Zubní kaz

3 zkušenosti

Zubní kaz (lat. caries dentis) je choroba tvrdých zubních tkání, která se projevuje rozpadem skloviny a zuboviny, přičemž vzniká defekt v podobě kazů dutiny. Jde o civilizační onemocnění, které se vyskytuje zejména u mladých lidí.

Příčiny vzniku

Zubní kaz vzniká na základě působení vnějších a vnitřních faktorů.

Vnitřní faktory

 • dědičnost,
 • různé chorobné stavy,
 • metabolické poruchy,
 • hormonální a psychické změny.

Vnější faktory

 • bakterie – kariogenní organizmy (Streptococus (S. mutans, S. sanguis, S. mitis, S. salivarius), lactobacily, aktinomycety, fusobacterie, Bacilus subtilis)
 • nízkomolekulární sacharidy (např.sacharóza, maltóza, laktóza)
 • zubní plak1
 • špatná ústní hygiena.

Vznik zubního kazu

Základem zubního kazu je destrukce anorganických a organických součástí tvrdých zubních tkání. Rozpad anorganických složek probíhá demineralizací organickými kyselinami, které vznikly rozkladem sacharidů z potravy ústními mikroorganismy. Zubní kaz začíná na povrchu skloviny nebo na odkrytém místě kořene. Když kazový proces dosáhne vnitřní vrstvu dentinu (tzv. zuboviny), zub se stane citlivým na tepelné změny nebo na dotek.
Zubní kaz

Rané stádium kazu jsou bílé skvrny na sklovině, které současně ztrácejí lesk. Viditelné jsou jako křídově bílá místa na povrchu zubů. V této fázi může zubní kaz zastavit aplikace fluoridů a sklovinu remineralizovat. Začínající kaz je tedy ještě léčitelný pravidelnou hygienou a doplněním fluoridů.

Diagnostika a terapie

Diagnostika a léčba zubního kazu patří do rukou zubního lékaře. Lékař projde s pacientem podrobnosti o jeho potížích se zuby. Následně zuby přehlédne. Přesné diagnostikování kazu a jeho rozsahu se provádí podle rentgenových snímků. Terapie kazu spočívá v odstranění kariézních zubních tkání a v jejich nahrazení vhodným výplňkovým materiálem.

Zubní kaz v dětském věku

Zubní kaz se pravidelně vyskytuje v mléčném chrupu již v 2. roce života2. U mléčném chrupu se zuby nejčastěji kazí po 4. roce života a v trvalém chrupu je nejvyšší kazová aktivita ve školním věku.

Zubní kaz představuje vážný problém v dětském věku. Děti potřebují mléčný chrup ke žvýkání a mluvení. Mléčné zuby také vytvářejí správný podklad pro vývoj trvalého chrupu.

U malých dětí se můžeme setkat i s tzv. lahvičkovým nebo dudlíkovým85 kazem (infant caries).

Příčiny zubního kazu u dětí

Děti dostávají příliš mnoho cukru ve stravě (dudlík namočený do medu, cukru nebo sirupu) a za spoluúčasti bakterií v ústní dutině vznikají kyseliny, které ničí mléčný chrup u malých dětí. Nesprávně se za příčinu tohoto kazu pokládají léky2 nebo nedostatek vitamínů.

Symptomy zubního kazu u dětí

Tento typ kazu destruuje přední zuby velmi rychle a během několika měsíců zůstávají v ústech jen kořeny zubů. Zubní kaz vypadá jako tmavé nebo hnědé skvrny na zubech.

Komplikace zubního kazu u dětí

 • bolest,
 • infekce,
 • žvýkací problémy,
 • křivé zuby v trvalém chrupu.

Prevence zubního kazu v dětském věku

 • nedávat dětem příliš sladké nápoje a jídla,
 • nedovolit dětem usnout6 s lahví naplněnou sladkým nápojem,
 • nedávat dětem do jednoho roku med1,
 • začít s čištěním zubů jakmile narostou první zoubky,
 • začít používat fluoridovou pastu tehdy, kdy dítě již ví, že ji nemá spolknout. Fluoridy zlepšují odolnost zubů před kyselinami,
 • pravidelné návštěvy u zubního lékaře.

Léčba zubního kazu u dětí

Zubař odstraní poškozené části zubů a následně vyplní dutiny vhodným materiálem. Pokud kaz napadl zubní dřeň, zubař ošetří kořenové kanálky.

Video: Schématická ukázka fluoridace zubů - předcházení vzniku zubního kazu

Související články

Více o zubním kazu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Stomatologický informační portál: http://www.dentonet.sk/
 2. http://sk.wikipedia.org/wiki/Zubný_kaz
 3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Zubní_kaz
 4. http://files.kojim.webnode.cz/200000471-bcae9bd9ad/Noční kojení není pro zuby problém.pdf
 5. J.Vaško, Stomatológia. Martin: Osveta, 1994
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti se zubním kazem

Máš zkušenost se zubním kazem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dagmarj
30. lis 2015

Nemáme, čistím od 1. zubu.

Prevence, prevence a zase prevence.

Čistíme každý večer. Na první zoubky jsem používala MAM kartáček a pak si kluci vybírali sami.

Napřed vyčistím já a pak oni sami pokračují. Nemáme ani jeden kaz a pan zubař velmi chválil.

Sama jsem za to pyšná a těší mě to.
0 poděkování
beruska125
4. srp 2015

Kazy

Syn má ve 4 letech 3 kazy. Jeden už opraven. Byl to docela velký kaz na stoličce. Opraven a zaplombován, bez jediného zaplakání. Syn chce jít zase k panu zubaři. :-D U nás jsou skvělí, vše opravují a bezbolestně, jen to (bohužel) není zadarmo. :-D Jsem ale za to ráda. Nechci, aby měl syn trauma od první návštěvy zubaře nebo chodil se zkaženým zubem několik let. :-(

Příčína byla asi v zanedbaném čištění zubů, teď už čistíme pravidelně. :-)
0 poděkování
beponka
10. bře 2015

Kazivost zubů...

Tak u nás promluvila dědičnost a druhá dcera má zoubky po mamince. Jen ta lékařská péče asi bude lepší. :-)

Dcera má slabou sklovinu a zoubky se kazí. Už má zkažené celkem 3 (ve třech letech). Začalo to světle žlutou čárkou na obou vrchních dvojkách. Náš zubař to nechtěl řešit s tím, že je to špatným čištěním a že mléčné zuby nemá cenu řešit. A tak jsme zubaře změnily. Našli jsme skvělou zubařku, co se specializuje na děti a je i u pojištovny. Všechno řešíme tak, že tak jdeme jednou jen tak a podruhé se něco dělá. Teď jsme byly a malé vrtala a dala jí krásnou bílou plombu. Dcera samozřejmě křičela a nespolupracovala, ale zvládlo se to. U této naší paní doktorky je super i to, že si do ordinace nebere rodiče. Většinou tam byli spíše na škodu.

Takže jestli se dítkům kazí zoubky, tak zvládnout se to dá a vyměnit zubaře taky!
1 poděkování