Bolest břicha

Bolesti břicha provází mnoho nemocí a jsou tedy i jejich příznakem. Proto je mnohokrát velmi obtížné určitou nemoc rozpoznat. K přesnému stanovení diagnózy je zapotřebí velmi přesná lokalizace bolestí, popis způsobu bolesti a také ostatní symptomy, které bolest břicha provázejí. Bolest jako taková je velice nepříjemná a bolest břicha zvlášť, neboť v dutině břišní je uloženo několik velmi důležitých životních orgánů, proto takovou bolest může navíc provázet oprávněný strach z nějaké vážnější choroby. Dlouhodobější bolesti břicha a zažívací potíže mohou značit i autoimunitní2 potíže.

S bolestí břicha je proto nejvhodnější se vždy obrátit na lékaře, ať už se jedná o bolest u dospělých, dětí, či těhotných žen24.

Kategorie bolesti břicha

Bolesti břicha jsou samozřejmě různé, záleží jak na intenzitě, tak i na způsobu, ale lze je alespoň přibližně rozdělit do několika kategorií.

  • Tupá bolest břicha - tato bolest bývá vnímána spíše jako tlak, který je intenzivní, spíše nebolestivý, ale značně nepříjemný.
  • Ostré bolesti břicha - píchavé, bodavé nebo kousavé bolesti, které bývají lokalizovány v určité oblasti břicha. Při zanedbání mírnějších obtíží bolesti vzrůstají nebo bolest přichází náhle.
  • Křečovité bolesti břicha - tyto bolesti svíravého rázu se mohou objevit v jednom místě nebo na větší ploše břicha. Bolesti mohou přicházet nárazovitě s krátkými úseky úlevy. Nemocný se cítí strnule, bez možnosti se narovnat či uvolnit.
  • Plynatost, nadýmání - jedná se o nepříjemný pocit plnosti a nafouklého břicha, někdy provázené křečemi, zvláště v případě, kdy není možný přirozený odchod plynů z těla.

Ve spoustě případů se ovšem bolesti břicha prolínají a není tak možné bolest přesně lokalizovat a určit příčinu.

Lokalizace bolestí břicha

Nejdůležitější pro určení správné diagnózy je přesná lokalizace bolesti břicha. Ačkoliv se v mnoha případech shoduje bolest s místem uložení postiženého orgánu v dutině břišní, nemusí to být nutně pravidlem. Mnohé orgány v lidském těle mají tendenci svou bolest "vystřelovat" a prolínat do různých oblastí v břiše a přesto se může jednat o choroby, které s břichem souvisí pouze vzdáleně.
Nejčastěji udávané lokalizace bolesti:

  • Bolest vprostřed nadbřišku - v takovém případě se může jednat o podrážděný žaludek, žaludeční vřed, onemocnění jícnu, cévní komplikace nebo i o infarkt myokardu. Dále pak takto lokalizovanou bolest může způsobovat psychický stres nebo onemocnění, které je v souvislosti s páteří. Jedná-li se o bolest, která se rozprostírá v celkovém pruhu, je nutné ihned volat záchrannou službu, neboť by jít o zánět pobřišnice.
  • Bolest v levém nadbřišku - zde je bolest v mnohých případech velmi intenzivní i v místě levého podžebří. Opět se může jednat o žaludeční vřed nebo chronický či akutní zánět slinivky břišní, popřípadě o jiné její komplikace. Jsou-li bolesti náhlé a velmi silné, je opět zapotřebí volat záchrannou službu. Jedná se totiž o stav ohrožující život.
  • Bolest v levém podbřišku - zde je naopak možný výskyt bolesti i v pravém podžebří. Důvody této bolesti mohou být skryty ve žlučníkových kamenech, zánětu žlučníku, dvanácterníkovém vředu či játrech. Dále tato bolest může být spojena se střevy, u žen se může jednat o zánět vaječníků nebo i močových cest. Bolesti bývají zpravidla intenzivní, někdy nárazovité. I při občasných bolestech v těchto místech je vhodné navštívit lékaře.
  • Bolest v oblasti pupku - zde se může jednat o střevní problémy, namožené břicho, ale i o břišní kýlu. V případě, že bolest přetrvává a pohmatem je možno ucítit nějaký výstupek, je nezbytná návštěva lékaře. Je možné provést jemnou břišní kruhovou masáž nebo použít k uvolnění mast určenou k problémům s nadýmáním.
  • Bolest v pravém podbřišku - silné a náhlé bolesti v oblasti pravého podbřišku zpravidla značí zánět slepého střeva, přesněji zánět červovitého přívěsku slepého střeva. V takovém případě je na místě vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Nemocný bývá v drtivé většině hospitalizován a podroben chirurgickému zákroku. U žen tato bolest může opět znamenat zánět vaječníku3.
  • Bolest uprostřed podbřišku - zde se může jednat např. o onemocnění střev, tzv. střevní chřipku (akutní gastroenteritidu), při které se bolesti mohou objevovat v různých částech břicha, nebo také o onemocnění tlustého střeva či konečníku. U žen se takto může projevovat zánět dělohy3 nebo děložního čípku, u mužů pak onemocnění prostaty.
  • Bolesti ve spodní části břicha - zde může bolest značit zánět močového měchýře nebo močových cest7.

U nemocí, které souvisí s trávicím traktem se mohou bolesti stěhovat a vyskytovat se na různých částech břicha. V takovém případě jde povětšinou o nahromadění střevních plynů a toxinů.

Další příznaky provázející bolesti břicha

Není neobvyklé, že se k bolestem břicha přidá i pocit na zvracení, či zvracení3, zácpa3 nebo průjem1. Také pak nadměrná plynatost, nebo naopak zástava odchodu plynů z těla. Dále se může objevit horečka1, slabost, bolest hlavy, nechutenství4, slabost nebo váhový úbytek. Nebezpečí pak způsobuje u takových problémů zvláště dehydratace, která může být následkem častého zvracení4 a průjmu. Především u malých dětí2 a kojenců je na místě značná obezřetnost. Není tedy nutná pouze dieta, ale i dostatečný přísun tekutin, které by měly být podávány v menších dávkách.
Bolest břicha

Kdy navštívit lékaře

S bolestí břicha je vhodné navštívit lékaře téměř vždy, zvláště pak jde-li o malé děti či miminka. U dospělých při krátkodobé bolesti břicha způsobené např. dietní chybou či nadýmáním může pomoci bylinný čaj či jiné přípravky a doplňky stravy k tomu určené.

Prevence

Základem je samozřejmě hygiena-časté mytí rukou a správné ošetření potravin. Dále pak vyvážená a zdravá skladba jídelníčku. Také pohyb je velice důležitý a pravidelnost a střídmost v jídle.
Dobrou prevencí mohou být i přírodní produkty:

Vhodných přípravků je nespočet, pokud však nepomáhají je nutná odborná léčba.

Bolesti břicha u těhotných žen

Bolesti břicha v těhotenství bývají většinou způsobeny roztahující se a rostoucí dělohou nebo nadměrnou fyzickou námahou (zvedání těžkých břemen, delší procházkou a pod.). Bolest břicha může těhotná žena pociťovat jako bodavou či píchavou. V žádném případě však nesmí být provázena krvácením3.
Bolesti břicha v těhotenství

Bolest břicha může být také předzvěst porodu29, jedná se o tzv. poslíčky - nepravé kontrakce33, které se liší od těch pravých svou časovou nepravidelností, lokalizací a průběhem. Poslíčci mohou velmi připomínat menstruační2 bolesti, které nastávající maminka pociťuje zejména v podbřišku2.

Bolesti břicha u nastávajících maminek mohou být také způsobeny stejnými příčinami jako u jiných lidí - nemocemi, infekcemi atd., avšak může se také jednat o komplikace13, které jsou spojené s vývojem miminka5, předčasným porodem20 či hrozícím potratem13. Proto je velmi důležité, aby budoucí maminka navštěvovala pravidelné těhotenské kontroly a při jakýchkoliv obtížích neprodleně informovala svého lékaře.

Nejčastější příčiny bolení bříška u dětí

  • Kojenecká kolika25
  • Běžné nemoci - bolení bříška může být spojeno s virózou či angínou.
  • Psychické problémy - jako je stres,strach, únava nebo starosti. Děti také řeší své problémy, které by neměly být rodiči a dospělými podceňovány.
  • Závádění nových potravin10 - při zavádění nových potravin do jídelníčku dítěte je třeba určité opatrnosti. Potraviny by měly být zaváděny postupně, aby bylo možné sledovat případné reakce dítěte. Pozor je třeba dávat také na dietní chyby.
  • Zažívací obtíže - zde se jedná především o zácpu, průjem nebo o zánět sliznice trávicího traktu.
  • Potravinové alergie6 či histaminová intolerance3 - je vhodné mít přehled o jídelníčku dítěte a mít tak možnost sledovat jeho reakce na určité potraviny.
  • Střevní paraziti - u dětí jde zejména o Roupa dětského1.
  • Gynekologické potíže
  • Nemoci močového ústrojí
  • Úrazy bříška4 - úrazy bříška se nemusí projevit hned, proto je vhodné dítko sledovat, popř. s ním navštívit lékaře.

Jak děťátku ulevit od bolesti bříška

Úlevu může děťátku přinést uložení do polohy na bok s pokrčenými nožkami. V případě, že se dítko přejedlo může pomoci teplý obklad na bříško nebo teplá koupel. V některých případech může být vhodná masáž bříška. Je také vhodné zůstat dítěti na blízku, snažit se jej zklidnit, třeba čtením pohádky. Ale záleží především na příčině bolesti.

Více o bolestech břicha na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/bolest-bricha-u-deti-priciny-boleni-bricha/
  2. http://www.boli.cz/bolesti-bricha-na-prave-strane/
  3. http://www.jarodic.cz/cz1/jak-na-bolesti-bricha-u-deti.php
  4. http://www.bolesti-bricha.cz/
  5. ©Depositphotos.com/[lucidwaters]

Hodnocení a zkušenosti s bolestí břicha

Máš zkušenost s bolestí břicha?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
viktor11  8. únor 2016

Vyřešil nám to homeopatický lék

Dobrý večer, problémy s nadýmáním nám, po poradě se známou - homeopatkou, vyřešil homeopatický lék "Camomilla 9" ( heřmánek).

Předtím to bylo šílené, naše holčička brečela i několik hodin v kuse. Zkoušely jsme vše - manželka kojí a pila čajíčky z heřmánku, anýzu, fenyklu. Koupili jsme klasické kapky "Espomisan", ty nám naopak přitížily, když děťátko od začátku doby braní začalo kakat až po 7 dnech a brek se ještě stupňoval. Probiotika "Protektis BioGaia" nám také nepomohla.

Homeopatky "Camomilla 9" se používají tak, že v lahvičce, v 1 dcl vlažné, PŘEVAŘENÉ vody rozmícháme 10 kuliček. Musíme to roztřepat 5 minut - to je DŮLEŽITÉ - JE TO DYNAMIZOVÁNÍ informace v léku. Tento roztok vydrží 24 hodin. Nám to upravilo prdíky - odcházejí průběžně, pozvolna, holčička přestala brečet. Zlepšil se nám i její biorytmus, předtím spala více ve dne než v noci. Silvinka nyní kaká průměrně po 3 dnech. To vše po 10 dnech používání - posun je o 80% !

Úžasné !! Doporučuji všem !!!
1 člověk považuje za užitečné
verunka_korunka  23. led 2016

Předčasný porod

Bolesti břicha jsem měla docela brzo. Už někde na začátku 2. trimestru.

Nejdříve to byla bolest jako u menstruace, potom se párkrát za den objevila zvláštní bolest, která mě rozhodila tak, že jsem v tu chvíli nemohla nic dělat. Nebyla to úplně křečovitá bolest, ale taková zvláštní trochu tupá. K tomu se rozjel výtok, na který nejsem zvyklá (nikdy jsem netrpěla na výtoky a infekce). Řekla jsem to na kontrole gynekoložce, ale výtok zrovna nebyl. Řekla, že bolesti podbřišku a výtok je v těhotenství normální. Tak jsem byla dál v pohodě, že je to normální. Další kontrola to samé a dostala jsem hořčík na ty bolesti. Bohužel jsem nebyla schopna kvůli průjmům dojít na doporučenou dávku. Mezitím se výtok na dovolené ještě zesílil, osobně si myslím, že to byl odchod hlenové zátky a bolesti podbřišku zesilovaly a zintenzivnily. Po dovolené se to uklidnilo, tak jsem to opět moc neřešila, ale měla jsem.

Na další kontrole nastal šok pro mě i doktorku. Byla jsem otevřena tak na 1-2 cm, prolabující plodové obaly do pochvy. Následoval okamžitý přejezd do porodnice, to jsem byla 22+1. Brali mě v nemocnici jako hrozící potrat. Nasadili infuze s hořčíkem, aby zastavily právě ty bolesti břicha - byly to slabé kontrakce. Bylo to nejhorších 14 dní v mém životě. Přístup jako k potratu, negativní přístup lékařů, byla bych raději za reálnou diagnózu se snahou a přístupem něco dělat. Bohužel se mi trochu přitížilo, došlo na krvácení a otevření na 4 cm. Naštěstí se to za 2 dny spravilo na původní velikost. Od 24+0 už mě brali jako porod a přesunuli mě na oddělení rizikového tehotenství, tam už to byla paráda. Vydržela jsem ležet s infuzema (celkem 29 infúzí s hořčíkem) a práškama až do 25+6 , ale vraceli se mi záněty v krvi, zánět v plodové vodě byl neléčitelný, a proto muselo miminko ven. Naštěstí vše krásně zvládla a snad bude vše v pořádku. Nyní má dcera 2 měsíce od původního termínu porodu a 5 měsíců od opravdového porodu.

Takže holky, poučení pro mě a raději i pro ostatní na příště, jakékoli bolesti břicha a výtoky řešit. Lékaři mi nedokážou říct proč se objevil zánět, z čeho, ale myslím si, že pokud bych měla rozbor výtoku už na začátku, mohl se zánět léčit a bolesti břicha taky. Příště budu trvat na rozborech i za cenu, že si je budu platit sama. Tu beznaděj už nechci zažít.
1 člověk považuje za užitečné
diamanta  26. kvě 2015

Bolest břicha u dítěte

Bolest břicha se u syna občas projevovala, vysvětlením byly různé koliky nebo pomohlo i odčervení, přesto, že žádní červi ve stolici nikdy zjištěni nebyli. Bylo to jen občas, to se stává. Ve skoro šesti letech ale začaly prudké bolesti, křeče, zvracení, průjmy. Čekalo ho mnoho vyšetření, jelikož přestal růst a přibírat na váze, ubýval. Po mnoha měsících to skončilo diagnozou alergie na mléko. Tři čtvrtě roku na to začaly další stížnosti, ale bez další diagnostikované alergie a bolest často doprovázela i panika a strach. Závěr je, že to jsou psychosomatické bolesti. Moc doufám, že kvůli nim jednou špatně nevyhodnotíme třeba zánět slepáku nebo něco vážného, protože nyní je ta bolest břicha prostě každodenní problém. Věřím mu, že ji má, a pracujeme na tom, že se učí vyjadřovat problém jinak než: bolí mne břicho.

Kdykoliv je mu úzko, bolí ho břicho. Je to opravdu těžké poznat, je nutné navštívit i odborníka. My máme syna prohlédnutého snad ze všech úhlů a když rozeženu jeho úzkost, přejde i ta bolest. Možná by se někomu ulevilo, že to není vážné, ale když úzkost narušuje běžný život, není to také žádná výhra. Není, co bych udělala jinak, vždycky to bylo o velkém tápání, hledání, pozorování a i bezmoci. Jak před diagnostikou té alergie, tak nyní. Čekací lhůty na odborníka jsou dlouhé. Nevím důvod, proč se najednou všeho bojí až tak, že ho z toho bolí břicho, protože býval jiný. Možná to je taková dohra celého toho období skutečných bolestí z náhle vzniklé alergie, a ta přišla po očkování. Prý je to náhoda, možná i ano. Ale teď to tu je a musíme s tím bojovat. Trauma z nevysvětlitelných bolestí, kolečko po lékařích, hospitalizace, testy, to vše si patrně v hlavě přerovnal jinak a spustily se ty úzkosti.

Takže za mne: bolest břicha nikdy nepodcenit. Bolest břicha může být i náhlá alergie. Bolest břicha může být i psychosomatická, v každém případě to dítě ji cítí, pro něj je skutečná.
1 člověk považuje za užitečné
hubertka  9. pro 2014

Skoro nic se změnilo v akutní stav

Dlouho jsem zvažovala, jestli mám popsat svou zkušenost s bolesti břicha. Třeba to někomu pomůže, rozhodně bych tím nerada kohokoliv stresovala.

Řeknete si, no jo, bolesti břicha v těhotenství. Děloha se může rozpínat, hnula jsem si se zády nebo mám zácpu, či jsem zaplynovaná. Tyhle bolesti byly ale jiné.

Byla jsem u rodičů, manžel byl se svými rodiči na chalupě. První den nic, druhý den jsem uviděla pomelo a česnekovë kroužky a pustila se do toho. Mamka mi říkala, bude ti špatně, nejez to! A já se vymlouvala na těhotenskou chuť :-N . Po chvíli začaly dost hrozné bolesti břicha, ale připisovala jsem je plynatosti a všemu možnému. Noc byla utrpením, bála jsem se, že rodím. Paradoxně jsem rodičům moc neříkala, ač jsou oba zdravotníci. Bála jsem se, že si mě taťka odveze do nemocnice a budou mě tam sledovat kvůli zaraženému prdu. Jak hloupá myšlenka.

Odjela jsem v dost hrozných bolestech asi 100km domů, dala si vanu - na bolest zad mi vždy pomohla, tak proč ne i teď?! Zakrátko přijel manžel, sdělovali jsme si zážitky, pak šli spát a v tom to začalo. Bolest příšerná, vždy v takových návalech. Převalovala jsem se jak horký brambor, tekly mi slzy, ale snažila jsem se být potichu, abych nebudila manžela. Ten ale nespal, přinesl mi panadol, cca na 2hod jsem zabrala, bolelo to, ale ne tak, dalo se spát.

Ovšem po 3.hod. ranní jsem už lezla po čtyřech jak to bolelo, brečela na celý dům a prosila manžela, ať mě nikam nevozí. Naštěstí má svojí hlavu, po chvilince jsem nediskutovala. Bolelo mě celé břicho, trochu jsem zvracela a už jsme jeli.

Cesta byla utrpení, v nemocnici mě muž naložil na invalidní křeslo a pak už to lítalo - vyšetření na gyndě s verdiktem akutní zánět močových cest. Zkratím to - výsledky moči nepotvrdily zánět, přišlo pár chirurgů, proběhlo několik sono vyšetření s verdiktem - akutni slepák!

Honem příprava na operaci, několikrát mi sdělili, že udělají co budou moct, ale že je miminko moc malé (21.tt), a že jde primárně o mě. Dali mi malého poslechnout, což mě úplně rozsekalo a břicho rozbolelo ještě víc.

Slepák se podařilo vyndat, byl úplně shnilý, bolest šílená, ale miminko zůstalo! x-)

A já hloupá do sebe nechtěla nechat dřív říznout - sice mě břicho pobolívalo už kdysi, ale fakt to byly větry, hnutá záda či gynekologické onemocnění.

Dovolím si doporučit, pokud máte ještě slepé střevo, dávejte na sebe pozor a pokud vás někdy bude bolet břicho-zvláště, pokud jste gravidní, jeďte do nemocnice, ihned!
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce