Placenta

Placenta (také plodový koláč, plodové lůžko) je orgán, který zabezpečuje miminku vše, co potřebuje, dokud ho žena nosí v bříšku. Je nejdůležitějším společným orgánem matky a plodu.
Placenta

Celá placenta je hustě protkaná krevními cévami. Ty zajišťují dítěti přísun kyslíku, ale také potřebné živiny, odvádí od něj škodliviny a také dokáže zabránit vstupu některých mikroorganismů nebo škodlivých látek do krevního oběhu dítěte.

Placenta a její vývoj

Zárodky placenty se tvoří už v začátcích těhotenství24. Zhruba ve 4. - 5. měsíci je placenta zralá a její vývoj je dokončený. Placenta má tvar okrouhlého koláče, který je "přilepený" na stěnu dělohy. Zralá placenta má tvar okrouhlého koláče s průměrem 15 - 20 cm, šířkou 2 - 3 cm a hmotností kolem 500 g.
Placenta

Na vzniku placenty se podílí plodové obaly a sliznice dělohy. Placenta má dvě části: mateřskou a plodovou. Obě části jsou funkčně propojené. S plodem je placenta spojena pupeční šňůrou1.

Placenta - funkce

 • výměna metabolitů a plynů
 • přenos živin a elektrolytů - cukry, tuky, vitamíny, aminokyseliny
 • přenos mateřských protilátek - dítě má po narození protilátky od matky, až později si začne vytvářet vlastní
 • tvorba hormonů
  • choriogonadotropin
  • placentární laktogen - tento hormon má vliv na růst plodu, na růst mléčných žláz, stimuluje tvorbu mateřského mléka7. Tvoří se od prvního měsíce těhotenství a zvyšuje se až do konce porodu29.
  • estrogeny - ovlivňují růst dělohy a růst mléčných žláz, během těhotenství je jejich hladina vyšší
  • progesteron - během těhotenství snižuje napětí dělohy a stimuluje růst mléčné žlázy

Placenta a její uložení

Nejčastějí je placenta uložená nahoře na zadní stěně dělohy. Uložení placenty je možné zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření.

Za problematické se považuje uložení placenty v dolní části dělohy, tzv. placenta praevia17. Vyskytuje se asi u 0,5% těhotných žen v termínu porodu74. Nebezpečí spočívá v tom, že placenta leží v cestě postupující hlavičky, je tu nebezpečí silného krvácení před porodem3 ale i po porodu.

Faktory ovlivňující placentu

Je mnoho faktorů, které ovlivňují vývoj a funkci placenty během těhotenství. Některé faktory se dají změnit a některé ne.

Komplikace placenty, neboli nejčastější patologické stavy placenty

Porod placenty

Projevy patologických stavů placenty

Placenta a její porod

Placenta se porodí při vaginálním porodu29, a to hned po narození dítěte. Potom, co žena porodí29 své dítě, jsou v jejím těle stále přítomny kontrakce33. Placenta se obvykle porodí do 5 minut, někdy to ale může trvat až 30 minut. Gynekolog může mírně masírovat bříško, aby podpořil vyloučení placenty. Porod placenty je spojen s jemným krvácením. Gynekolog prozkoumá placentu po jejím porození, aby se ujistil, že je celá a žádná její část nezůstala v děloze. Pokud nějaká z části placenty zůstane uvnitř dělohy, hrozí riziko infekce a krvácení.
Porozená placenta

Více o placentě na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. WikiSkripta: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Placenta
 2. http://www.gynweb.cz/tehotenstvi/placenta-kolac-zivota
 3. http://www.mayoclinic.org/healthy-living/pregnancy-week-by-week/in-depth/placenta/art-20044425?pg=2
 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Placenta
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s placentou

Máš zkušenost s placentou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
elekthra  8. kvě 2016

Placenta, její porod a krása

Když jsem porodila miminko, překvapilo mě ( :-D ), že se ještě musí "rodit" placenta. Kontrakce, kterými ji tělo (přirozeně, bez chemie nebo povzbuzováků) vypudilo, mi přišly nejsilnější za celý porod.

Koukala jsem na ni, PA mi ji ukázala a překvapilo mě, jak velký a strašně těžký to je orgán. Je rozhodně pravda, že vypadá jako strom života, je nádherná! :-)

Dostala jsem nabídku i kousek sníst - třeba v koktejlu (prý posiluje a zabraňuje krevním ztrátám), ale tak odvážná jsem nebyla. :-)
vlajka1  2. únor 2016

Placenta na přední stěně, nízko nasedající

Už od 12tt jsem věděla o nízkonasedající placentě. Sice jsem neměla žádné problémy (špinění), ale i přes to nám byl zakázán pohlavní styk, nesměla jsem zvedat těžší věci a dávat ruce nad hlavu. Opravdu moc jsem si přála rodit přirozeně a na každé kontrole se modlila za posun.

Od 30tt už bylo vše v pořádku, placenta se vytáhla a já nakonec opravdu porodila přirozeně. :-)
babbota  4. srp 2015

Porod placenty

Při obou těhotenstvích jsem měla placentu na přední straně.

U prvního porodu byl syn na tři zatlačení venku a následně jsem při další kontrakci vytlačila placentu. Udruhého porodu jsem tlačila syna asi na 7 zatlačení a placenta pak bohužel nešla. Dostala jsem několik injekcí, které nebyly moc příjemné a čekalo se, ale placenta se ne a ne uvolnit. Několikeré vyšetření už pro mě bylo nesnesitelné (raději bych znovu rodila). Nakonec se doktorka s druhým lékařem rozhodli pro manuální lýzu placenty. Převezli mě tedy na sál, kde mě uspali a placentu odstranili.
miru001  13. bře 2015

První vpředu, druhá vzadu

Při prvním těhotenství jsem měla placentu na přední stěně. Neneslo to žádné komplikace, jen když to srovnám s druhým těhotenstvím, kdy byla placenta vzadu, ty pohyby byly nic moc. Žádné veliké kopance, jen bylo cítit, že se hýbá, ale nedalo se poznat, kde co je.

U syna jsem si to krásně vychutnala. :-) Pohyby jsem začala cítit brzy, kopance byly parádní, a v pokročilém těhu jsem už věděla, co zrovna přes bříško hladím. :-)
oktarina  3. pro 2014

Jednou vpředu,jednou vzadu

Poprvé jsem měla placentu uloženou vzadu v dolním segmentu dělohy, pohyby jsem tak cítila veeeeeelmi intenzivně a jelikož nikde nezavazela, dítě nemělo problém se otočit hlavičkou dolů.

Po porodu jsem chtěla vidět placentu, PA říkala, že "už dochází", byla zjizvená, kalcifikovaná, na mou žádost mi ji ukázala na porodním sále a nechala mne si ji prohlédnout. Pro představu, vypadá asi jako fakt velká játra.:-)

Při druhém tehotenstvi mi placenta jeste ve 24tt zasahovala "do průchodu", na utz ve 32tt se naštěstí vytáhla a byla "jen" vepředu dole. Celé těhotenství jsem pohyby vnímala velmi jemně, placenta je tlumila. Jak rostla, dítě postupně taky a s postupujícím těhotenstvím došlo k tomu, že se dítě nepřekročilo z polohy KP. Nakonec však asi pomohly šamaňské tance či co a k otočení došlo.

Nikdo mne nepřesvědčí, že placenta vepředu dole nemá vliv na horší manévrovací možnosti dítěte. ;-) Po porodu jsem ji opět viděla, tentokrát nebyla zjizvená, byla však o hodně větší než v prvním případě.
katyxq  3. pro 2014

Placenta na přední stěně

Placentu jsem měla umístěnou na přední (břišní) straně dělohy. Pohyby jsem asi proto necítila tolik do břicha, nekonalo se ani kdovíjaké vlnění a boulení břicha. A ultrazvuky nebyly tak ostré, to nejspíš jak kvůli placentě, tak kvůli mému břišnímu sádlu.

Placentu jsem si po porodu prohlídla, byla jsem zvědavá, jak vypadá. :-D Při porodu mi rutinně píchly něco (ocytocin ne, takže asi ergometrin) nejspíš na rychlejší odloučení placenty a prevenci krvácení, no, přístě nechci ani to, tyhle látky můžou narušit kojení a rozhodně není prokázané, že jsou potřeba ... a fakt je, že náš začátek kojení nebyl zrovna ideál, tomu bych se ráda podruhé vyhnula, takže budu eliminovat ta rizika, která jen jdou.
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  3. pro 2014

Porod placenty - s oxytocinem

V porodním plánu jsem měla přání, že bych chtěla placentu porodit spontánně. Rodila jsem však KP a byli jsme s lékaři domluvení, že před vytlačením hlavičky radši dávají do žíly dávku oxytocinu, aby se zbytečně neprodlužoval čas, kdy je hlavička vevnitř a tělo venku. Souhlasila jsem.

Kvůli tomu mi hned po vytlačení malého řekla paní doktorka, abych ještě jednou zatlačila (necítila jsem žádnou potřebu) a placenta byla bez problémů celá venku.
2 lidé považují za užitečné
mochenkaa  2. pro 2014

Porod placenty

Při prvním porodu mi dali něco do kanyly a placentu jsem porodila za pár minut.

Při druhém porodu (doma) jsem porodila placentu za cca 0,5 hod poté, co jsem usměrnila muže, aby nerušil a nechal mě i dceru v tichu. Tohle nám říkala lektorka na kurzu hypnoporodu, že hormon na porod placenty je ještě citlivější na klid než hormon při zrození dítěte. Poté, co se dcera poprvé přisála, vyklouzla placenta. Aktuálně je v mrazáku a čeká na zpracování.
4 lidé považují za užitečné
natylai  1. pro 2014

Vždy jsem ji brala jako součást sebe

Pro někoho je placenta nechutnost, která se musí co nejdříve někam zavřít a hned vyhodit. Už při prvním porodu jsem byla zvědavá, jak asi vypadá. V porodním plánu jsem měla zmínku, že bych jí chtěla vidět. Vyhověli mi a na dálku mi ji ukázali. Měla asi 600 gramů.

Po druhém porodu jsem poprosila, zda mi ji můžou dát domů. Zvažovala jsem zpracování placenty, ke kterému nakonec nedošlo. Měla jsem tak možnost si placentu detailně prohlédnout a jsem za to ráda. Přece jen byla uvnitř mě a vyživovala mé dítě. Pomohlo mi to ještě živěji si představit, jak to v tom bříšku vypadá a jak to funguje.
3 lidé považují za užitečné