Porod

Ať už se na porod těšíte nebo se ho bojíte, bohužel se mu nevyhnete. Ke konci těhotenství24, kdy už je bříško opravdu velké a je velmi obtížné najít příjemnou polohu, se většina maminek i přes veškeré obavy nemůže porodu dočkat a napjatě vyhlíží, kdy se konečně objeví první příznaky porodu21. Ideální doba, kdy by se váš drobeček měl začít dožadovat příchodu na svět, je kolem 37. týdne těhotenství29. Pokud se mu nechce a všechny vaše přirozené snahy o přivolání porodu selhaly, přistoupí lékaři mezi 41.-42. týdnem7 k některé z metod vyvolání porodu16.

Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Průběh porodu, od začátku kontrakcí až po vytlačení miminka a vypuzení placenty9, se dělí na tzv. 4 doby porodní. Každá tato fáze má svá specifika a trvá různě dlouho.

Pokud jste se rozhodla, že kromě porodní asistentky, chcete mít u porodu také doprovod137, může vám manžel či třeba maminka, poskytnout patřičnou psychickou podporu či vám pomoci tlumit bolest10 například masáží. K utlumení bolesti můžete požádat také o epidurální anestezii22.

Už dávno neplatí, že žena musí rodit vleže na zádech, existuje spoustu porodních poloh11, které většina porodnic uznává a nechá na ženě, aby si zvolila tu, která ji bude nejlépe vyhovovat. Zároveň si můžete v případě zájmu zvolit nějaký z tzv. alternativních porodů4.

V České republice se císařský řez81 provádí jen na základě lékařského doporučení, kdy existuje riziko, že vaginální porod29 by vystavil maminku a miminko zdravotnímu riziku.

Standardní doba, po kterou maminka a miminko zůstávají v porodnici po porodu, je 72 hodin a poté mohou odejít domů. To platí ale v případě, že váš porod proběhl bez komplikací. Jestli, ale nemocnicím zrovna neholdujete, máte možnost odejít z porodnice i s miminkem dříve. Hovoří se o tzv. ambulantním porodu3, kdy je možné (pokud je matka i miminko zdravé) odejít domů už několik hodin po samotném porodu.

<< Zpět do kategorie Rodím

Hodnocení a zkušenosti s porodem

Máš zkušenost s porodem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce