Zvracení kojenců

Zvracení kojenců či ublinkávání po kojení nebo krmení umělým mlékem49 je poměrně obvyklé. Pokud miminko dobře prospívá, tak ublinkávání nemusí značit žádné zdravotní potíže, ale je třeba zdravotní stav miminka posuzovat komplexně. Trvá-li zvracení, ublinkávání více než několik dní a provází-li jej kolika25, hleny3, krev ve stolici1, průjem1, ekzém23, časté nemoci horních cest dýchacích, zvracení je úporné, případně s krví, je třeba navštívit lékaře.

Příčiny zvracení a ublinkávání kojenců

Zvracení kojenců

Možnosti řešení zvracení a ublinkávání kojenců

  • zvýšená poloha: podložení matrace, nošení na rukách ve vyvýšeném klubíčku, vertikální nošení v šátku nebo ergonomickém nosítku49
  • menší a častější porce jídla, co nejčastější kojení a co nejdéle z jednoho prsu (kvůli žádoucímu pomalému toku mléka), aby se žaludek miminka rychle vyprazdňoval. Pokud se po zvracení, ublinknutí chce ještě miminko kojit, měla by ho maminka znovu k prsu přiložit, protože kojení má řadu funkcí, včetně té, že miminko zklidní
  • šetrné zacházení s dítětem po jídle, nosit miminko v klubíčku, při přebalování dávat nožky do stran místo nahoru k bříšku
  • eliminační dieta při potravinové alergii6 - více něž 40% dětí trpících GER, které nereagují na obvyklá antirefluxní opatření, má alergii na bílkovinu kravského mléka15
  • podávání hustější stravy: zahuštění mateřského mléka instantní rýžovou moukou nebo Nutritonem1 (pozor na častý souběh alergií na karob a na bílkovinu kravského mléka), podávání antirefluxního umělého mléka49 (rovněž obsahuje karob) - zahuštěné mléko se obtížněji tráví než nezahuštěné mléko a více zatěžuje trávicí trakt miminka, navíc je prokázáno, že toto opatření sice snižuje ublinkávání, ale míra expozice jícnu žaludečními kyselinami zůstává stejná, je tedy vhodné zahušťovadla používat pouze tehdy, pokud dítě neprospívá a jiná antirefluxní opatření nejsou úspěšná
  • sirup na zklidnění žaludku (Gastrotuss baby)
  • někdy pomáhá odříhnutí po jídle, kdy se děťátko nechá odříhnout tváří od sebe, aby se mu netlačilo na bříško, v řadě případů je ale snaha o odříhnutí zbytečná (správně k prsu přisáté nebo z vhodné kojenecké lahve pijící miminko nepolyká vzduch) až škodlivá, protože miminko zbytečně budí a naopak zvyšuje četnost zvracení

Možnosti léčby kojenců při průjmu a zvracení

Léčbu dítěte je třeba provádět komplexně, je nezbytně nutné hlídat a udržovat dostatečnou hydrataci. Více se dozvíte v článku Průjem1.

Video: Blynkání a škytání u miminek (CZ)

Více o zvracení kojenců na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/06/12.pdf
  2. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflux-grckanie/
  3. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-ked-ma-dieta-hnacku-alebo-vracia/
  4. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/zvraceni-detatka-v-dusledku-nemoci/
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kolika-a-reflux/
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24910161

Hodnocení a zkušenosti zvracení kojenců

Máš zkušenost zvracení kojenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
baseema  5. led 2015

Plné bříško vzduchu

Syn zvracel hodně, ze začátku všichni tvrdili jak je to u miminek normální. Ale ještě v porodnici to začli řešit, množství vyzvraceného mm bylo čím dál větší.

První vysvětlení bylo, že se přecpává, ale to se mi nezdálo. Jen co se napil, šlo to ven. Další důvod reflux, nasazen Nutriton a s tím sme šli domů a následně do nemocnice.

Reflux to nebyl. Vyšetření v pořádku máme zdravé dítě. Zvrací a dusí se asi jen tak. Po měsíci opět nemocnice, už jsem nevydržela koukat jak se dusí po každém jídle, nemoct s ním hýbat, aby nešlo všechno ven. Koukali na nás opět jak na otravy. Naštěstí přes x známých jsme se dostali na vyšetření a po všech utz nám předepsali kapky na prdíky! Na utz zjistili, že je neustále plný vzduchu, a to i po tom, co jsme ho nechali odříhnout po každém kojení. Nevešlo se do něj skoro nic kvůli plnýmu bříšku vzduchu. Zázrak v podobě pravidelných kapek probiotik a espumisanu. Po dvou dnech přestal zvracet a byl klid.
misicka455  21. únor 2014

Zvracení bylo na denním pořádku

Raději už nevzpomínám, ale začátky s Veru byly šílený i co se zvracení, a to doslova, týče.

Nejprve jsme to přičítali její srdeční diagnóze a též s tím spojeným zánětem ve střevě . Ale bylo to šílené a trvalo hodně dlouho . Veru nejenže moc nepila, ale vše i vyzvracela. Kolikrát jsme si říkala, kde se to v ní bere, vždyť skoro nic nejedla a ven toho jde tolik. Kolikrát to byly tedy pořádné gejzíry. Takže celodenní činnost byla ta, že jsme denně převlékala Veru i sebe a to i třeba desetkrát.

Byla to krásná zkouška toho, co vydržím a někdy už jsem myslela, že nevydržím. Vyzkoušeli jsme vše Nutriton, mléka AR ( ty byly ještě horší, dělaly nám problém s kaděním ), postýlku jsem navýšila, jedla častěji po menších dávkách, nic nepomáhalo. Dvakrát jsme skončily i ve špitále na kapačkách skrz dehydrataci. Nakonec jsem byla vděčná jednomu nejmenovanému Dr. tady u nás ve špitále na Gastru, který nám přišel na to, že máme alergii na mléko a napsal nám to nejúžasnější mléko a to Neocate.

Blinkání se pomalinku a jistě zklidňovalo. Pak ještě jsme bojovali s příkrmy - ty musela mít úplně na kaši, žádná hrudka a to dlouho, neboť po tom to šlo taky ven. To bylo tím jak už měla ten zvracecí reflex podrážděný. Asi od dvou let, když není viróza, tak už nezvracela. Byl to mazec u dětí co přibejvají na váze se to moc neřeší, ale my jsme měly porodní váhu skoro čtyři kila a v půl roce to bylo pět kilo. Už nikdy více!

Všem, co děti zvrací, (u nás to kolikrát byly i půl metrové gejzíry), přeji hodně sil a obrněné nervy, budete je potřebovat.
puski  20. únor 2014

Blinkání

Blinkali jsme ze začátku docela hodně, byla jsem z toho nešťastná, kojila jsem co hodinu, protože všechno co vypil pak vyblinkal. Nakonec jsem zjistila, že mi teče až moc mléko, hltal tak zběsile a pak to bobek vyblinkal.

Začala jsem mu dávat pauzy a častěji ho nechat říhnout, spravilo se to za týden.
trinactka  18. únor 2014

Blinkání novorozenců

Taky jsem to tak měli, malá mi pořád blinkala, zjistili nám reflux, byli jsem i v nemocnici, protože než nám dali diagnozu, strašně u toho chrčela, chrchlala jako starý kuřák a vydávala šílený zvuky.

Mám první mimčo tak jsem nevěděla co to je. V nemocni mi až pak jediné sestřičky řekly, že to chrčení způsobuje to, že jak si ubliknou, tak jim ty zvratky zůstanou v trubici a to ty tam tak chrčí. Jediné, co nám pomohlo bylo, že jsem ji po kojení déle držela, třeba i hodinu u mně na břichu a podložená matrace. Ale hlavně co pomohlo, že spala se mnou, prostě byla klidnější a to jsem zkoušeli i to zahušťovadlo ze svatojánského chleba, ale to se nám moc neosvědčilo.

Nebojte se, do půl roku to vymizí, ale vím, že to je děs, ale jak řikám, v posteli byl klid no :D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce