Zuby

Zuby patří v lidském těle mezi tvrdé tkáně. Slouží na rozemletí potravy na malé části. Každý zub se skládá z korunky, která je viditelná v ústech nad dásní a kořenem, který je umístěn v kosti. Místo spojení kořene a korunky se označuje jako zubní krček. Hrot kořene je otevřený a přechází skrz něj cévy a nervy do zubní dřeně ( pulpa ), kterou obklopuje zubovina ( dentín ). Zubovina korunky je pokrytá sklovinou, nejtvrdší tkání v těle, je vystavena působení kyselin. Zuby jsou v kosti v zubním lůžku. To chrání zuby před zlomením nebo vypadnutím při kousání sousta potravy.

Video: Mléčné zuby a vše o péči o ně

Rozhovor se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou.

V rozhovoru se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:25 Úvod a představení hosta.
 • 00:44 Kdy se začínají prořezávat mléčné zoubky a jaké jsou příznaky?
 • 01:07 Kdy začínají mléčné zuby vypadávat?
 • 01:33 Kdy je třeba mléčný zub vytrhnout?
 • 01:52 V jakém věku by mělo dítě absolvovat první zubní prohlídku a proč je důležitá?
 • 02:19 Jak připravit děti na preventivní prohlídku u zubaře?
 • 02:35 Jak probíhá první preventivní prohlídka u zubaře?
 • 03:17 Kdy je třeba začít dítěti čistit zoubky?
 • 04:00 Kdy by měl rodič zpozornět, že s dětským chrupem není něco v pořádku?
 • 05:38 Doporučení a rady na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.


🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).


🎞️ Vychovávám děti jinak: Nechci být autoritou.


Mléčný chrup

Mléčný chrup (dentes decidui) - neboli chrup dočasný, se skládá z celkem dvaceti zubů. Typové zastoupení jednotlivých zubů je přitom následující: osm stoliček, čtyři špičáky, osm řezáků.
Mléčné zuby

Jako první se nejčastěji prořezávají dolní střední řezáky. V průběhu následujících dvou let se postupně objevuje i zbytek mléčných zubů, přičemž rychlejší je zpravidla vývoj zubů dolní čelisti. Celkový postup prořezávání mléčných zubů v závislosti na věku, bývá nejčastěji následující (vždy platí pro horní i dolní čelist): střední řezáky, postranní řezáky, první stoličky, špičáky, druhé stoličky.

Mléčné zuby začíná dítě okolo šestého roku života nahrazovat druhá generace zubů neboli chrup stálý.

Stálý chrup

Stálý chrup, který postupně vytláčí a nahrazuje chrup mléčný, dočasný, představuje celkem třicetdva zubů (mimo zubů moudrosti1). Nacházíme dvanáct stoliček, osm řezáků, čtyři špičáky a osm řezáků. Starostlivost o stálý chrup je samozřejmě velmi důležitá, protože ztráta každého jednotlivého zubu je už nenávratná, samozřejmě když pomineme různé zubní náhrady. To je fakt, kterého si je většina lidí vědoma.

Velmi často je však podceňována péče o chrup mléčný s odůvodněním, že má i tak jenom dočasný charakter a proto si nevyžaduje přílišnou starostlivost. Na to proč a jak se správně starat o mléčný chrup se zaměříme níže. Nejprve je však nutné uvést z jakých částí nebo vrstev se zuby vlastně skládají a čím jsou nejčastěji ohroženy.

Čištění zubů

Současně s objevením prvního mléčného zubu je na místě začít s čištěním - teda s odstraňováním zubního povlaku. V začátcích je
potřebné zoubky utírat navlhčenou gázou nebo použít gumový kartáček, který se navléká na prst.

Klasický kartáček potom nachází svoje uplatnění přibližně od jednoho roku věku, kdy dochází k prořezávání prvních stoliček. Při výběru kartáčku je na místě určitá obezřetnost a není na škodu poradit se s odborníkem. Důležitá je jak velikost kartáčku, tvar, tak i tvrdost štětinek. Čistit dítěti zuby je potřeba alespoň vždy po snídani a po večeři. Kartáčkem se šetrně očistí hryzné plochy stoliček a ze zbývajicích zubů se nečistoty odstraní pomocí drobných krouživých pohybů.

Zuby
Stačí jenom malé množství zubní pasty, přibližně o velikosti kuličky hrášku. Při jejím výběru volíme pasty pro nejmenší, které mají snížený obsah fluoridu. Ten je sice pro zdraví zubů významný, ale jeho nadmíra může organismu škodit. U malých dětí, kdy velmi často dochází ke spolknutí zubní pasty, je opatrnost na místě.

S přibývajícím věkem by se mělo dítě učit čistit si zuby samo. Až do školního věku dítěte je potom nejlepší zuby dočistit a zkontrolovat, jestli si je opravdu vyčistilo. Čištění zubů by zároveň pro dítě nemělo představovat nepříjemnost ani vynucenou povinnost. Je potřeba vysvětlit, proč je péče o zuby tak důležitá a pokusit se každodenní čištění spojit s trochou zábavy.

Mléčný chrup vyžaduje speciální ochranu před zubním kazem. První zuby by měly být čištěny denně, hlavně večer. Do druhého roku věku může být čištění fluoridovou dětskou zubní pastou jednou denně, později i dvakrát. Důležité je brát ohled na jídlo. Hodně sladkostí a mastných jídel, stejně jako nepřetržité pití sladkých nápojů, vystavuje zuby trvalému útoku cukrů. Proto by po takovém jídle měly být zuby vyčištěny.
Prohlídka chrubu u zubního lékaře

Preventivní prohlídka u zubního lékaře

Když se dítěti prořízne první mléčný zub nebo když oslaví první rok života, je ten správný čas ho objednat k zubaři.

Preventivní prohlídka u dětí je stejně důležitá jako u dospělých.

Součástí prohlídky je kontrola:

 • chrupu,
 • měkých tkání v ústní dutině,
 • parodontu,
 • mezičelistových vztahů a vzájemného postavení zubů,
 • dentální hygieně a hygienických návyků,
 • určení indexu kazivosti chrupu a parodontálního indexu.

Důležitou součástí je i poradenství a poučení rodičů.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
MDDr. Martina Nortíková
zubní lékařka

Použité zdroje

 1. Stomatologický informační portál: http://www.dentonet.sk/
 2. https://web.archive.org/web/20160311101909/http...
 3. http://www.dovera.sk/poistenec/tema-ked-potrebu...

Hodnocení a zkušenosti se zuby

Máš zkušenost se zuby?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru