Nutriton

Nutriton je instantní zahuštovadlo mateřského7 nebo umělého mléka49 na bázi karubinu (vlákniny ze semen svatojánského chleba, neboli rohovníku). Vyrábí ho společnost Nutricia, která je součástí skupiny Danone.

Nutriton

Kdy karubin používat?

Používat zahušťování karubinem je vhodné pouze tehdy, pokud dítě neprospívá, byla vyloučena alergie na bílkovinu kravského mléka a jiné potravinové alergie a ostatní běžná antirefluxní opatření nejsou úspěšná.

Karubin je možné používat již od narození pro děti, které trpí opakovaným ublinkáváním, gastroezofageálním refluxem. Před jeho užitím je ale třeba zvážit a vyloučit i možné příčiny gastroezofegeálního refluxu4 (např. více něž 40% dětí trpících GER, které nereagují na obvyklá antirefluxní opatření, má alergii na bílkovinu kravského mléka15 a nebo sóju) a vyzkoušet šetrnější metody, jako je častější krmení menšími porcemi umělého mléka nebo kojení delší dobu z jednoho prsu a velmi často, aby tok mateřského mléka byl pomalý a žaludek miminka se rychle vyprazdňoval, odříhávání podle potřeby, šetrné zacházení s dítětem po jídle, či podávání sirupu Gastrotuss baby.

Mléko zahuštěné karubinem se mnohem obtížněji tráví než nezahuštěné mléko a více zatěžuje trávicí trakt miminka. V úvahu je třeba brát také častý souběh alergií na bílkovinu kravského mléka a na karob1, zhruba třetina alergiků na BKM reaguje i na karob a v některých případech může tedy i na karubin, protože ten může obsahovat bílkoviny svatojánského chleba. Navíc je prokázáno, že zahušťování mléka sice snižuje ublinkávání, ale míra expozice jícnu žaludečními kyselinami zůstává stejná. Konzumace karubinu může u miminek způsobovat časté, nesoudržné a rosolovité stolice. Jako pravděpodobné se ukazuje i snižení míry vstřebatelnosti některých živin (např. sacharidů, tuků2, vápníku, zinku, železa a mědi) z karubinem zahuštěné potravy.

Složení Nutritonu

 • maltodextrin (polyglukóza)
 • zahušťovadlo karubin (vláknina ze semen svatojánského chleba)
 • laktát vápenatý

Jak Nutriton používat?

Nutriton lze přidat přímo do připraveného umělého mléka49 nebo do odstříkaného mateřského mléka7. Pozor, použití kojenecké láhve kazí techniku kojení5 a umožňuje dítěti stravu získávat snáze než sáním z prsu, zvyšuje se tedy riziko bojkotu kojení8 a předčasného odstavení dítěte21. Druhou možností je podávat Nutriton lžičkou samostatně jako gel před a v průběhu kojení70, tento způsob nekazí techniku kojení.

Podávání Nutritonu současně s mlékem z kojenecké láhve

Na každých 60 až 90 ml mléka zahřátého na tělesnou teplotu přidejte 2 až 3 odměrky Nutritonu, obsah láhve dobře promíchejte a nechte 3 až 4 minuty stát, aby Nutriton mléko zahustil. Poté znovu promíchejte a okamžitě podávejte dítěti. Pravděpodobně bude potřeba savička s větším otvorem, než jakou byste použili na nezahuštěné mléko.

Podávání Nutritonu samostatně lžičkou

Ve 25 ml na teplotu těla zchladlé převařené vody vhodné pro kojence rozpusťte 2 odměrky Nutritonu, dobře promíchejte a nechte 3 až 4 minuty stát, aby Nutriton zhoustl. Poté znovu zamíchejte a okamžitě podávejte dítěti lžičkou před a v průběhu kojení.

Víc o Nutritonu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140410003035/http...
 2. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflu...
 3. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie...
 4. http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf...
 5. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2002 May;34(5):496-498

Copyright © 2002 Lippincott Williams & Wilkins Used with permission.

 1. http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/1999/1000...
 2. http://www.jiaci.org/issues/vol21issue01/13-16.pdf
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Rohovník_obecný
 4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/0...
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11448582
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10776946

Hodnocení a zkušenosti s Nutritonem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Nutritonem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
modelis  30. pro 2013

Používání od malička

Kvůli potvrzenému refluxu jsem zahušťovala, ale nepomohlo to :( Takže jsme dostali svolení od dr. a od 3-tího měs. jsem zahušťovala instantní rýžovou kaší cca na 100ml - 150ml 1 odměrku. Sice taky žádná sláva, ale ušlo to líp jak Nutriton - ale jinak bych doporučila, pokud je to lehký typ refluxu a pokud to dítku nevadí.

Přihlas se do těhotenského newsletteru