Amenorea

Amenorea je nepřítomnost krvácení (menstruace2). Příčina může být fyziologická (těhotenství24, období kojení70, po menopauze2). Může to být i důsledek jiného onemocnění, hormonální nerovnováhy, velkého stresu a pod. U žen v reprodukčním věku je třeba zjistit přesnou příčinu nepřítomnosti krvácení, kterou je třeba léčit, a předcházet tak problémům s otěhotněním a komplikacím, které s amenoreou souvisejí, jako např. osteoporóza nebo změny hmotnosti.


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Negativní těhotenský test nemusí znamenat, že nejste těhotná
🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?


Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je řízen hormonálně, během cyklu se stimuluje růst folikulů, následně se z něj uvolní vajíčko a děloha se připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Ke krvácení, tedy k menstruaci dochází, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka. Krvácení pochází z drobných krevních cévek, které zásobují sliznici dělohy. Spolu s menstruací se odlupuje i děložní sliznice, která každý měsíc roste a vytváří vhodné podmínky pro oplodněné vajíčko.
Ženská děloha

Menstruační cyklus lze rozdělit do tří fází:

 • folikulární fáze,
 • ovulační6 fáze,
 • luteální fáze.

Během každé fáze se mění hladiny hormonů - estrogenu, progesteronu, luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu. Na menstruační cyklus má vliv hypotalamus, hypofýza, vaječníky a děloha. Při poruchách těchto orgánů může dojít k narušení menstruačního cyklu1.

Folikulární fáze

První den menstruace se považuje za první den menstruačního cyklu. Následujících třináct dní menstruačního cyklu patří do folikulární fáze. Hypotalamus začne v této fázi produkovat vyšší množství folikuly stimulujícího hormonu, která má vliv na růst folikulů ve vaječníku. Tyto folikuly začnou postupně produkovat hormon estrogen, který má vliv na sliznici dělohy, která roste a připravuje dělohu přijetí oplodněného vajíčka.

Na konci folikulární fáze začne stoupat hladina luteinizačního hormonu, který pomáhá dozrát vajíčkům, a tak je připravit na oplodnění.

Ovulace

Ovulace nastane přibližně 36 hodin po tom, co se začnou zvyšovat hodnoty luteinizačního hormonu. Během ovulace praskne folikul a uvolní se vajíčko, které může být oplodněno spermií.

Více informací o ovulaci naleznete v samostatném článku Ovulace6.

Luteální fáze

Z prasklého folikulu vznikne žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Žluté tělísko připravuje sliznici dělohy na uhnízdění oplodněného vajíčka. Tato fáze trvá přibližně 12-16 dní a je to u každé ženy individuální.

Puberta

Každá žena má předem stanovený počet folikulů2 již od narození29, je to přibližně kolem 400 folikulů. Puberta3 je období, kdy začínají růst prsa (telarche), přijde první menstruace (menarche). Dalším znakem puberty je pubarche, tedy růst ochlupení v genitální oblasti a v podpaží. Menarche a pravidelný menstruační cyklus vyžaduje normální funkci endokrinního systému, čili hypotalamu, hypofýzy a vaječníků. Poruchy menstruačního cyklu mohou být na úrovni hypotalamu, hypofýzy nebo vaječníků.

Více o období puberty se dočtete v hlavním článku Puberta3.

Epidemiologie

Ročně se problémy s menstruací objeví asi u 5-7% žen. Na amenoreu má vliv i životní styl a stravování. V zemích, kde je vyšší výskyt dětské obezity, se problémy s menstruací vyskytují častěji.

Rizikové faktory

Mezi faktory, které zvyšují riziko nebo výskyt poruch menstruačního cyklu patří:

 • pozitivní rodinná anamnéza,
 • poruchy příjmu potravy - mentální anorexie (nechutenství), mentální bulimie (přejídání končící úmyslným zvracením3, popř. vyvoláváním průjmu1),
 • nadměrná sportovní zátěž.

Typy amenorey

 • Primární - nedostaví-li se menstruace do 16. roku věku.
 • Sekundární - vynechání menstruace po dobu déle než 3 měsíce.

Primární amenorea

Primární amenorea3 je stav, kdy nedojde k nástupu menstruace do 16. roku života. Většina dívek dostane první menstruaci kolem 12. roku. Pacientky s primární amenoreou mohou mít i poruchu sexuálního zrání. To znamená, že vnitřní genitál a prsy se nevyvíjejí.

Příčiny primární amenorey

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea znamená stav, kdy přestane žena menstruovat po období spontánních menstruačních cyklů.

Příčiny sekundární amenorey

Sekundární amenorea a těhotenství

 • stres,
 • redukční dieta,
 • zvýšená fyzická námaha,
 • nadbytek mužských pohlavních hormonů (androgenů),
 • onemocnění hypofýzy (nádory, Sheehanův syndrom),
 • menopauza nebo předčasná menopauza - období menopauzy obvykle nastává kolem 50. roku života, je to fyziologický proces. Někdy však může nastat u žen ve věku 40 let, což je považováno za patologii,
 • selhání funkce vaječníků (chemoterapie, radioterapie),
 • nádory vaječníků,
 • Ashermanův syndrom,
 • poruchy štítné žlázy - zvýšená, ale i snížená činnost štítné žlázy vede k poruše menstruačního cyklu,
 • Cushingův syndrom,
 • gravidita,
 • antikoncepce16 - ženy, které ukončily antikoncepční léčbu nemusí mít menstruaci ihned po dobrání léků. Trvá určitou dobu, než bude menstruační cyklus a ovulace pravidelná,
 • syndrom polycystických ovárií4 - tento syndrom způsobuje zvýšenou hladinu všech ženských pohlavních hormonů, což negativně ovlivňuje menstruační cyklus,
 • léky2 - antipsychotika, chemoterapie, antidepresiva, léky na krevní tlak, léky na alergii.

Projevy

 • změna velikosti prsou,
 • přibývání na váze nebo ztráta hmotnosti,
 • zvýšený růst ochlupení,
 • změna (zhrubnutí) hlasu,
 • ztráta vaginální vlhkosti (suchá pochva, pohlavní styk může být pro ženu proto bolestivý).

Samotná amenorea není život ohrožující stav. Je však důležité zjistit její příčinu, kterou je nutno léčit, aby nedošlo ke komplikacím, které amenorea způsobuje.

Komplikace

Diagnostika (určení onemocnění)

 • podrobná anamnéza, lékař se ptá na všechny léky, které dosud pacientka užívala,
 • gynekologické vyšetření pohlavních orgánů,
 • celkový hormonální profil - testy- hormony štítné žlázy, estrogeny, folikuly stimulující hormon, luteinizační hormon, prolaktin,
 • sonografické vyšetření pohlavních orgánů,
 • jiné speciální vyšetření nařízené gynekologem nebo endokrinologem,
 • genetické vyšetření.

Léčba

Důležité je určit a odstranit vyvolávající příčinu a nasadit vhodnou hormonální léčbu. V léčbě má své zastoupení i psychoterapie. Pokud je příčinou amenorey vrozená vývojová vada, lékaři indikují chirurgické odstranění abnormality, v některých případech je nutné udělat plastiku. Hormony se podávají v případě, že je amenorea primární nebo se podávají i jako podpůrná léčba.

Prognóza (vyhlídky)

Ztráta menstruace je spojena s osteoporózou, čili u žen se častěji objevují zlomeniny a kosti mají menší hustotu. Pravidelná menstruace je známkou toho, že vaječníky produkují normální množství estrogenu a progesteronu. Pozdní nástup menstruace je spojen s trojnásobně vyšším rizikem výskytu zlomenin zápěstí v porovnání s dívkami, které neměly s nástupem menstruace problém. Amenorea může způsobit i neplodsnost, protože ženy s amenoreou mají často už po léčbě problémy s otěhotněním8, někdy selže funkce vaječníků již v mladém věku a žena se tak stává neplodnou3.


Vyvážená a zdravá strava

Prevence

V mnoha případech mohou dospívající dívky, které již dostaly menstruaci, zabránit této poruše zdravým životním stylem, neměly by provádět nadměrnou a nepřiměřenou fyzickou aktivitu a měly by si udržovat zdravou, optimální váhu. Primárním poruchám menstruačního cyklu, které jsou způsobeny anatomickými abnormalitami, nelze zabránit.

 • vyvážená strava,
 • mírné cvičení,
 • vyhýbat se stresu,
 • vyhnout se nadměrné konzumaci alkoholu a kouření.

Více o amenorea na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://priznaky.vitalion.cz/nepritomnost-menstruace/
 2. http://www.solen.sk/pdf/b0c2646686e077c1a350ae5f15c05b21.pdf
 3. http://www.zdravie.sk/choroba/27235/primarna-amenorrhea
 4. Amenorrhea Clinical Presentation
 5. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/amenorrhea/basics/causes/con-20031561

Hodnocení a zkušenosti s amenoreou

Máš zkušenost s amenoreou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
no_title  7. led 2016

Ztráta menstruace kvůli podváhy

Bohužel i já musím přidat svou zkušenost.

Menstruaci jsem měla od 14-ti let pravidelnou jako hodinky už od počátku (co 32 dní). Jenže potom jsem onemocněla neurologickou chorobou, díky které se mi špatně polykala potrava, hrozně jsem zhubla a ztratila menstruaci. Navíc trvalo několik měsíců, než se přišlo na to, co mi vlastně je, takže jsem dál hubla a hubla. Extrémní podváhu jsem měla asi 4 měsíce.

Poté jsem byla na hormonální podpoře (Provera) abych dostávala MS a od 19-ti let jsem brala HA. Teď jsem HA po 6 letech vysadila a menstruace nikde :-/ . I podváha v minulosti má na menstruační cyklus vliv.

Co bych udělala jinak? No nevím, u mě to ani jinak nešlo, nezhubla jsem dobrovolně.

Ale holky, ženský, jestli budete mít dceru a bude chtít v pubertě hubnout, vymluvte jí to. Opravdu se může stát, že bude jednou neplodná a ztratí menstruaci, protože v 15-ti letech blbla a zhubla na 37 kilo. Já si vybrat nemohla (ledaže bych měla křišťálovou kouli a přišla za doktorem se stanovenou diagnózou, aby mi věřili, že jsem fakt nemocná a nevymýšlím si), ale je spousta těch, které takhle blbnou dobrovolně a ani netuší, co se může stát...
murron21  5. čer 2015

Velký úbytek váhy

Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že jsem celkem dost zhubla, když jsem se snažila o detoxikaci organismu, a v té době jsem o menstruaci přišla. Trvalo to asi pět měsíců a je zase zpět. Neléčila jsem se, chvíli jsem měla strach, že jsem těhotná, ale nepotvrdilo se. Jak nepozorovaně odešla, stejným způsobem se vrátila. Takže ne vždy po třech měsících je třeba začít panikařit. Tělo si většinou poradí samo.
mavega  4. čer 2015

Nadměrné cvičení a stres

Vynechaná menstruace nemusí být vždy příznakem těhotenství. Z vlastní zkušenosti vím, že důvodem vynechané menstruace může být i stres - několikrát se mi to tak stalo, jednou dokonce nedorazila menstruace vůbec (až další měsíc). Jednou se mi to stalo i po tom, kdy jsem začala nárazově hodně cvičit. A nakonec zpoždění můžu očekávat vždycky, když jsem ten měsíc nemocná, stačí i týdenní rýma.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce