Cysta

Cysta je dutina s různým, nejčastěji tekutým obsahem, mazivem nebo vzduchem. Je to patologický útvar. Jedná se o dutinu s výstelkou, bývá vyplněná tekutinou. Obsah tekutiny v cystě může mít několik litrů nebo může jít pouze o malou několikamilimetrovou cystičku. Výstelka ohraničuje cystu od vlastní tkáně. Existují i útvary, které se cystám pouze podobají – např. pseudocysty (jsou ohraničeny tenkou membránou) nebo abcesy (dutiny vyplněné hnisem).

Cysta vzniká z různých důvodů. Příčinou vzniku cysty může být uzavření nebo rozšíření vývodu žlázy, nádor, vývojová anomálie a další. Cystu může vytvořit i parazit, klasickým příkladem jsou tasemnicové boubele.

Cysta bývá ve většině případů neškodná a lékaři ji pouze sledují. Pokud cysta ale znepříjemňuje člověku život, tlačí na okolní orgány nebo člověk začne krvácet, přechází se k jejímu chirurgickému odstranění. Je-li cysta na ultrazvuku podezřelá, lékař ji pošle na histologii, zda se nejedná o zhoubný nádor.

Rozdíl mezi cystou a myomem

Cysta je dutá, myom nikoliv. Myomem je nezhoubný útvar, který vzniká pomocí svalových buněk. Nejčastěji se myomy objevují v orgánech, hlavně v děloze ženy. Je-li myom bolestivý a znesnadňuje ženě otěhotnět, lékař jej operativně odstraní, pokud neškodí a nebrání otěhotnění, lékař jej pouze sleduje a kontroluje.

Cysta a její dělení

 • dle obsahu: serózní, hlenové, koloidní, mazové, rohové, hemoragické, olejové, plynové
 • dle četnosti: solitární, mnohotné (při přeplnění organismu cystami jde o cystózu)
 • dle způsobu vzniku:
  • Retenční - předchází jí uzávěr vývodu žláz, který může být způsoben zánětlivým výpotkem, kondenzovaným výměškem žlázy nebo kamenem. Typickým příkladem retenční cysty je uher vznikající při akné nebo tzv. žabka na jazyku člověka.
  • Implantační - při tomto druhu cysty se zatlačí epitel do řídké pojivové tkáně, což je způsobeno předcházejícím traumatem nebo zánětem. Epitel se namnoží a jeho výměšky vytvářejí dutinu cysty. Typickým příkladem jsou zubní cysty nebo cysty vznikající při pozánětlivých srůstech pobřišnice.
  • Hyperplastická - vzniká při rozšíření žlázy nebo jejím vývodu. Cysta vzniká u žen v mléčné žláze nebo u mužů v prostatě.
  • Fetální - jde o vývojové anomálie, které vznikají při špatném růstu kůže, jater nebo ledvin.
  • Parazitární - obsahují tekutiny nebo parazity.
  • Nádorová - mohou obsahovat zhoubné nebo nezhoubné nádory.

Prevence vzniku cyst

I když jsou cysty přirozenou součástí lidského těla, lze jim předcházet:
Zdravá strava

 • správnou životosprávou (omezit mastný tuk, vejce, sýry, mléčné výrobky, sacharidy, alkohol a kávu, svůj jídelníček obohatit o celozrnnou stravu, ryby, kuřecí maso, čerstvé ovoce a bylinkové čaje)
 • nezatěžováním organismu
 • tělu dopřát dostatek spánku
 • mít pravidelný přísun tekutin
 • věnovat se pohybu

Výskyt cyst

Cysty se mohou objevit v těle člověka na různých místech, např.

 • V ústech - tyto cysty nebolí, ale jsou nepříjemné, mohou zabraňovat prořezávání zubů4 u kojenců, jejich rozrůstání je chirurgicky odstraněno.
 • Na ledvinách - jsou-li malé a nepravidelné, jejich léčba není potřebná. Nemoc probíhá bez příznaků, výjimečně se může objevit krev v moči nebo infekce močových cest. Přemnoží-li se, dochází k nesprávné funkci ledvin. Jejich výskyt je nejčastější mezi 30. a 50. rokem věku.
 • Na kostech - vzniká při namáhavých pracích (např. práce se sbíječkou).
 • Dalšími možnými výskyty cysty jsou: plíce, mozek, nosní dutiny nebo játra.

Cysty v ženském organismu

Cysta na vaječnících

Cysta na vaječníku vzniká z folikulů, které během menstruačního cyklu2 nepraskly a nemohou spolu s uvolněným vajíčkem opustit ženské tělo. Cysty na vaječnících se objevují při hormonální nerovnováze ženského organismu nebo jako vedlejší účinek užívání hormonální antikoncepce3. Cysta ve většině případů sama zmizí.

Příznaky:

Cysta a bolestivá menstruace

Dojde-li k samovolnému prasknutí cysty (ve většině případů jde o funkční cystu), ženu bolí břicho4, má nevolnosti8 a zvrací3.

Léčba

Při zvětšené cystě nebo při bolestech jsou ženě předepsána antibiotika1 nebo může dojít k laparoskopickému odstranění cysty. Velké množství cyst, tzv. syndrom polycystických ovárií4 způsobuje neplodnost3 a je nutné jej léčit.

V těhotenství

Byla-li ženě objevena cysta na vaječnících během těhotenství, má žena vyšší riziko potratu13 v prvních měsících těhotenství37 nebo mohou vznikat během těhotenství různé komplikace13.

Cysta v prsu

Během samovyšetření prsu může žena objevit bulku2, která může být pouhou cystou. Žena je poslána na vyšetření na mamograf, popř. biopsii, aby se vyloučila rakovina prsu.

Více v samostatném článku: Cysta v prsu.

Bakerova cysta

Objevuje se na zadní straně kolenního kloubu. Jde o onemocnění, které není možné zaměnit s tumorem, neboť se nezvětšuje ani se nepohybuje jinými směry po lidském těle.

Součástí Bakerovy cysty může být chronický zánět kolena nebo tekutina v koleni. Člověku je po objevení cysty ve většině případů diagnostikována artróza, poranění vazů nebo menisku.

Léčba se zaměřuje na původní onemocnění kolene a obvykle jsou pacientovi podávány kortikoidy nebo léky na záněty. Vodu z cysty je možné také odsát, ale tekutiny bývá příliš hustá na to, aby šla jednoduše odsát jehlou.

Video: Cysta v oku

Více o cystě na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://cojeto.superia.cz/lekarstvi/cysta.php
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Cysta_(lékařství)
 3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Cysty
 4. https://web.archive.org/web/20161201075950/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/na...
 5. http://najmama.aktuality.sk/clanok/230790/neprijemne-cysty-nielen-zensky-problem/
 6. http://www.bolestkolena.cz/bakerova-cysta/
 7. http://www.naseporodnice.cz/cysta-na-vajecniku.php

Hodnocení a zkušenosti s cystou

Máš zkušenost s cystou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
krabice1983  1. pro 2014

Cysty

Chtěla bych povzudit holky, co se bojí, že v průběhu snažení se o miminko, nebo potom i v těhotenství, se bojí, že mají cysty, že se nemusí bát.
Já jsem názornej příklad, tvoří se mi cysty v prsou, na vaječníkách a na vaječníkách i běhěm těhotenství. Je fakt, že jsem rodila předčasně, ale cysta nebyla důvod předčasného porodu.

Pokud to nejsou velké cysty co ničemu nevadí, tak se holky nemusíte ničeho bát. ;-)

Přihlas se do těhotenského newsletteru