Zub moudrosti

Zub modroustiZuby moudrosti nebo také zuby osmičky jsou třetí a poslední sadou stoliček. Objevují sa obvykle ve věku 15 až 25 let. Někdy se tyto zuby mohou stát součástí chrupu, když jsou zdravé a správně zarovnané. Ale časteji rostou křivě. Většina lidí má taky příliš malá ústa na tyto stoličky. Až 9 lidí z deseti nemá dostatek místa pro aspoň jeden zub moudrosti. V těchto případech je nutná jejich extrakcia (odstranění).

Odstranění zubů moudrosti je důležité, když zuby nemají prostor v ústech k růstu. Následující příznaky znamenají, že zuby moudrosti sa tlačí na povrch a měly by být odstraněny dříve, než se stanou pro danou osobu rizikem.
Zub moudrosti - příznaky:

 • bolest,
 • infekce v ústech,
 • opuch tváře,
 • opuch dásní v zadní části úst.

Většina zubních specialistů doporučuje okamžité odstranění zubů moudrosti.

Problémy spojené se zubem moudrosti:

 • bakterie a zubní povlak,
 • vznik cyst1,
 • vznik nádoru,
 • vznik infekce,
 • onemocnění čelisti a dásní.

Zub modrousti a problémy s ním spojené

Extrakce zubu - trhání osmiček

Extrakce zahrnuje odstranění tkáně dásní, jemné odstranění spojivového tkaniva mezi zubem a kostí, odstranění zubu, případně šití. Většina se vykonává v zubní ordinaci v lokální anestezii.

Jednoduchost zákroku ovlivnňuje několik podmínek. Vliv má hlavně umístění zubu a fáze vývoje kořenů. Zuby moudrosti se lehčeji odstraní jakmile je pacient mladší. V mladším věku nejsou kořeny zubu úplně vytvořeny, okolní kosti jsou měkkší a je i menší pravděpodobnost poškození okolních nervů a ostatních struktur v okolí. V pozdějším věku je obvykle odstranění složitější a hojení trvá delší dobu.

Více o zubech moudrosti na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.uchicagokidshospital.org/online-library/content=P01877
 2. https://web.archive.org/web/20130819204633/http://www.aaoms.org/conditions-and-treatments/wisdom-...
 3. http://www.webmd.com/oral-health/guide/wisdom-teeth

Hodnocení a zkušenosti se zubem moudrosti

Máš zkušenost se zubem moudrosti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
andrejka_86  4. čer 2014

Můj boj s osmičkama

Už v 18. letech jsem měla všechny zuby moudrosti vyrostlé a jak řekla má zubařka, mám příliš malou pusu na to, aby se mi tam vlezly, tak začalo jejich postupné trhání.

První tři zuby šly v pohodě, poslední měl kořeny stočené fajfkou proti sobě, trhání bylo relativně v pohodě (pod útlumujícími injekcemi), ale do místa původního zubu se dostala infekce, se kterou jsem musela bojovat přes velikonoční svátky každodenní návštěvou zubní pohotovosti.

Naštěstí se to vše včas podchytilo, vyčistilo a po týdnu bylo dobře a teď musím říct, že jsem moc ráda, že je nemám a už mít ani nebudu :-)
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru