Nehty v těhotenství

V souvislosti s hormonální bouří, která probíhá v těle každé těhotné ženy, dochází u mnoha z nich ke změnám na nehtech. Ve většině případů jsou nehty silnější a rostou rychleji. Často se tyto změny projevují i méně příjemně - například se na nich tvoří skvrny, žloutnou nebo se také lámou, třepí či praskají.

Máme pro tebe proto několik rad, jak své nehty udržovat zdravé i během gravidity:

  • Vyvážený jídelníček je v těhotenství zcela zásadní, a to hlavně kvůli zdraví tvému i tvého miminka. Krom toho ale jeho dodržování bude mít pozitivní vliv i na růst a stav nehtů. Dbej tedy na to, abys jedla pestrou stravu, která je bohatá na vlákninu, bílkoviny, vitamíny a minerály. Speciálně kvůli nehtům pak můžeš přidat potraviny, který obsahují vitamín B7 neboli biotin. Jsou to například ořechy4, vejce, sója, houby, hrášek, avokádo, banány nebo mléko1.
  • Pokud budeš užívat komplexní vitamínové doplňky stravy, tvé nehty budou pravděpodobně krásné po celou dobu těhotenství. O jejich užívání se vždy poraď se svým lékařem.
  • Můžeš také používat sérum na posílení nehtů. Těchto zázračných vodiček existuje na trhu celá řada. Při výběru tedy dbej na kvalitní složení produktu.
  • Snaž se ke svým nehtům chovat šetrněji než dosud. Nepoužívej na ně žádné chemikálie, ani drsné pilníky či brusky. Buď také obezřetná při jejich úpravě.
  • Při úklidu nebo mytí nádobí používej gumové rukavice.
  • Jestliže se stav tvých nehtů dlouhodobě nelepší, obrať se na svého lékaře a prober s ním možnosti, jak opět nehty vrátit do původního stavu.

Pamatuj na to, že tato změna je pouze dočasná a během prvních 6 měsíců po porodu29 se pravděpodobně nehty vrátí do svého původního stavu.

Více o nehtech v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babycenter.com/0_hair-and-nail-changes-during-pregnancy_1456563.bc (ENG)
  2. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/whose-body/nail-changes.aspx (ENG)
  3. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/looking-good/pampered-parts/monthly-maintenance/nails.aspx (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s nehty v těhotenství

Máš zkušenost s nehty v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce