Placenta (také plodový koláč, plodové lůžko) je orgán, který zabezpečuje miminku vše, co potřebuje, dokud ho žena nosí v bříšku. Je nejdůležitějším společným orgánem matky a plodu.
Celá placenta je hustě protkaná krevními cévami. Ty zajišťují dítěti přísun kyslíku, ale také potřebné živiny, odvádí od něj škodliviny a také dokáže zabránit vstupu některých mikroorganismů nebo škodlivých látek do krevního oběhu dítěte.
Zárodky placenty se tvoří už v začátcích těhotenství24. Zhruba ve 4. - 5. měsíci je placenta zralá a její vývoj je dokončený. Placenta má tvar okrouhlého koláče, který je "přilepený" na stěnu dělohy. Zralá placenta má tvar okrouhlého koláče s průměrem 15 - 20 cm, šířkou 2 - 3 cm a hmotností kolem 500 g.
Na vzniku placenty se podílí plodové obaly a sliznice dělohy. Placenta má dvě části: mateřskou a plodovou. Obě části jsou funkčně propojené. S plodem je placenta spojena pupeční šňůrou1.
Nejčastějí je placenta uložená nahoře na zadní stěně dělohy. Uložení placenty je možné zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření.
Za problematické se považuje uložení placenty v dolní části dělohy, tzv. placenta praevia17. Vyskytuje se asi u 0,5% těhotných žen v termínu porodu74. Nebezpečí spočívá v tom, že placenta leží v cestě postupující hlavičky, je tu nebezpečí silného krvácení před porodem3 ale i po porodu.
Je mnoho faktorů, které ovlivňují vývoj a funkci placenty během těhotenství. Některé faktory se dají změnit a některé ne.
Placenta se porodí při vaginálním porodu29, a to hned po narození dítěte. Potom, co žena porodí29 své dítě, jsou v jejím těle stále přítomny kontrakce33. Placenta se obvykle porodí do 5 minut, někdy to ale může trvat až 30 minut. Gynekolog může mírně masírovat bříško, aby podpořil vyloučení placenty. Porod placenty je spojen s jemným krvácením. Gynekolog prozkoumá placentu po jejím porození, aby se ujistil, že je celá a žádná její část nezůstala v děloze. Pokud nějaká z části placenty zůstane uvnitř dělohy, hrozí riziko infekce a krvácení.