Pád v těhotenství

Pády v těhotenství nejsou nijak výjimečné a naštěstí nemusí vždy končit špatně. Přesto jsou s nimi vždy spojena určitá rizika, která nemusí být na první pohled patrná, je tedy vždy vhodné vyhledat lékaře.

S rostoucím bříškem se mění nejen pohyblivost těhotné ženy, ale přesouvá se i její těžiště. Je tedy mnohem snažší ztratit rovnováhu či upadnout. Nastávající maminka by se tedy měla vyvarovat některých aktivit nebo jejich provádění přizpůsobit svému stavu.

Plod je chráněn plodovou vodou

Plodová voda2 plní mimo jiné i ochrannou funkci proti případným pádům či úderům. Chrání nejen miminko, ale také pánev a břišní stěnu těhotné ženy.

Velký náraz však může způsobit nejen abrupci placenty1 (její odloučení), ale také předčasný odtok plodové vody a následný předčasný porod20. Ačkoliv většina pádů končí bez následků nebo jsou provázeny jen drobnými zraněními, vždy je na místě lékařská prohlídka.

Když dojde k pádu

I přes největší obezřetnost se může stát, že nastávající maminka upadne a často si neuvědomí, jak upadla a kam se uhodila. Prvním krokem po pádu v těhotenství by mělo být vyhledání lékařské pomoci. Poranění se totiž nemusí projevit okamžitě a může ohrozit život nejen děťátka, ale i budoucí maminky. Pouze odborník dokáže posoudit možná rizika pádu.

Při vyhodnocování pádu záleží na několika faktorech:

 • z jaké výšky nastávající maminka upadla,
 • kam se uhodila,
 • na jaký povrch,
 • v jakém stádiu gravidity se nachází.

Na co se zaměřit po pádu

Signály, které předpovídají komplikace jsou zpravidla tyto:

Dostaví-li se po pádu v těhotenství jeden z těchto signálů, je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Při vyšetření se lékař zaměří na:

 • vyšetření srdečních ozev miminka (někdy i opakovaně),
 • stav placenty9 a dělohy3,
 • mohou být doporučena i další vyšetření nebo hospitalizace.

Prevence pádů v těhotenství

 • Nastávající maminka by se měla vyvarovat všech sportovních aktivit, při kterých hrozí pád, velké otřesy, rány do bříška apod. Není doporučováno ani potápění z důvodu velké změny tlaku.
 • Pozor je třeba dávat také na neupravené nebo zledovatělé chodníky či silnice.
 • Velmi důležitá je i kvalitní obuv, která by měla být pevná s nepříliš hladkou podrážkou. Ani boty na vysokém podpatku nejsou v těhotenství vhodné.
 • Vyvarovat se horkých koupelí či sprchy, změna tlaku může způsobit mdloby a následný pád.
 • Trpí-li žena v těhotenství nízkým tlakem nebo pocity na omdlení, měla by své aktivity přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu, tzn. raději odpočívat a pochůzky vyřídit v lepší fyzické kondici.
 • Nezapomínat na bezpečnostní pásy v automobilu, které musí být samozřejmě umístěny správně - přes hrudník a pod bříškem.

Více o pádu v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/nebezpeci-padu-v-tehotenstvi-kdy-radeji-zajit-k-...
 2. http://www.jarodic.cz/cz/kdyz-tehotna-upadne.php

Hodnocení a zkušenosti s pádem v těhotenství

Máš zkušenost s pádem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
keksikova1  4. bře 2017

Lepší stokrát zbytečně, než jednou pozdě.

Já jsem hrozný nemehlo a za těhotenství jsem spadla dvakrát. Určitě je ale lepší jet na kontrolu zbytečně, než si celý život vyčítat, že jsem něco zanedbala. Je potřeba si uvědomit, že do břicha prostě nevidíme a i sebemenší pád může znamenat velký průšvih. My měli štěstí, naštěstí! :slight_smile:
irena14  15. led 2016

12. týden - pád

Spadla jsem dneska na náledí na zadek, nemám bolesti v podbřišku, ale i tak mám velký strach, aby byl prcek v pořádku, pojedu na pohotovost, držte mi palce. :-(
audreyi  6. pro 2014

Pád na konci šestého měsíce

V těhotenství jsem upadla na konci šestého měsíce, při dešti, kdy mi podjela noha na mokré dlazdici. Rozplácla jsem se jak široká tak dlouhá přímo na bříško, tak jsem okamžitě jela na kontrolu ke svému gynekologovi. Naštěstí bylo vše v pořádku. Od té doby jsem si dávala velký pozor na kluzký povrch, ty nervy při čekání na vyšetření bych už nikdy nechtěla zažít.
2 lidé považují za užitečné
p_ch  4. lis 2014

Tři dny před TP

Bylo to jako včera.

Měla přijet návštěva a já se hádala s manželem, že nevynesl koš. Naštvaně jsem si obula nazouváky a šla s odpadky. Jenže jsem si nějak neuvědomila, že venku je sníh a námraza. Sotva jsem vyšla, tak jsem sebou plácla jak dlouhá, tak široká na zem. Pamatuji si, že mě zvedal nějaký pán a když jsem stoupla a uviděl pupek tak se málem vyděsil.

No, každopádně odpadky jsem vyhodila ;) a dobelhala se do výtahu. Se slzami v očích jsme jeli na pohotovost. Na rtg po mě chtěla sestra podpis, že nejsem těhotná! :D každopádně po rtg se zjistila zlomenina zánártích kůstek. Na gynekologické kontrole bylo naštěstí vše v pořádku. Odjela jsem teda s ortézou na noze ( prý nedostanu sádru, abych měla pohodlný porod). Naštěstí miminko čekalo ještě týden, aby se noha zahojila. Nakonec jsem syna rodila se zlomenou nohou. ( dokonce jsem s tím byla i ve vaně)
1 člověk považuje za užitečné
mysicka_lb  24. únor 2014

Pád ze schodů ve třetím trimestru

Ve 34. týdnu jsem zažila ošklivý pád ze schodů, kdy jsem se skutálela, jako bych válela sudy, přes celé jedno panelákové schodiště. Příčinou byla hlavně má nepozornost a roztěkanost a pak také velké těhotenské bříško, přes které už není pořádně vidět na cestu a které výrazně posouvá těžiště těla. Manžel i já jsme byli v takovém šoku, že jsme hned volali 155, aniž bychom vůbec zjišťovali, co mi je a co se stalo miminku. Doporučuji v takové situaci nepanikařit a nejprve si uvědomit, kam jsem se uhodila, co mě bolí, zda se můžu hýbat a zvednout, zda cítím pohyby, krvácím atd. I pády, které vypadají strašně, ve skutečnosti vůbec strašné nemusí být.

Dalším krokem by určitě měla být návštěva gynekologické ambulance a to i v případě, že mamince vůbec nic není, nic ji nebolí, nekrvácí a cítí pohyby miminka. Když jsem si pročítala různé diskuze na toto téma, kolikrát zazněl názor, že pokud mamince nic není, je vše v pořádku a nikam chodit nemusí, jen by vypadala jako hysterka. Tohle je ale naprostý nesmysl, jakýkoli pád v těhotenství není radno podceňovat a návštěva lékaře je nezbytná. Z pádu jsem vyvázla velmi dobře, až na trošinku naraženou ruku mi nic nebylo a nic mě nebolelo, ale přesto jsme ihned zajeli na gynekologickou pohotovost. Tam mi provedli ultrazvuk, zkontrolovali srdíčko miminka, placentu, dělohou, prohmatali porodní cesty, prohlédli břicho, atd. A přestože bylo vše v pořádku, nechali si mě tam a celý další den potom miminko sledovali, zda je vše v pořádku, nepoškodila se placenta a nechystá se předčasný porod. Teprve pak jsem byla propuštěna s tím, že kdybych začala krvácet, praskla mi plodová voda, přestávala cítit pohyby nebo se mi cokoli nezdálo, mám okamžitě přijít zase.

Teď už se při chůzi ze schodů vždy držím zábradlí a neřeším kraviny, protože jsem si uvědomila, že jediné, na čem mi v životě opravdu záleží, je zdraví mého budoucího miminka.
3 lidé považují za užitečné
tiburcia  13. únor 2014

Pád na úplném začátku těhotenství

Jeli jsme se projet na kolečkových bruslích a neopatrný bruslař mě srazil, celou váhou jsem dopadla na zadek, na kostrč. Nemohla jsem vstanout, bylo mi špatně. Asi za dva dny jsem zjistila, že jsem těhotná, ihned jsme jeli k dr, jestli se něco nemohlo stát, ujistil mě, že ze začátku jsou ty miminka dobře chráněné.
2 lidé považují za užitečné
misicka455  12. únor 2014

4.měsíc placka v obchoďáku

Asi cca ve 4.M se mi udělalo špatně u pokladny v obchodě. Naštěstí tam byl se mnou manžel, který že zaplatí ať si jdu sednout. Jenže než jsem došla k lavičce, zamotala se mi hlava a pak bylo jen černo, byla jsem i několik sekund v bezvědomí. Bohužel jsem spadla tak blbě, že jsem si trochu otočila nohu a jako placka se natáhla na břicho.

Manžel mě pak odvezl na pohotovost. Rtg nohy mi neudělali, prý je to jen naražený a poslali mě i na gyndu. Naštěstí vše v poho, na nohu jsem po týdnu už našlapovala a naštěstí i s mimčem to bylo v pořádku. Samozřejmě jsem se měla sledovat a kdyby se mi něco nezdálo, tak hned zpět do špitálu.
2 lidé považují za užitečné
des  12. únor 2014

Pád na začátku těhotenství

V cca 5. týdnu jsem ošklivě upadla na bazénu, celou vahou přímo na kostrč. Naštěstí se nic nedělo, nekrvácela jsem a miminko se zdárně vyvíjelo. Zárodek je asi v tomhle týdnu ještě tak malinký, že ho podobný pád neohrozí.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce