeni-pitny-rezim.php
 6. http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt%2Fprujem-kasuistiky
 7. http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Prakticky_lekar_4_2007.pdf

Hodnocení a zkušenosti s pitným režimem

Máš zkušenost s pitným režimem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
oktarina  9. lis 2014

Pije málo

Od začátku příkrmů dcera pije velmi málo. Nepomohlo ani střídání lahví a kelímku a hrnku a sklenice. Navíc má z vody srandu a ráda vylívá.

Řešením jsou sportovní lahve (s nevylévacím vrškem - Rajec, Kubik, Waterrr atd.) a střídat vodu, čaj, jablečný mošt půl na půl s vodou apod.). Zkoušíme různé finty. Na flaškách od nápoje Kuíik a Waterrr jsou obrázky, teď v limitovaných edicích i moc krásné obrázky. Tak zkoušíme "že vypiješ autobus? hvězdici?"... Na láhve i kreslím permanent fixou, dáváme pít plyšákům apod. Venku ukazujeme kosům a veverkám ze K. umí pít. Denně když do dcery dostaneme fintama 0.5 l tekutin, jsem happy. Snažím se doplňovat tekutiny polívkama a ovocným pyré.
1 člověk považuje za užitečné
ebetka  6. lis 2014

Voda & šťáva

Sama mám s pitným režimem problém, ale u Matýska se snažím na pití nezapomínat :-N

Když se mi zdá, že má málo počůranou plínečku, tak mu hned nějaký pití připravím. Nejčastěji pije obyčejnou vodu, sem tam mu udělám šťávu z agávového sirupu. Čaje mu nechutnají ani oslazené.
1 člověk považuje za užitečné
leenulka89  5. lis 2014

Kojení je nej...

Dcera byla do 1 roku skoro plně kojená a kromě MM pila i čaj, cca 500ml/den. V období jaro-léto pila velice pěkně, jak MM, tak i čaje a šťávy, byla schopna vypít 1000ml + kojení.

Teď ve 20m se to bohužel zhoršilo, těžko říct jestli je to počasím a mám problém do ní dostat 150ml tekutin. Naštěstí pořád chce prso, takže jí ho dávám jak si řekne, ráno, v poledne, večer i v noci.
pajula  5. lis 2014

Více tekutin...

Dcerka byla kojena do svých 8 měsíců, UM nechtěla, tak jsem jí začala dělat čajík + ochucené mléko.
V 10.měsících z bazénu měla zánět ledvin a i díky zánětu začla více pít. Dnes vypije 2 litry denně, někdy i více ;-)
kaca68  5. lis 2014

Učíme se pít

Můj téměř desetiměsíční syn vypije t.č. 50-100 ml tekutin denně, do čehož ale počítám i tekutiny vybryndané :-). Je hodně kojený a močí opravdu hodně, ale snažím se ho zvykat na pití z kelímku a hrnečku.

Na samostatné zkoušení se nám docela osvědčil "skutečný hrneček od Avent", který má jen jakýsi píst, který dítě rtem stiskne, ale pak už pije jako z normálního hrnku a nemusí sát. Jeho výhoda je, že se vylije o něco méně než při trénování s normálním hrnkem :-).

Fanda dostává kojeneckou vodu (nemáme vhodnou ze studny), rooibos a dětské bylinkové čaje - nejoblíbenější je TEPLÝ čaj s meduňkou od Apotheke :-). Pití ho hrozně baví, i když tomu moc nedá :-)
katyxq  4. lis 2014

Až to bude potřebovat, rozpije se

Dcerka víc jak do roka kromě kojení vypila jen miminimum jiných tekutin (vody, rostlinného "mléka", rooibosu, ředěného moštu). Však MM je ze zhruba 90% voda, neexistuje vhodnější nápoj pro miminko. Malá se rozpila postupně až od roku a čtvrt, jak začala i víc jíst (v roce byla tak z 90% kojená, příkrmy odmítala). Čůrala víc než dostatečně a nebyla dehydratovaná ani při střevní viróze (v roce a tři čtvrtě byla dva dny skoro plně kojená).
5 lidí považuje za užitečné
janinkakretin  26. kvě 2014

Voda

Syn mi v deseti měsících vypije denně přes litr obyčejné vody a jsem za to moc ráda. Je na vodu zvyklý od miminka :-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce