Léky

Léky jsou léčivo nebo směs léčiv a pomocných látek, které jsou upraveny technologickým procesem do lékové formy a jsou určeny k ochraně před nemocemi, na diagnostiku nemocí, léčení nemocí nebo ovlivnění fyziologických funkcí.

Léčivo (také léčivá látka, účinná látka) je látka, která se používá k ochraně nebo obnovu zdraví, na mírnění chorobných příznaků nebo rozpoznání nemoci. Léčivo je účinná složka přípravku.

Pomocná látka je libovolná složka přípravku jiná jako léčivo, která je přítomna v přípravku, nebo použitá pro výrobu nebo přípravu léku.
Pomocná látka nemá terapeutický účinek, ale má funkci nosiče, resp. složek nosiče nebo léčivé látky a dává přípravku vlastnosti, jako je např. stabilita, biofarmaceutický profil, vzhled a snášenlivost pro pacienta.

Léková forma

Léková forma je charakteristika přípravku. Popisuje jeho tvar a vnitřní strukturu a pomáhá zajistit přesné dávkování a užívání přípravku tím nejlehčím způsobem.
Mezi běžné lékové formy patří: tablety, kapsle, sirup, krém, mast, lotion (omývadlo), čípky, ušní kapky, oční kapky, nosní kapky.

Bezpečné používání léků

Předepsaný lék nevyvolává automaticky prospěšnou odpověď. K tomu, aby léčba byla co nejúspěšnější, se musí užívat tak, jak to doporučuje lékař nebo výrobce. Zjistilo se, že dva z pěti pacientů, kterým byl přípravek předepsán, ho neužívají správně, pokud ho vůbec užívají. Důvodem je neschopnost porozumět instrukcím, strach z nežádoucích účinků, nedostatek motivace, což se často projevuje při vymizení příznaků.

Nové léky většinou začínají jako léky na recept. Hlavním důvodem je, že se předpokládá, že nejsou dostatečně klinicky vyzkoušené, nejsou známy jejich případné negativní účinky, a tudíž nemohou být považovány za dost bezpečné a volně se prodávat. Jejich podávání musí předepsat lékař, a ten by také měl sledovat reakce pacienta. Po určité době je možné lék zařadit k bezpečným a přeřadit ho do kategorie volně prodejných.

Léky na předpis

Léky na předpis jsou ty, u kterých není možné na příbalovém návodu poskytnout všechny informace o jejich bezpečném užívání bez lékařského dohledu.

Volně prodejné léky

Sem patří zejména léky proti:

 • bolesti
 • nachlazení, chřipce, alergii a zánět dutin nosních, ušních, krčních
 • sirup proti kašli
 • antihistaminika
 • diuretika
 • laxativa
 • myorelaxantia
 • odvykací nikotinové léky

Každý, i volně prodejný lék, může mít pro člověka nějaký vedlejší účinek. A tak před tím, než spolknete libovolný volně prodejný lék, se poraďte s odborníkem. Pozorně si přečtěte i text na obalu a příbalový leták léku. Instrukce o nežádoucích účincích, dávkování a dalších upozorněních jsou totiž mimořádně důležité.

Generické léky (generika)

Za generikum (generika) se pokládají léky, které splňují tato kritéria:

 • do farmakoterapie jsou uvedeny po uplynutí doby ochrany duševního vlastnictví originálního léku
 • mají kvalitativní i kvantitativní shodný obsah léčiva, přičemž se mohou lišit obsahem pomocných látek
 • jejich léková forma shodná, resp. podobná (tablety, tobolky ...)
 • jsou prokazatelně biologicky ekvivalentní po stránce bezpečnosti i účinnosti.

Kdyby se generika vyrobila tak, jak se má, přinesla by úsporu financí pacientovi a také státu. Mezinárodní zkušenosti ukazují, že generická preskripce by mohla ušetřit asi 4% z nákladů na léky a asi 13% z doplatků pacientů. Bohužel, praxe ukazuje, že podobně jako u jiných komodit i zde existují případy, kdy výrobce nakupuje suroviny od necertifikovaného dodavatele.

Uchovávání léků

Většinu léků je třeba uchovávat v suchu a chránit před přímým slunečním zářením. Není proto vhodné uchovávat léky v koupelnové skříňce, protože vlhkost a teplo je může změnit. Některé léky jako např..vakcíny a masti musí být v chladu. Měl by vás na to upozornit lékárník při vydávání léku.
Po skončení doby použitelnosti, která je uvedena na obalu, často lék neúčinkuje. Některý starý lék může být dokonce i škodlivý. Chcete-li se vyvarovat konzumování takového léku, je třeba pravidelně kontrolovat svoji lékárničku a vytřídit z ní staré léky. Staré léky je vhodné vrátit do lékárny, ne odhodit do odpadkového koše.

Více o lécích na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Státní ústav pro kontrolu léčiv: http://www.sukl.sk/
 2. https://web.archive.org/web/20190123045434/http...

Hodnocení a zkušenosti s léky

Máš zkušenost s léky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mmirunda  6. črc 2015

Bohužel se bez nich někdy nedá obejít

Jelikož pracuji v lékárně, už samo o sobě moje povolání vybízí k tomu, abych léky užívala nejen já, ale i moje rodina a blízké okolí. Ne vždy je tomu ale tak.

Jsem zastáncem toho, že ne všechno se musí řešit chemií a mnohdy mohou (zejména u dětí ) pomoct i přírodní produkty a hlavně přirozená obranyschopnost organismu. Sama neužívám pravidelně žádné léky ani doplňky stravy a svou dceru si ve většině případů dokážu vyléčit sama. Samozřejmě, že když je nějaký větší problém, nejsem hazardér.

Vzhledem k tomu, že není očkovaná a byla docela dlouho kojená, má imunitu takřka výbornou a nebýt našich jiných zdravotních problémů, kde se při zákrocích lékům nevyhnula, neměla by bývala ani zkušenost s ATB. Je potřeba si uvědomit, že tělo mnohdy samo moc dobře ví co má dělat a dává nám signály a je jenom na nás, zda ho vyslechneme a nebo si pořídíme "berličku" ve formě léků.

Kéž by se ale daly všechny nemoci a neduhy řešit snadno a bez léků, což bohužel nejde.
1 člověk považuje za užitečné
ammmi  8. lis 2014

Vedlejší účinky

Jsem zastáncem léků, ovšem ne zbytečné užívání. Sem tam beru něco na horečku, ATB jsem měla zatím párkrát za život, když mě bolí hlava, neberu nic.
Vedlejší účinky jsem zaznamenala pouze dvakrát:
- kdysi ATB patřící mezi chemoterapeutika (svědění těla bez vyrážky)
- a pak v těhotenství Utrogestan - vzala jsem ho ústně a cítila se jak po drogách nebo po čem (malátnost, bolest hlavy, byla jsem "hotová"), takže jsem ho začala zavádět a bylo mi mnohem líp, pořád ale jsem trochu unavená.
Jinak jsem už neměla problém.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce