Reflux

Reflux je stav, během kterého se obsah žaludku (nestrávená potrava a žaludeční šťávy) vrací zpět do jícnu a člověk má pocit pálení žáhy. Jícen je orgánem, který putuje polknutá potrava do žaludku. Výplň jícnu tvoří sliznice. Buňky sliznice jsou odolné vůči vlivům potravy, která tudy prochází. Sliznici žaludku tvoří buňky, které jsou odolné i vůči žaludeční kyselině.

Když dojde k refluxu a žaludeční kyselina se dostane do jícnu, buňky jícnu se odlupují, vzniká zánět a dochází k nepříjemnému pálení. Reflux není u lidí neobvyklý. Pokud má reflux dlouhého trvání a objevuje-li se u člověka často, jde o nemoc, kterou je potřeba léčit.

Co způsobuje reflux

Reflux bývá způsobováno různými vlivy, např.:
Reflux a sladké jídlo

  • příliš kořeněné jídlo
  • sladké jídlo
  • nadýmající jídla
  • konzumace velkého objemu jídla, přejídání se
  • konzumace alkoholu
  • kouření
  • užívání některých léků (léky k léčbě astmatu, antiarytmika nebo nesteroidní antirevmatika)
  • cvičení s "plným břichem"
  • nošení těsného oblečení
  • nadváha nebo obezita
  • nadváha v těhotenství

Příznaky refluxu a jeho projevy

Prevence refluxu

Reflux - léčba zdravým, lehkým jídlem

  • jíst v klidu a bez shonu
  • jíst častěji a v menších porcích
  • vyhýbat se časté konzumace příliš kořeněným jídlům
  • vyhýbat se časté konzumaci alkoholu
  • omezit množství kávy a pití koncentrovaných džusů

10 tipů, jak zmírnit příznaky refluxu

Reflux a nadváha

  1. Najít si čas na jídlo. Během konzumace jídla je důležité, aby si člověk v klidu sedl a jídlo si vychutnával. Není dobré jíst ve stoje nebo ve spěchu. Zdravější je jíst menší porce vícekrát za den než se nacpat k prasknutí. Než se člověk naučí jíst pomalu, je možné vyzkoušet následující trik: během jednotlivých soust jídel si položit vidličku na stůl.
  2. Vynechat konzumaci nápojů během jídla. Trpí-li člověk chorobným refluxem jícnu, měl by omezit příjem tekutin během jídla. Voda přidává na objemu potravin v žaludku a zvyšuje rozpětí žaludku. Plné břicho klade větší tlak na dolní svěrač jícnu a znesnadňuje tak práci svalu, který běžně brání potravinám, aby se vracely zpět do jícnu, tím se zvyšuje riziko refluxu. Chce-li pacient minimalizovat objem svého žaludku, měl by mít pouze malé doušky vody během jídla, nejlépe je nepít během jídla vůbec a pít pouze mezi jednotlivými jídly.
  3. Nadváha a obezita. Nadváha je jednou z hlavních příčin pálení žáhy19. Lidé s nadváhou mají 2krát větší žaludek než lidé s běžnou váhou a také více trpí chorobným refluxem jícnu. Nadváha způsobuje tlak na žaludek a znesnadňuje tak práci dolního svěrače jícnu. Tělesný tuk může uvolňovat také chemikálie, které narušují běžnou funkci trávení. Je vědecky dokázáno, že i mírné snížení váhy zmírňuje příznaky refluxu a snižuje riziko pálení žáhy.
  4. Začít mírně cvičit. Důležité je slovo mírně, neboť rychlý běh může zamíchat trávicím traktem a vyvolat tak reflux, naopak procházka je velmi prospěšná, neboť udržuje člověka neustále ve svislé poloze a podporuje trávení. Cvičení napomáhá také ke snižování tělesné hmotnosti, která je jedním z vyvolávačů pálení žáhy. Se cvičením by měl člověk začít minimálně 2 hodiny po jídle. Vyhýbat by se lidé měli sportovním nápojům, které mohou reflux zhoršovat kvůli své kyselosti. Pro začátečníka postačí 30 minutová schůze během pár dní v týdnu.
  5. Z masa odřezávat tuk. Z jídelníčku by měli lidé vyškrtnout smažené maso, kuřecí křídla, pizzu a steak. Tyto jídla mají vysoký obsah tuku a znesnadňují vyprazdňování žaludku a podporují vznik refluxu. Lidé by se měli ve svém jídelníčku raději zaměřit na kuřecí maso bez kůže, mořské plody, fazole a libové červené maso. Důležitá je také vláknina a celozrnné výrobky.
  6. Vyhýbat se "spouštěcím" potravinám. Důležité je zapojit do svého jídelníčku pravidelnost a menší porce, není to ale bohužel jediným pravidlem, které zabrání vzniku refluxu. Existují specifické potraviny, které zhoršují příznaky refluxu, nejčastěji jde o smažené nebo mastné potraviny, alkohol, kofeinové nápoje (káva, čaj), čokoláda, některé druhy bylinek (máta), citrusové ovoce, rajčata a rajčatová omáčka, pikantní potraviny, cibule, česnek nebo sycené nápoje. Každý jedinec má ke vzniku refluxu jiný spouštěč, je proto důležité potraviny vyzkoušet a pokud člověk nezpůsobují problémy, mohou v jejich konzumaci nadále pokračovat.
  7. Neodpočívat po jídle. Je-li člověk náchylný ke vzniku refluxu, měl by se vyhýbat po dobu 2 hodin po jídle poloze v leže. Chůze naopak podporuje činnost žaludeční šťávy, aby proudily správným směrem. Pokud jde člověk spát ihned po večeři, měl by si horní polovinu těla podložit, aby byla vyvýšená (např. knihami pod polštářem nebo speciálními pěnovými klíny).
  8. Nosit volné oblečení. Lidé by se měli vyhnout nošení těsného oblečení v oblasti břicha, aby nedocházelo k vyvíjení tlaku na břicho a nepodporoval se tak reflux
  9. Skořicové žvýkačky. Žvýkačky stimulují produkci slin a napomáhají tak neutralizovat žaludeční kyseliny. Žvýkání navíc podporuje polykání a nedráždí jícen. Vyhnout by se lidé měli žvýkačkám s příchutí máty, neboť ta zhoršuje příznaky refluxu a podporuje vzniku chronického refluxu jícnu. Vhodnější jsou skořicové nebo ovocné žvýkačky.
  10. Přestat kouřit. Kouření zvyšuje riziko chronického refluxu jícnu, zpomaluje trávení a zvyšuje kyselost žaludku. Během kouření se omezuje obranyschopnost organismu proti žaludečním kyselinám. Kromě poškození jícnu způsobuje cigaretový kouř také poškození trávicího systému a oslabuje žaludek.

Reflux - diagnostika

Pokud se reflux vyskytuje pravidelně nebo příliš často, je třeba navštívit lékaře nebo gastroentereloga. Při neléčení refluxu mohou vzniknout jícnové vředy, krvácení, proděravění jícnu nebo ke vzniku nádoru.

Lékař pomocí tenké trubice se světlem a kamerou, kterou zavede přes ústa, provede endoskopické vyšetření a určí diagnózu. Někdy se odebírá i vzorek tkáně.

Reflux – léčba

Reflux a jeho léčba probíhá v různých směrech, které se navzájem doplňují.

  • Režimová opatření
    • úprava jídelníčku – vyloučení škodlivé a dráždivé stravy
    • vyloučení alkoholu a kouření
    • snížení hmotnosti u obézních jedinců
    • poslední jídlo se doporučuje jíst 2-3 hodiny před spánkem
  • Léky
    • léky na snížení kyselosti v žaludku
    • prokinetika
    • omeprazol
    • anticida - při ne příliš častých refluxech (např. jedlá soda, mléko nebo Rennie)
  • Chirurgický zákrok
    • antirefluxná plastika, která se provádí laparoskopicky. Výsledky jsou velmi dobré a s minimálním množstvím komplikací.

Reflux u miminek

Reflux je u miminek častou záležitostí. Nestrávené mléko nebo kojenecká výživa se spolu se žaludeční kyselinou vrací do jícnu, který je ještě slabý a miminko pak tzv. ublinkává. Pokud je jev příliš častý, je třeba zajít k dětskému lékaři. Miminko by se mělo nosit ve svislé poloze a při spánku dbát nato, aby mělo hlavičku výše.
Reflux

Více o refluxu u dětí v samostatném článku: Gastroezofageální reflux4.

Ledvinový (vezikoureterální) reflux

Během ledvinového refluxu se moč vrací zpět z močového měchýře do močovodu nebo ledvinné pánvičky. Reflux může způsobit močovou infekci nebo poškození ledvin.

Hlavním příznakem nemoci je infekce močových cest. Dalšími znaky ledvinového refluxu je časté močení a pálení, bolest břicha a horečka.

Vezikoureterální reflux se léčí podáváním vhodných antibiotik, popř. operativně.

Více o refluxu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/refluxni-choroba-jicnu/
  2. http://www.ledviny.cz/clanky/vezikoureteralni-reflux-u-deti
  3. http://www.joybauer.com/photo-gallery/10-tips-to-alleviate-acid-reflux/quit-smoking.aspx (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s refluxem

Máš zkušenost s refluxem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lavita  7. dub 2015

Reflux u syna

Syn začal zvracet už v porodnici, ale tam mi řekli, že se přejídá a strčili mu dudlíka... Ve věku 8 dnů byl pro velké zvracení na UTZ a od té doby už dvakrát hospitalizován na pozorování. Kojení jsem vydržela jen měsíc, neustálé zvracení a hlavně vážení před - v průběhu - a po kojení, a vážení, kolik toho vyzvracel, bylo pro mne neúnosné, hlavně psychicky. Běžně doporučovaný gastrotuss nám nepomohl, ani omeprazol. Zahuštěná mléka ani kašičky také ne, nakonec mu nejlépe vyhovoval a vyhovuje sunar premium. Těšili jsme se na příkrmy, že se to zmírní, ale zatím bohužel. Každý má pro mě rady a porady, ale zvládnout to musíme my sami. Je to náš smíšek, a jsou na světě horší věci.
1 člověk považuje za užitečné
rimmet  16. pro 2013

3 měsíce záhadného pláče a neklidu

Náš příběh sice patří spíše k potravinovým alergiím, ale reflux byl jeden z několika ukazatelů, jak jsme na ni nakonec přišli. Již skoro od narození byl můj chlapeček spíš neklidné a plačtivé miminko.

Kolem 3 týdnů věku se mu na tvářičkách začala dělat vyrážka. Dle pediatričky novorozenecké akné. Potírala jsem černým čajem, léčila různými mastmi, včetně Holtovy. Nic nezabíralo. Vždy jen na chvilku, ale druhý den se vyrážka objevila znovu. Dr. tomu nepřikládala velký význam, tak jsme čekali, až prostě zmizí. Nemizla a později se z ní stal spíše ekzém. Měl to nejdříve na tvářičkách, pak čelíčku, ouškách, hrudníku a nakonec na ramínkách. Když se na to dívám zpětně, myslím, že to byla kombinace novorozeneckého akné a atopického ekzému, ale to bohužel dr. nenapadlo.

K vyrážce se přidalo ublinkávání. Nejdřív zcela nenápadné, ale problém se začal stupňovat. Ne, že by Vojtík blinkal obloukem nebo nějak příliš mnoho, to ne. Ale strašně ho to trápilo. Neustále polykal na prázdno, krkal, bylo vidět, že ho "pálí žáha". Díky tomu se chtěl i neustále kojit, což jsem zjistila také až později, že chce pít právě aby zahnal nepříjemný pocit v jícnu. Přikládala jsem to zpočátku růstovým spurtům, myslela jsem, že mám málo mléka atd. Jelikož syn prospíval, ba naopak přibíral na váze nadprůměrně, dr. to označila za normální lehkou formu refluxu a oznámila nám, že okolo 5. měsíce se to začne zlepšovat. Doporučila nám užívat NUTRITON, škrob ze svatojánského chleba, který se užívá před kojením, aby se miminku zahustil obsah žaludku. Použila jsem ho pouze asi 3 x, Vojta na něj reagoval šílenými bolestmi bříška - což je prý u některých miminek normální, prostě to nesnesou. Zdálo se, že nezbývá než vydržet.

Jako třetí indicie byly každodenní bolesti bříška, provázené ukrutným pláčem. Vojtovi opravdu hodně hlasitě bublalo v bříšku, nic nepomáhalo. Vyzkoušeli jsme všechny možné kapky, masáže bříška, rourku...nic. Dr. to opět označila za normální dětskou tříměsíční koliku. Později se k tomu všemu však přidala opravdu hodně řídká zelená stolice (tu měl i před tím, ale ne tolik. Je to mé první dítě a neměla jsem s čím srovnávat. Dr. vždy viděla jen "šmouhu" na plíně a řekla, že je to normální). Potom v ní byl i hlen a už i já jsem uznala, že takhle určitě nevypadá zdravá stolice a vyfotila jsem to. Dr. tedy konečně uznala, že bude někde chyba a ať zkusím držet bezmléčnou dietu. Tu už jsem já ale asi 4 dny držela, protože jsem hledala na internetu a všechny ty příznaky jsem si dala dohromady.

Na chvíli se situace zdánlivě vylepšila, ale asi za týden to přišlo znovu a tentokrát už se to opravdu nedalo vydržet. Mlíčko se mu vracelo zpět do pusinky, byla z něj cítit kyselost, pořád plakal. Volala jsem pediatričce, že malý vážně trpí, že to není jen tak a nic nepomáhá. Nejedla jsem už skoro nic, sama jsem byla na zhroucení. Dala mi tedy kontakt na špičku v oboru alergologie a imunologie, pana dr. Fuchse. Tomu jsem vysvětlila vážnost situace a vyšetřil si na nás místo hned druhý den. Konečně jsme měli s manželem pocit, že jednáme s odborníkem, který ví, o čem mluví. Po skoro dvouhodinové návštěvě nám byla řečena nejpravděpodobnější diagnóza - alergie na bílkovinu živočišného mléka. Tedy i mateřského. Okamžitě mi bylo doporučeno přestat kojit a dr. nám předepsal speciální umělé mléko Neocate. Od té doby máme doma spokojené a usměvavé miminko!

Nakonec mám pro Vás, maminky, několik rad a doporučení.
1. Nenechte se odbýt, sama nejlépe znáte Vaše dítě a pokud se Vám cokoliv nezdá, trvejte na podrobnějším vyšetření.
2. Dávejte si věci dohromady - řekněte pediatrovi cokoliv, co se Vám na Vašem miminku nezdá. I když to spolu zdánlivě nesouvisí, můžou to být příznaky jednoho problému.
3. Pokud máte u svého dítěte podezření na jakoukoliv potravinovou nebo i jinou alergii, doporučuji navštívit specializovanou kliniku Immuno flow, kde působí právě i dr. Fuchs, bez kterého by naše trápení trvalo ještě bůhví jak dlouho.
4. Nepropadejte panice. Většinou má všechno své řešení a nevěřte slepě všemu, co Vám řekne lékař. I oni jsou jen lidi a mohou se mýlit. Raději si to vždy ověřte u dalšího odborníka.

Myslím, že v našem případě jsem udělala vše, co šlo. Mrzí mě, že jsme na to nepřišli dřív a naše miminko se trápilo skoro celé 3 měsíce. Ale ať nad tím přemýšlím ze všech stran, dříve to asi vyřešit nešlo, vhledem k čekání na výsledky diety.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce