Děloha

Děloha (latinsky uterus) je dutý svalový orgán, který je součástí ženského rozmnožovacího systému. Je zodpovědná především za vývoj miminka - plodu během těhotenství a uložená za močovým měchýřem a před tlustým střevem a konečníkem. Má schopnost neuvěřitelně se roztáhnout z velikosti asi jako uzavřená pěst až do takového rozměru, do kterého se vejde plně vyvinuté dítě. Děloha také vyniká svou silou, protože dokáže přimět k pohybu celé tělo dítěte během porodu a v podstatě ho vytlačit z matčina těla ven.

Tvar a části dělohy

Děloha svým tvarem připomíná obrácenou hrušku. Je dutá, má husté a silné stěny a výstelku tvořenou žlázami (endometrium). U dospělých žen má děloha délku 7,3 cm, šířku 5 cm a tloušťku 2,5 cm. V těhotenství24 se čtyřikrát až pětkrát rozšiřuje. O menopauze se její velikost zmenšuje. Děloha sedí v břišní dutině v obrácené poloze, tedy užší konec směřuje dolů. Úzká dolní část, známá jako děložní hrdlo a čípek, spojuje dělohu s vaginou a působí jako svalový svěrač, který řídí „tok materiálu“ do a ven z dělohy.
Děloha

Tělo neboli korpus dělohy je širší oblast a větší než děložní hrdlo. Jedná se o otevřenou dutou oblast, kde se v případě oplodnění zavrtá oplodněné vajíčko do děložní tkáně a vyvíjí se během těhotenství. Stěny těla jsou mnohem hustší než stěny děložního čípku, protože zajišťují ochranu a podporu rozvíjejícímu se dítěti a obsahují svaly, které pak během porodu29 napomáhají „vystrčit“ dítě ven z těla. Dutina dělohy není příliš velká ve srovnání s velikostí orgánu. Mimo těhotenství se přední a zadní stěny dotýkají a mají trojúhelníkový tvar. Na ultrazvuku vypadá jako obrácený trojúhelník, se základnou v horní části a s otvory pro oba vejcovody3 a otvorem do děložního čípku.

Popis obrázku: Tvar a části dělohy

Děloha se skládá ze tří vrstev tkáně:

 1. Peritoneum
 2. Myometrium
 3. Endometrium
 • Peritoneum je vnější vrstva dělohy. Jedná se o tenkou vrstvu tkáně z buněk, které obklopují dělohu. Chrání ji před třetím tak, že vytvoří hladkou vrstvu šupinatého epitelu (krycí tkáň tvořená buňkami, které na sebe těsně naléhají, a není v nich takřka žádná mezibuněčná hmota). Buňky epitelu jsou spolu často pevně spojeny, kryjí povrch orgánu a mají mazovou funkci. Vylučují vodní tekutinu, aby namazaly svůj povrch.
 • Myometrium je střední vrstva tkáně, tedy svalová hmota, která obsahuje větší část objemu orgánu. Tkáň se skládá z hustě zabalených, nezpevněných hladkých svalových vláken, které vynikají velkou pevností. Přítomny jsou i krevní cévy, lymfatické cévy a nervy. Děložní stěna má tři vrstvy svalové tkáně. Vlákna svalu vedou podélně, kruhově a šikmo a propojují je pojivové tkáně, cévy, elastická vlákna a kolagenová vlákna. Silná stěna se rozšiřuje během těhotenství a zároveň s růstem dítěte a zvětšováním se také slábne. Po narození7 se vrací opět do normální velikosti během šesti až osmi týdnů10. Nevrací se však už do původního stavu, ale rozměr myometria je asi o 1 cm větší ve všech směrech než před narozením dítěte.
 • Endometrium je v podstatě taková podšívka v děloze a mění se v tloušťce během menstruačního cyklu. Jedná se o nejvnitřnější vrstvu tkáně a nazývá se také sliznice. Její výskyt se hodně mění v průběhu života ženy. Plného vývoje začíná dosahovat v pubertě a drastické změny vykazuje i vždy během menstruačního cyklu2. V této době je endometrium (sliznice) nejsilnější, protože právě do ní se může zavrtat oplodněné vajíčko a začít se vyvíjet. Sliznice jsou v děloze dvě: vnitřní a vnější. Vnitřní zůstává stále stejná a nemění se, zatímco vnější roste každý měsíc a odchází spolu s menstruačním krvácením. Endometrium produkuje sekreci (výměšky), které pomáhají udržet vajíčko i buňky spermií živé. Její hlavní složky tvoří voda, železo, draslík, sodík, chlorid, glukóza (cukr) a bílkoviny. Glukóza vyživuje reprodukční buňky, bílkoviny napomáhají zahnízdění oplodněného vajíčka. Ostatní složky přispívají k pozitivnímu prostředí pro vajíčka a spermie.

Děloha a její funkce

Děloha má velmi důležitou funkci v oblasti reprodukce (rozmnožování). Musí zajistit ideální prostředí pro plod (miminko) a jeho uhnízdění, výživu, vývin i porod. V začátcích těhotenství37 odpovídá za to, že bude plod dostatečně vyživován do té doby, než se vyvine placenta9, která poté tuto funkci přebírá. Má vliv i na hormonální prostředí v těle ženy, díky kterému se tělo přizpůsobí různému období reprodukčního života.

Embryologie (vývoj) dělohy a ženského reprodukčního systému

Původ a vývoj dělohy je dosti složitý. V době vývoje miminka v děloze jsou mužské i ženské vnitřní genitálie až do 8 týdnů36 v jednom embryu přítomné oboje. Jedná se o mezonefrické (Wolfrian) kanály nebo vývody a paramezonefrické (Mulerian) kanály nebo vývody. Wolfův vývod je párových orgán ve tvaru trubky, který má velký význam při vývoji vylučovacích orgánů i pohlavních orgánů a je pojmenován po C.F. Wolfovi. Nejdůležitější informací ale je, že Wolfův kanál tvoří základ pro mužské pohlavní ústrojí, zatímco Müllerovy vývody u mužů zanikají v celém svém rozsahu.

Parmezonefrické kanály neboli Müllerův vývod, tvoří základ pro ženské pohlavní ústrojí. Při jejich vývoji zanikají mezonefrické kanály a vyvíjí se vejcovody ze středních částí, směrem dolů oba vývody srůstají a dávají základ pro dělohu a vaginu. Wolfův vývoj celý nezaniká, z jeho části vzniká definitivní močovod.

Vrozené změny na děloze

Spolu s Müllerovými kanály souvisí i různé změny (anomálie) na děloze. Ty bývají vrozené a vznikají právě v období prenatálního (vývoj v děloze) vývoje. Odchylky od normálního vývoje se velmi často projeví až ve chvíli, kdy se žena snaží otěhotnět a nejde jí to.

Mohou být tyto:

 • chybí děloha - pochva může být přítomna, ale děloha chybí, a proto žena nemůže mít v budoucnu děti,
 • velmi slabé vyvinutí dělohy (zakrslá děloha),
 • dvojitá děloha se zdvojeným krčkem dělohy a pochvou,
 • vrozené absence děložního čípku,
 • děloha je přehrazena přihrádkami a má více dutin,
 • dvourohá děloha - děloha má dva rohy a má tvar srdce,
 • jednorohá děloha - děloha má tvar penisu.

Anomálie dělohy mohou doprovázet různé potíže jako např. nepřítomná nebo bolestivá menstruace5, bolest při pohlavním styku, zvyšuje se riziko vzniku endometriózy6 a jiné obtíže.

Jak se mění děloha v průběhu těhotenství

Největší význam má děloha v těhotenství. Nejdůležitějším faktorem je to, že se mnohonásobně zvětší. Asi jako kdybyste foukala do balonku. Před těhotenstvím má velikost přibližně pomeranče a je bezpečně schovaná v pánvi. Její hmotnost je cca 50 až 60 g. Na konci těhotenství je její hmotnost 900 až 1000 g. Ve dvanáctém týdnu těhotenství21 se děloha dostává na velikost grapefruitu a začíná vyčnívat z malé pánve. Ještě rychleji se zvětšuje v případě, kdy žena čeká vícerčata. Ve druhém trimestru17 má děloha už velikost asi jako papája a nevejde se do malé pánve. Těhotenství je také již mnohem více viditelné.
Změny dělohy v těhotenství
Spolu s růstem dělohy dochází i k odsunu některých orgánů v břišní dutině, což může být i nepříjemné a způsobovat slabší bolesti. Po porodu se ale zase vše vrátí do normálu.

Přibližně mezi 18.18 a 20. týdnem těhotenství20 by měl lékař začít měřit velikost fundu (vzdálenost od stydké kosti až po vrchní část dělohy). Výška se udává podle vztažných bodů u těhotné: S (horní okraj stydké spony), P (pupeční jizva), X (hrot mečovitého výběžku hrudní kosti). Dnes se již ale velmi často měří výška děložního fundu nad horním okrajem stydké spony a určuje se klasicky v centimetrech, což je mnohem pohodlnější a pro rodičky i přehlednější. Většinou také číslo v centimetrech odpovídá i týdnům těhotenství5. Takže když vám lékař naměří 35 cm, měla byste být ve 35. týdnu. Obvykle to platí ale jen u prvního těhotenství, pak už je délka o něco větší.

Ve třetím trimestru těhotenství13 bývá děloha velká jako vodní meloun. Ale nebojte se, během šestinedělí se zase postupně stáhne a vrátí do normálu.

Popis obrázku: Změny dělohy v průběhu těhotenství

Upevnění dělohy v pánvi

V pánvi je děloha fixovaná podpůrným aparátem, který tvoří svaly pánevního dna1. Ty se doporučuje ženám po porodu aktivně posilovat, protože dochází k jejich oslabování a v pozdějším věku má jejich ochablost za následek únik moči. Dělohu drží také vazy, které jsou umístěné z každé strany dělohy a upevňují ji v pánvi. Velmi často se ženy v těhotenství setkávají s jejich bolestí s tím, jak se natahují spolu s rostoucí dělohou.

Kde se děloha nachází?

Děloha je umístěna ve středu pánevní dutiny a zavěšená pomocí vazů. Může se trochu pohybovat pod tlakem plného močového měchýře dozadu a pod tlakem plného konečníku trochu dopředu. Když je plný močový měchýř i konečník, je vysunuta nahoru.
Umístění dělohy v ženském těle

Když je děloha umístěna správně, je úhel mezi ní a pochvou 90 ° a děloha ohnuta dopředu. Jakmile vazy ochabnou, ohýbá se směrem dozadu.

Nezdravé polohy dělohy:

 • Hyperanteflexio - děloha je příliš nakloněna dopředu, je to nejčastěji způsobeno vrozenou vadou dělohy nebo při nádorech.
 • Retroflexio - děloha směřuje dozadu.
 • Lateroflexio - děloha směřuje do strany.
 • Descensus dělohy - celá děloha poklesne směrem dolů, nejčastěji k tomu dojde tehdy, pokud ochabnou vazy dělohy.
 • Prolaps dělohy - celá děloha nebo její část se propadne do pochvy.

Jak se mění děloha s ohledem na hladinu hormonů?

Velikost dělohy ovlivňuje také hormonální hladina (estrogeny) v ženském těle. V pubertě dochází k nárůstu estrogenů, proto se zvětšuje i děloha. V dospělosti je tělo dělohy o něco větší než hrdlo.

Jednotlivá období můžete rozdělit takto:

 • dětské - klidné období, poměr těla a hrdla je 1:2,
 • pubertální - během puberty3 se zvyšuje hladina estrogenů, poměr těla a hrdla je 1:1,
 • dospělé - v tomto období se upravuje i poloha dělohy, poměr těla a hrdla je 2:1,
 • senilní - v důsledku poklesu hormonů ve vyšším věku se děloha začíná zmenšovat a podobá se pubertálnímu typu dělohy.

Nejčastější onemocnění dělohy

Děloha může být, tak jako jiné orgány, postižena některým onemocněním nebo vrozenými vadami. Nejdůležitější pro včasné odhalení nemoci jsou pravidelné preventivní prohlídky. Tyto kontroly mají narůstající význam zejména se zvyšujícím se věkem.

Rakovina dělohy

Rakovina dělohy se objevuje velmi často a patří k nejčastějším onemocněním u pohlavních orgánů. Postihuje ženy hlavně po menopauze a velmi dlouhou dobu probíhá naprosto bez příznaků. Bohužel má také tendenci šířit se do celého těla a postihovat i jiné orgány. Nejrizikovějšími faktory je vyšší věk, obezita, působení hormonů či dědičnost. Příznakem je krvácení do dělohy a následný krvavý výtok z pochvy. Toto krvácení může být slabé, ale i velmi silné. Jeho intenzita tedy není rozhodující. Dalšími příznaky je bolest v podbřišku při sexu i močení2, hubnutí a nechutenství4, ale to zpravidla přichází až ve chvíli, kdy je onemocnění značné rozvinuté. Rakovina dělohy se léčí primárně chirurgickou cestou, tedy odstraněním dělohy, často i s vejcovody. Pokud je nález pokročilý, kombinuje se s chemoterapií.

Myomatóza dělohy

Myomatóza je nádorové onemocnění nezhoubného charakteru. Postihuje svalovinu dělohy. Ženy toto onemocnění znají především pod názvem myomy3, což jsou v podstatě malé nádory. Postihuje ženy mezi 30 až 50 lety. Není přesně známo, proč se toto onemocnění objevuje a naštěstí ani obvykle nezpůsobuje žádné potíže a ani se neléčí. Případné obtíže se mohou projevit ve chvíli, kdy jsou nádory větších rozměrů. Příznakem bývá velké a silné menstruační krvácení, bolest podbřišku při sexu nebo potíže s vyprazdňováním. Pokud žena neplánuje už těhotenství, může takový problém vyřešit odstranění dělohy. V opačném případě se odstraňují pouze vzniklé nádory.

Endometrióza

Endometrióza je velmi časté onemocnění. Děložní sliznice se při něm nachází mimo dělohu. Velmi často se přichytí na vaječníky, vejcovody či močový měchýř. Stále ale podléhá působení ženských pohlavních orgánů a v době menstruace se mění. Dochází k mírnému krvácení a postupně se tvoří dutinky a jizvy, které vedou ke vzniku srůstů. Ty bývají velmi častou příčinou neplodnosti8. Vznik endometriózy není zatím objasněn, ale uvádí se, že je to tím, že při menstruaci není vyplavena veškerá děložní sliznice z těla ven a její část se dostane přes vejcovody do břišní dutiny, kde se pak může uchytit. Hlavním příznakem je dlouhodobá bolest v podbřišku, která se při menstruaci zvyšuje. Léčí se chirurgickým odstraněním míst sliznice spolu s podáváním léků, které zabraňují návratu nemoci. Jako „léčba“ se také uvádí těhotenství, protože během něj nedochází k odlučování sliznice.

Existují ještě další onemocnění dělohy, kam spadá propadnutí dělohy (prolaps dělohy), rakovina děložního čípku, malformace dělohy (vrozená deformita, kdy může být děloha zdvojená či rozdělena přepážkou apod.), ashermanův syndrom (srůsty v děloze, často vznikající při revizi děložní dutiny, kdy je odstraněno příliš děložní sliznice), hematometra (v děloze zůstává krev a neodtéká) nebo pyometra (infekce dělohy).

Video (ENG): Ženské pánevní orgány v 3D animaci: močový měchýř, vagina, děloha, vajíčka, vaječníky

Více o děloze na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.innerbody.com/image_repfov/repo11-new.html
 2. https://emedicine.medscape.com/article/1949215-overview
 3. https://www.britannica.com/science/uterus
 4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Děloha

Použité zdroje obrázků

 1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/74/2917_Size_of_Uterus_Throughout_Pregnancy-02.jpg

Hodnocení a zkušenosti s dělohou

Máš zkušenost s dělohou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84  30. lis 2015

Zakloněná děloha

Též mám zakloněnou dělohu a já tedy bohužel problémy s početím měla u obou dětí. Na první dceru jsme čekali 4 roky a na druhou rok.
ladyhacek  7. pro 2014

Zakloněná děloha

Po mamce mám zakloněnou dělohu. Když je zakloněná děloha, může být problém s početím, tak mi to bylo řečeno doktorem. Ale mamka vždy říkala, že problémy neměla.
My jsme se rozhodli, že vysadím prášky a necháme tomu volný průběh a počítali s tím, že půl roku až rok to klidně může trvat.
Nám se to ale povedlo hned na druhý pokus. Takže se v březnu těšíme na naše první miminko. :-)
brsh  4. lis 2013

Odstranění přepážky

Ahoj všem, já jsem se o dvou dělohách dozvěděla až ve 23 letech, i přesto, že jsem chodila na gyn pravidelně od 15 a měla jsem přepážku přes celý vnitřek. Dodnes je pro mě záhadou, že mi na to pí dr přišla tak pozdě. Každopádně k samotnému zákroku. Snažili jsme se o miminko cca dva roky, když jsem přešla k novému dr. Ten mě poslal na operaci a následně mi odstranil přepážku mezi oběma dělohama. Takže jsem ve 30 letech podstoupila tento zákrok, abych měla větší šanci donosit miminko, až se jednou zadaří. Operaci mi prováděl laparoskopicky, trvala téměř tři hodiny, ale vyplatilo se. Léčba byla v pohodě, už druhý den jsem normálně chodila po nemocnici. Bolesti jsem měla asi týden/deset dní, ale nic strašnýho. Za mě tedy určitě přepážku odstranit, můžete se tím vyvarovat potratu, když plod nemá dostatek místa. Lituju jen, že jsem na zákrok nešla dřív, protože by se i dřív přišlo na endometriozu a vše by nabralo rychlejší spád.

Přihlas se do těhotenského newsletteru