Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux2, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.

Pálení žáhy je obdobné jako zvracení, jen při něm nedochází k žaludečním křečím a dávivému reflexu. Více o zvracení v samostatném článku: Zvracení3.

Pálení žáhy v těhotenství

Mnoho žen se setká s pálením žáhy poprvé až v souvislosti s těhotenstvím24. Těhotné ženy začíná trápit na začátku třetího trimestru13.

Pálení žáhy způsobuje zejména růst dělohy3, která stlačuje okolní orgány v dutině břišní. Také je na vině hormon progesteron, který snižuje napětí svěrače mezi jícnem a žaludkem. Toto způsobuje návrat žaludečních šťáv do jícnu a dochází k nepříjemnému pálení žáhy. S porodem29 je trápení spojené s pálením žáhy ukončeno.

Pyróza postihuje až 60% těhotných žen.

Příznaky pálení žáhy v těhotenství

  • bolestivý tlak za žebry
  • kručení v břiše a bublání v žaludku
  • pocit plnosti po jídle
  • žaludeční křeče, plynatost, říhání
  • pálení v krku a na hrudi
  • pocit na zvracení a vracení jídla zpět do jícnu
  • problémy s polykáním

Těhotenské pověry

Pověru o pálení žáhy v souvislosti s vlasatým miminkem slyšela určitě každá nastávající maminka. Na toto téma byly vedeny dokonce vědecké studie, ale souvislost mezi pálením žáhy v těhotenství a porostem hlavičky novorozeného miminka7 prokázána nikdy nebyla.

Čeho se vyvarovat

Jde-li o pálení žáhy krátkodobé a snesitelné, většinou ke zlepšení stavu postačí úprava jídelníčku. Je ale vždy lepší o tomto problému informovat lékaře.

Pálení žáhy může být také způsobováno nadváhou či dokonce obezitou člověka, dlouhodobým a neléčeným stresem a užíváním některých druhů léků, kdy se pálení může objevit jako vedlejší účinek.

Co nejíst a nepít

  • perlivé nápoje
  • káva
  • alkohol (hlavně kyselé nápoje - víno)
  • kouření
  • kynutá, kořeněná a tučná jídla
  • příliš horká nebo příliš studená jídla
  • česnek
  • sladká jídla
  • citrusové plody
  • obtížně stravitelné potraviny, např. čerstvý chléb, luštěniny, vajíčka natvrdo nebo zelí

Jak si pomoci ke zmírnění potíží

  • nechodit spát bezprostředně po jídle
  • zahrnout do jídelníčku ovoce a zeleninu
  • při spánku podkládat horní polovinu těla polštáři - při vyvýšené poloze lze snížit návrat žaludečního obsahu do jícnu
  • jíst v klidu
  • jíst pravidelně během dne po menších porcích
  • stravu jíst pomalu, nehltat
  • spát na levém boku - spaním na levém boku dochází méně často k návratům žaludečních šťáv do jícnu

Tipy na úlevu od pálení žáhy

  • Bílkovinné potraviny, zejména pak mléko - stahuje dolní jícnový svěrač a pálení žáhy bývá mírnější. Proto je obecně nastávajícím maminkám doporučováno pít na noc sklenku teplého mléka.
  • Teplá Bílinská kyselka - 4 až 5 dcl třikrát denně, vždy nejlépe zhruba 1,5 hodiny před obědem, večeří a nočním spánkem.
  • Žaludeční čaj - směs stejných dílů heřmánku, fenyklu, listů ibišku a meduňky.

Čajová lžička této směsi bylinek se spaří vroucí vodou a ponechá 3 - 4 minuty louhovat. Poté se čaj přecedí. Při pálení žáhy se pije půl šálku vlažného čaje.

Léky na pálení žáhy

Nejznámější jsou léky zvané antacida. Tyto léky2 jsou volně prodejné a fungují na principu tlumení kyselosti a zásaditosti.

Podobnou službu při pálení žáhy však udělá i obyčejná soda bicarbona (zažívací jedlá soda) rozpuštěná ve sklenici vody. Čím větší je její koncentrace, tím lepší je výsledek. Ovšem ne každá nastávající maminka tento nápoj dokáže vypít a pak je na místě sáhnout po antacidových pastilkách.

Více o pálení žáhy na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=paleni-zahy-v-tehotenstvi-co-vam-pomuze&cisloclanku...
  2. https://web.archive.org/web/20140820055107/http://www.tehotenstvi.cz/5-nejzajimavejsich-pover-o-t...
  3. https://web.archive.org/web/20140820150428/http://nutriweb.cz/cs/clanky/ostatni/paleni-zahy-v-teh...
  4. http://www.dietologie.cz/vyziva/vyziva-dospelych/paleni-zahy-v-tehotenstvi/paleni-zahy-dieta.html
  5. https://web.archive.org/web/20160820123048/http://rennie.cz/cs/tehotenstvi-a-paleni-zahy/
  6. http://nemoci.vitalion.cz/paleni-zahy/

Hodnocení a zkušenosti s pálením žáhy

Máš zkušenost s pálením žáhy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ruchadlo  28. únor 2016

Pálení žáhy - nechutenství

Ahoj, mě pálila žáha opravdu strašně, nemohla jsem nic jíst, první přibližně 4 měsíce jsem přežívala jen na vařených bramborách - musely být ve šlupce a obyčejném tvarohu, pít pouze odstátou vodu a jeden druh zeleného čaje. :-| Pořád jsem říhala a slintala :-p , z lékárny nic nepomáhalo, jediné co mi zabíralo - zázvorová lízátka, byla jsem opravdu hubená, pak to přestalo a mám dvojčátka. :-)
zebruska  3. srp 2015

Mlíko, studené a hodně

Do té doby, než jsem byla těhotná, mě nikdy nepálila žáha. V těhotenství to byl více méně jediný problém, který jsem měla. Pastilky Rennie pomohly jen trochu, ale záchrana byla schovaná v krabici mléka. Studeného. Pořád jsem ho měla v práci v ledničce, když jsem byla někde na cestách, pomohla na chvíli i voda, ale mléko bylo nejvíc. Všichni mi říkali, že budeme mít vlastaté miminko, což se nakonec potvrdilo a Zdenda je vlasatý už od narození.
kejtyna  3. srp 2015

Pálení žáhy - to jsem neznala

Až do těhotenství mě žáha nepálila. Nikdy. Zato skoro celé těhotenství jsem si to užívala pořádně. Nedokážu si vzpomenout kdy to začalo, ale určitě celý druhý a třetí trimestr. Pres den se to dalo docela tlumit prášky, ale v noci to bylo peklo. Spálený jícen, trošku lepši to bylo, když jsem spala v polosedě.

Mléko nezabíralo vůbec, Rennie ulevilo, ale jen na chvíli.
beyun  3. srp 2015

Probdělé noci kvůli pálení žáhy

Žáha mě začala pálit nějak koncem 2.trimestru, zpočátku mírně, ale rychle se to zhoršovalo. Poslední 3 měsíce před porodem to bylo neúnosné, v noci jsem s každým mým pohybem cítila, jak se v jícnu a žaludku přelévají tekutiny, bylo to až bolestivé a vyvolávalo to pocit na zvracení. Nějak jsem nepátrala po lécích, které by mi mohly od toho pomoci, jen jsem pila studené mléko, a to na chvíli žaludek tak krásně "pohladilo". Teď už ale vím, že možnosti "léčby" jsou i v těhotenství velké a pokud mě to v dalším těhotenství bude trápit, nebudu se bát něco zkusit. Spát v sedě totiž už opravdu nechci. :-D
nikolapomahacova  3. srp 2015

Pálení žáhy bylo přímo katastrofické !

Nikdy jsem netrpěla na pálení žáhy. V druhém měsíci mě ale z ničeho nic začala pálit. Bylo to něco nepříjemného, nešlo to odeznít. Ještě než jsem zjistila, že jsem těhotná, tenhle odstavec na mě všude koukal. Během těhotenství pálí žáha, díky tomuto jsem se rozhodla pro těhotenský test a ejhle, hned dvě čárky. Lehce pálení zmírnilo mléko jinak absolutně nic...
ev13inka  12. led 2015

Pálení celé těhu

Mě pálila žáha od začátku až dokonce, nemohla sem ani ležet, zkoušela sem klasiku rennie a mlíko, které zabíralo chvíli a pak sem objevila zázrak v podobě jabka (po kterém je mi normálně zle), stačilo si dát večer půlku jabka a mohla sem si lehnout. :-)
1 člověk považuje za užitečné
kate02  11. led 2015

Nic nepomohlo

Pálení žáhy mě trápilo až do porodu. Pomocníci z lékárny jsem nemohla pozřít, mléko nezabíralo, tak jsem trpěla. Po porodu to odeznělo.
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  9. led 2015

Pálení žáhy

Tu a tam mě pálila žáha ve druhém trimestru a stačilo se napít trochu mléka a bylo po pálení.

Ve třetím trimestru mě žáha pálila snad pořád, stačilo při uklízení se víc ohýbat, nebo sníst něco sladkého nebo kořeněného, často mě žáha pálila "na cestách" - z obchodu, do práce a tak. Pomohlo mi Rennie. Stačilo vycucat jednu pastilku a bylo po pálení. Doma jsem pila mléko a do kabelky jsem si přibalila Rennie a užívala dle potřeby.
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  7. lis 2014

Pálení žáhy

Před těhotenstvím jsem nikdy pálení žáhy nezažila a naštěstí mě to moc netrápilo ani v těhotenství. Když se pálení žáhy objevilo poprvé, byl to pro mě jasný příznak toho, že jsem těhotná. Ke konci těhotenství mě žáha občas pálila a jelikož nepiju mléko, kupovala jsem si tabletky Rennie, které mi vždy ihned pomohly :)
1 člověk považuje za užitečné
kaverin  15. lis 2013

Žáha

V prvním těhu mě žáha pálila, ale dalo se to přežít, většinou stačilo mlíko nebo jedlá soda. Není pravda, že při pálení žáhy miminku rostou vlasy, protože Filípek má dva roky a dodnes nemá vlasů moc:-D
Teď v druhém těhu trpím šíleně. Nemůžu jíst nic, připadá mi, že mě pálí snad ze všeho. Zkouším rennie, gaviscon, mlíko, sodu, jablko a všechno další, ale někdy nepomůže vůbec nic :-/
1 člověk považuje za užitečné
fykyska  13. lis 2013

Žáhomor

Brý den, žáha mne pálila jako každou druhou ženu :-) Zprvu je pálení způsobené vlivem hormonů a velkých změn v organismu s rostoucím břichem, dělohou a překvapením ukryjicím se ve mě bylo pálení žáhy neunosné. Jako věrná babská rada na někoho zabírá - sklenice mléka, jedlá soda, cucací tablety rennie a nebo gaviskon - ty mě docela zabíraly. Někdo doporučuje hodně jíst, nebo si dát hořčici a nebo zelí - za mě je nejlepší :-D Lék na všechny těhu problémy je - porod a gaviscon :-D :-D Takže žáha nežáha, držet držet držet.
2 lidé považují za užitečné
ventilkova  12. lis 2013

Pálení žáhy- po všem ;)

Mě pálila žáha absolutně po všem a téměř od začátku těhotenství. Jediné, co pomáhá, je jedlá soda.
1 člověk považuje za užitečné
jasana3  12. lis 2013

Pálení žáhy

Ahoj,
před těhotenstvím jsem pálení žáhy neznala vůbec. Zato v těhotenství začala pálit takřka se zjištěním dvou čárek. Zprvu pomáhalo mléko nebo jogurt, ovšem postupem času to nebylo už vůbec dostačující. Ani se mi nepodařilo vysledovat, po čem mě vlastně pálí. Jeden den to bylo takřka po všem, po jakémkoliv jídle, po jakémkoliv pití, po samotné vodě - bez bublinek, s bublinkami... prostě po čemkoliv, když jsem nic nejedla, tak taky. Jindy se zase neozvala vůbec po ničem.

Kamarádka mi doporučila Rennie, tak jsem ho zkusila a ejhle - spalující žáha dala pokoj. Ani jsem nemusela vycucat celou pastilku, stačilo jí rozlomit třeba napůl a vzít si jen kousek - rázem mi bylo blaze. Aneb jak málo stačí ke štěstí :-)
1 člověk považuje za užitečné
sandrakolecarova  12. lis 2013

Pálení žáhy v těhotenství

Žáha mě začala pálit asi ve třetím trimestru. Nikdy jsem na to netrpěla, tak jsem si myslela, že se mi to vyhne. Ale některé dny, někdy už dopoledne, někdy po obědě mi bylo až na zvracení a skoro se to nedalo vydržet. Když mě to zastihlo poprvé, byla jsem v práci a žádné léky jsem neměla, tak jsem samozřejmě zkoušela napít se mléka. Bohužel mléko ale zabralo jen tak na cca 5 minut a pak to bylo stejné.

Když jsem chtěla něco na pálení žáhy v těhotenství v lékárně, automaticky mi dali Rennie, nic jiného mi ani nenabídli a taky mi dali automaticky mentolové, ani jsem tak nevěděla, že se dělají jiné, ovocné, protože mentolové Rennie jsou teda pěkně nechutné, měla jsem pocit mentolové mouky v puse. Nicméně se to dalo na chvíli přežít, pilulku jsem ještě neměla ani docucanou a pálení ustoupilo.

Takže můžu doporučit, s ničím jiným zkušenost nemám, ale díky za to, jelikož bez toho bych to naprosto nezvládla, budilo mě to totiž i v noci ze spaní a to bylo teprve něco :-(
1 člověk považuje za užitečné
jarcatko  12. lis 2013

Na žáhu mléko

Pálení žáhy jsem před těhotenstvím neznala, snad jen výjimečně po ještě horkých koblihách. V těhotenství mě ale žáha začala pálit prakticky hned po odeznění nevolností, tedy někdy kolem 16.tt. A s rostoucím bříškem se to stupňovalo až do porodu. Nevím, po čem to bylo, ať jsem jedla nebo pila cokoliv, vždycky mě nakonec dříve nebo později po každém jídle pálila žáha. Rennie mi zabíralo jen po dobu cucání, jak byla tabletka vycucaná, pálení se vrátilo, takže to jedno balení s asi 16 tabletkami jsem ani nevyužila celé.

Nejlíp mi zabíralo studené plnotučné mléko, to jsem chodila upíjet hlavně v noci. Poslední fáze těhotenství byla přes léto, takže mi to pomáhalo i v horkých letních nocích, kdy jsem nemohla spát. Manžel se vždycky ráno divil, když našel v kuchyni na stole prázdnou lahev od mléka (která byla večer ještě nenačatá). Takže moje skóre na konci těhotenství bylo 1 litr mléka za noc + obvykle ještě sem tam sklenka nebo třeba vanilkový šejk od McD během dne :-D

Ale porodem to přestalo, jako když utne, po pálení žáhy ani památky! :-)
1 člověk považuje za užitečné
hankatoader  12. lis 2013

Pálení žáhy po každém kousku jídla

Ahoj
Jsem momentálně v 32.tt. Pálení žáhy mě chytá tak 3-5 do týdně. Začíná to hnedka po ránu, co vypiji čaj a sním snídani a pak se to veze celý den. Ať sním sladké, slané, kyselé, a vypiju to a to, je to stejné :-(
Bohužel mléko nepiji, tak nevím jaké má učinky :-| . Soda mi nepomáhá. Mamka mi ale jednou řekla, že pokud mě chytne žáha, ať najdu bod mezi prsama, tam zmáčknu a počítám do 10. S údivem mi to pomáhá a jsem za to ráda. Snad to pomůže i vám.
Přeji krásné těhotenství. :-)
1 člověk považuje za užitečné
sherran  12. lis 2013

Pálení žáhy-před i v těhotenství

Moje osobní zkušenost s pálením žáhy bohužel začíná již před těhotenstvím. Byla jsem zvyklá, že jednou za čas se mi pálení žáhy objevilo, většinou stačilo vypít sklenici mléka, nebo rozpuštěné jedlé sody a bylo po problému.
Když se mi objevilo poprvé pálení žáhy v těhotenství, myslela jsem, že stejně jako předtím, pomůže trocha jedlé sody nebo mléko. Bohužel jsem se mýlila. Po mléku ani sodě pálení neustávalo. Zakoupila jsem tedy Rennie a doufala, že pomůže. Žádný zázrak to nebyl. Pomohlo na hodinu, ale po hodině bych mohla cucat znovu.
Kamarádka mi doporučila Gaviscon, že to mi zaručeně pomůže. Dala mi pár tabletek na vyzkoušení. Bohužel ani Gaviscon mi nezabral na delší dobu.
A tak teď trpím pálením žáhy, chladím ji mlékem, cucám Rennie, Gaviscon a doufám, že po porodu všechno to pálení přejde :-D
1 člověk považuje za užitečné
m_d  12. lis 2013

Pálení žáhy v posledním trimestru

Ahoj,
já trpěla na pálení žáhy až ke konci těhotenství. Nebylo to nejdřív bůh ví jak hrozné, ovšem ten poslední měsíc mě pálila pořád. Pila jsem na to Gaviscon. Co to vyvolávalo nevím, ať jsem snědla, nebo vypila cokoliv, rozjelo se to. Nejedla jsem pálila mě žáha, jedla jsem, pálila zase. No u nás se říká, že když pálí žáha, tak bude miminko vlasaté. No u mě se to potvrdilo, dcera byla nejvlasatější miminko v porodnici.
Co mi v začátcích pomáhalo? Mléko, lžička plnotučné hořčice a studená voda.
Holky, vy, co to budete číst, věřte jednou to skončí :-)
1 člověk považuje za užitečné
verciiik  12. lis 2013

Pálení žáhy v těhotenství - hlavně po sladkém

Ahoj,

mě začala žáha pálit poměrně brzo v těhotenství a "užívala" jsem si to až do konce. Postupně jsem vypozorovala, že pálení žáhy přichází hlavně po sladkém. Což byl pro mě dost problém, protože jsem sladké mlsala furt :-) Ale opravdu, vždycky chvíli po sladkém to začalo. I doktorka na gynekologii říkala, že to může být z toho, protože sladké uvolňuje "uzávěr" jícnu a žaludeční šťávy se pak snadněji dostávají do jícnu a pálí tam. Na konci těhotenství mě ale žáha pálila už skoro pořád, jak mi mimčo tlačilo na žaludek.

Jako první pomoc jsem pila studené plnotučné mlíko. Když to nebylo dostatečné, dost mi pomáhalo rennie - to mentolové mi vůbec nechutná, ale naštěstí se dělalo ovocné rennie (4 různé příchutě v jednom balení), sice bylo dost vyprodané, ale dalo se sehnat. Pak začali nově dělat velké balení s pouze pomerančovou příchutí, ale pořád lepší, než to mentolové.

Takže shrnuto podtrženo, žáha mě pálila hodně často, ale mlíko a Rennie mi pomohlo to přežít :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce