Puberta

Puberta neboli dospívání je proces, jenž prověří diplomatické schopnosti výchovy rodičů a udělá jim mnoho vrásek na čele. Obvykle příliš nepomůže ani fakt, že jsme si pubertou prošli všichni a teda o ní všelico už víme. Co a proč se vlastně děje s tělem a psychikou dítěte v pubertě? A jak zvládat tuto náhlou a složitou přeměnu?
Puberta

Puberta je zásadní hormonální proces fyzických změn, při kterém se dítě mění na dospělého jedince s vyspělostí a zralostí k reprodukci (rozmnožování). Signály požadovaných hormonálních změn putují z mozku do pohlavních orgánů, které jsou zodpovědné za produkci hormonů stimulujících růst, funkci a další změny v mozku a mnohých orgánech, včetně těch pohlavních.

Změní se i tělesná struktura, odlišná u obou pohlaví. Obejví se pubické a další ochlupení, u chlapců dochází ke změnám v hlase. Jsou viditelné kožní změny, vznik akné, nárůst váhy, u děvčat přichází a nastupuje menstruační cyklus2.

Také psychika jedince se mění v souvislosti s uvědoměním si vlastní osobnosti. Člověk v pubertě napodobňuje myšlenky a ideály své doby, bouří se proti autoritám, hlavně proti autoritě rodičovské. Navazuje kontakty, poznává první lásky, apod..

Pozná ale i odvrácenou stranu toho, co nazývá samostatností a dospělostí - násilí, zklamání, křivdu, aj..

Proč naše děti přichází do puberty dříve než my?

Pokud opomeneme biologické změny a vývoj probíhající v období puberty, musíme připustit, že s ostatními pubertálními příznaky už rodiče u svých dětí přichází do styku dříve, než jak tomu bylo v jejich generaci a nebo v generacích předcházejících. Čím to je?

Podle odborníků je na vině nejen celkový životní styl a sociální vliv, ale i styl výchovy.

Děti jsou dnešní výchovou odmalička vedeny k sebevědomí a suverenitě, kterou později přirozeně uplatňují a která je jim tolerována. Velmi brzo jsou také zavaleny obrovským množstvím informací o věcech, které byly ještě donedávna považovány za "záležitosti dospělých".

Už ve věku kolem 11-ti let se u děvčátka, které je ještě dítětem, nezřídka projevují pubertální příznaky ve značné míře a rodiče si sotva stačí uvědomit, co se vlastně děje.

Liberální výchova by měla mít své hranice

Nabarvené a nebo vyholené vlasy, piercing, zásadně jen značkové oblečení, nejnovější typ mobilu, neomezený přístup k internetu, sprosté a hloupé řeči, zlomyslné a lhostejné projevy a vystupování - mají snad toto být znaky dospělosti?
Puberta

V očích "náctiletých" dětí zřejmě ano, jde každopádně o nejčastější znaky puberty. Výsledkem je absolutní neúcta k jakýmkoli hodnotám, kritika všeho a každého kromě sebe. Navíc s přesvědčením, že všeho se dá dosáhnout lehce a bez vlastního přičinění.

Liberální výchova má určitě svá pozitiva, hovoří se o větším sebevědomí, či schopnosti prosazování se. Negativní dopad příliš liberální výchovy ale určité přínosy zřejmě také zastíní. Kompromisem mezi liberální a autoritářskou výchovou1 je výchova demokratická, neboli respektující3.

Byli jsme stejní?

Žádné knihy, dětská hřiště a nebo sport, zato celé hodiny strávené za počítačem, chatování se spolužáky a sdílení informací přes Facebook. Zdá se, že dnešním dětem zkrátka stačí virtuální svět, komunikace i přátelství.
Puberta

Stačí se ale podívat jen dvě generace zpět a uvědomíme si neporovnatelné rozdíly, především pokud jde o svobodu projevu a samostatné rozhodování. Oblečení po starších sourozencích, přesné časy příchodů domů a ke stolu, televize za odměnu, atd..

Odmlouvali jsme a bouřili se stejně, v našem rokování se však objevovalo znatelně méně agresivity. Moderní doba, vlivy a výchova bohužel zkracují našim dětem dětství. Jako rodiče ale stále můžeme a měli bychom všechno možné pozitivně ovlivnit.

Více o pubertě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://puberta.zdrave.cz/deti-a-puberta/

Hodnocení a zkušenosti s pubertou

Máš zkušenost s pubertou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lauramyn  14. bře 2015

Musí se odloučit, aby se pak mohly vrátit

Je přirozené, že se děti v určitém věku vůči svým rodičům vymezí. Je to zdravé a získají tím spoustu dovedností a zkušeností. Pro mě jako pro rodiče je to zatím velmi milé období. Je to taková sranda. Já totiž vím, co se děje, a naprosto si to zatím užívám. Jo občas je to fakt náročné, ale bude ještě víc. Zatím tu mám dva puberťáky 14 a 12 let, a vím, že do tuhého ještě jen půjde. Ale jsem připravena. Ještě pořád si pamatuji i moji vlastní pubertu. Je to prostě potřebné období a snad ho všichni přežijeme, a pak se děti opět vrátí k tomu, že nejsme nejtrapnější rodiče, ale ti nejbáječnější. :-) Už teď se na to těším. :-)
5 lidí považuje za užitečné
sylvka  2. led 2015

Počátek dopsívání

Náš Martínek má skoro 6 a půl let. Je to normální zdravý kluk, navštěvuje předškoláky. Na první pohled se malinko liší tím, že je větší 130cm a 36kilo.

Úderem šestého roku jsem si začala všímat změn. Je ještě přece jen vlastně dítě, a tak se svěřuje. Cca. před třema měsíci smutně přišel po spaní, že se mu zdají sny, kde vidí nahé ženy a nelíbí se mu to. Další den, že spolu ty ženský dělají věci, co spolu dělají dospělí. Chodí a ptá se: proč má každá ženská jinak velká prsa? Co je puberta? A jestli bude chlupatej. Začal se potit v podpaží a malinko více se mu mastí vlasy.

O chování snad nemluvit, klasické problémy, že chce pořád hrát na počítači. Na všechno je odpověď prd, prdím, vyplazuje jazyk aj.

Nedávno jsme byli kupovat oblečení na besídku, všechno bylo ošklivý, trapný, nebo pro mimina.

Mluvila jsem o tom s dr. a prý je to normální nástup puberty (předpuberty), který některé děti prožívají dřív, některé později. Dokonce mi řekla, abych si vážila toho, jakou důvěru ke mě má a svěří mi třeba ty sny.

co bych doporučila?ač vím,že jde o lehký odvar pravé puberty,ale trpělivost a porozumění... :-)
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  11. čer 2014

Moje puberta

Holky, jestli moje Klárka bude jednou stejná jako jsem byla v pubertě já, tak potěš koště. Divím se, že naši rodiče pořád žijí nebo nejsou kompletně šediví. Jako já musela být
puberťák za trest :-D Pořád jsem se něčemu smála, byla jsem ukecaná (tohle mi zůstalo do dneška) ale jak já jsem byla drzá!! Znáte to : Nikolo, nemluv se mnou jako s kamarádkou, jsem Tvoje máma!

No, ale postupem času si myslím, že se hormony uklidnily a teď se sama připravuji na tu Klárčinu pubertu, protože pokud se pomamí, tak za pár let tu máte babičku :-D
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce