Hysterektomie

Hysterektomie je chirurgické odstranění dělohy3. Při hysterektomii se často odstraňuje i děložní čípek, vaječníky, vejcovody3 a okolní struktury. Žena po hysterektomii nemá menstruaci2 a nemůže otěhotnět3.

Hysterektomie - stav po laparoskopické operaci

Výskyt

Hysterektomie8 patří k nejčastějším gynekologickým operacím. Odhaduje se, že v USA se ročně udělá 600 000 hysterektomií, čili tato operace se provádí přibližně u 5,1 žen z 1000.

Důvody k provedení hysterektomie

Hysterektomie je chirurgický zákrok, který s sebou nese přínosy, ale i rizika. Má vliv zejména na hormonální rovnováhu, proto se tento zákrok indikuje jako poslední možnost.

 • tvorba nezhoubných nádorů - myomů, které nelze odstranit jednotlivě. Myomy nejčastěji způsobují silné, nepravidelné krvácení, které nereaguje na léčbu.
 • onemocnění děložní sliznice - např. polypy, přednádorové změny, počáteční stádia rakoviny.
 • zhoubný nádor dělohy nebo těla dělohy.
 • změny na děložním čípku (tzv. dysplazie) a časná stádia rakoviny děložního čípku.
 • endometrióza6 - Více o endometrióze naleznete v hlavním článku Endometrióza6.
 • adenomyóza - je to stav, kdy povrchová výstelka dutiny děložní roste do svaloviny dělohy. Více informací k problematice adenomyózy najdete ve článku Adenomyóza.
 • poranění dělohy
 • závažné komplikace v porodnictví (např. neutišitelné krvácení po porodu, prasknutí dělohy, vrostlá placenta).
 • chronická pánevní bolest - hysterektomie je poslední možnost při léčbě chronické pánevní bolesti. Po operaci je však někdy stále přítomna bolest.
 • vaginální krvácení - při krvácení je důležité zjistit příčinu vaginálního krvácení. Jednou z příčin je rakovina.
 • srůsty v děloze
 • prolaps dělohy - je to stav, kdy se děloha propadne do pochvy. Prolaps dělohy vede k močovým a střevním potížím.

Typy hysterektomie

 • Radikální hysterektomie - při této operaci se odstraní celá děloha, děložní čípek, pochva a závěsný aparát dělohy. Radikální hysterektomie se nejčastěji provádí kvůli rakovině. Obvykle se odstraňují i ​​vaječníky a vejcovody.
 • Celková hysterektomie - úplné odstranění dělohy a děložního krčku. Vaječníky nemusí být odstraněny.
 • Subtotální hysterektomie - odstraní se děloha, ale krček se ponechává.

Hysterektomie

Vyšetření před hysterektomií

 • kompletní gynekologické vyšetření
 • stěr4 z děložního čípku
 • počítačová tomografie (CT)
 • sonografické vyšetření reprodukčních orgánů
 • krevní obraz

Rizika hysterektomie

Operační způsoby hysterektomie

Hysterektomie se provádí několika způsoby. Nejstarší technikou je abdominální (břišní) hysterektomie. K dalším technikám patří vaginální nebo laparoskopická hysterektomie4.
Operační způsoby hysterektomie

Abdominální hysterektomie

Do břišní dutiny se přistupuje pomocí klasického (obvykle příčného) řezu v podbřišku. Operace je rutinní, kratší a méně náročná na techniku​​. Nevýhodou je pak nápadná, několik cm dlouhá jizva, obvykle nešťastně umístěna nad hranicí pubického ochlupení. Také doba hojení je oproti výše uvedeným metodám delší.

Tato technika umožňuje lékařům lepší přístup k reprodukčním orgánům a obvykle se provádí při radikální hysterektomii. Doba zotavení po operaci je přibližně 4-6 týdnů.

Video (EN): Abdominální hysterektomie

Vaginální hysterektomie

Vaginální hysterektomie používá přístup přes pochvu. Výhodou je naprostá absence viditelných jizev. Nevýhodou nutnost dostatečně prostorné pochvy (ideální, pokud měla pacientka děti). Operace má méně komplikací, žena po operaci stráví kratší dobu v nemocnici a rána se hojí rychleji než při abdominální hysterektomii. Operace se nejčastěji provádí při prolapsu dělohy, malé děloze nebo při změnách na děložním čípku.

Laparoskopická hysterektomie

Do břišní dutiny se přistupuje pouze malým řezem u pupku a dvěma pomocnými na podbřišku. Výsledné jizvy jsou poměrně nenápadné. Nevýhodou je náročnější a delší zákrok. Laparoskopie4 je vlastně pohled do břišní dutiny, kdy se břišní dutina nafoukne oxidem uhličitým, aby se oddálila břišní stěna od břišních orgánů. Dalším krokem je zavedení laparoskopické techniky do zvětšeného prostoru.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie4 patří k moderním operačním postupům. Tato operace je kombinací laparoskopie a vaginální operace. Operace má dvě části:

 • první část operace - uvolnění dělohy ze závěsných aparátů. Tato část se provádí laparoskopicky
 • druhá část operace - podvázání cév dělohy a vyjmutí dělohy. Tato část se provádí přes pochvu.

Ooforektomie je chirurgické odstranění vaječníků a adnexektomie je odstranění vaječníků a vejcovodů.

Výhody a nevýhody operačních technik

Operační technikaVýhodyNevýhody
Abdominální hysterektomienezáleží na velikosti dělohyvyšší riziko komplikací, delší trvání hospitalizace
Vaginální hysterektomiekrátký operační čas, krátká doba zotavenívelikost dělohy, vysoká ztráta krve
Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomiemenší ztráta krve, menší jizvydrahé přístroje, dlouhý operační čas
Laparoskopická hysterektomiemalá ztráta krve, krátká doba zotavenínejsou

Péče po operaci

 • žena po operaci má dočasně ztížený odchod moči, dočasně se zhorší průchodnost střev, operační rána může otéct, v případě větších krevních ztrát se podává infuze
 • při operaci, která byla dělaná vaginální cestou se musí dodržovat zvýšená hygiena asi měsíc po operaci
 • 2-3 měsíce po operaci nezvedat těžká břemena
 • absence pohlavního styku na 4-6 týdnů po operaci
 • v případě odstranění vaječníků se doporučuje hormonální substituce.

Změny pro ženu po operací

Pokud žena podstoupila jednoduchou hysterektomii, tj. jestliže jí byla chirurgicky odstraněna pouze děloha, už nikdy nebude menstruovat a nemůže otěhotnět. Její hormonální stav je beze změny, tzn. hormonální funkce vaječníků nejsou operací narušeny a budou postupně vyhasínat, tak jako v případě, kdy by žena operována nebyla. Pohlavní život není operací ovlivněn.
Hysterektomie a děloha

Pokud proběhla hysterektomie totální, tj. po odnětí dělohy i vaječníků, žena také nemenstruuje a nemůže otěhotnět. Vyoperování vaječníků způsobí náhlý pokles ženských pohlavních hormonů, což má za následek (zejména u mladších žen, kde byly vaječníky ještě plně funkční) nástup přechodových příznaků jako návaly horka, pocení, bušení srdce, bolesti hlavy5, poruchy spánku, změny nálady a jiné. Proto se (pokud není kontraindikace) co nejdříve nasazuje tzv. hormonální substituční léčba.

Pohlavní život po hysterektomii

Samotné odstranění dělohy nemá vliv na pohlavní styk. Je ukončena možnost mít děti a menstruaci. Děložní hrdlo nemá žádnou funkci při pohlavním styku. Pochva je po hysterektomii dostatečně dlouhá a její směr je nezměněn. Hlavní místa, které jsou zodpovědné za vnímání pohlavního styku jsou klitoris, poševní stěny a svaly pánevního dna. Pči provedení hysterektomie nejsou tyto struktury narušeny.

Pokud jsou při operaci odstraněny i vaječníky, žena ztrácí touhu po pohlavním styku a snižují se lubrikační vlastnosti pochvy. Při léčbě pohlavními hormony se tento stav upravuje.

Hormonální substituční terapie po hysterektomii

Po vykonání hysterektomie se u pacientek nasazuje hormonální substituční léčba estrogeny. Používá se synteticky vyrobený estradiol. Estradiol je dostupný ve formě tabletek, náplasti, v podobě gelu nebo jako nosní sprej.

Více o hysterektomii na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://gyn.cz/
 2. http://www.onhb.cz/
 3. http://www.transsexualita.cz/
 4. http://www.gynmed.sk/26-laparoskopicky-asistovana-vaginalna--hysterektomia/
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Hysterectomy
 6. https://web.archive.org/web/20180316064650/http://www.strankyomenopauze.info/hysterektomie.php
 7. http://www.medicinenet.com/hysterectomy/page2.htm#what_tests_or_treatments_are_performed_prior_to...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s hysterektomií

Máš zkušenost s hysterektomií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jesterka44  29. lis 2015

Laparoskopie - odebrání dělohy

Mám dobrou zkušenost - odebrali mi dělohu a vejcovody a jsem ok a už nemám tak příšerné bolesti a silné krvácení a i chuť k sexu je větší. Jsem totiž více v klidu. :-)
2 lidé považují za užitečné
evuna  6. zář 2014

Porod Elišky

Zdravím, moje zkušenost začíná porodem poslední dcerky Elišky. Pote, co mi ji vyndali kleštěmi a měla jsem vytlačit placentu, začala noční míra v Elm street. Vzhledem k jizvě po císařskému řezu mi bohužel přirostla placenta k jizvě. Takže začaly komplikace a pak už o ničem nevím, začala jsem krvácet ostošest. Vzali mě proto na sál a tam mi vzali dělohu, vaječníky mi nechali, prý vaginálně.

Bylo to před dvěma lety, teď mi je 38. Skončila jsem na ARU pod zlatou plachtou, kde mi vylíčili tento příběh. Tehdy jsem bulela hodně dlouho. Ztratila jsem to, co mě dělá ženou.

Psychika byla tatam. Rok mě to drželo. Kdybych se měla dobrovolně rozhodovat, musela bych mít vážné problémy. To je celé, nicméně cyklus se mi posunul na tři měsíce, aspoň tak to cítím a prý to je normální.

Doporučit nemohu nic, snad jen, že si můžete užívat sexu podle libosti - v mém případě po odeznění bolestí od všech jizev a že jich tam dole je :X

Toť můj příběh. ...
3 lidé považují za užitečné