Vrozené vady ženských pohlavních orgánů

Mezi vrozené vady ženských pohlavních orgánů patří:

Polohové anomálie vaječníku

Zadržení vaječníku (retence) v jeho sestupu má za následek vyšší uložení orgánu než je jeho definitivní poloha. Pokud se vaječníky uloží mimo normální polohu, mluvíme o chybném uložení (ektopie). Pokud sestupuje až do inguinálního kanálu nebo do labia majora (descenus ovaria), příčinou může být zakotvení ovarií prostřednictvím vazů nebo hormonálních faktorů.

Vrozené vady dělohy a pochvy

Nevyvinutí dělohy

Je vzácné a souvisí s agenezí vagíny. Vzniká následkem chybného vývoje Müllerových vývodů, když se vytvoří uterovaginální základ.

Zakrslá děloha

Někdy se vyvíjí zakrslá (rudimentární) děloha3, kterou tvoří fibrózní tkáň bez lumet.

Zdvojení dělohy

Zdvojení dělohy se objevuje při poruše splynutím Müllerových vývodů. Jestliže se základ uteru nespojí v celém rozsahu, vyvíjí se děloha se dvěma dutinami (uterus duplex). Při této anomálii bývá zdvojená i pochva (vagina duplex). Neúplné spojení Müllerových vývodů v dolní části zapříčiní vývoj dvourohé dělohy se dvěma krčky (uterus bicornis bicollis) nebo s jedním krčkem (uterus bicornis unicolllis). Někdy nesplynou Müllerovy vývody pouze v horní části základu dělohy. Proto se vyvine obloukovitá děloha (uterus arcuatus). Tehdy je fundus uteri proláklý do dutiny v podobě oblouku.

Děloha rozdělena přepážkou

Pokud perzistuje srostlá stěna Müllerových vývodů do základu dělohy, vznikne děloha rozdělena přepážkou (uterusseptus). Tvar dělohy je normální, ale její dutina se rozdělí septem v různém rozsahu. Pokud se poruší vývoj jednoho z Müllerových vývodů, vyvíjí se pouze jedna polovina dělohy (uterus simplex). Druhá polovina je buď rudimentární nebo zcela chybí.

Vrozené uzavření dělohy

Vrozené uzavření dělohy (atrézie) vzniká spolu s uzavřením vagíny tehdy, když nastane porucha vývoje vaginální ploténky

Uzavřená pochva

Uzavřená pochva (imperforatio vaginae) vzniká tehdy, když vaginální ploténka nekanalizuje kompletně a nevyvine se lumen. Někdy zůstane zachována pouze spodní část vaginální ploténky, takže v hymeně (panenské bláně) není otvor a vchod do pochvy je uzavřen. Dívka se narodí s nahromaděnou tekutinou sekretů v uzavřené vagíně (hydrometrocolpos). Z perzistujících zbytků Wolffových vývodů mohou vznikat cysty1, které jsou poměrně časté.

Více o vrozených vadách ženských pohlavních orgánů na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Karol Kapeller, Viera Pospíšilová: Embryologie člověka. Vydavatelství Osveta 2001

Hodnocení a zkušenosti s vrozenými vadami ženských pohlavních orgánů

Máš zkušenost s vrozenými vadami ženských pohlavních orgánů?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru