Poruchy menstruačního cyklu

Poruchy menstruačního cyklu jsou důsledkem anovulace5 zkušeností, psychiky ženy, léků2, organických příčin, endokrinopatií, systémových onemocněních1. Délka menstruačních cyklů je u každé ženy jiná a pohybuje se v rozmezí mezi 21 až 35 dní


Nejčastější poruchy menstruačního cyklu


 • Menoragie - silné nebo prodloužené krvácení trvající déle než týden. Celková ztráta krve je více než 80 ml během menstruace2. Tampon nasaje asi 5 ml krve, vložka 5 - 15 ml. Podle počtu spotřeby vložek nebo tamponů se dá přibližně určit intenzita krvácení. Příčinou silného krvácení může být submukózní myom, polyp sliznice dělohy či zhoubný nádor.

Příčiny můžou být organické – poruchy ledvin nebo jater, infekce urogenitálního traktu, poruchy koagulace. Další skupina příčin je endokrinní - hypotyreóza, nádor hypofýzy, hyperinzulinemický stav, anovulační cykly, syndrom polycystických ovarií4. Třetí skupina příčin je anatomická- myomy a polypy děložní sliznice, zvětšení dělohy3, spontánní potrat1, mimoděložní těhotenství21. Další příčina je iatrogenní - nehormonální nitroděložní tělísko4, užívání steroidních hormonů a antikoagulancií, chemoterapie.

Možnost léčby je dvojí. A sice chirurgická, což je odstranění celé dělohy2 nebo její části, embolizace ochablosti dělohy arterie, hysteroskopické4 odstranění myomů větších než 3 cm. Druhá možnost léčby je farmakologická, a to - hormonální terapie, kombinované hormonální antikoncepční pilulky3, gestageny v tabletách, injekčně podané gestageny a hormonální substituční terapie.

 • Hypomenorea - slabé krvácení, špinění. Spotřeba vložek nebo tampónů je méně než 2 denně. Trvá maximálně 3 dny. Je znakem nedostatečné činností vaječníků na základě vývojových anomálií, při zmenšení sliznice dělohy, po výškrabech nebo po neúplných vypuzeninách sliznice. Do úvahy připadají i psychické nebo hormonálně podmíněné příčiny. Tato porucha si většinou nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud je symptom nedostatečnou činností vaječníků spojený se sterilitou2, musí se léčit hormonálními přípravky.

 • Metrorhagie - krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus. K metrorhagii dochází zejména v období klimakteria a po menopauze. Příčinou může být polyp, zhoubný nádor dělohy, rakovina děložního krčku, krvácení při rozvráceném cyklu, slabé krvácení během ovulace4, těsně před nebo po samotné menstruaci.

 • Polymenorea - menstruační krvácení v intervalech kratších než 25 dní. Příčinou bývá zkrácení folikulární fáze, luteální insuficience či anovulační5 krvácení. Polymenorea je léčena pomocí hormonálních přípravků.

 • Menometroragie - menstruace vyskytující se opakovaně v nepravidelných intervalech. Množství a trvání krvácení jsou různé. Příčiny jsou podobné jako u metrorhagie.

 • Oligomenorea - cyklus je prodloužen na více než 35 dní. Rovněž intenzita krvácení je snížena. Příčinou je nejčastěji scházející ovulace a endokrinní poruchy. Spočívá v ovariální insuficienci na základě anomálie na nějakém místě hormonálního funkčního oběhu. Při diferenční diagnóze se musí myslet i na opakovaně se objevující časné potraty13. Často není nutná žádná terapie, hlavně když neexistuje touha po dítěti. Jinak se na normalizaci rytmu krvácení používají hormonální přípravky ovlivňující cyklus.

 • Postkoitální krvácení - kontaktní krvácení po pohlavním styku. Příčiny této poruchy - polypy nebo jiné útvary na děložním čípku (ektopium, ektropium), poševní infekce, ale i rakovina děložního čípku.

 • Dysmenorea - jde o bolestivou menstruaci2. Příznaky jako bolest v podbřišku1 se objevují těsně před samotnou menstruací. Pak 2 až 3 dny po začátku krvácení mizí. Nejčastěji je způsobena dlouhotrvající kontrakcí dělohy. Příčiny - nerovnováha vegetativního systému nervové soustavy, vývojové vady, nemoci dělohy. Sekundární dysmenorea provází záněty orgánů v pánvi, nádory dělohy, zúžení krčku dělohy, srůsty nebo jizvy v pánevní dutině. Léčba je medikamentózní. V některých případech je nutný chirurgický zákrok.

 • Amenorea3 - chybění menstruačního krvácení. Dělí se na:
  • primární - jestliže dívka nedostane menstruaci do 16. roku věku,
  • sekundární - vynechání menstruace na déle než 3 měsíce.

Více informací o amenoree naleznete v hlavním článku Amenorea3.


Související článkyVíce o poruchách menstruačního cyklu na modrykonik.czPoužité zdroje


 1. http://www.zdravie.sk/choroba/23636/menstruacne...
 2. http://primar.sme.sk/c/4117103/menstruacne-krva...
 3. http://www.sexualnyzivot.sk/silna-menstruacia-a...
 4. http://www.gynda.sk/gynekologia/poruchy-menstru...
 5. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
Pomohl ti tento článek?
 / 
Ne

Zkušenosti s poruchami menstruačního cyklu

Máš zkušenost s poruchami menstruačního cyklu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost