Bolest zad

Bolest zad bývá způsobená bolestí, která vychází ze svalů, nervů, kostí, kloubů nebo páteře a směřuje do zad. Bolest zad může přijít náhle nebo člověk může pociťovat chronické bolesti již delší dobu.

Bolest zad může být příznakem mnoha zdravotních problémů a onemocnění, např.:

  • střevní potíže
  • zánět močových cest7 nebo močového měchýře
  • chřipka
  • náhlé a nevysvětlitelné hubnutí, např. anorexie, bulimie
  • bolest zad vyskytující se po nějaké nehodě nebo pádu8 může znamenat zlomeninu
  • vznik osteoporózy
  • vznik a rozvoj rakoviny (nejčastěji prsu, plic nebo prostaty)

Bolesti zad v těhotenství24 jsou především způsobeny hormonálními změnami, narůstající váhou dítěte82, svalovou ochablostí nebo i stresem2. V těhotenství se nedoporučuje užívat léky2 proti bolesti zad, proto je vhodné zahájit jiné způsoby úlevy od bolesti.

Video: Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství.

Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT

V rozhovoru s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:40 Je bolest v těhotenství vždy stejná?
  • 01:18 Nejefektivnější úlevové polohy.
  • 03:53 Úleva od bolesti pomocí šátku.
  • 06:30 Základní cviky na posílení pánevního dna.
  • 13:43 Cviky na uvolnění páteře a medizlopatkových svalů.
  • 16:13 SM systém v těhotenství - ne jen úleva od bolesti.
  • 17:10 Jak začít s cvičením v těhotenství? Na co nezapomenout?
  • 17:52 Doporučení na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka týkající se těhotenství:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epinal?


🎞️ Příznaky porodu.


🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.


🎞️ Porodní plán.



Správné držení těla

V těhotenství, víc než kdy jindy, je správné držení těla opravdu důležité. Zvláště pak v druhé polovině gravidity17, kdy jsou o mnoho víc namáhány zádové svaly. Neméně důležité je také správné sezení, to má být s koleny ohnutými do pravého úhlu a plosky nohou se mají dotýkat země. Úlevu od bolesti zad2 může přinést také sezení a pohupování se na gymnastickém míči.

Dostatečný přísun vápníku

Chybí-li tělu vápník, začne se postupně uvolňovat z kostí, a to doprovází bolest. Dále se nedostatek vápníku může projevovat lámáním nehtů a vlasů, záněty dásní a vypadáváním zubů. Do budoucna nedostatek vápníku může vést k osteoporóze. Tento minerál je také důležitý pro plod7, zvláště nutný je zvýšený příjem v posledním stádiu těhotenství13, kde by nedostatek mohl způsobit řidší kosti miminka. Je nutné vápník doplňovat, ať už stravou, jako jsou mléčné výrobky, zelenina a ryby nebo formou potravinových doplňků, aby se bolestem zad předešlo.
Záda

Více se o vápníku můžete dočíst v samostatném článku: Vápník.

Neopomíjet pohyb

V těhotenství není nutné vyhýbat se oblíbeným sportům a aktivitám. Samozřejmě s ohledem na aktuální zdravotní stav těhotné a také na zátěž, kterou daný sport vyžaduje. Je možno navštěvovat různá těhotenská cvičení nebo plavání, která působí blahodárně na mysl i na tělo. Možnosti pohybu a sportů se ale mění podle stádia těhotenství5. V jakémkoli trimestru je vhodné vyrazit třeba na obyčejnou procházku, která bolestivým zádům uleví a pomůže.

Více se dočtete v článcích zaměřených na: Cvičení pro těhotné9, Jógu pro těhotné2 nebo Plavání v těhotenství.

Váhový přírůstek

Optimální váhový přírůstek v prvním trimestru37 by měl být 1-2 kg, během druhého a třetího trimestru bývá nárůst váhy přibližně 0,5 kg za týden. Některé maminky například přiberou více hned zpočátku těhotenství. Je to závislé na přeměně jejich těla a růstu dítěte v bříšku.
Těhotenská bolavá záda

Mnoho nastávajících maminek v počátku těhotenství naopak ještě zhubne vlivem těhotenských nevolností15. Je velmi důležité dbát na zdravý a vyvážený jídelníček. Opravdu neplatí, že těhotná žena musí jíst za dva. O kolik kj ( čti kilodžaul ) denně by měla těhotná žena zvýšit svůj příjem je otázkou, na kterou existují dvě odpovědi. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zvýšit energetický příjem těhotných žen o 1300kJ po celou dobu těhotenství. Na druhou stranu jiné zdroje doporučují zvýšení o 1300kJ, ale jen ve 2. a 3. trimestru. Další doporučení se řídí indexem tělesné hmotnosti (BMI). Na místě je tedy i volba správného jídelníčku4 v době očekávání dítěte.

Přílišné nabírání váhy nebo hubnutí může škodit nejen těhotenství, ale také zdravotnímu stavu. V takovém případě je vhodná konzultace s lékařem, protože rychlé přibírání může způsobit těhotenské komplikace jako jsou těhotenská cukrovka29, vysoký krevní tlak1, zvýšené riziko císařského řezu81, bolesti nohou2, bolesti zad, křečové žíly a mimořádnou únavu.

Více se můžete dočíst v hlavním článku: Přibírání v těhotenství15.

Zvedání a nošení těžkých břemen

Během celého těhotenství je nutno se vyvarovat nošení jakýchkoliv těžkých předmětů. Pokud není na výběr, je vhodné rozprostřít váhu rovnoměrně do obou ruk a také dávat pozor při vstávání, které by mělo probíhat z podřepu s rovnou páteří, aby se předešlo bolestem zad.

Nezapomínat na vhodnou obuv

Boty na podpatku vyšším 5 cm ani zcela ploché boty vhodné nejsou. Starost o nohy by měla být v těhotenství zvýšená. Proti otokům9 pomůže nohy podložit. U křečových žil je vhodné střídat teplou a studenou sprchu. Základem proti bolesti zad je hodně odpočívat, dlouho nestát ani nesedět.

Těhotenské masáže

Těhotenská masáž přispívá k celkové pohodě, zrelaxování a uvolnění těla nastávající maminky. Těhotenská masáž pomáhá od bolesti kloubů, bolesti zad, oteklých nohou a zlepšuje pružnost pokožky. Je přínosem a vhodným relaxačním prostředkem nejen pro maminku, ale i pro děťátko, protože celkově harmonizuje psychiku a navozuje pocit pohody.

Kdy vyhledat pomoc fyzioterapeuta?

Pokud se jakékoliv bolesti zad, kloubů či jiných částí těla opakovaně vrací, je vhodné navštívit fyzioterapeuta, než-li se začít léčit sám.

Fyzioterapeut je odborník v různých lékařských odvětvích a protože sám člověk nikdy neodhalí pravý důvod svých potíží, je to právě on, kdo se dokáže na problém dívat komplexně a navrhne správný postup nápravy. Jakmile odhalí příčinu bolestí, zavede vhodnou léčbu, tedy rehabilitační program.

Video: JÓGA PRO TĚHOTNÉ - Cviky na bolest zad

Více o bolesti zad v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.ordinace.cz/clanek/bolesti-zad-v-dobe-tehotenstvi/
  2. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=pruvodce-vahou-v-tehotenstvi-kolik-priberete&cisloc...
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Back_pain (ENG)
  4. http://www.stobklub.cz/clanek/energeticky-prijem-maminky-behem-tehotenstvi/

Hodnocení a zkušenosti s bolestí zad

Máš zkušenost s bolestí zad?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katyxq  18. lis 2014

Bolesti zad

Za sebe i manžela můžu jen doporučit Dornovu metodu.

Terapeut Vás vyzpovídá, zkontroluje, dorovná vám délku nohou (pokud není rozdíl v délce kostí, to spravit neumí), výšky pánevních lopat, lopatek, srovná obratle do lajny (a tohle teda bolí, sykala jsem, v jednu chvíli mi i slza ukápla a to jsem spíš tichá trpitelka, skoro jsem nekřičela ani při porodu), odblokuje, co je potřeba, uvolní křečovitě stažené svaly. Pak přijde masáž nebo baňkování. A nakonec Vás terapeut naučí cviky na míru, které vy pak doma musíte cvičit.

Samozřejmě to obvykle není jednorázová akce. Já mám záda v dost hrozném stavu, skoliózu, svaly skoro žádné, nicméně prý za půl roku to zvládneme dát do slušného stavu - když ale budu 2x denně cvičit a teď ze začátku aspoň jednou denně si rovnat délku noh (na to je poměrně jednoduchý cvik vleže s ručníkem kolem stehna). A nedoporučuje se pravidelně plavat (podporuje to prohýbání v bedrech), jedině znak se může.
4 lidé považují za užitečné
larac  3. pro 2013

Bolesti zad během těhotenství

Během celého prvního těhotenství jsem trpěla velkou bolestí zad. U druhého těhotenství jsem řešila tento problém s fyzioterapeutkou a naučila mě několik naprosto jednoduchých cviků, které bych měla cvičit ideálně 2x denně pár minut. Občas cvičím a hned se problémy zlepší. Věřím, že kdybych cvičila opravdu poctivě, není to nic náročného ani fyzicky ani časově, zkrátka, kdybych nebyla moc líná, nebolí mě záda vůbec.

1. Na bedra je nejlepší si několikrát denně, zvláště po fyzické práci, rovně stoupnout s nohama mírně rozkročenýma a rukama vbok a se zádama rovnýma se mírně pomaličku zaklonit a zpět. Toto několikrát za sebou a několikrát denně opakovat. Také je důležité udržovat bedra v teple.

2. Uvolněné mezilopatkového svalstvo v důsledku zvětšování prsou se nejlépe posiluje, když člověk posiluje prsní svaly. Takže jednoduché ženské kliky, čím pomaleji, tím lépe. Stačí 8 pomalých kliků s výdechem směrem k zemi 2x denně.

3. jsou další cviky, které se však už těžce popisují. Doporučuji si k tomu sehnat nějakou knížku nebo popis na netu.
2 lidé považují za užitečné
mayarengie  3. pro 2013

Bolest zad už od prvního trimestri

Už od prvního trimestru jsem si užívala bolestí v kříži.Nejhorší to bylo ve chvíli, kdy jsem vykonávala domácí práce typu vytírání a zametání. Bylo to jakoby mi celý kríž ztuhnul a někdo do něj dloubal drátem. Pomáhalo si lehnout a odpočívat a na nějaké uklízení se vykašlat.
Ve druhém trimestru bolesti zad ustoupily a místo nich začala bolet stydká spona, v plné síle se objevila zase na konci těhotenství.

Co doporučuji?
Odpočívat, dát si nohy nahoru a neřešit, že nebude uklizeno. V naší domácnosti vše zastal manžel, nikdy mu nepřestanu být vděčná, že jsem si mohla užívat těhotenství opravdu plnými doušky bez zbytečných bolestí :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce