Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Laparoskopie

Laparoskopie je jednou z lékařských vyšetřovacích metod, díky které může lékař vidět přes břišní stěnu břišní dutinu. Tento operační zákrok je prováděn optickými nástroji a do dutiny břišní se tyto nástroje dostávají pomocí malých řezů (obvykle 0,5 - 1,5cm). Jedná se o moderní metodu, která se vyznačuje hlavně minimální zátěží na pacienta, menší pooperační bolestí a podstatně kratší dobou pozákrokové hospitalizace.
Po laparoskopii

Laparoskopie je pacientům prováděna za účelem diagnostikování choroby a za účelem léčby. Laparoskopie je mimo jiné také metodou, která odhaluje možné příčiny neplodnosti8.

Laparoskopie se používá převážně při odstraňování žlučníku, plastice kýly a odstranění apendixu. Dále se ale využívá i v jiných lékařských oblastech a sice:

 • v chirurgii - fundoplikace žaludku, ošetření žaludečního vředu, odstranění žaludku, tenkého nebo tlustého střeva, jater nebo sleziny
 • v gynekologii - sterilizace, mimoděložní těhotenství22, asistování při vaginální hysterektomii2 a odstraňování dělohy3 nebo při podezření na nádorové onemocnění,
 • v urologii - odstraňování ledviny, prostaty, močového měchýře nebo plastická operace ledvinné pánvičky,

Laparoskopie se provádí také u závažnějších a operativně náročnějších zákrocích, např.:

 • bandáž žaludku při obezitě,
 • přechod jícnu v žaludku při refluxu2
 • náročnější operace žaludku a střev, mízních uzlin, jater, slinivky břišní či sleziny.

Jak laparoskopická operace probíhá

Laparoskopické operaci předchází předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Ten pacientce odebere krev a moč a s výslednou lékařskou zprávou je pacientka předána do nemocnice. Pacientka musí dodržet předoperační přípravu, která spočívá v 6 hodinovém hladovění před operací vč. zákazu konzumace nápojů a nekouření. Krátce před výkonem je jí provedeno klyzma (liší se podle zvyků pracoviště).

Laparoskopie se provádí v celkové narkóze, a to zejména proto, aby byly všechny svaly řádně uvolněny. Na operačním sále je pacientka napojena na monitor EKG, tlaku, na senzor okysličení krve a bude jí zavedena infúze.

Aplikací opiátů a dalších léků bude pacientka uspána a anesteziolog následně provede intubaci, aby bylo zajištěno dýchání. Sestra pak zavede do močového měchýře cévku, kterou tam může ponechat až do probuzení pacientky. Odvod moči je důležitý pro lepší přehlednost operačního pole (plný močový měchýř tak operatérovi „nepřekáží“).

Břicho a podbřišek pacientky je řádně vydesinfikován a operatér v oblasti pupíku zavede tzv. Veressovu jehlu. Tou se břicho naplní oxidem uhličitým. Takovýmto nafouknutím se vytvoří pro operatéra přehledné operační pole. Pupkem se pak zavede kamera, která snímá operační pole a umožňuje tak operatérovi se orientovat. Dále operatér provede další (1-3) drobné řezy (cca 1 cm), kterými do břicha zavede operační nástroje (laparoskop, trokar, kleště, nůžky a skalpel). Po operaci se plyn z břicha vypustí a drobné řezy se zašijí.

Stav po operaci

Podle zvyklostí pracoviště se pacientka probudí buď na JIP, anebo přímo na oddělení, kam dle typu zákroku spadá. Pacientka je po zákroku pečlivě sledována, dokud neodezní všechny léky potřebné k anestezii. Dvě hodiny po zákroku nesmí pacientka jíst ani pít, dle potřeby je jí možno podat léky na bolest.
Laparoskopie - stav po operaci

Laparoskopie je mini invazivní chirurgický výkon, a tak bude pacientka moci brzo vstát a dle rozsahu výkonu krátce po operaci (1 - 3 dny) opustit nemocnici. Stehny jsou ambulantně vytahovány po týdnu od laparoskopické operace.

Výsledky laparoskopické operace

Výsledky operace jsou díky kameře ihned viditelné. Lékař může ihned stanovit vhodnou léčbu nebo jí zároveň také provést.

Byla-li laparoskopie prováděna za účelem odebrání vzorků či potvrzení podezření na určité onemocnění, čeká se zhruba 1 týden na výsledky testů odebraných vzorků.

Je-li laparoskopie prováděna v souboru několika vyšetření, čeká se na výsledky všech vyšetření a poté je pacientce navrženo nejlepší vhodné léčebné řešení jejího zdravotního problému.

Výhody laparoskopické operace

 • menší stres organismu během operace
 • menší operační rána, která se rychleji hojí, méně bolí a je po ní menší jizva
 • pacient je po zákroku v kratší době pracovní neschopnosti
 • menší poškození tkání
 • menší úbytek krve během operace
 • lepší a detailnější pohled pro lékaře
 • lékař může pomocí kamery zkontrolovat také jiné orgány dutiny břišní než ty, na které se zaměřil během operace

Nevýhody laparoskopické operace

 • poruchy cirkulace krve
 • zvýšené hodnoty oxidu uhličitého v těle během operace
 • při náročnějších zákrocích zánětlivých a rakovinových typů není laparoskopie možná
 • lékař si nemůže z důvodu prevence nádorových onemocnění osahat okolní orgány
 • při zavádění trokaru může dojít k poranění nitrobřišních orgánů.

Více o laparoskopii na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. TOM-GYN, s.r.o.: http://www.tomgyn.sk/index.php/operacna-liecba-neplodnosti
 2. http://www.gynekologicka-laparoskopie.cz/jak-se-provadi-laparoskopie
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Laparoskopie
 4. http://vysetreni.vitalion.cz/laparoskopie/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s laparoskopií

Máš zkušenost s laparoskopií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gatushe  10. srp 2015

Diagnostická laparoskopie

Na laparoskopii mě poslala doktorka po dvou letech snažení, aby se podívali, zda je u mě vše v pořádku, jak se to zdálo být na ultrazvuku. Manžel byl v pořádku také.

Nastoupila jsem v půlce června, den před zákrokem, žádnou přípravu jsem neměla, žádný klistýr, nic, jen pohovor s anesteziologem a vyšetření gynekologem. Bála jsem se hodně, byla to moje první operace! Ale v nemocnici byli všichni v pohodě, vysvětlili mi, jak to bude probíhat, a tak se taky dělo. Ráno jsem šla první, jelikož se u mě nepředpokládal žádný zákrok. Dostala jsem tabletku na oblbnutí, zavázali mi nohy a jela jsem. Probrala jsem se po hodině a půl, vezli mě na pokoj. Bolesti jako slabá menstruace, které do hodiny odezněly úplně a pak už nic. Slabě jsem první den zakrvácela. Přišla hned doktorka a řekla mi, že mi našli ložiska endometriozy v pánvi prvního stupně a rozrušili malý srůst u levého vaječníku. Pravý vejcovod byl průchozí, levý jen pod tlakem.

Byla jsem zaskočená, že něco našli a ještě víc z toho, že po mě doktorka hned chtěla podstoupení IVF, abych co nejrychleji otěhotněla a endometrioza absencí menzes začala mizet. Pustili mě druhý den po zákroku. Břicho v pohodě, žádné bolesti, ale ten plyn, který se vstřebával, mě dost trápil. Bolesti ramen, pod žebrami, ale dalo se to. Jizvičky jsou malé, v pupíku už není vidět a ty dvě také mizí.

Celkově to nebylo nic z čeho by měl mít člověk strach, šla bych na to klidně znova! A to hlavní - stálo to za to! Hned jsme se po přichodu z nemocnice začali snažit ještě přirozeně, co kdyby náhodou a opravdu! Za 14 dní jsem našla pozitivní test!
0 poděkování
blondatabruneta  9. srp 2015

Laparoskopie - cysta

Na laparoskopii jsem musela letos v dubnu kvůli 8cm cystě (operace potvrdila, že byla endometrální) a taky jsem už dlouho chtěla miminko a nedařilo se, takže i kvůli tomu. Operace byla v pohodě, jizvy už skoro nejsou vidět, jediný, co mi vadilo, byl tlak v ramenou cca 14 dní po operaci, možná dýl z toho jak při operaci nafukují břicho plynem, aby líp viděli.

Nicméně cystu odstranili, jiná "závada" se nenašla a měsíc po operaci jsem otěhotněla. :)
0 poděkování
kristinandbaby  9. únor 2015

Laparoskopie

Byla mi provedena diagnostická laparoskopie, kvůli stále nepřícházejícímu těhotenství, v Sanatoriu Sanus.

Laparoskopie byla dělána v první polovině cyklu. Den před zákrokem jsem nastoupila, dostala léky na spaní. Ráno místo klystýru byla provedena šetrnější metoda - Yal gel, poté navlečení punčoch, premedikace (asi Dormicum?) a jelo se na sál. Po operaci jsem neměla ani drén, nebyl třeba. Nález byl endometrióza pobřišnice.

Po operaci mi bylo výborně, léky na bolest jsem už druhý den nepotřebovala a zbyly mi tři malé jizvičky. Není čeho se bát. :-)
0 poděkování
boruvky  9. kvě 2013

Laparoskopie - Drilling vaječníků

Laparoskopické “návrty” vaječníků (ovariální drilling) je chirurgický postup, který se používá k nastartování ovulace u žen se syndromem polycystických ovarií, které nereagovaly na snížení váhy a medikamentózní léčbu. Při operaci je užíván laser nebo elektrokauterizace a jejich pomocí je část vaječníků destruována.

Po odchodu od mé první gynekoložky jsem přešla k MUDr. Dlouhému, který mi udělal komplexní vyšetření. Nikdy jsem takové vyšetření nepodstoupila, při tom to je klasické standartní vyšetření, které se dělá každou návštěvu. Vyšetření zahrnovalo: klasické vyšetření na gynekologickém křesle, stěry atd., ale vaginální UTZ jsem zažila poprvé u něj v 21 letech. Stále mě zkoumal a divně zíral do monitoru a kroutil hlavou.
Po vyšetření se na mě podíval a zeptal se mě, jestli jsem někdy byla obézní, či měla vysokou nadváhu a já mu řekla svou nejvyšší váhu za celý můj život a nikdy nepřesáhla 60 kg při výšce 173 cm. Tak mi prostě jednoduše oznámil, že trpím syndromem polycistických ovárií a že jsem nikdy v životě neovulovala a že touto nemocí trpí ženy s vysokou váhou. Po konzultaci mi navrhl datum laparoskopické operace, jelikož jsme se s přítelem nebránili mít potomka.

Laparoskopickou operaci ( drillingu vaječníků) jsem podstoupila v únoru 2011. Nastoupila jsem 15.2. do nemocnice ve Frýdlantě v Čechách na gynekologické oddělení. Ten den mi bylo uděláno předoperační vyšetření a také konzultace s anestezioložkou a rovnou jsme se společně dohodli na času operace. Druhý den v 5 ráno jsem měla budíček, byla jsem se umýt desinfekčním mýdlem, dostala jsem anděla, punčochy a léky na uklidnění a 9 ráno jsem si pěšky se sanitářem došla na sál, kde mě čekal můj gynekolog s panem primářem a při vší přípravě (napíchnutí kanily, podání léků na uklidnění a přehopsnutí na operační gynekologické křeslo) mě seznamovali s průběhem operace.

Pan primář se ujal nákresu řezů. Celkem byly 3. V pupíku, kousek nad stydkou kostí a v levo kousek od třísla. V jedné byla kamerka v druhé a třetí prodloužené operační nástroje a to, že mi mé břícho nafouknou oxidem uhličitým. Při tom všem mi dali dýchnout a počtem od 10 k nule si poslední číslo pamatuju 8 a už jsem o sobě nevěděla. První okamžiky po operaci si pamatuji anestezioložku s mým gynekologem jak mi hladí po vlasech a tvářích, že už to mám za sebou a že se zamnou pak zastaví a vše mi řeknou. Sanitář mě uložil do postele, ještě malátná jsem zavolala partnerovi, že jsem v pořádku a víc si nepamatuju. Mezitím jsem dostala čípek na bolest. Bolest přitovnám k silné menstruační bolesti.

Vzbudila jsem se 5 odpoledne. Přišel zamnou gynekolog a začal mi říkat jak vše je. Operace trvala 20 minut, což mě udivilo, že to bylo tak rychlé. Doktor potvrdil polycystická ovária s neprůchodností pavého vejcovodu a že mé vaječníky byly hladké bez jakýchkoliv známek ovulace s podivnou velikostí. Pravý vejcovod mi ''profoukl'' a oba vaječníky mi prošpikoval drobnými vpichy (jednoduše jako, kdyby chtěla z mísy udělat cedník). Také mě seznámil rovnou s farmakologickou léčbou, která následovala po 2 týdnech od operace, kdy jsem přestala krvácet(jako při menstruaci. První den po operaci mě propustili domů, jelikož jsem byla bez komplikací a týden po operaci mi vyndal gynekolog stehy ( dva v pupíku a po jednom v obou řezech). Lékář mi nasadil lék Provera na srovnání cyklu, který nebyl taky slavný jako mé vaječníky. O děťátko jsme se mohli snažit už 14 dni po operaci, kdy už jsem nekrvácela a na radu gynekologa, čím dřív se to povede tím líp.

Akce čím dřív tím líp trvala rok bez jakéhokoliv úspěchu. Gynekolog mi na jaře 2012 ( přesně rok po operaci ) napsal Clostylbegyt na stimulaci vaječníků. Lék se smí používat jen 3 cykly a to 2x za život. Gynekolog mi navrhl, když neuspěje Clostylbegyt, další laparoskopickou operaci a následnou léčbu neplodnosti v Gennetu.

Clostylbegyt jsem začala brát až v srpnu téhož roku společně s Proverou. Po 3. cyklu se povedlo letos v červnu se nám má narodit chlapeček.

Teď bych chtěla napsat pár slov Vám dámy, které vás čeká podobná operace: Hlavně se ničeho nebojte. Operace není dlouhá a rekonvalescence je velmi rychlá a bolesti se dají snést. Nelekejte se velikosti vašeho bříška, jelikož lékař nedokáže vysát celý obsah oxidu uhličitého z břišní dutiny a tak vás čeká první den až dva pocit nafouklosti a také plynatost x-)
0 poděkování