Gastroezofageální reflux

Gastroezofageální reflux (též GER, refluxní choroba jícnu) je návrat nestrávené stravy a žaludečních šťáv ze žaludku, příp. z dvanáctníku do jícnu. Běžně se GER vyskytuje u kojenců, který však vymizí do 12.2 - 18.měsíce1 života dítěte.

Gastroezofageální reflux představuje nejčastější gastroenterologické onemocnění, kvůli kterému musí být dítě vyšetřeno gastroenterologem.

Dělení

Gastroezofageální reflux je přítomen u každého dítěte po narození29, je tedy fyziologický. Za patologický se pokládá tehdy, pokud přetrvává i po kojeneckém období a začnou se projevovat komplikace, které s ním souvisejí.

 • Fyziologický - trvá jeden rok po narození dítěte, asi 60-70% dětí zvrací po nakrmení alespoň jedenkrát za den. Vývoj trávicího traktu je normální a reflux nevyžaduje žádnou terapii, s dozráváním trávicího traktu spontánně ustoupí.
 • Patologický - označuje se jako refluxní choroba jícnu. Děti s tímto refluxem mají mnoho komplikací a vyžadují odborné vyšetření a příslušnou léčbu.
 • Sekundární - je to typ gastroezaofagálního refluxu, který vznikne na základě určitého onemocnění, jehož projevem je gastroezofageální reflux, např. obstrukce v trávicím traktu.

Výskyt

Gastroezofageální reflux je nejvíce viditelný v kojeneckém věku, a to v období 1-4 měsíc po narození. Může být však přítomen ve všech věkových kategoriích. 60-70% dětí má projevy GER po narození, které spontánně ustoupí, když děti dokáží udržet vzpřímenou polohu a jíst pevnou stravu. Je velmi důležité poznat symptomy patologického GER, protože patologický gastroezofageální reflux musí být léčen, aby se předešlo komplikacím.

Rizikové faktory

GER se vyskytuje po jídle i u zdravých osob, avšak epizody během nichž se vrací potrava zpět ze žaludku do jícnu trvají krátce a nejsou časté, potrava se rychle vrací zpět do žaludku. Kojenci ještě nemají dostatečně vyvinutý trávicí trakt, proto se u nich vyskytuje GER. Hlavní příčinou GER jsou tedy anatomické poměry trávicího traktu. Mezi další rizikové faktory vzniku GER patří:

Příznaky GER

Příznaky GER nejčastěji souvisí s důsledky zvracení, protože potrava se při GER dostává zpět do ústní dutiny. Typické projevy gastroezofageálního refluxu u dospělých jako je pálení žáhy19, zvracení3, jsou u dětí těžko hodnotitelné. U dětí se onemocnění může projevit následovně:

 • neprospívání dítěte
 • časté zvracení, může být i po delší době po jídle, nemusí byť proudem
 • neklidný spánek6
 • pláč12 během jídla, po jídle
 • zvýšené slinění
 • prohýbání se do luku
 • Dýchací problémy:
  • Kašel11, časté záněty dýchacích cest
  • Zhoršené dýchání
  • Opakující se záněty plic
  • Chrapot

U dětí je potřeba rozlišit fyziologický reflux od refluxu patologického. Fyziologický reflux nemá závažné projevy jako hubnutí, neklidný spánek a další projevy, které jsou výše uvedeny. Pokud jde o patologický reflux, je potřeba, aby se dítě vyšetřilo a zahájila se léčba.

Diagnostika GER

 • Ultrasonografie
 • 24-hodinová pH-metrie - měření pH v jícnu. Obsah v žaludku má kyselé pH, v jícnu toto kyselé pH není. Při tomto vyšetření se měří, kolikrát se zaznamená kyselých epizod v jícnu během 24 hodin, při tom jak se potrava ze žaludku vrací do jícnu. Čím více epizod je zaznamenáno, tím více je GER závažnější.
 • RTG jícnu - na RTG lze vidět tvar jícnu, může se potvrdit abnormalita jícnu nebo žaludku, která je zodpovědná za GER.

Léčba

Nefarmakologická léčba

 • správná technika kojení5 nebo vhodná kojenecká láhev, aby si miminko nepřisávalo vzduch
 • odříhnutí podle potřeby po kojení nebo krmení umělým mlékem (ale pokud je splněn první bod, odříhnutí nebývá potřeba a naopak miminko ruší při usínání, dokonce může zvyšovat četnost zvracení)
 • menší a častější porce jídla, co nejčastější kojení70 na požádání s pomalejším tokem mléka, aby se žaludek miminka rychle vyprazdňoval, v případě umělého mléka49 krmení podle projevů miminka častěji menším množstvím
 • zvýšená poloha: podložení matrace, nošení na rukách ve vyvýšeném klubíčku, vertikální nošení v šátku nebo ergonomickém nosítku49
 • šetrné zacházení s dítětem po jídle
 • eliminační dieta při potravinové alergii6: více něž 40% dětí trpících GER, které nereagují na obvyklá antirefluxní opatření, má alergii na bílkovinu kravského mléka a nebo sóju (tyto bílkoviny pronikají do mateřského mléka)
 • podávání hustější stravy, zahuštění mateřského mléka: rýžová mouka, karubin - obsahuje ho např. Nutriton1 (pozor na častý souběh alergií na karob, neboli moučku z lusků svatojánkého chleba, a na bílkovinu kravského mléka, bílkoviny svatojánského chleba může obsahovat i vláknina z jeho semen, čili karubin) a také antirefluxní umělá mléka49 - je prokázáno, že podávání zahuštěné stravy sice snižuje ublinkávání, ale míra expozice jícnu žaludečními kyselinami zůstává stejná, konzumace karubinu1 může u miminek způsobovat časté, nesoudržné a rosolovité stolice, jako pravděpodobné se ukazuje i snížení míry vstřebatelnosti některých živin (např. sacharidů, tuků2, vápníku, zinku, železa a mědi) ze zahuštěné potravy, je tedy vhodné zahušťovadla používat pouze tehdy, pokud dítě neprospívá a jiná opatření nejsou úspěšná
Antirefluxní mléka
BEBA A.R.
France Lait AR
HiPP8 Anti-Reflux
Humana1 AR
Nutrilon14 1 AR
Nutrilon 2 AR
Nutrilon Nutriton1 - doplněk k běžnému umělému mléku

Farmakologická léčba

 • sirup na zklidnění žaludku (Gastrotuss baby)
 • Inhibitory protonové pumpy
 • Prokinetika - léky, které pomáhají posouvat potravu za žaludku do střev, tedy správným směrem
 • H2-blokátory - léky, které neutralizují kyselou žaludeční šťávu
 • Antacida - snižují také kyselost žaludečního obsahu
 • sukralfát

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba je nutná jen výjimečně. Někdy je nutné provést operaci, a to zejména tehdy, pokud příčinou vzniku gastroezofageálního refluxu je nějaká anatomická abnormalita.

Prognóza

V kojeneckém období je prognóza GER velmi dobrá, většina dětských pacientů reaguje dobře na nefarmakologickou léčbu. Pokud reflux trvá déle než 18 měsíců, je potřeba zahájit farmakologickou léčbu, protože hrozí různé komplikace, jako např .:

 • Zúžení jícnu
 • Problémy s dýcháním
 • Zánět jícnu

Víc o gastroezofageálním refluxu na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/...
 2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Gastroezofa...)
 3. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflu...
 4. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie...
 5. http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf...
 6. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2002 May;34(5):496-498

Copyright © 2002 Lippincott Williams & Wilkins Used with permission.

 1. http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/1999/1000...
 2. http://www.jiaci.org/issues/vol21issue01/13-16.pdf
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Rohovník_obecný
 4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/0...
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24910161
 6. http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/F...
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11448582
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10776946
 9. Pediatric Gastroesophageal Reflux
 10. http://www.webmd.com/heartburn-gerd/reflux-infa...
 11. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/g...

Hodnocení a zkušenosti s gastroezofageálním refluxem

Máš zkušenost s gastroezofageálním refluxem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tanak  11. dub 2015

Reflux 2 roky a stále trvající problémy

Už druhý den po narození dcera zvracela. Po nakojení najednou tzv. "hodila šavli". V porodnici mi bylo řečeno, že jsem ji překojila! Tehdy jsem neměla důvod jim nevěřit :-S . Když se ale situace opakovala, hlavně po příchodu domů, začala jsem pátrat. Malá špatně pila z prsu, do toho hodně zvracela a nepřibývala na váze. Ve 3 týdnech jsme skončili v nemocnici na pozorování, kde se jen potvrdil reflux. Zavedli jsme všechny antirefluxní opatření - př. klín z paměťové pěny pod hlavu na spaní, nošení ve vertikální poloze po kojení, držela jsem eliminační dietu jestli náhodou není malá alergická na bílkovinu kravského mléka, techniku kojení zkontrolovala laktační poradkyně atd.

Nakonec jsme po 3 měsících boje s kojením a neustálým zvracením sáhli po antirefluxním UM. Nepomohlo. Nepomohlo ani zahušťování MM a UM Nutritonem (svatojánský chléb).

Nejhorší bylo období, kdy byla neustále na břiše. To byla pozvracená skoro Non-stop. Pořád jsem dávala pozor, aby se neudusila. Když začala chodit, o něco málo se situace zlepšila. Ale pořád ji "nadavovalo" z hustší konzistence jídla. Ještě ve 1,5 roce věku nebyla schopná sníst jídlo nakrájené na kousky, ale pouze mixované. Kolem 2 roku jsme si začali všímat že "nadavování" u jídla nějak ustupuje a začali jsme nabízet naše jídlo. Jídlo pro ni ale bylo nutné zlo a nikdy se o něj nehlásila. ]-(

Ve 3 letech je schopná sníst většinu jídel, co jíme my. Ale když se rozčílí a má plný žaludek, tak začíná natahovat na zvracení a prostě se poblinká. :-(
Reflux je pro dítě pěkné utrpení a pro rodiče taky. :-( Nejde jen o blinkání, ale o přidružené problémy - špatný spánek dítěte, častý pláč kvůli bolesti atd.
Prostě chce to jen pevné nervy a doufat, že to jednou přejde. :-D
medi_ivca  6. led 2015

Denní můra jménem Reflux

Dcera ublinkávala prakticky od narození. Už v porodnici, kde mi řekli, že je to běžné a normální a pokud nezvrací obloukem, tak že se to neřeší. Já to ale řešila a řešila jsem to i následujících 8 měsíců. Přes den ublinkávala téměř pořád. Po kojení nejvíc. Hodně plakala, byla neklidná. Jediné co pomáhalo, byl sirup Gastrotuss baby. Jiná opatření nezabírala. V noci se ale nic nedělo. Nikdy si po kojení neodříhla, neblinkala a vcelku klidně spala. Naštěstí. :-)

Reflux se hodně zmírnil se zavedením prvních příkrmů, zcela vymizel okolo 8.-9. měsíce. Doufám, že se jí to už nevrátí. (Já sama refluxem trpím, beru léky, ale opravdu mě nikdy nenapadlo si to spojit. :-N)
andrejka_86  4. čer 2014

8mi měsíční kamarád Reflux

Syn byl od téměř 1 měsíce věku krmen umělým mlékem (Nutrilonem) a objevil se u něj reflux, nesutálé ublinkávání, ať už 5 minut nebo hodinu po jídle. Nepomáhalo nic, žádné osvědčené rady, ani speciální AR mléka, která by měla reflux odstranit. Možná jej na chvíli částečně ztlumila, ale nevymizel úplně. S refluxem a neustálým převlékáním jsme se rozloučili až kolem 8. měsíce věku.
1 člověk považuje za užitečné
modelis  30. pro 2013

Nejhorší období

V 6ti týdnech nám byl prokázán reflux. Nevěděli jsme, co to je, až časem, díky internetu a po známostech. Krmení probíhalo - nakrmit a ještě tak víc jak půl hod. nošení, ale i přes tohle všechno vyzvracel z 80% veškerý příjem. Min. 20x za den jsem všechno a všechny převlíkala, měli jsme podloženou postýlku při výšce basy od piva (až tak moc) ale nepomáhalo. Nevěděla jsem co už dělat a byla jsem zoufalá. Brečel 5 měsíců hysterákama, hladem, bolestmi bříška a bůhví čeho všeho.

Udělal si i kýlu, v půl roce to došlo tak, že jsme skončili na jipce a teprve pak se začlo vše řešit a byli jsme a jsme vedeni na gastroporadně - bohužel stále máme problémy a i když v cca roce a půl přestal blinkat, je to tak 2,5 měsíce, co měl krvácení do žaludku (já si myslím z ATB) i když ustálo, během posledního měsíce začal ublinkávat, vrací se mu to a nechce papat. Možná než se zase PH v žaludku vyrovná.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce