Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Hysteroskopie

5 zkušeností

Hysteroskopie znamená „prohlížení děložní dutiny nebo děložního hrdla“ pomocí hysteroskopu (tenký optický kovový nástroj, na jehož konci je umístěna kamera a světlo).
Hysteroskopie

Během hysteroskopie lékař zhodnotí tvar dutiny děložní, ústí vejcovodů3, děložní sliznici a zároveň lze odebrat vzorek sliznice pro histologické vyšetření (tzv. endometrium).

U některých případů může být hysteroskopie24 alternativou k hysterektomii. Více o hysterektomii v hlavním článku: Hysterektomie2.

Kdy je hysteroskopie indikována

Indikace k provedení hysteroskopie zahrnují:

 • Opakující se abnormální děložní krvácení
 • Nepravidelný menstruační cyklus
 • Pánevní bolesti
 • Výtoky z pochvy
 • Opakované potraty13 (habituální potrácení)
 • Problémy s otěhotněním
 • Lokalizace nitroděložního tělíska5
 • Optické zhodnocení nálezu při neoplazmatech děložního těla nebo hrdla
 • Při infertilitě a sterilitě3
 • K odstranění abnormálních výrůstků z dělohy, např.:
  • myomy - výrůstky, které nejsou rakovinné, mohou se vyskytnou uvnitř dělohy a způsobovat bolest
  • polypy - výrůstky vznikající na děložní sliznici, které způsobují nepravidelnost menstruačního cyklu
  • nitroděložní srůsty - jizvy mohou způsobovat vynechávání menstruace a neplodnost
  • "ztluštění" dělohy - může se zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu

Jaké zákroky se mohou při hysteroskopii provádět

Během hysteroskopie může lékař:
Hysteroskopie a problémy s otěhotněním

 • odstranit polypy
 • odstranit srůsty
 • odstranit myomy3
 • ošetřit rozdělení dělohy (v případě přepážky v dutině děložní)
 • lokalizovat a odstranit cizí tělesa (např. nitroděložní antikoncepce - tělísko5)

Jak se hysteroskopie provádí

Hysteroskopie se předem plánuje a před plánovaným zákrokem je tak s pacientkou domluven termín, kdy k zákroku dojde a je seznámena s průběhem operace a s následnou léčbou. Pacientka musí před začátkem operace projít předoperačním vyšetřením u svého lékaře (vyšetření krve, moči, přehled alergií, seznam léků, prodělaných nemocí a operací). Hysterektomie, tedy samotná operace je bezbolestná, žena může pouze cítit tlak v podbříšku1 při rozšiřování děložního hrdla.

HysteroskopieHysteroskopie4 se provádí pod celkovou nebo lokální anestezií. Pacientka nesmí před zákrokem pít, kouřit a musí přijít nalačno. Den operace je většinou také den nástupu do nemocnice.

Hysteroskopie se provádí v leže na zádech na gynekologickém křesle. Gynekolog zavede ženě do vagíny zrcátko (totožné jako se používá při stěru z děložního čípku). Tenký hysteroskop se zavede přes děložní čípek do dělohy, kam se vpraví roztok, aby bylo možné dělohu pozorovat. Vyšetření trvá zhruba 10-30 minut.

Po operačním zákroku

Po vyšetření zůstane pacientka asi hodinu až dvě na pozorování na klinice, zda nedojde ke krvácení z rodidel. V této době nesmí pacientka pít ani jíst, povoleny jsou pouze léky na tlumení bolesti. Během následujících 14 dnů se může objevit slabé špinění nebo krvácení. Pacientka se po 14 dnech od zákroku objedná na kontrolu ke svému lékaři.

Po příchodu domů je pro pacientku důležitý odpočinek, i když má druhý den pocit, že se může vrátit do práce a k běžným každodenním činnostem. Po operaci se mohou objevit křeče podobající se těm menstruačním, ženě je povoleno tyto křeče tlumit vhodnými léky proti bolesti. Délka vhodného odpočinku je závislá na náročnosti zákroku, který žena podstoupila.

Ke snížení rizika vzniku infekce je vhodné, aby žena měsíc po hysteroskopii neužívala během menstruace tampóny a vyhnula se pohlavnímu styku. Nevhodné je také sportování. O délce sexuální a sportovní abstinence by se měla žena poradit se svým ošetřujícím lékařem. Byla-li hysteroskopie vedena pod celkovou anestezii, měla by se žena na 24 hodin po zákroku vyhnout konzumaci alkoholu a řízení automobilů.

Komplikace operačního zákroku

Dojde-li po operaci ke komplikacím, musí žena vyhledat ošetření lékaře co nejdříve. Operační zákrok bývá zpravidla bez komplikací, výjimečně se může objevit masivní krvácení během samotné operace nebo po ní a nebo může dojít k poškození dělohy nebo děložního hrdla. Toto poškození je nutné co nejdříve vyléčit.

U některých případů se může objevit infekce dělohy nebo děložního čípku. U pacientky se objevuje silné krvácení, páchnoucí a nepříjemný vaginální výtok, teplota nad 38 °C a žaludeční křeče.

Video: Ambulantní hysteroskopie

Jak se připravit na hysteroskopii

Hysteroskopie se provádí mezi 6. až 11. dnem Vašeho menstruačního cyklu2.

Před vyšetřením musí žena podstoupit předoperační vyšetření, včetně EKG, testů krve a moči (ošetřující lékař dá ženě doporučení pro praktického lékaře). Předoperační vyšetření nesmí být starší než čtyři týdny. Noc před zákrokem si žena vezme dezinfekční vaginální tabletu a od půlnoci nesmí jíst, pít nebo kouřit. Kliniku může opustit pouze v doprovodu dospělé osoby a v den zákroku nebude moci pracovat. Po zákroku se musí předcházet infekci (např. vyhýbat se horkým koupelím, sauně2 a bazénům), stejně jako dodržovat asi týden sexuální abstinenci. Asi po 14 dnech je nutná kontrola. Menstruační cyklus by se měl obnovit tři týdny po vyšetření.

Jaká jsou rizika

 • Perforace děložní stěny během vyšetření
 • Poranění děložní stěny spojené s krvácením
 • Rizika spojená s anestezií
 • Infekce
 • Nadměrná resorpce tekutiny

Více o hysteroskopii na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.gennet.cz/en/hysteroskopie-laparoskopie-1404036733.html
 2. http://vysetreni.vitalion.cz/hysteroskopie/
 3. http://www.hysteroskop.cz/index.html
 4. http://www.nhs.uk/conditions/Hysteroscopy/Pages/Introduction.aspx (ENG)
 5. http://ambulantni-hysteroskopie.cz
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s hysteroskopií

Máš zkušenost s hysteroskopií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
myvalka
22. pro 2019

Ambulantní hysteroskopie

Na ambulantní hysteroskopii jsem byla loni, měla jsem v děloze několik polypů.
Jsem ráda, že jsem si tenhle zákrok vybojovala a nebyl to boj snadný.
Zákrok mě nebolel, trval asi 15 minut, pak jsem ještě chvíli seděla v čekárně a bylo to.
Takže, výlet na druhý konec Moravy, určitě stál za to.
0 poděkování
sofinka84
20. pro 2016

Ambulantní hysteroskopie

Dnes jsem absolvovala ambulantní hestoroskopii spojenou s HSG. Zákrok, i se vstupním několika minutovým rozhovorem s lékařem, netrval více než 20 minut. Hodinu před jsem si vzala 2 tbl. Ibalginu 400, účinek to ale při zákroku moc velký nemělo.

Nejdříve mi lékař udělal vaginální ultrazvuk. Poté vstříkl fyziologický roztok, který poté v intervalech vstřikoval. Tahle část nebolela vůbec. Poté zaváděl hysteroskop. Dokud nezačal prostupovat čípkem, bylo to v pohodě. Jakmile vstoupil do dělohy začalo to být nepříjemné, poté mírně bolestivé, ale dalo se to vydržet. Když odebral vzorek sliznice, začal vstříkavat více a více roztoku do vejcovodů. Bylo to extrémně nepříjemné, takovou bodavou bolest jsem nezažila ani při MS. Musela jsem to několik vteřin hluboce rozdýchat, trochu to pomohlo, ale i tak to hodně bolelo. Poté opět zkontroloval vejcovody a dělohu na utz. Po zákroku se mi chvilku točila hlava, mírně jsem krvácela a prvních 20 minut mě i bolel podbřišek. Poté vše ustoupilo a bylo mi dobře. Jen trochu únava.

Pokud bych toto měla absolvovat znovu, už se nebudu chlácholit, jak je to bezbolestné. Samotná hysteroskopie je o dost méně bolestivá než profuk vejcovodů. Ale co by člověk pro miminko neudělal. :-)
2 poděkování
adenka84
1. pro 2015

Hystreoskopie

Hysteroskopii jsem podstoupila spolu s laparoskopií. Vůbec nic to nebylo a moc mě to pomohlo v úpravě MS cyklu, který po těchto dvou zákrocích chodil jako hodinky, což jsme před tím vůbec neznala.

Hysteroskopie jde provádět dnes už i ambulantně.
0 poděkování
barula1
5. lis 2014

Hysteroskopie

Mám za sebou 2 potraty, jedno těhotenství přirozenou cestou, zdravé dítě, poté opět 2 potraty, na imunobiologii zjištěna pozitivní alergie, nasazeny kortikoidy i poté těhotenství nevyšla, nyní doporučena hysteroskopie, mám strach, zda jí mám vůbec podstoupit...
0 poděkování
petulaho
5. kvě 2013

Hysteroskopie

Hysteroskopie se většinou provádí v narkóze, proto je třeba mít interní předoperační vyšetření,odběry a ARO konzilium.
Od půlnoci se nesmí nic jíst,pít káva a kouřit. Naposledy jsem se mohla napít v 6hod.ráno čisté neperlivé vody.
Do nemocnice se nastupuje v den výkonu a odpoledne se propouští domů (dle zvyklosti zařízení).
Ráno v 8:15 jsem musela být v nemocnici,vzaly si mě sestřičky ke změření tlaku,odebraly anamnézu.Potom si mě zavolala lékařka a vyšetřila mě.Nakonec mi ještě udělali vaginální UZ a mohla jsem si jít vybalit věci na pokoj (seznam věcí co s sebou vám dají,když se jdete na výkon objednat).
Chvilku před výkonem mi sestřička napíchla kanylu,nechala vykapat ATB (mám chlopenní vadu srdce,tzn.ne každý atb bude mít), píchla inj.Clexane (mám p.srážlivosti),a těsně než jsem šla na sálek,mi píchli Atropin (dává se před výkonem-jako úvod do anestezie).Pak jsem mohla jít na sálek.(mohla jsem si nechat svojí noční košili).
Na sálku mi jen odezinfikovali rodidla, a napíchli další kanylu (nechali kapat jen Hartmannův čistý roztok a potom mi anesteziolog.sestra řekla,že mi dá do kanyly "oblbovák" a že se mi může motat hlava,anesteziolog mi dal jen dýchat kyslík a během 5sec.už nic víc nevím...
Výkon trval 15min., potom mě hned odvezli na oddělení a to už jsem částečně vnímala, sestřička na odd.jen změřila tlak a mohla jsem odpočívat od přivezení ze sálku jsem byla úplně vzhůru do 15min.,jen jsem slabě krvácela a cítila trošku bolest jako když končí ms (dr.si bral si vzorek sliznice, čekání na výsledek histologie trvá 10dní).
Po 2hod.jsem se směla napít a potom už i najíst.
Domů jsem odcházela před 16hod. Druhý den už jsem šla normálně do práce.
Krvácela jsem slabě ještě 3dny a 1den špinila,nic mě nebolelo.

Hysteroskopie umožnila u mě lékařů poznat proč potrácím-v děloze sice nic nenašli,ale vzali si vzorek sliznice,ze kterého poznali,že sliznice nedostatečně funguje.Takže pokud máte někdo podobný problém,určitě bych doporučila na toto vyšetření jít.
3 poděkování